Zasady wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2004.155.1633

Akt utracił moc
Wersja od: 1 marca 2007 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 29 czerwca 2004 r.
w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek *

Na podstawie art. 21 ust. 3, art. 22 ust. 2, art. 23 ust. 2, art. 24 ust. 2 w związku z art. 43 ust. 1 i 2, art. 44, art. 46 i art. 53 ust. 3 ustawy z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 86, poz. 953, z późn. zm.1)), a także w związku z art. 23 ust. 3 ustawy z dnia 25 kwietnia 1997 r. o Polskiej Akademii Nauk (Dz. U. Nr 75, poz. 469 i Nr 141, poz. 943 oraz z 1999 r. Nr 49, poz. 484), art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym (Dz. U. z 1999 r. Nr 66, poz. 750, z późn. zm.2)), art. 26 ust. 2 ustawy z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 55, poz. 577 i Nr 154, poz. 1800, z 2002 r. Nr 113, poz. 984 oraz z 2003 r. Nr 149, poz. 1454) oraz na podstawie art. 84 ust. 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016, z późn. zm.3)) zarządza się, co następuje:
1. 1
 Rozporządzenie stosuje się do pracowników:
1)
wymienionych w art. 1 ust. 1 pkt 8a, 9a, 12 i pkt 14 oraz ust. 2 ustawy z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych, zwanej dalej "ustawą",
2)
zatrudnionych w:
a)
jednostkach wojskowych podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych, o których mowa w art. 43 ust. 2 ustawy,
b)
Kancelarii Polskiej Akademii Nauk,
c)
Biurze Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów,
d)
Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych
- zwanych dalej "pracownikami".
2.
Rozporządzenia nie stosuje się do:
1)
pracowników Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - w zakresie uregulowanym w przepisach wydanych na podstawie art. 21 ust. 3a ustawy;
2)
strażników Państwowej Straży Rybackiej - w zakresie uregulowanym w przepisach wydanych na podstawie art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym;
3)
pracowników regionalnych izb obrachunkowych - w zakresie uregulowanym w przepisach wydanych na podstawie art. 26a ust. 6 ustawy z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych.
Ustala się:
1)
tabele miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego, które są określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia;
2)
tabelę stawek dodatku funkcyjnego, która jest określona w załączniku nr 2 do rozporządzenia;
3)
tabele stanowisk, zaszeregowań i kwalifikacji pracowników, które są określone w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o "najniższym wynagrodzeniu zasadniczym", rozumie się przez to najniższe wynagrodzenie zasadnicze w pierwszej kategorii zaszeregowania, ustalone w tabelach miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego, o których mowa w § 2 pkt 1.
Kierownik urzędu lub jednostki, o których mowa w § 1 ust. 1, zwany dalej "kierownikiem urzędu lub jednostki", może, w uzasadnionych przypadkach, skrócić pracownikowi okres pracy zawodowej wymagany na danym stanowisku, z wyłączeniem stanowisk, dla których wymagany okres pracy zawodowej określają odrębne przepisy.
1.
Pracownikom zatrudnionym na stanowiskach związanych z kierowaniem zespołem oraz radcy prawnemu przysługuje dodatek funkcyjny.
2.
Dodatek, o którym mowa w ust. 1, przysługuje również pracownikom zatrudnionym na stanowiskach niezwiązanych z kierowaniem zespołem, dla których w tabelach, o których mowa w § 2 pkt 3, przewiduje się dodatek funkcyjny, z tym że maksymalna stawka tego dodatku przewidziana dla danego stanowiska jest niższa o jedną stawkę.
1.
Z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań o wysokim stopniu złożoności lub odpowiedzialności kierownik urzędu lub jednostki może przyznać pracownikowi na czas określony dodatek specjalny.
2.
Dodatek specjalny może być przyznawany również ze względu na charakter pracy i zakres wykonywanych zadań; dodatek przyznaje się na czas określony, a w indywidualnych przypadkach także na czas nieokreślony.
3.
Dodatek specjalny jest wypłacany w ramach posiadanych środków na wynagrodzenia, w kwocie nieprzekraczającej 40 % łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego pracownika.
4.
Dodatek specjalny może być podwyższany w szczególnie uzasadnionych przypadkach.
5.
Przepisy ust. 1-4 nie dotyczą pracowników zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych, robotniczych i obsługi.
Przepisy § 6 nie dotyczą osób wymienionych w tabeli XII w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
1.
Pracownikowi przysługuje dodatek za prace wykonywane w warunkach uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia:
1)
przy pierwszym stopniu uciążliwości lub szkodliwości - w wysokości do 5 %,
2)
przy drugim stopniu uciążliwości lub szkodliwości - w wysokości do 10 %,
3)
przy trzecim stopniu uciążliwości lub szkodliwości - w wysokości do 15 %

- najniższego wynagrodzenia zasadniczego.

