Art. 12. - [Wywłaszczenie nieruchomości pod drogi] - Szczególne zasady przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2023.162 t.j.
Akt obowiązującyWersja od: 20 stycznia 2023 r.
Art. 12. [Wywłaszczenie nieruchomości pod drogi]
1.
Decyzją o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej zatwierdza się podział nieruchomości.2.
Linie rozgraniczające teren, w tym granice pasów drogowych, ustalone decyzją o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej stanowią linie podziału nieruchomości.3.
Decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej stanowi podstawę do dokonania wpisów w księdze wieczystej i w katastrze nieruchomości.4.
Nieruchomości lub ich części, o których mowa w art. 11f ust. 1 pkt 6, stają się z mocy prawa:1)
własnością Skarbu Państwa w odniesieniu do dróg krajowych,2)
własnością odpowiednich jednostek samorządu terytorialnego w odniesieniu do dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych- z dniem, w którym decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej stała się ostateczna.
4a.
Decyzję ustalającą wysokość odszkodowania za nieruchomości, o których mowa w ust. 4, wydaje organ, który wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej.4b.
Decyzję ustalającą wysokość odszkodowania wydaje się w terminie 30 dni od dnia, w którym decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej stała się ostateczna.4c.
Jeżeli na nieruchomości lub prawie użytkowania wieczystego tej nieruchomości zostały ustanowione ograniczone prawa rzeczowe z dniem, w którym decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej stała się ostateczna, prawa te wygasają.4d.
Jeżeli przeznaczona na pasy drogowe nieruchomość gruntowa stanowiąca własność Skarbu Państwa albo jednostki samorządu terytorialnego została oddana w użytkowanie wieczyste, użytkowanie to wygasa z dniem, w którym decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej stała się ostateczna.4e.
Przepis ust. 4d stosuje się odpowiednio do użytkowania wieczystego nabytego w sposób inny niż w drodze umowy zawartej w formie aktu notarialnego.4f.
Odszkodowanie za nieruchomości, o których mowa w ust. 4, przysługuje dotychczasowym właścicielom nieruchomości, użytkownikom wieczystym nieruchomości oraz osobom, którym przysługuje do nieruchomości ograniczone prawo rzeczowe.4g.
Jeżeli decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej nadany został rygor natychmiastowej wykonalności, decyzję ustalającą wysokość odszkodowania wydaje się w terminie 60 dni od dnia nadania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej rygoru natychmiastowej wykonalności.5.
Do ustalenia wysokości i wypłacenia odszkodowania, o którym mowa w ust. 4a, stosuje się odpowiednio przepisy o gospodarce nieruchomościami, z zastrzeżeniem art. 18.5a.
Na wniosek osoby uprawnionej do otrzymania odszkodowania, za nieruchomości, o których mowa w ust. 4, wypłaca się zaliczkę w wysokości 70% odszkodowania ustalonego przez organ pierwszej instancji w decyzji ustalającej wysokość odszkodowania, o której mowa w ust. 4g. Wypłata zaliczki następuje jednorazowo w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku.5b.
Osoba, której wypłacono zaliczkę, lub jej spadkobiercy są obowiązani do zwrotu zaliczki po jej waloryzacji na dzień zwrotu, jeżeli decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej została zmieniona, uchylona w całości lub w części dotyczącej tej osoby, lub stwierdzono jej nieważność.6.
Nieruchomości, o których mowa w ust. 4, mogą być użytkowane nieodpłatnie przez dotychczasowych właścicieli lub użytkowników wieczystych do upływu terminu, o którym mowa w art. 16 ust. 2.7.
Jeżeli przemawia za tym interes społeczny lub gospodarczy Skarb Państwa albo jednostka samorządu terytorialnego mogą zrzec się w całości lub w części odszkodowania za nieruchomości, o których mowa w ust. 4, w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Oświadczenie to składa się do organu, o którym mowa w ust. 4a.8.
W przypadku zrzeczenia się odszkodowania za nieruchomości, o których mowa w ust. 4:1)
przed wszczęciem postępowania ustalającego wysokość odszkodowania - postępowania nie wszczyna się;2)
w trakcie postępowania ustalającego wysokość odszkodowania - postępowanie umarza się;3)
po wydaniu decyzji ustalającej wysokość odszkodowania - decyzję wygasza się.Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (164)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (164)
- Czy starosta może wydać decyzję ZRID na rozbudowę drogi gminnej, jeżeli działka przeznaczona do przejęcia na rzecz gminy stanowi obecnie własność Skarbu Państwa?
- Czy przy wydawaniu decyzji ZRID może nastąpić podział działki drogowej, przez którą będzie przebiegała planowana inwestycja?
- Czy można prowadzić postępowanie w sprawie zatwierdzenia podziału nieruchomości objętej postępowaniem w sprawie wydania zezwolenia na realizację inwestycji drogowej?
Procedury liczba obiektów na liście: (3)
Procedury liczba obiektów na liście: (3)
- Wydanie decyzji w sprawie ustalenia wysokości odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości pod drogę publiczną
- Ustalenie wysokości odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości pod drogę publiczną
- Zrzeczenie się prawa do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia prawa do nieruchomości przeznaczonej pod drogę publiczną
Orzeczenia i pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (2221)
Orzeczenia sądów liczba obiektów na liście: (2214)
Pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (6)
- 0112-KDIL3.4012.44.2022.2.AK, VAT od wywłaszczenia nieruchomości gminnej - Pismo wydane przez: Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej
- IPTPP1/443-488/12-5/MG - Pismo wydane przez: Izba Skarbowa w Łodzi
- IPPB4/415-545/12-2/JK3, PIT w zakresie opodatkowania odszkodowania za wywłaszczenie nieruchomości. - Pismo wydane przez: Izba Skarbowa w Warszawie