Dział 2 - Opracowywanie i uchwalanie budżetu. - Prawo budżetowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1958.45.221

Akt utracił moc
Wersja od: 5 lipca 1963 r.

Dział  II.

Opracowywanie i uchwalanie budżetu.

1.
Rada Ministrów ustala wytyczne do opracowania budżetu Państwa równocześnie z wytycznymi do opracowania Narodowego Planu Gospodarczego.
2.
Minister Finansów wydaje szczegółowe przepisy o trybie opracowania projektu budżetu centralnego i budżetów terenowych.
1.
Na podstawie wytycznych, o których mowa w art. 16 ust. 1, prezydia wojewódzkich rad narodowych ustalają wytyczne do opracowania jednostkowego budżetu wojewódzkiego i budżetów niższego stopnia równocześnie z wytycznymi do opracowania terenowych planów gospodarczych.
2.
Prezydia powiatowych rad narodowych dokonują analogicznych ustaleń w stosunku do budżetów niższego stopnia.
1.
Budżet centralny oraz jednostkowe budżety terenowe ustala się w następującej szczegółowości:
1)
w częściach - określających organy państwowe uprawnione do dokonywania wydatków i obowiązane do pobierania dochodów,
2)
w działach - określających wydatki na zadania państwowe według głównych rodzajów tych zadań i podstawowe źródła dochodów z punktu widzenia ich charakteru gospodarczego,
3)
w rozdziałach - określających wydatki na szczegółowe zadania lub ich grupy oraz szczegółowe źródła dochodów,
4)
w paragrafach - określających dalszy szczegółowy podział dochodów i wydatków.
2.
Rada Ministrów może w przypadkach uzasadnionych ważnymi względami państwowymi wprowadzać odchylenia od zasady ustalonej w ust. 1 w przedkładanym Sejmowi projekcie budżetu.

Prezydia rad narodowych uchwalają projekty budżetów jednostkowych oraz zbiorczych i wnoszą je pod obrady rad narodowych w celu uchwalenia.

Rady narodowe uchwalają budżety terenowe w następującej kolejności:

1)
w gromadzkie rady narodowe, rady narodowe osiedli i miast nie stanowiących powiatów miejskich oraz dzielnicowe rady narodowe,
2)
powiatowe rady narodowe,
3)
wojewódzkie rady narodowe.
1.
Uchwały budżetowe rad narodowych ustalają:
1)
w zakresie budżetu jednostkowego - dochody i wydatki w szczegółowości określonej w art. 18 oraz etaty osobowe organów władzy i administracji państwowej,
2)
w zakresie budżetu zbiorczego - ogólne kwoty dochodów i wydatków budżetu jednostkowego i budżetów rad narodowych niższego stopnia oraz dotacje celowe i wyrównawcze, jak również ogólną ilość etatów osobowych organów administracji państwowej.
2.
W budżecie jednostkowym może być uchwalona rezerwa na nieprzewidziane wydatki w wysokości nie przekraczającej 1,5% tego budżetu. Rezerwa ta w uzasadnionych przypadkach może być uchwalona w wyższym procencie za zgodą prezydium rady narodowej wyższego stopnia.
3.
Przy uchwalaniu budżetów zbiorczych rady narodowej mogą w uzasadnionych przypadkach zobowiązać rady narodowe niższego stopnia do wprowadzenia zmian w ich budżetach.

Projekt budżetu Państwa opracowuje i przedkłada Radzie Ministrów Minister Finansów na podstawie projektów części budżetu centralnego, przedłożonych przez właściwych ministrów i kierowników urzędów centralnych oraz na podstawie zbiorczych budżetów województw, uchwalonych przez rady narodowe. Minister Finansów włącza ponadto do projektu budżetu Państwa projekty części budżetu dotyczące Sejmu, Rady Państwa i Najwyższej Izby Kontroli.

1.
Ustawa budżetowa ustala:
1)
w zakresie budżetu centralnego - kwoty dochodów i wydatków w szczegółowości określonej w art. 18 oraz etaty osobowe organów władzy i administracji państwowej, wymiaru sprawiedliwości i prokuratury,
2)
w zakresie budżetów terenowych - ogólne kwoty dochodów i wydatków zbiorczych budżetów województw oraz dotacje celowe i wyrównawcze, jak również ogólną ilość etatów osobowych organów administracji państwowej.
2.
W budżecie centralnym może być uchwalona rezerwa na nieprzewidziane wydatki.
1.
Prezydia rad narodowych wprowadzają do budżetów terenowych zmiany wynikające z ustawy budżetowej lub uchwał budżetowych rad narodowych wyższego stopnia.
2.
Uchwała prezydium rady narodowej, o której mowa w ust. 1, powinna być przedłożona radzie narodowej na najbliższej sesji do zatwierdzenia.