2.
Wykaz prac, o których mowa w ust. 1, jest określony w załączniku nr 4 do rozporządzenia.
3.
Prace określone w załączniku nr 4 do rozporządzenia w pkt 1 lit. d i e oraz pkt 2 lit. b, d i e uważa się za wykonywane w warunkach szkodliwych dla zdrowia, uzasadniających przyznanie dodatku, jeżeli w środowisku pracy są przekroczone najwyższe dopuszczalne stężenia i natężenia czynników szkodliwych dla zdrowia określone w odrębnych przepisach, stwierdzone przez laboratoria Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz inne laboratoria upoważnione przez właściwych miejscowo państwowych wojewódzkich inspektorów sanitarnych.
4.
Dodatek przysługuje pracownikom wykonującym prace określone w załączniku nr 4 do rozporządzenia w pkt 1, 2 i pkt 3 lit. a, c-h, przez co najmniej 80 godzin w miesiącu, natomiast pracownikom wykonującym prace określone w załączniku nr 4 do rozporządzenia w pkt 3 lit. b - przez połowę dopuszczalnego czasu przebywania w strefie zagrożenia.
5.
W razie zbiegu uprawnień do dodatków za wykonywanie pracy o różnym stopniu uciążliwości lub szkodliwości dla zdrowia, pracownikowi przysługuje jeden dodatek według najwyższego stopnia uciążliwości lub szkodliwości.
1.
Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wieloletnią pracę w urzędach i jednostkach, zwanego dalej "dodatkiem za wysługę lat", wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
2.
Jeżeli praca w urzędzie lub jednostce stanowi dodatkowe zatrudnienie, do okresu dodatkowego zatrudnienia nie podlegają zaliczeniu okresy zatrudnienia podstawowego.
3.
Pracownikowi, który wykonuje pracę w urzędzie lub jednostce w ramach urlopu bezpłatnego udzielonego przez pracodawcę w celu wykonywania tej pracy, do okresu dodatkowego zatrudnienia podlegają zaliczeniu zakończone okresy zatrudnienia podstawowego oraz okres zatrudnienia u pracodawcy, który udzielił urlopu - do dnia rozpoczęcia tego urlopu.
4.
Dodatek za wysługę lat przysługuje pracownikowi za dni, za które otrzymuje wynagrodzenie, oraz za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby albo konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które pracownik otrzymuje z tego tytułu zasiłek z ubezpieczenia społecznego.
5.
Dodatek za wysługę lat jest wypłacany w terminie wypłaty wynagrodzenia:
1)
począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym pracownik nabył prawo do dodatku lub wyższej stawki dodatku, jeżeli nabycie prawa nastąpiło w ciągu miesiąca;
2)
za dany miesiąc, jeżeli nabycie prawa do dodatku lub do wyższej stawki dodatku nastąpiło pierwszego dnia miesiąca.
1.
Do okresu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
2.
Pracownikowi, który wykonuje pracę w urzędzie lub jednostce w ramach urlopu bezpłatnego udzielonego przez pracodawcę w celu wykonywania tej pracy, do okresu uprawniającego do nagrody jubileuszowej wlicza się okres zatrudnienia u tego pracodawcy do dnia rozpoczęcia tego urlopu.
3.
W razie równoczesnego pozostawania więcej niż w jednym stosunku pracy, do okresu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej wlicza się jeden z tych okresów.
4.
Pracownik nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu upływu okresu uprawniającego do tej nagrody albo w dniu wejścia w życie przepisów wprowadzających nagrody jubileuszowe.
5.
Wypłata nagrody jubileuszowej następuje niezwłocznie po nabyciu przez pracownika prawa do tej nagrody.
6.
Podstawę obliczenia nagrody jubileuszowej stanowi wynagrodzenie przysługujące pracownikowi w dniu nabycia prawa do nagrody, a jeżeli dla pracownika jest to korzystniejsze - wynagrodzenie przysługujące mu w dniu jej wypłaty. Jeżeli pracownik nabył prawo do nagrody jubileuszowej, będąc zatrudniony w innym wymiarze czasu pracy niż w dniu jej wypłaty, podstawę obliczenia nagrody stanowi wynagrodzenie przysługujące pracownikowi w dniu nabycia prawa do nagrody jubileuszowej. Nagrodę jubileuszową oblicza się zgodnie z przepisami obowiązującymi przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.
7.
W razie ustania stosunku pracy w związku z przejściem na rentę z tytułu niezdolności do pracy lub emeryturę, pracownikowi, któremu do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej brakuje mniej niż 12 miesięcy, licząc od dnia rozwiązania stosunku pracy, nagrodę tę wypłaca się w dniu rozwiązania stosunku pracy.
8.
Jeżeli w dniu wejścia w życie przepisów wprowadzających zaliczalność do okresów uprawniających do świadczeń pracowniczych okresów niepodlegających dotychczas wliczeniu upływa okres uprawniający pracownika do dwóch lub więcej nagród jubileuszowych, wypłaca mu się tylko jedną nagrodę - najwyższą.
9.
Pracownikowi, który w dniu wejścia w życie przepisów, o których mowa w ust. 8, ma okres dłuższy niż wymagany do nagrody jubileuszowej danego stopnia, a w ciągu 12 miesięcy od tego dnia upłynie okres uprawniający go do nabycia nagrody jubileuszowej wyższego stopnia, nagrodę niższą wypłaca się w pełnej wysokości, a w dniu nabycia prawa do nagrody wyższej - różnicę między kwotą nagrody wyższej a kwotą nagrody niższej.
10.
Przepisy ust. 8 i 9 mają odpowiednio zastosowanie, w razie gdy w dniu, w którym pracownik udokumentował swoje prawo do nagrody jubileuszowej, był uprawniony do nagrody wyższego stopnia oraz w razie gdy pracownik prawo to nabędzie w ciągu 12 miesięcy od tego dnia.
1.
Tworzy się fundusz nagród, z przeznaczeniem na nagrody za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej, w wysokości 3 % planowanych wynagrodzeń osobowych, pozostający w dyspozycji kierowników urzędów lub jednostek.
2.
Fundusz nagród, o którym mowa w ust. 1, może być podwyższany przez kierowników urzędów lub jednostek w ramach posiadanych środków na wynagrodzenia.
Godzinową stawkę wynagrodzenia zasadniczego wynikającego z osobistego zaszeregowania pracownika, określonego stawką miesięczną, ustala się dzieląc miesięczną stawkę wynagrodzenia przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu.
Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20 % stawki godzinowej wynagrodzenia zasadniczego, nie niższy jednak od dodatku ustalonego na podstawie art. 1518 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.4)).
1.
Dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych, robotniczych i obsługi tworzy się fundusz premiowy w ramach posiadanych środków na wynagrodzenia.
2.
Wysokość funduszu premiowego, o którym mowa w ust. 1, oraz warunki przyznawania premii ustala kierownik urzędu lub jednostki.
1.
Kierowcy, z wyjątkiem kierowcy samochodu osobowego, za powierzone mu dodatkowe czynności niewchodzące w zakres jego normalnych obowiązków, przysługuje dodatek w wysokości nieprzekraczającej 60 % najniższego wynagrodzenia zasadniczego.
2.
Wysokość dodatku, o którym mowa w ust. 1, za wykonywanie poszczególnych czynności ustala kierownik urzędu lub jednostki, uwzględniając rodzaj czynności i ich uciążliwość.
Pracownicy, którzy nie spełniają wymagań kwalifikacyjnych przewidzianych dla stanowiska zajmowanego przez nich w dniu wejścia w życie rozporządzenia, mogą być nadal zatrudniani na tych stanowiskach.
Pracownicy urzędu morskiego biorący udział w próbach technicznych statków na morzu po budowie lub remoncie albo wykonujący w czasie pracy statku zadania statutowe urzędu otrzymują bezpłatne wyżywienie lub ekwiwalent pieniężny według norm stosowanych w czasie eksploatacji statku.
1.
Pracownikom zatrudnionym na stanowiskach inspekcyjno-technicznych w urzędzie górniczym przysługują uprawnienia w zakresie przewidzianym w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1981 r. w sprawie szczególnych przywilejów dla pracowników górnictwa - Karta górnika (Dz. U. z 1982 r. Nr 2, poz. 13).
2.
Pracownikom, o których mowa w ust. 1, uprawnionym do dodatku za wysługę lat i do szczególnych świadczeń w zakresie płac określonych w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1, przysługuje uprawnienie z jednego tytułu wybranego przez pracownika.
Przy ustalaniu prawa do nagrody jubileuszowej przysługującej pracownikowi, który był zatrudniony w urzędzie lub jednostce w dniu 27 stycznia 1995 r., a przed tym dniem nabył prawo do nagrody jubileuszowej z uwzględnieniem okresów podlegających wliczeniu do okresu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej na podstawie przepisów obowiązujących przed tym dniem, okresy te podlegają wliczeniu na dotychczasowych zasadach.
Pracownik, który podjął zatrudnienie w urzędzie lub jednostce po dniu 27 stycznia 1995 r., nabywa prawo do nagrody jubileuszowej na zasadach określonych w § 10, niezależnie od wcześniejszego nabycia prawa do nagrody jubileuszowej za dany okres pracy.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 lutego 2003 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek (Dz. U. Nr 33, poz. 263 i Nr 176, poz. 1712 oraz z 2004 r. Nr 45, poz. 416).
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z tym że przepisy rozporządzenia w zakresie dotyczącym pracowników zatrudnionych w:
1)
Biurze Nasiennictwa Leśnego wchodzą w życie z mocą od dnia uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej;
2)
Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wchodzą w życie z mocą od dnia 2 maja 2004 r.
______

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 98, poz. 1071, Nr 123, poz. 1353 i Nr 128, poz. 1403, z 2002 r. Nr 1, poz. 18, Nr 153, poz. 1271 i Nr 240, poz. 2052 oraz z 2003 r. Nr 228, poz. 2256.

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2000 r. Nr 120, poz. 1268, z 2001 r. Nr 81, poz. 875, Nr 110, poz. 1189 i Nr 115, poz. 1229 oraz z 2004 r. Nr 92, poz. 880.

3) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 6, poz. 41, Nr 92, poz. 881, Nr 93, poz. 888 i Nr 96, poz. 959.

4) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 113, poz. 717, z 1999 r. Nr 99, poz. 1152, z 2000 r. Nr 19, poz. 239, Nr 43, poz. 489, Nr 107, poz. 1127 i Nr 120, poz. 1268, z 2001 r. Nr 11, poz. 84, Nr 28, poz. 301, Nr 52, poz. 538, Nr 99, poz. 1075, Nr 111, poz. 1194, Nr 123, poz. 1354, Nr 128, poz. 1405 i Nr 154, poz. 1805, z 2002 r. Nr 74, poz. 676, Nr 135, poz. 1146, Nr 196, poz. 1660, Nr 199, poz. 1673 i Nr 200, poz. 1679, z 2003 r. Nr 166, poz. 1608 i Nr 213, poz. 2081 oraz z 2004 r. Nr 96, poz. 959, Nr 99, poz. 1001 i Nr 120, poz. 1252.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

  2

TABELE MIESIĘCZNYCH STAWEK WYNAGRODZENIA ZASADNICZEGO

A.

 Dla pracowników, o których mowa w tabeli I, II, III, IV, V, XI, XIII, XIV, XIVa oraz XV części I. załącznika nr 3 do rozporządzenia

Kategoria zaszeregowaniaKwota w złotych
12
I 810 - 960
II 820 - 980
III 840 - 1.030
IV 860 - 1.080
V 890 - 1.150
VI 920 - 1.250
VII 950 - 1.370
VIII 980 - 1.480
IX 1.010 - 1.620
X 1.040 - 1.760
XI 1.070 - 1.890
XII 1.100 - 2.040
XIII 1.140 - 2.200
XIV 1.180 - 2.370
XV 1.230 - 2.540
XVI 1.280 - 2.730
XVII 1.380 - 2.910
XVIII 1.500 - 3.130
XIX 1.630 - 3.420
XX 1.740 - 3.710
XXI 1.850 - 4.040

B.

