Art. 339. - [Wyznaczenie posiedzenia; merytoryczna kontrola aktu oskarżenia] - Kodeks postępowania karnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2024.37 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 14 marca 2024 r. do: 30 września 2028 r.
Art.  339.  [Wyznaczenie posiedzenia; merytoryczna kontrola aktu oskarżenia]
§  1. 
Prezes sądu kieruje sprawę na posiedzenie, jeżeli:
1)
prokurator złożył wniosek o orzeczenie środków zabezpieczających;
2)
zachodzi potrzeba rozważenia kwestii warunkowego umorzenia postępowania;
3)
do aktu oskarżenia dołączono wniosek, o którym mowa w art. 335 § 2;
3a)
prokurator złożył wniosek, o którym mowa w art. 335 § 1.
4)
(uchylony),
5)
(uchylony).
§  2. 
(uchylony).
§  3. 
Prezes sądu kieruje sprawę na posiedzenie także wtedy, gdy zachodzi potrzeba innego rozstrzygnięcia przekraczającego jego uprawnienia, a zwłaszcza:
1)
umorzenia postępowania na podstawie art. 17 § 1 pkt 2-11;
2)
umorzenia postępowania z powodu oczywistego braku faktycznych podstaw oskarżenia;
3)
wydania postanowienia o niewłaściwości sądu;
3a)
zwrotu sprawy prokuratorowi w celu usunięcia istotnych braków postępowania przygotowawczego;
4)
(uchylony);
5)
wydania postanowienia o zawieszeniu postępowania;
6)
wydania postanowienia w przedmiocie tymczasowego aresztowania lub innego środka przymusu;
7)
wydania wyroku nakazowego.
§  3a. 
Prezes sądu może skierować sprawę na posiedzenie, jeżeli oskarżony, któremu zarzucono przestępstwo zagrożone karą nieprzekraczającą 15 lat pozbawienia wolności, przed doręczeniem mu zawiadomienia o wyznaczeniu rozprawy złożył wniosek, o którym mowa w art. 338a, a prezes sądu uzna, że cele postępowania nie sprzeciwiają się rozpoznaniu sprawy na posiedzeniu.
§  3b. 
Jeżeli akt oskarżenia pochodzi od oskarżyciela posiłkowego, prezes sądu na wniosek oskarżonego kieruje sprawę na posiedzenie w celu rozstrzygnięcia, czy zachodzi potrzeba umorzenia postępowania na podstawie art. 17 § 1 pkt 9.
§  4. 
Prezes sądu kieruje sprawę na posiedzenie ponadto, gdy zachodzi potrzeba rozważenia możliwości przekazania jej do postępowania mediacyjnego; przepis art. 23a stosuje się odpowiednio.
§  4a. 
Jeżeli akt oskarżenia odpowiada warunkom formalnym, czynności, o których mowa w § 1, 3 i 4, prezes sądu dokonuje w terminie 30 dni od wniesienia aktu oskarżenia.
§  5. 
Strony, obrońcy i pełnomocnicy mogą wziąć udział w posiedzeniach wymienionych w § 1, § 3 pkt 1, 2 i 6 oraz § 3b, z tym że udział prokuratora i obrońcy w posiedzeniu w przedmiocie orzeczenia środka zabezpieczającego określonego w art. 93a § 1 pkt 4 Kodeksu karnego jest obowiązkowy. Pokrzywdzony ma prawo wziąć udział w posiedzeniach wymienionych w § 3 pkt 1 i 2 oraz § 3b. Zawiadamiając pokrzywdzonego o posiedzeniu poucza się go o możliwości zakończenia postępowania bez przeprowadzenia rozprawy oraz wcześniejszego złożenia oświadczenia, o którym mowa w art. 54 § 1. Do prokuratora, niebędącego stroną postępowania, biorącego udział w posiedzeniu wyznaczonym na podstawie § 3b, stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące jego udziału w postępowaniu w charakterze uczestnika, o którym mowa w art. 55 § 5.