Nowość Organizacja rynku rybnego.
Dz.U.2021.678 t.j.
Akt obowiązującyUSTAWA
z dnia 5 grudnia 2008 r.
o organizacji rynku rybnego
Przepisy ogólne
Przepisy ogólne
Ustawa określa:
Przepisy ustawy nie naruszają przepisów o bezpieczeństwie żywności i żywienia oraz przepisów o produktach pochodzenia zwierzęcego.
Użyte w ustawie określenia oznaczają:
Do postępowań w sprawach indywidualnych rozstrzyganych w drodze decyzji stosuje się przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej.
Produkty rybne
Produkty rybne
Kodeksy dobrej praktyki rybackiej
Kodeksy dobrej praktyki rybackiej
Podmiot, który opracował kodeks umieszczony w wykazie, o którym mowa w art. 11 ust. 1, może uczestniczyć na prawach strony, w trybie i na zasadach określonych w przepisach Kodeksu postępowania administracyjnego dla organizacji społecznych, we wszelkich postępowaniach, w których strona powołuje się na okoliczność stosowania danego kodeksu.
Rejestr przedsiębiorców skupujących produkty rybołówstwa
Rejestr przedsiębiorców skupujących produkty rybołówstwa
Minister właściwy do spraw rybołówstwa, w drodze decyzji, wykreśla przedsiębiorcę z rejestru skupujących w przypadku:
- oraz w okresie ostatnich dwóch lat dwukrotnie została na niego nałożona kara pieniężna z tytułu niewykonania tych obowiązków;
Pierwsza sprzedaż produktów rybołówstwa
Pierwsza sprzedaż produktów rybołówstwa
Minister właściwy do spraw rybołówstwa określi, w drodze rozporządzenia, wzór dokumentu sprzedaży i wzór deklaracji przejęcia, mając na względzie zapewnienie sprawnego funkcjonowania systemu kontroli produktów rybołówstwa wprowadzanych do obrotu.
Główny Inspektor Rybołówstwa Morskiego dokonuje kontroli kompletności i terminowości wystawiania i przekazywania oraz przechowywania dokumentów sprzedaży i deklaracji przejęcia.
Organizacje producentów i ich związki oraz organizacje międzybranżowe
Organizacje producentów i ich związki oraz organizacje międzybranżowe
Minister właściwy do spraw rybołówstwa odmawia, w drodze decyzji, uznania organizacji producentów, w przypadku gdy nie są spełnione wymagania, o których mowa w art. 14 ust. 1 rozporządzenia nr 1379/2013, oraz w przypadku gdy nie upłynął okres, o którym mowa w art. 34 ust. 3.
Organizacja producentów jest obowiązana do przedkładania ministrowi właściwemu do spraw rybołówstwa:
Minister właściwy do spraw rybołówstwa odmawia, w drodze decyzji, uznania związku organizacji producentów, jeżeli związek nie spełnia wymagań określonych w art. 14 ust. 1 rozporządzenia nr 1379/2013.
Do cofania uznania związku organizacji producentów stosuje się odpowiednio przepis art. 34.
Minister właściwy do spraw rybołówstwa odmawia, w drodze decyzji, uznania organizacji międzybranżowej, jeżeli organizacja nie spełnia wymagań określonych w art. 16 ust. 1 rozporządzenia nr 1379/2013.
Minister właściwy do spraw rybołówstwa powiadamia Komisję Europejską o decyzjach w sprawie uznania lub cofnięcia uznania organizacji producentów, związku organizacji producentów i organizacji międzybranżowej w formie i terminie określonych w art. 4 rozporządzenia nr 1419/2013.
- i niezwłocznie informuje daną organizację, w formie pisemnej, o wyniku tej oceny.
Pomoc finansowa na rynku rybnym
Pomoc finansowa na rynku rybnym
Nadzór, kontrola i monitorowanie obrotu niektórymi gatunkami ryb
Nadzór, kontrola i monitorowanie obrotu niektórymi gatunkami ryb
Minister właściwy do spraw rybołówstwa:
Główny Inspektor Rybołówstwa Morskiego dokonuje:
- mając na względzie zapewnienie skutecznej kontroli wprowadzania do obrotu produktów rybnych z gatunków, których zasoby są objęte środkami służącymi ich zrównoważonej eksploatacji, a także zapewnienie niewprowadzania do obrotu produktów rybnych pochodzących z nielegalnych, nierejestrowanych lub nieudokumentowanych połowów lub o nieudokumentowanym pochodzeniu.