 Dla pozostałych pracowników urzędów i jednostek (z wyłączeniem pracowników zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych, robotniczych, obsługi i pracowników wewnętrznej służby ochrony)

Kategoria zaszeregowaniaKwota w złotych
12
I 800 - 930
II 810 - 970
III 820 - 1.030
IV 830 - 1.090
V 840 - 1.150
VI 850 - 1.230
VII 860 - 1.320
VIII 870 - 1.400
IX 890 - 1.480
X 910 - 1.570
XI 940 - 1.680
XII 970 - 1.790
XIII 1.000 - 1.910
XIV 1.040 - 2.080
XV 1.080 - 2.230
XVI 1.130 - 2.480
XVII 1.180 - 2.720
XVIII 1.240 - 2.980
XIX 1.300 - 3.240
XX 1.360 - 3.550
XXI 1.460 - 3.920

C.

 Dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych, robotniczych, obsługi i pracowników wewnętrznej służby ochrony

Kategoria zaszeregowaniaKwota w złotych
12
I 790 - 930
II 800 - 940
III 810 - 960
IV 820 - 1.000
V 830 - 1.040
VI 840 - 1.080
VII 850 - 1.130
VIII 860 - 1.190
IX 870 - 1.260
X 890 - 1.340
XI 910 - 1.420
XII 930 - 1.500
XIII 950 - 1.620
XIV 980 - 1.730
XV 1.010 - 1.840
XVI 1.040 - 1.970
XVII 1.070 - 2.100
XVIII 1.100 - 2.240
XIX 1.130 - 2.400
XX 1.200 - 2.560
XXI 1.310 - 2.720

ZAŁĄCZNIK Nr  2

TABELA STAWEK DODATKU FUNKCYJNEGO

Stawka dodatku funkcyjnegoProcent najniższego wynagrodzenia zasadniczego
1do 35
2do 50
3do 65
4do 80
5do 95
6do 110
7do 125
8do 150
9do 175
10do 200

ZAŁĄCZNIK Nr  3

  3

I. TABELA STANOWISK, ZASZEREGOWAŃ I KWALIFIKACJI PRACOWNIKÓW ZATRUDNIONYCH W GENERALNEJ DYREKCJI DRÓG KRAJOWYCH I AUTOSTRAD

Lp.StanowiskoKategoriaStawkaWymagane kwalifikacje
zaszeregowaniadodatku funkcyjnego dowykształcenieliczba lat pracy
123456
1.Dyrektor Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i AutostradXX-XXI10wyższe7

II.

 TABELA STANOWISK, ZASZEREGOWAŃ I KWALIFIKACJI PRACOWNIKÓW ZATRUDNIONYCH W URZĘDZIE KOMUNIKACJI ELEKTRONICZNEJ

Lp.StanowiskoKategoriaStawkaWymagane kwalifikacje
zaszeregowaniadodatku funkcyjnego dowykształcenieliczba lat pracy
123456
1.Dyrektor Oddziału OkręgowegoXX-XXI10wyższe7

III.

 TABELA STANOWISK, ZASZEREGOWAŃ I KWALIFIKACJI PRACOWNIKÓW ZATRUDNIONYCH W BIURZE NASIENNICTWA LEŚNEGO

Lp.StanowiskoKategoriaStawkaWymagane kwalifikacje
zaszeregowaniadodatku funkcyjnego dowykształcenieliczba lat pracy
123456
1.Dyrektor BiuraXVIII-XX9wyższe7
2.Zastępca Dyrektora BiuraXV-XIX8wyższe7

IV.

 TABELA STANOWISK, ZASZEREGOWAŃ I KWALIFIKACJI PRACOWNIKÓW ZATRUDNIONYCH W GŁÓWNYM INSPEKTORACIE INSPEKCJI HANDLOWEJ

Lp.StanowiskoKategoriaStawkaWymagane kwalifikacje
zaszeregowaniadodatku funkcyjnego dowykształcenieliczba lat pracy
123456
1.Główny InspektorXXI10wyższe7
2.Zastępca Głównego InspektoraXVIII-XX9wyższe7

V.

 TABELA STANOWISK, ZASZEREGOWAŃ I KWALIFIKACJI PRACOWNIKÓW ZATRUDNIONYCH NA STANOWISKACH AUDYTORÓW WEWNĘTRZNYCH

Lp.StanowiskoKategoriaStawkaWymagane kwalifikacje
zaszeregowaniadodatku funkcyjnego dowykształcenieliczba lat pracy
123456
1.Audytor wewnętrznyXVII-XVIII8według odrębnych przepisów

VI.

 TABELA STANOWISK, ZASZEREGOWAŃ I KWALIFIKACJI PRACOWNIKÓW ZATRUDNIONYCH W URZĘDACH WOJEWÓDZKICH

Lp.StanowiskoKategoria zaszeregowaniaStawka dodatku funkcyjnego doWymagane kwalifikacje
wykształcenieliczba lat pracy
123456
1.Przewodniczący wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawnościXV-XIX7według odrębnych przepisów
2.Przewodniczący składu orzekającego o niepełnosprawnościXIV-XVIII6
3.Komendant wojewódzki Państwowej Straży ŁowieckiejXV-XVII5
4.Sekretarz wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawnościXIII-XVII5
5.Zastępca komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży ŁowieckiejXIV-XVI4
6.Członkowie wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności (lekarz, psycholog, pedagog, doradca zawodowy, pracownik socjalny)XIII-XVI4
7.Komendant posterunku Państwowej Straży ŁowieckiejXII-XV3
8.Starszy strażnik Państwowej Straży ŁowieckiejV-XIII-
9.Strażnik Państwowej Straży ŁowieckiejIII-X-
10.Młodszy strażnik Państwowej Straży ŁowieckiejI-VII-

VII.

 TABELA STANOWISK, ZASZEREGOWAŃ I KWALIFIKACJI PRACOWNIKÓW ZATRUDNIONYCH W KOMENDACH, INSPEKTORATACH I INNYCH JEDNOSTKACH ORGANIZACYJNYCH STANOWIĄCYCH APARAT POMOCNICZY KIEROWNIKÓW ZESPOLONYCH SŁUŻB, INSPEKCJI I STRAŻY WOJEWÓDZKICH ORAZ KIEROWNIKÓW POWIATOWYCH SŁUŻB, INSPEKCJI I STRAŻY

Lp.StanowiskoKategoria zaszeregowaniaStawka dodatku funkcyjnego doWymagane kwalifikacje
wykształcenieliczba lat pracy
123456
I. Wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska
1.Wojewódzki inspektorXIX-XXI10wyższe7
2.Zastępca wojewódzkiego inspektoraXVII-XX9wyższe7
II. Wojewódzkie inspektoraty Inspekcji Handlowej
1.Wojewódzki inspektorXVIII-XXI10wyższe7
2.Zastępca wojewódzkiego inspektoraXVII-XX9wyższe7
III. Wojewódzkie inspektoraty jakości handlowej artykułów rolno - spożywczych
1.Wojewódzki inspektorXVII-XXI10wyższe5
2.Zastępca wojewódzkiego inspektoraXV-XX9wyższe5
IV. Wojewódzkie urzędy ochrony zabytków
1.Wojewódzki konserwator zabytkówXVII-XXI10wyższe5
2.Zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytkówXV-XX9wyższe5
V. Wojewódzkie inspekcje nadzoru geodezyjnego i kartograficznego
1.Wojewódzki inspektorXVII-XXI10
2.Zastępca wojewódzkiego inspektoraXVII-XX9według odrębnych przepisów
VI. Wojewódzkie inspektoraty Inspekcji Farmaceutycznej
1.Wojewódzki inspektor farmaceutycznyXVIII-XXI10wyższe farmaceutyczne5
2.Zastępca wojewódzkiego inspektora farmaceutycznegoXVI-XX9wyższe farmaceutyczne5
VII. Wojewódzkie inspektoraty nadzoru budowlanego
1.Wojewódzki inspektor nadzoru budowlanegoXIX-XXI10wyższe oraz uprawnienia budowlane bez ograniczeń7
VIII. Powiatowe inspektoraty nadzoru budowlanego
1.Powiatowy inspektor nadzoru budowlanegoXVIII-XX8wyższe oraz uprawnienia budowlane bez ograniczeń5
IX. Kuratoria oświaty
1.Kurator oświatyXX-XXI10według odrębnych przepisó
2.Wicekurator oświatyXIX-XX9
X. Wojewódzkie inspektoraty ochrony roślin i nasiennictwa
1.Wojewódzki inspektorXVII-XXI10wyższewedług
2.Zastępca wojewódzkiego inspektoraXV-XX9wyższeodrębnych przepisów

VIII.

