Art. 62. - [Kontrola wprowadzania do obrotu produktów rybnych z gatunków wymagających wzmożonej ochrony] - Organizacja rynku rybnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.2045 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 5 października 2023 r.
Art.  62.  [Kontrola wprowadzania do obrotu produktów rybnych z gatunków wymagających wzmożonej ochrony]
1. 
Wprowadzanie do obrotu produktów rybnych z gatunków, których zasoby wymagają wzmożonej ochrony lub wzmożonego nadzoru zrównoważonej eksploatacji na podstawie przepisów Unii Europejskiej, umów lub porozumień międzynarodowych, podlega dodatkowo kontroli obejmującej w szczególności pochodzenie tych produktów, w tym warunki dokonania ich połowu, na zasadach i w sposób określony w tych przepisach, umowach lub porozumieniach.
2. 
Za dokument potwierdzający pochodzenie produktu rybnego z gatunków, o których mowa w ust. 1, uznaje się każdy dokument towarzyszący danemu produktowi rybnemu, jeżeli zawiera on:
1)
kolejny numer i datę wystawienia;
2)
nazwę, siedzibę i adres oraz podpis podmiotu wystawiającego dokument;
3)
nazwę, siedzibę i adres odbiorcy;
4)
opis produktu rybnego: gatunek, ilość, rodzaj i kategorię wielkości;
5)
datę otrzymania produktu rybnego oraz nazwę, siedzibę i adres producenta i miejsce produkcji tego produktu - jeżeli podmiot wystawiający dokument nie jest jednocześnie producentem danego produktu rybnego;
6)
adnotację, że dokument ten stanowi jednocześnie dokument potwierdzający pochodzenie danego produktu rybnego.
3. 
Podmiot wystawiający dokument potwierdzający pochodzenie produktu rybnego z gatunków, o których mowa w ust. 1, przechowuje ten dokument przez 5 lat od dnia jego wystawienia.
4. 
W przypadku wprowadzania do obrotu produktów rybnych z gatunków, o których mowa w ust. 1, podmiot wprowadzający te produkty do obrotu:
1)
prowadzi zestawienie sprzedaży, w którym podaje:
a)
gatunek danego produktu rybnego,
b)
ilość, rodzaj i kategorię wielkości danego produktu rybnego,
c)
datę sprzedaży;
2)
zaopatruje produkt rybny w dokument potwierdzający jego pochodzenie.
5. 
Zabrania się wprowadzania do obrotu produktów rybnych z gatunków, o których mowa w ust. 1, niezaopatrzonych w dokument potwierdzający ich pochodzenie.
6. 
Minister właściwy do spraw rybołówstwa może określić, w drodze rozporządzenia:
1)
rodzaje dokumentów, o których mowa w ust. 2, które uznaje się za potwierdzające pochodzenie danego produktu rybnego, w tym dokonanie połowu zgodnie z warunkami określonymi dla danego gatunku, lub
2)
szczegółowy sposób i tryb potwierdzania pochodzenia produktu rybnego, w tym dokonania połowu zgodnie z warunkami określonymi dla danego gatunku, w odniesieniu do połowów prowadzonych przez uprawnionych do rybactwa w rozumieniu art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym lub armatorów statków rybackich

- mając na względzie zapewnienie skutecznej kontroli wprowadzania do obrotu produktów rybnych z gatunków, których zasoby są objęte środkami służącymi ich zrównoważonej eksploatacji, a także zapewnienie niewprowadzania do obrotu produktów rybnych pochodzących z nielegalnych, nierejestrowanych lub nieudokumentowanych połowów lub o nieudokumentowanym pochodzeniu.

7. 
Minister właściwy do spraw rybołówstwa, w przypadku gdy przepisy Unii Europejskiej, umów lub porozumień międzynarodowych dotyczące wprowadzania do obrotu produktów rybnych z gatunków, o których mowa w ust. 1, ustalą inne obowiązki niż określone w ust. 3-5, w tym obowiązki dotyczące obrotu tymi produktami, określi, w drodze rozporządzenia:
1)
warunki lub tryb realizacji tych obowiązków lub
2)
rodzaje dokumentów niezbędnych do realizacji tych obowiązków

- mając na względzie ochronę żywych zasobów wód i zapewnienie ich zrównoważonej eksploatacji oraz pewności obrotu, a także realizację zobowiązań Rzeczypospolitej Polskiej wynikających z przepisów Unii Europejskiej, umów lub porozumień międzynarodowych.