- mając na względzie ochronę żywych zasobów wód i zapewnienie ich zrównoważonej eksploatacji oraz pewności obrotu, a także realizację zobowiązań Rzeczypospolitej Polskiej wynikających z przepisów Unii Europejskiej, umów lub porozumień międzynarodowych.
Wprowadzanie do obrotu produktów rybołówstwa pochodzących z państw trzecich oraz powstrzymywanie i eliminowanie wprowadzania do obrotu produktów rybołówstwa pochodzących z nielegalnych, nieraportowanych i nieuregulowanych połowów
Wprowadzanie do obrotu produktów rybołówstwa pochodzących z państw trzecich oraz powstrzymywanie i eliminowanie wprowadzania do obrotu produktów rybołówstwa pochodzących z nielegalnych, nieraportowanych i nieuregulowanych połowów
- jeżeli przywóz produktów rybołówstwa następuje przez drogowe, kolejowe albo lotnicze przejście graniczne.
- jeżeli przywóz produktów rybołówstwa następuje drogą morską.
W przypadkach, o których mowa w art. 19 ust. 2 rozporządzenia nr 1005/2008, przepisy art. 16-18 tego rozporządzenia stosuje się w punkcie wejścia.
Minister właściwy do spraw rybołówstwa określi, w drodze rozporządzenia, minimalny próg w zakresie liczby i wielkości operacji przywozu, o których mowa w art. 16 ust. 3 lit. b rozporządzenia nr 1005/2008, mając na uwadze racjonalne wprowadzenie ułatwień dla podmiotów gospodarczych, o których mowa w art. 62g, przy zachowaniu prawidłowości kontroli przywozu produktów rybołówstwa.
Kary pieniężne
Kary pieniężne
- podlega karze pieniężnej do wysokości nieprzekraczającej dwudziestokrotnego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej za rok poprzedzający, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".
Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe
Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe
W ustawie z dnia 19 lutego 2004 r. o rybołówstwie (Dz. U. Nr 62, poz. 574, z późn. zm.) wprowadza się następujące zmiany: (zmiany pominięte).
W ustawie z dnia 9 maja 2008 r. o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. Nr 98, poz. 634) w art. 4 w ust. 1 pkt 8 otrzymuje brzmienie: (zmiany pominięte).
Rejestry:
- prowadzone na podstawie przepisów dotychczasowych stają się odpowiednio rejestrami, o których mowa w art. 13 ust. 1 i art. 24 ust. 4.
W terminie miesiąca od dnia wejścia w życie ustawy minister właściwy do spraw rybołówstwa udostępni na stronie internetowej obsługującego go urzędu wykaz oznaczeń handlowych, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1.
Przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 7, art. 23 ust. 7, art. 24 ust. 3 i art. 24a ust. 2 ustawy wymienionej w art. 74 zachowują moc do dnia wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 20, art. 47 ust. 4 8 oraz art. 49 ust. 4 9 niniejszej ustawy, jednak nie dłużej niż przez 2 lata od dnia jej wejścia w życie.
Traci moc ustawa z dnia 22 stycznia 2004 r. o organizacji rynku rybnego i pomocy finansowej w gospodarce rybnej (Dz. U. poz. 291 i 956, z 2006 r. poz. 64 oraz z 2007 r. poz. 125).
Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Akty prawne liczba obiektów na liście: (49)
Akty zmieniające liczba obiektów na liście: (12)
- Wspieranie zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury na lata 2021-2027.
- Zmiana ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz niektórych innych ustaw.
- Zmiana ustawy o żegludze śródlądowej, ustawy o organizacji rynku rybnego oraz ustawy o rybołówstwie morskim.
Akty zmieniane liczba obiektów na liście: (2)
Akty wykonawcze liczba obiektów na liście: (29)
- Sposób i formy współdziałania Głównego Inspektora Rybołówstwa Morskiego oraz Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przy dokonywaniu kontroli produktów rybnych.
- Opłata za wydanie formularzy dokumentu sprzedaży oraz deklaracji przejęcia.
- Obszary, w odniesieniu do których organizacje producentów mogą występować o uznanie.
Akty interpretujące liczba obiektów na liście: (1)
Akty uchylane liczba obiektów na liście: (5)
- Wzory wniosków o przyznanie pomocy finansowej w gospodarce rybnej składanych przez organizacje producentów rybnych oraz dokumenty, które dołącza się do wniosku.
- Wzór wniosku o przyznanie pomocy finansowej oraz rodzaje dokumentów potwierdzających poniesione wydatki z tytułu przygotowania programu operacyjnego.
- Sposób prowadzenia ewidencji utrwalonych i przechowywanych produktów rybnych.