 TABELA STANOWISK, ZASZEREGOWAŃ I KWALIFIKACJI PRACOWNIKÓW ZATRUDNIONYCH W RAMACH PRAC INTERWENCYJNYCH I ROBÓT PUBLICZNYCH

Lp.StanowiskoKategoriaStawkaWymagane kwalifikacje
zaszeregowaniadodatku funkcyjnego dowykształcenieliczba lat pracy
123456
1.Główny specjalistaXII-XVII-wyższe5
2.Starszy specjalistaXI-XV-wyższe3
3.InspektorVII-XII-wyższe -
średnie2
4.AnkieterVI-XI-średnie2
5.ReferentVI-IX-średnie-

IX.

 TABELA STANOWISK, ZASZEREGOWAŃ I KWALIFIKACJI PRACOWNIKÓW ZATRUDNIONYCH W URZĘDACH STANOWIĄCYCH APARAT POMOCNICZY TERENOWYCH ORGANÓW ADMINISTRACJI RZĄDOWEJ PODLEGŁYCH MINISTROM LUB CENTRALNYM ORGANOM ADMINISTRACJI RZĄDOWEJ

Lp.StanowiskoKategoriaStawkaWymagane kwalifikacje
zaszeregowaniadodatku funkcyjnego dowykształcenieliczba lat pracy
123456
I. Urzędy morskie
1.DyrektorXIX-XXI10wyższe9
2.Zastępca dyrektora do spraw inspekcji morskiejXIX-XX9wyższe oraz dyplom kapitana żeglugi wielkiej9
3.Zastępca dyrektora do spraw technicznych, zastępca dyrektora do spraw oznakowania nawigacyjnegoXV-XX9wyższe5
1.Załogi jednostek pływających:

Kierownik statku I kategorii (kapitan)

XV-XVII2według odrębnych przepisów
2.Kierownik statku II kategoriiXIV-XVI-
3.Zastępca kierownika statku I kategorii (I oficer),

kierownik maszyn statku I kategorii (I oficer mechanik)

XIV-XVI1
4.Kierownik maszyn statku II kategorii,

II oficer mechanik

XIII-XV-
5.Kierownik statku III kategorii,

kierownik maszyn statku III kategorii

XII-XIV-
6.Oficer wachtowyXII-XIII-
7.Oficer elektryk okrętowyXI-XIV-
8.Kierownik statku IV kategorii,

kierownik maszyn statku IV kategorii,

bosman okrętowy

XI-XIII-
9.Sternik motorzysta, brygadzista grupy sondażowejXI-XII-
10.Operator urządzeń hydrograficznych,

III oficer mechanik,

monter znaków nawigacyjnych,

starszy marynarz,

motorzysta,

kucharz,

sondażysta

X-XI-
11.MarynarzIX-X-
12.StewardVIII-IX-
13.Młodszy marynarzVII-VIII-
14.Starszy bosman bazyVIII-IX-średnie-
15.Bosman bazyVII-VIII-średnie-
II. Okręgowe inspektoraty rybołówstwa morskiego
1.Okręgowy inspektorXVIII-XX7wyższe6
2.Zastępca okręgowego inspektoraXVI-XIX6odpowiedniej specjalności
1.Załogi jednostek pływających

Kierownik statku I kategorii (kapitan)

XV-XVII2według odrębnych przepisów
2.Kierownik statku II kategoriiXIV-XVI-
3.Zastępca kierownika statku I kategorii (I oficer),

kierownik maszyn statku I kategorii (I oficer mechanik)

XIV-XVI1
4.Kierownik maszyn statku II kategorii,

II oficer mechanik

XIII-XV-
5.Kierownik statku III kategorii,

kierownik maszyn statku III kategorii

XII-XIV-
6.Oficer wachtowyXII-XIII-
7.Oficer elektryk okrętowyXI-XIV-
8.Kierownik statku IV kategorii,

kierownik maszyn statku IV kategorii,

bosman okrętowy

XI-XIII-
9.Sternik motorzysta,

brygadzista grupy sondażowej

XI-XII-
10.Operator urządzeń hydrograficznych,

III oficer mechanik,

monter znaków nawigacyjnych,

starszy marynarz,

motorzysta,

kucharz,

sondażysta

X-XI-
11.MarynarzIX-X-
12.StewardVIII-IX-
13.Młodszy marynarzVII-VIII-
14.Starszy bosman bazyVIII-IX-średnie-
15.Bosman bazyVII-VIII-średnie-
III. Wojewódzkie inspektoraty transportu drogowego
1.Wojewódzki inspektorXVII-XXI10wyższe5
2.Zastępca wojewódzkiego inspektoraXV-XX9wyższe5
IV. Urzędy żeglugi śródlądowej
1.Dyrektor urzęduXVIII-XIX8wyższe i patent oficera żeglugi śródlądowej7
V. Archiwa państwowe
1.Dyrektor archiwumXVIII-XXI10wyższe7
2.Pomocnik archiwisty,

pomocnik konserwatora archiwalnego,

pomocnik dokumentalisty

VI-VIII-średnie-
VI. Urzędy skarbowe
1.Starszy kasjerXI-XIII-średnie3
2.KasjerIX-XII-średnie2
VII. Urzędy statystyczne
1.Dyrektor urzęduXVIII-XXI10wyższe7
VIII. Okręgowe urzędy górnicze,

Urząd Górniczy do Badań Kontrolnych Urządzeń Energomechanicznych

1.Dyrektor urzęduXVIII-XXI10wyższe7
2.Zastępca dyrektoraXV-XX9wyższe7
IX. Okręgowe urzędy miar i urzędy probiercze
1.Dyrektor urzęduXVIII-XXI10wyższe7
2.Naczelnik obwodowego urzęduXV-XVII5wyższe4
X. Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji
1.Dyrektor urzęduXVIII-XXI10wyższe7
2.Zastępca dyrektoraXV-XX9wyższe7
XI. Izby celne
1.Dyrektor izby celnejXVIII-XXI10wyższe7
2.Zastępca dyrektora izby celnejXVII-XX9wyższe7
XII. Urzędy celne
1.Naczelnik urzędu celnegoXV-XX9wyższe7
2.Zastępca naczelnika urzędu celnegoXIV-XIX8wyższe7

X.

 TABELA STANOWISK, ZASZEREGOWAŃ I KWALIFIKACJI PRACOWNIKÓW JEDNOSTEK WOJSKOWYCH PODLEGŁYCH MINISTROWI OBRONY NARODOWEJ LUB PRZEZ NIEGO NADZOROWANYCH

Lp.StanowiskoKategoria zaszeregowaniaStawka dodatku funkcyjnego doWymagane kwalifikacje
wykształcenieliczba lat pracy
123456
1.Dyrektor jednostki organizacyjnejXVII-XXI10wyższe6
2.Zastępca dyrektora jednostki organizacyjnejXV-XX9wyższe5
3.Główny księgowyXV-XVIII8wyższe6
4.Główny specjalistaXV-XVII6wyższe7
5.Radca prawnyXV-XVII6według odrębnych przepisów
6.Dyrektor biblioteki naukowej Sztabu Generalnego WPXIV-XVIII8wyższe bibliotekarskie4
7.Szef oddziałuXIV-XVIII8wyższe5
8.Szef wydziałuXIV-XVIII5wyższe4
9.Zastępca szefa oddziałuXII-XVIII5wyższe4
10.KustoszXIII-XVII-według odrębnych przepisów
11.Pielęgniarka okręgowaXIV-XVI6według odrębnych przepisów
12.Zastępca głównego księgowegoXIV-XVI4wyższe3
13.Kierownik ośrodka informacji naukowej Sztabu Generalnego WPXIV-XVI5wyższe bibliotekarskie4
14.Kierownik zespołu (grupy)XIV-XVI5wyższe6
14aKierownik filii wojskowego biura emerytalnegoXIV-XVI5wyższe6
15.Starszy inspektor kontroli wojskowejXIII-XVI-wyższe4
16.Kierownik biblioteki fachowejXIII-XV4wyższe bibliotekarskie4
17.Kierownik sekcjiXIII-XIV3wyższe4
18.Starszy specjalistaXII-XV-wyższe4
19.Starszy metrolog, starszy informatykXI-XV-wyższe4
20.Starszy projektant, starszy programistaXII-XIV-wyższe4
21.Inspektor kontroli wojskowej, specjalista,

metrolog

XII-XIV-wyższe4
22.Projektant, programistaXII-XIV-wyższe3
23.Starszy bibliotekarz, starszy dokumentalistaXII-XIV-według odrębnych przepisów
23aAprobantIX-XIV-wyższe

średnie

3

5

24.InformatykXI-XIV-średnie5
25.Referendarz,

starszy statystyk

XI-XIII-wyższe2
26.Bibliotekarz, dokumentalista dyplomowanyXI-XIII-według odrębnych przepisów
27.Starszy inspektorIX-XIII-wyższe2
średnie4
28.Starszy technikIX-XIII-średnie4
29.Starszy instruktor,

starszy rewident

IX-XIII-średnie3
30.Starszy księgowyVIII-XII-wyższe-
średnie3
31.Starszy redaktorVIII-XII-średnie5
32.Statystyk, podreferendarz, inspektor,

technik

VII-XII-średnie2
33.Referent prawny,

referent prawno - administracyjny

VII-XII-wyższe prawnicze lub administracyjne-
34.Instruktor,

rewident,

redaktor

VII-XII-średnie2
35.Sekretarz dowódcy (szefa, dyrektora)VII-XI-średnie3
36.KsięgowyVI-XI-średnie1
37.Starszy referentVI-XI-średnie2
38.Referent,

technik informatyczny,

operator elektronicznych maszyn cyfrowych

VI-IX-średnie-
Stanowiska pomocnicze, robotnicze i obsługi
1.Kierownik biblioteki specjalistycznej, kierownik ośrodka informacji naukowejX-XII3średnie4
2.Kierownik magazynuIX-XI2średnie3
3.Kierownik: kancelarii, archiwum, kreślarni, drukarni, powielarniIX-X2średnie3
4.Starszy bibliotekarz, starszy dokumentalistaIX-XI-średnie3
5.Maszynista offsetowyIX-X-zasadnicze2
6.Bibliotekarz,

dokumentalista,

kasjer,

starszy magazynier

VIII-IX-średnie3
7.Starszy laborant,

starszy archiwista,

starszy kreślarz

VII-IX-średnie3
8.KierowcaVII-IX-zasadnicze-
9.Maszynistka,

teletypistka

VII-VIII-średnie-
10.Magazynier,

archiwista

VII-VIII-średnie-
11.Operator kserokopiarkiVII-VIII-średnie2
zasadnicze3
12.Kreślarz,

laborant,

korektor

VI-VIII-średnie-
14.PortierIV-V-podstawowe-

XI.

 TABELA STANOWISK, ZASZEREGOWAŃ I KWALIFIKACJI PRACOWNIKÓW INSTYTUTU PAMIĘCI NARODOWEJ - KOMISJI ŚCIGANIA ZBRODNI PRZECIWKO NARODOWI POLSKIEMU

A. TABELA

KWOT WYNAGRODZENIA ZASADNICZEGO I DODATKU FUNKCYJNEGO ORAZ WYMAGAŃ KWALIFIKACYJNYCH

Lp.StanowiskoKwota wynagrodzenia zasadniczegoStawka dodatku funkcyjnego

do

Wymagane kwalifikacje
wykształcenieliczba lat pracy
123456
1.Zastępca Prezesa,

dyrektor generalny,

dyrektor Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów,

dyrektor Biura Edukacji Publicznej

3.650-5.4801.770wyższe8

B. TABELA

STANOWISK, ZASZEREGOWAŃ I KWALIFIKACJI PRACOWNIKÓW

Lp.StanowiskoKategoriaStawkaWymagane kwalifikacje
zaszeregowaniadodatku funkcyjnego dowykształcenieliczba lat pracy
123456
1.Dyrektor biura, dyrektor sekretariatu Prezesa,

dyrektor oddziału,

zastępca dyrektora Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów,

zastępca dyrektora Biura Edukacji Publicznej, główny księgowy

XIX-XXI10wyższe7
2.Zastępca dyrektora biura,

zastępca dyrektora sekretariatu Prezesa,

zastępca dyrektora oddziału, główny księgowy oddziału,

dyrektor (naczelnik) oddziałowego biura, rzecznik prasowy

XVIII-XX9wyższe7
3.Pełnomocnik do spraw ochrony informacji niejawnychXVII-XIX9wyższe7
4.Naczelnik wydziału, naczelnik delegaturyXVII-XVIII8wyższe7
4a.Zastępca naczelnika wydziałuXVI-XVIII7wyższe7
5.Główny specjalista, kierownik wydziału udostępniania i archiwizacji w delegaturze,

kierownik sekcji (referatu, archiwum, pracowni, laboratorium, sekretariatu)

XV-XVII6wyższe7
radca prawnywedług odrębnych przepisów
6.Starszy specjalista, starszy informatyk, starszy kustosz archiwalny, starszy konserwator archiwalnyXIII-XV-wyższe6
7.Specjalista, informatyk,

kustosz archiwalny, konserwator archiwalny,

starszy dokumentalista

XII-XIV-wyższe4
8.Starszy inspektor, starszy archiwista, starszy fotograf,XI-XIII-wyższe2
starszy laborant, dokumentalistaśrednie4
9.Inspektor,

archiwista,

IX-XII-wyższe-
starszy księgowyśrednie2
10.Starszy referent, księgowy,

fotograf,

laborant,

młodszy archiwista,

młodszy konserwator archiwalny

VIII-XI-średnie2
11.Referent, młodszy księgowyV-IX-średnie-
12.Pomocnik: archiwisty, konserwatora archiwalnego, dokumentalistyVI-VIII-średnie-

XII.

 TABELA STANOWISK, ZASZEREGOWAŃ, KWOT WYNAGRODZENIA ZASADNICZEGO I DODATKU FUNKCYJNEGO ORAZ WYMAGAŃ KWALIFIKACYJNYCH PRACOWNIKÓW RZĄDOWEGO CENTRUM STUDIÓW STRATEGICZNYCH

Lp.StanowiskoKwota wynagrodzenia zasadniczegoStawka dodatku funkcyjnego

do

Wymagane kwalifikacje
wykształcenieliczba lat pracy
123456
1.Prezes Rządowego Centrum Studiów Strategicznych8.1002.430wyższe8
2.Wiceprezes Rządowego Centrum Studiów Strategicznych7.5102.130wyższe5

XIII.

 TABELA STANOWISK, ZASZEREGOWAŃ I KWALIFIKACJI PRACOWNIKÓW KANCELARII POLSKIEJ AKADEMII NAUK ORAZ BIURA CENTRALNEJ KOMISJI DO SPRAW STOPNI I TYTUŁÓW

Lp.StanowiskoKategoriaStawkaWymagane kwalifikacje
zaszeregowaniadodatku funkcyjnego dowykształcenieliczba lat pracy
123456
1.Szef Kancelarii Polskiej Akademii NaukXXI10wyższe7
2.Zastępca Szefa Kancelarii Polskiej Akademii NaukXX-XXI10wyższe7
3.Dyrektor biura (zespołu),

Prezes oddziału Polskiej Akademii Nauk

XIX-XXI10wyższe7
4.Wicedyrektor biura (zespołu),

główny księgowy budżetu Polskiej Akademii Nauk,

rzecznik prasowy

XVIII-XX9wyższe7
główny specjalista do spraw legislacjiwyższe prawnicze
5.Zastępca przewodniczącego wydziału Polskiej Akademii NaukXVIII-XIX9wyższe7
6.Naczelnik działu, główny księgowy budżetu Kancelarii Polskiej Akademii Nauk,

radca Prezesa, pełnomocnik do spraw ochrony informacji niejawnych

XVII-XVIII8wyższe7
audytor wewnętrznywedług odrębnych przepisów
7.Główny specjalistaXV-XVII6wyższe7
radca prawnywedług odrębnych przepisów
8.Starszy specjalista XIII-XV-wyższe6
starszy programista,

starszy informatyk

XII-XV
9.Specjalista,

programista,

informatyk

XII-XIV-wyższe4
10.Starszy inspektorXI-XIII-wyższe3
11.Inspektor,

starszy księgowy, technik informatyczny

IX-XII-wyższe

średnie

-

2

referent prawnywyższe prawnicze-
12.Księgowy,

starszy referent,

sekretarz: Szefa Kancelarii Polskiej Akademii Nauk,

dyrektora biura

VIII-XI-średnie-
13.ReferentVI-IX-średnie-

XIV.

 TABELA STANOWISK, ZASZEREGOWAŃ I KWALIFIKACJI PRACOWNIKÓW BIURA RZECZNIKA INTERESU PUBLICZNEGO

Lp.StanowiskoKategoriaStawkaWymagane kwalifikacje
zaszeregowaniadodatku funkcyjnego dowykształcenieliczba lat pracy
123456
1.Dyrektor biuraXIX-XXI10wyższe7
2.Wicedyrektor biura, główny księgowy, rzecznik prasowyXVIII-XX9wyższe7
3.Pełnomocnik do spraw ochrony informacji niejawnychXVII-XIX9wyższe7
4.Naczelnik wydziałuXVII-XVIII8wyższe7
5.Główny specjalistaXV-XVII6wyższe7
6.SpecjalistaXII-XIV-wyższe4
7.Starszy inspektor, XI-XIII-wyższe2
samodzielny księgowyśrednie4
8.InspektorIX-XII-wyższe-
średnie2
9.Starszy referent, księgowy,

sekretarz

VIII-IX-średnie-
10.ReferentVI-IX-średnie-

XIVa.

 TABELA STANOWISK, ZASZEREGOWAŃ I KWALIFIKACJI PRACOWNIKÓW ZATRUDNIONYCH W PROKURATORII GENERALNEJ SKARBU PAŃSTWA

Lp.StanowiskoKategoria zaszeregowaniaStawka dodatku funkcyjnego doWymagania kwalifikacyjne
wykształcenieliczba lat pracy
123456
1Dyrektor biuraXIX-XXI10wyższe7
2Główny księgowyXVIII-XX9według odrębnych przepisów
Wicedyrektor biurawyższe7
3Pełnomocnik do spraw ochrony informacji niejawnychXVII-XIX9wyższe7
4Naczelnik wydziałuXVII-XVIII8wyższe7
5Główny specjalistaXV-XVII6wyższe7
6SpecjalistaXII-XV-wyższe4
7Starszy inspektor,

Samodzielny księgowy

XI-XIV-wyższe2
średnie4
8InspektorIX-XIII-wyższe-
średnie2
9Starszy referent, księgowyVIII-XI-średnie-
10ReferentVI-IX-średnie-

XV.

 TABELA STANOWISK, ZASZEREGOWAŃ I KWALIFIKACJI PRACOWNIKÓW ZATRUDNIONYCH W KASIE ROLNICZEGO UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO

Lp.StanowiskoKategoriaStawkaWymagane kwalifikacje
zaszeregowaniadodatku funkcyjnego dowykształcenieliczba lat pracy
123456
I. Centrala Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego
1.Dyrektor biura (komórki równorzędnej)XIX-XXI10wyższe7
2.Naczelny lekarz KasyXIX-XXI10wyższe medyczne tytuł specjalisty7
3.Wicedyrektor biura (komórki równorzędnej),

główny księgowy Kasy, rzecznik prasowy

XVIII-XX9wyższe7
główny specjalista do spraw legislacjiwyższe prawnicze
3a.Pełnomocnik do spraw ochrony informacji niejawnychXVII-XIX9wyższe7
4.Radca PrezesaXVII-XVIII8wyższe7
5.Audytor wewnętrznyXVII-XVIII8według odrębnych przepisów
6.Lekarz-inspektor nadzoru orzecznictwa lekarskiegoXV-XVII6wyższe medyczne tytuł specjalisty7
7.Główny specjalistaXV-XVII6wyższe7
radca prawnywedług odrębnych przepisów
8.Starszy specjalistaXIII-XV-wyższe6
9.SpecjalistaXII-XIV-wyższe4
specjalista do spraw legislacjiwyższe prawnicze oraz aplikacja legislacyjna2
10.Starszy inspektor, starszy statystykXI-XIII-wyższe3
11.Inspektor, statystyk,

starszy księgowy,

sekretarz Prezesa

i jego zastępcy

IX-XII-wyższe-
referent prawnyśrednie2
wyższe prawnicze-
12.Starszy referentVIII-XI-średnie2
księgowy,

sekretarz dyrektora biura (komórki równorzędnej)

-
13.ReferentVI-IX-średnie-
II. Oddziały Regionalne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego
1.Dyrektor oddziałuXVIII-XXI10wyższe7
2.Zastępca dyrektora oddziału, główny księgowyXV-XX9wyższe7
3.Lekarze:

lekarz regionalny -inspektor

orzecznictwa lekarskiego

XV-XVIII7według odrębnych przepisów
lekarz - inspektor orzecznictwa lekarskiegoXIV-XVII6
4.Kierownik placówki terenowejXIII-XVIII7wyższe4
5.Zastępca kierownika placówki terenowejXII-XVII6wyższe4
6.Kierownik samodzielnego referatuXII-XVI5wyższe4
7.Kierownik wydziałuXII-XV5wyższe3
8.Główny specjalistaXII-XV5wyższe3
9.Radca prawnyXII-XV5według odrębnych przepisów
10.Kierownik referatuXII-XV4wyższe3
11.Starszy aprobantXII-XV-wyższe3
12.Starszy specjalista, starszy informatykXII-XV-wyższe3
13.Starszy inspektor ubezpieczeńXI-XV-wyższe2
14.Zastępca kierownika wydziałuXI-XIV3wyższe3
15.Specjalista, informatykXI-XIV-wyższe2
16.Starszy inspektor,

starszy kasjer,

starszy rewident,

starszy statystyk,

starszy asystent,

samodzielny księgowy

XI-XIII-wyższe2
średnie4
17.AprobantX-XIV-wyższe2
IX-XIIIśrednie3
18.Inspektor ubezpieczeńXII-XIII-wyższe-
średnie2
19.Inspektor,

rewident,

analityk,

statystyk,

starszy księgowy,

starszy redaktor,

asystent,

sekretarz dyrektora oddziału

VIII-XII-wyższe-
średnie2
referent prawny,

referent prawno-administracyjny

wyższe prawnicze lub administracyjne-
20.Starszy referent ubezpieczeńVIII-XII-średnie1
21.Młodszy informatyk,VIII-XI-wyższe-
samodzielny referentśrednie2
22.Referent ubezpieczeńVII-X-średnie-
23.Starszy referent, księgowy, sekretarkaVI-XI-średnie2
24.Referent, kasjer, młodszy księgowyV-IX-średnie-
III. Stanowiska pomocnicze, robotnicze i obsługi w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego
1.Kierownik zespołu magazynówX-XII3średnie4
2.Serwisant urządzeń elektronicznych i mechanicznychX-XIV-średnie techniczne3
3.Kierowca autobusuX-XI-według odrębnych przepisów
rzemieślnik specjalista, operator maszyn cyfrowychzasadnicze3
4.Kierownik zmianyX-XI3średnie3
starszy magazynier w magazynie technicznym, starszy kontroler techniczny, starszy dyspozytor-2
5.Operator urządzeń elektronicznychIX-XI-średnie-
6.Kierownik magazynuIX-X2średnie3
dyspozytor-
sekretarka-maszynistka-
starszy operator urządzeń przygotowania danychVIII-X2
7.Kierowca samochodu ciężarowego, kierowca samochodu dostawczegoIX-X-według odrębnych przepisów
mechanik samochodowyzasadnicze2
maszynista offsetowy
8.Maszynista maszyn offsetowych zwojowych VIII-XIV-średnie techniczne -
do druku i produkcji składanki komputerowejzasadnicze oraz przeszkolenie specjalistyczne2
9.ZaopatrzeniowiecVIII-XI-średnie-
10.Konserwator, rzemieślnik wykwalifikowany, introligator, palacz c.o.VIII-IX-zasadnicze-
11.Kierownik biura podawczego, kierownik kancelarii głównej, kierownik kancelarii tajnej, kierownik archiwumVIII-IX2średnie3
starszy magazynier, intendent,

starsza maszynistka

--
operator urządzeń przygotowania danychVII-IX
12.Fotograf offsetowy, introligator przemysłowy,

kopista offsetowy,

maszynista maszyn offsetowych arkuszowych,

maszynista maszyn typograficznych arkuszowych,

operator naświetlacz fotoskładu,

składacz fotoskładu,

składacz ręczny,

montażysta fotoskładu,

montażysta offsetowy

VII-XII-zasadnicze oraz przeszkolenie specjalistyczne-
13.KorektorVII-XI-zasadnicze oraz przeszkolenie specjalistyczne-
14.Kierowca samochodu osobowegoVII-VIII-według odrębnych przepisów
15.Archiwista, magazynier,

starsza telefonistka,

maszynistka

VII-VIII-średnie-
16.Operator urządzeń powielającychVI-VIII-podstawowe oraz przeszkolenie-
17.Robotnik magazynowy, robotnik transportowyVI-VIII-podstawowe-
18.Monter - konserwator urządzeń poligraficznychV-XII-zasadnicze oraz przeszkolenie specjalistyczne-
19.Robotnik gospodarczyV-VII-podstawowe-
20.TelefonistkaV-VI-podstawowe i umiejętności wykonywania czynności-
21.Pomocnik ogólnowydziałowyIV-VI-podstawowe-
22.Portier, dozorcaIV-V-podstawowe-
23.SprzątaczkaIII-IV-podstawowe-
24.GoniecII-IV-podstawowe-

XVa.

 TABELA STANOWISK, KWOT WYNAGRODZENIA ZASADNICZEGO I DODATKU FUNKCYJNEGO ORAZ KWALIFIKACJI CZŁONKÓW PAŃSTWOWEJ KOMISJI BADANIA WYPADKÓW LOTNICZYCH

Lp.StanowiskoKategoria zaszeregowaniaStawka dodatku funkcyjnego doWymagania kwalifikacyjne
12345
1.Przewodniczący Komisji3.850-6.2001.870według odrębnych
2.Zastępca Przewodniczącego Komisji, sekretarz Komisji3.650-5.4801.770przepisów
3.Członek Komisji3.350-5.380-

XVI.

 TABELA STANOWISK, ZASZEREGOWAŃ I KWALIFIKACJI PRACOWNIKÓW ZATRUDNIONYCH NA STANOWISKACH POMOCNICZYCH

Lp.StanowiskoKategoria zaszeregowaniaStawka dodatku funkcyjnego doWymagane kwalifikacje
wykształcenieliczba lat pracy
123456
I. Wszystkie urzędy i inne jednostki
1.Kierownik bazy transportuXIV-XVI5wyższe5
2.Kierownik budowyXIII-XV6wyższe3
3.Kierownik zakładu obsługi samochodów, kierownik zespołu magazynówXII-XIV4średnie4
4.Zastępca kierownika bazy transportuXII-XIV3średnie3
5.Kierownik punktu żywieniaXI-XIII3średnie4
kierownik magazynu technicznego2
starszy kasjer,

kasjer walutowy

-
konserwator elektronicznych maszyn cyfrowych i magnetycznych nośników informatycznych3
sekretarkaIX-XIII-
6.Zastępca kierownika zakładu obsługi samochodów,

kierownik ośrodka informacji naukowej,

kierownik warsztatu,

kierownik stacji obsługi,

kierownik garażu,

kierownik biblioteki,

kierownik zespołu magazynów,

kierownik kotłowni wysokoprężnej,

kierownik informatorium

X-XII3średnie4
zastępca kierownika punktu żywienia12
7.Kierownik obiektu,

kierownik zmiany

X-XI3średnie3
starszy magazynier w magazynie technicznym,

starszy bibliotekarz,

starszy kontroler techniczny,

starszy dyspozytor

-2
zaopatrzeniowiecVIII-XI-
8.Zastępca kierownika warsztatu,

zastępca kierownika stacji obsługi,

zastępca kierownika garażu

IX-XI2średnie3
9.Operator urządzeń elektronicznychIX-XI-średnie-
10.Kierownik magazynu,

kierownik hali maszyn,

kierownik kotłowni

IX-X2średnie3
kierownik bursy, internatu1
maszynistka klasy mistrzowskiej,

dyspozytor,

kontroler techniczny

-
sekretarka-maszynistka,

kreślarz

-
magazynier w magazynie technicznymzasadnicze1
starszy operator urządzeń przygotowania danychVIII-X-średnie2
11.AnkieterVI-X-średnie2
12.Kierownik biura podawczego,

kierownik kancelarii głównej,

kierownik kancelarii tajnej,

kierownik archiwum,

kierownik centrali telefonicznej

VIII-IX2średnie3
starszy magazynier,

kasjer,

bibliotekarz,

intendent,

starsza maszynistka

--
operator urządzeń przygotowania danychVII-IX
13.Archiwista,

magazynier,

starsza telefonistka,

maszynistka,

teletypistka,

pomoc laboratoryjna,

recepcjonista,

ekspedytor poczty

VII-VIII-średnie-
14.TelefonistkaV-VI-podstawowe i umiejętność wykonywania czynności-
15.PokojowaIV-V-podstawowe-
II. Urzędy celne
1.Kierownik łodzi patrolowejX-XII3dyplom porucznika żeglugi przybrzeżnej z 24-miesięczną praktyką pływania w dziale służby pokładowej na stanowiskach oficerskich
2.Motorzysta łodzi patrolowejVII-IX-stopień motorzysty okrętowego
III. Komenda Główna Policji
1.Starszy kontroler techniczny, starszy dyspozytorIX-XII-średnie2
IV. Urząd do Spraw Repatriacji i Cudzoziemców
1.Kierownik administracyjny ośrodka dla cudzoziemcówX-XIII3średnie4
2.Zastępca kierownika administracyjnego ośrodka dla cudzoziemcówX-XII-średnie3
3.KuchmistrzIX-XI2zasadnicze3
4.KucharzIX-X-zasadnicze-
5.Opiekun cudzoziemcówVIII-X-średnie2
6.Młodszy opiekun cudzoziemcówVII-VIII-srednie-
7.Pomoc kucharzaV-VI-podstawowe-
V. Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji
1.Starszy serwisant urządzeń elektronicznychXI-XIV-wyższe2
2.Serwisant urządzeń elektronicznychX-XIII-średnie5
3.Konserwator urządzeń elektronicznych, starszy operator maszyn elektronicznychIX-XIII-średnie3
4.Starszy technikX-XII-średnie2
5.Operator maszyn elektronicznychVIII-XII-średnie-
6.TechnikVIII-X-średnie-
VI. Wojewódzkie inspektoraty weterynarii
1.Pomoc laboratoryjnaVII-X-umiejętność wykonywania zawodu-
VII. Powiatowe inspektoraty weterynarii
1.Pomoc techniczna na stanowisku badania mięsa, dezynfektorVIII-X-umiejętność wykonywania zawodu-

XVII.

 TABELA STANOWISK, ZASZEREGOWAŃ I KWALIFIKACJI PRACOWNIKÓW ZATRUDNIONYCH NA STANOWISKACH ROBOTNICZYCH I OBSŁUGI

Lp.StanowiskoKategoriaStawkaWymagane kwalifikacje
zaszeregowaniadodatku funkcyjnego dowykształcenieliczba lat pracy
123456
I. Wszystkie urzędy i inne jednostki
1.Kierowca autobusuX-XI-według odrębnych przepisów
rzemieślnik specjalista, operator maszyn cyfrowychzasadnicze3
2.Kierowca samochodu specjalistycznegoIX-XI-według odrębnych przepisów
kierowca samochodu ciężarowego,

kierowca samochodu dostawczego

IX-X
3.Mechanik samochodowy,

maszynista offsetowy,

kserografista

IX-X-zasadnicze2
4.Konserwator,

rzemieślnik wykwalifikowany,

ślusarz-spawacz,

elektryk,

stolarz,

tapicer,

szklarz,

malarz,

introligator,

palacz c.o.

VIII-IX-zasadnicze-
5.Kierowca samochodu osobowegoVII-VIII-według odrębnych przepisów
6.Operator urządzeń powielających, robotnik magazynowy, robotnik transportowyVI-VIII-podstawowe-
7.Robotnik gospodarczyV-VII-podstawowe-
8.Portier,

szatniarz,

dozorca,

dźwigowy,

woźny

IV-V-podstawowe-
9.SprzątaczkaIII-IV-podstawowe-
10.GoniecII-IV-podstawowe-
II. Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa
1.Konserwator aparatury laboratoryjnejIX-XI-średnie zawodowe i uprawnienia specjalistyczne3
2.Robotnik szklarniowyVI-X-zasadnicze zawodowe-
III. Urzędy morskie
1.Starszy latarnikX-XII-średnie4
2.Elektromonter, elektryk,

monter instalacji wodnokanalizacyjnych,

operator sztaplarki,

mechanik silników spalinowych,

mechanik samochodowy,

elektryk samochodowy

VII-XI-zasadnicze-
3.Kierowca ciągnikaIX-X-według odrębnych przepisów
4.Latarnik,

rzemieślnik gospodarczy

VIII-X-zasadnicze-
5.Robotnik ochrony wybrzeża-pilarz,

murarz,

tynkarz,

blacharz,

dekarz,

spawacz,

ślusarz,

tokarz

VII-X-zasadnicze-
6.Robotnik ochrony wybrzeża,

cieśla,

stolarz

VI-IX-podstawowe-
7.Wydawca narzędzi, zbrojarzV-VII-zasadnicze-
IV. Urzędy żeglugi śródlądowej
1.StermotorzystaXIII-XIV-według odrębnych
2.Bosman przystaniowyVIII-IX-przepisów
V. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad
1.Operator kierowca, mechanik kierowcaIX-XII-według odrębnych przepisów
2.Starszy dróżnikIX-XI-zasadnicze2
starszy promowypodstawowe5
3.DróżnikVI-IX-zasadnicze-
podstawowe
VI. Urzędy celne
1.Konserwator sprzętu radiologicznego i elektronicznegoX-XII-średnie techniczne3
VII. Komenda Główna Policji, komendy wojewódzkie i powiatowe (miejskie) Policji, komisariaty Policji, oddziały Straży Granicznej, komendy wojewódzkie i powiatowe (miejskie) Państwowej Straży Pożarnej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu
1.Mechanik-elektronikXI-XIII-średnie2
2.Starszy mistrzXI-XII3zasadnicze4
3.Starszy technik,

starszy muzyk,

mechanik silników okrętowych

X-XII-średnie2
4.Ślusarz-tokarzIX-XI-zasadnicze-
kierowca samochodu specjalnegowedług odrębnych przepisów
blacharz samochodowy,

diagnosta samochodowy,

elektromechanik,

blacharz-dekarz,

elektryk samochodowy,

elektromonter,

lakiernik samochodowy

zasadnicze-
mistrz garmażeryjny lub cukierniczy,

kuchmistrz,

mistrz

23
5.Technik,

pracownik ochrony,

muzyk

IX-XI-średnie-
6.Kucharz,

mechanik urządzeń chłodniczych lub garmażeryjnych,

mechanik rusznikarz,

mechanik maszyn biurowych,

mechanik urządzeń przeciwpożarowych,

malarz-murarz,

monter-konserwator urządzeń i sieci wodnokanalizacyjnej, c.o. i gazowej,

monter konserwator urządzeń łączności,

mechanik urządzeń slipowych,

palacz kotłowni wysokoprężnych

IX-X-zasadnicze-
7.Starszy mechanik centrali telefonicznejVIII-IX-średnie3
8.Szewc,

krawiec,

spawacz,

tynkarz-glazurnik

VIII-IX-zasadnicze-
kierowca ciągnika, kierowca karetki sanitarnej (pogotowia), kierowca mikrobusuwedług odrębnych przepisów
9.Kelner,

młodszy kucharz,

gospodarz obiektu,

operator urządzeń piorących,

operator urządzeń oczyszczalni ścieków

VII-VIII-podstawowe-
10.Operator wózka akumulatorowego, ogrodnikVI-VIII-podstawowe-
11.Pomocnik kierowcyVI-VII-podstawowe-
12.Pomoc kucharza,

pomocnik palacza c.o.,

pracownik obsługi gospodarczej w komisariatach Policji,

palacz pieców zwykłych

V-VI-podstawowe-
VIII. Wojewódzkie inspektoraty ochrony roślin i nasiennictwa
1.Konserwator aparatury laboratoryjnejIX-XII-średnie zawodowe i uprawnienia specjalistyczne3
2.Robotnik szklarniowy, robotnik laboratoryjnyVI-X-zasadnicze zawodowe-
3.Sprzątaczka laboratoryjnaIV-VI-podstawowe-

XVIII.

 TABELA STANOWISK, ZASZEREGOWAŃ I WYMAGAŃ KWALIFIKACYJNYCH PRACOWNIKÓW WEWNĘTRZNEJ SŁUŻBY OCHRONY

Lp.StanowiskoKategoria zaszeregowaniaStawka dodatku funkcyjnego doWymagane kwalifikacje
wykształcenieliczba lat pracy
123456
I. Ministerstwo Finansów
1.Szef ochronyXI-XIV5według odrębnych przepisów
2.Zastępca szefa ochronyX-XII4
3.Dowódca zmianyIX-XI3
4.Starszy wartownik - konwojentVI-IX-
5.Wartownik - konwojentV-VII-
6.Młodszy wartownik - konwojentIV-VI-
II. Archiwa Państwowe
1.Szef ochronyIX-XI3według odrębnych przepisów
2.Starszy wartownik - konwojentVI-IX-
3.Wartownik - konwojentV-VII-
4.Młodszy wartownik - konwojentIV-VI-

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WYKAZ PRAC WYKONYWANYCH W WARUNKACH UCIĄŻLIWYCH LUB SZKODLIWYCH DLA ZDROWIA

1) Do pierwszego stopnia uciążliwości lub szkodliwości dla zdrowia zalicza się prace wykonywane:

a) w pomieszczeniach, w których ze względu na technologię produkcji jest konieczne stosowanie wyłącznie oświetlenia elektrycznego,

b) w warunkach narażenia na promieniowanie ultrafioletowe lub podczerwone,

c) w pomieszczeniach zamkniętych, w których utrzymuje się stale temperatura efektywna powyżej 25 °C lub poniżej 10 °C,

d) w warunkach narażenia na działanie pyłów niewywołujących zwłóknienia tkanki płucnej,

e) w warunkach narażenia na działanie substancji toksycznych niekumulujących się w organizmie,

f) w warunkach narażenia na wibrację ogólną,

g) w mokrym środowisku o względnej wilgotności powietrza przekraczającej 80 %, w błocie lub bezpośrednim kontakcie z wodą.

2) Do drugiego stopnia uciążliwości lub szkodliwości dla zdrowia zalicza się prace wykonywane:

a) w pomieszczeniach zlokalizowanych poniżej poziomu otaczającego terenu - zgodnie z przepisami w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,

b) w warunkach narażenia na hałas,

c) w warunkach nadmiernego obciążenia wysiłkiem fizycznym co najmniej 2.000 kcal dla mężczyzn i 1.200 kcal dla kobiet lub wymagające wymuszonej pozycji ciała,

d) w warunkach narażenia na działanie pyłów wywołujących zwłóknienie tkanki płucnej,

e) w warunkach narażenia na działanie substancji toksycznych kumulujących się w organizmie.

3) Do trzeciego stopnia uciążliwości lub szkodliwości dla zdrowia zalicza się prace wykonywane:

a) w warunkach narażenia na promieniowanie jonizujące,

b) w warunkach narażenia na działanie pól elektromagnetycznych wysokiej częstotliwości w zakresie od 0,1 do 300.000 MHz w strefie zagrożenia,

c) w warunkach narażenia na działanie substancji i czynników rakotwórczych, których wykaz określają odrębne przepisy,

d) pod ziemią lub pod wodą,

e) na wysokości powyżej 2 m i w wykopach poniżej 2 m uznane za niebezpieczne w przepisach o bezpieczeństwie i higienie pracy,

f) przy wytwarzaniu, stosowaniu, magazynowaniu i transportowaniu gazów, paliw i materiałów wybuchowych,

g) w szczególności wewnątrz zbiorników, aparatów, kanałów, studni, których wykonywanie wymaga specjalnego zezwolenia,

h) w kontakcie z materiałem zakaźnym, chorymi zakaźnie ludźmi albo zwierzętami.

* Z dniem 1 marca 2007 r. nin. rozporządzenie traci moc, z tym że przepisy rozporządzenia w zakresie dotyczącym pracowników Biura Rzecznika Interesu Publicznego tracą moc z dniem 15 marca 2007 r.
1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 27 grudnia 2005 r. (Dz.U.05.265.2212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2006 r.
2 Załącznik nr 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 22 lutego 2005 r. (Dz.U.05.34.306) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 27 grudnia 2005 r. (Dz.U.05.265.2212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2006 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 28 lutego 2006 r. (Dz.U.06.38.259) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2006 r.

3 Załącznik nr 3:

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 20 lipca 2004 r.(Dz.U.04.164.1715) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 maja 2004 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 22 lutego 2005 r. (Dz.U.05.34.306) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 27 grudnia 2005 r. (Dz.U.05.265.2212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 grudnia 2005 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 27 grudnia 2005 r. (Dz.U.05.265.2212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2006 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 28 lutego 2006 r. (Dz.U.06.38.259) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2006 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 28 lutego 2006 r. (Dz.U.06.38.259) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 stycznia 2006 r.