Dział 1 - POSTĘPOWANIE PRZYGOTOWAWCZE Rozdział  1 Zasady ogólne - Regulamin wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1992.38.163

Akt utracił moc
Wersja od: 12 marca 2007 r.

POSTĘPOWANIE PRZYGOTOWAWCZE

Zasady ogólne

§  81. 
Prokurator prowadzący lub nadzorujący postępowanie przygotowawcze jest odpowiedzialny za zgodny z prawem przebieg tego postępowania.
§  82.  66
 Jeżeli w sprawie wszczęto śledztwo, prowadzi się je w stosunku do wszystkich czynów ujawnionych w jego przebiegu.
§  83.  67
 Jednym postępowaniem przygotowawczym powinno się obejmować wszystkie czyny pozostające w związku podmiotowym lub przedmiotowym z czynem stanowiącym podstawę jego wszczęcia, chyba że zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 34 § 3 kpk.
§  84. 
1. 
Przy łączeniu spraw należy kierować się zasadą, że później wszczęte postępowanie dołącza się do wcześniej wszczętego.
2.  68
 Niezależnie od daty wszczęcia równocześnie prowadzonych postępowań dołącza się: materiały dochodzenia do akt śledztwa, materiały innych postępowań do akt śledztwa wszczętego przez prokuratora, akta innych spraw do sprawy, w której zastosowano tymczasowe aresztowanie.
3. 
W razie połączenia spraw, czas trwania postępowania przygotowawczego liczy się od najwcześniejszej daty jego wszczęcia.
§  85. 
Jeżeli dla uproszczenia lub przyspieszenia postępowania przygotowawczego zachodzi potrzeba wyłączenia do odrębnego postępowania części materiałów dotyczących niektórych osób lub czynów, należy wydać stosowne postanowienie ze wskazaniem - przez określenie numerów kart akt i oznaczenie dowodów - jakie materiały podlegają wyłączeniu. Czas trwania wyłączonego postępowania liczy się od daty wszczęcia postępowania pierwotnego tylko wówczas, gdy w wyłączonym zakresie były dokonywane czynności procesowe; należy wówczas wyłączyć także odpis postanowienia o wszczęciu śledztwa lub dochodzenia. W pozostałych wypadkach, opierając się na wyłączonych materiałach, wydaje się postanowienie o wszczęciu postępowania.
§  85169
 Jeżeli zachodzi potrzeba pociągnięcia prokuratora do odpowiedzialności karnej, prokurator prowadzący śledztwo, po dokonaniu niezbędnych czynności dowodowych, występuje do prokuratora przełożonego o skierowanie do sądu dyscyplinarnego wniosku o zezwolenie na ściganie. W razie przekazania sprawy innej jednostce organizacyjnej na podstawie § 891 ust. 4, z wnioskiem o zezwolenie na ściganie występuje prokurator przełożony prokuratora prowadzącego śledztwo, właściwy ze względu na miejsce prowadzenia postępowania; o skierowaniu wniosku o zezwolenie na ściganie należy poinformować przełożonego dyscyplinarnego prokuratora, którego dotyczy ten wniosek.
§  86.  70
1.  71
 W razie stwierdzenia w toku postępowania, że przestępstwo jest ścigane na wniosek, należy wezwać pokrzywdzonego do złożenia oświadczenia, czy żąda ścigania.
2.  72
 (skreślony).
3. 
Prokurator, wyrażając zgodę na cofnięcie wniosku lub odmawiając tej zgody, wydaje pisemne zarządzenie.
§  87.  73
 Prokurator, który wszczął lub objął nadzorem postępowanie w sprawie o przestępstwo popełnione w okręgach kilku prokuratur, prowadzi lub nadzoruje je do zakończenia - także po wyłączeniu materiałów do odrębnego postępowania - chyba że przekazanie sprawy innemu prokuratorowi, właściwemu miejscowo, będzie miało istotny wpływ na przebieg i wyniki postępowania.
§  88.  74
 W sprawach o przestępstwo określone w art. 209 kk postępowanie prowadzi się w okręgu, w którym zamieszkuje pokrzywdzony.
§  89.  75
1. 
Prokurator, który został zawiadomiony o dokonanym przestępstwie, co do którego nie jest właściwy miejscowo, jest obowiązany zapewnić bezzwłoczne dokonanie czynności niezbędnych dla zabezpieczenia śladów i dowodów przestępstwa, a następnie przekazać sprawę według właściwości.
2. 
W sprawach o kradzieże w transporcie lądowym, wodnym i powietrznym oraz o przestępstwa dokonane na szkodę pasażerów korzystających z tego transportu, w razie niemożności ustalenia miejsca popełnienia przestępstwa, właściwy do prowadzenia bądź nadzorowania postępowania przygotowawczego jest prokurator, w którego okręgu działania przestępstwo zostało stwierdzone.
3. 
W razie niemożności określenia miejsca stwierdzenia (ujawnienia) przestępstwa, o którym mowa w ust. 2, właściwy jest prokurator, który przyjął lub w którego okręgu działania przyjęto zawiadomienie o przestępstwie.
§  89176
1. 
Właściwość miejscową prokuratur określają:
1) 77
 rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości wydane na podstawie art. 17 ust. 5 i 6,
2) 78
 (uchylony),
3)
przepisy § 83-85 i § 87-89 niniejszego regulaminu.
2. 
Decyzja o przekazaniu sprawy według właściwości miejscowej innej prokuraturze nie wymaga formy postanowienia i nie podlega zaskarżeniu.
3. 
Spór o właściwość miejscową między jednostkami równorzędnymi rozstrzyga kierownik prokuratury nadrzędnej nad prokuraturą, która decyzję o przekazaniu jej sprawy uznała za nietrafną i wystąpiła o rozstrzygnięcie sporu.
4. 
Kierownik prokuratury nadrzędnej może, w szczególnie uzasadnionych wypadkach, przekazać podległej jednostce organizacyjnej do prowadzenia lub nadzorowania sprawę z wyłączeniem zasad wynikających z przepisów, o których mowa w ust. 1
§  90. 
W razie stwierdzenia, że sprawca przestępstwa podlegającego orzecznictwu sądów powszechnych popełnił także przestępstwo podlegające orzecznictwu sądów wojskowych lub wspólnie z osobą podlegającą orzecznictwu tych sądów, prokurator, po dokonaniu czynności niezbędnych dla zabezpieczenia śladów i dowodów przestępstwa, wydaje postanowienie o przekazaniu sprawy właściwemu prokuratorowi wojskowemu.
§  91. 
Zarządzenie prokuratora może być wydane ustnie, gdy nie przysługuje na nie zażalenie. O wydaniu takiego zarządzenia prokurator czyni w aktach podręcznych stosowną adnotację.
§  92.  79
 (skreślony).

Wszczęcie postępowania przygotowawczego 80

§  93. 
1.  81
 Prokurator w każdym wypadku przyjmuje zgłoszone ustnie zawiadomienie o przestępstwie i sporządza protokół z uwzględnieniem art. 304a kpk, chyba że przepisy odrębne stanowią inaczej.
2. 
Jeżeli okoliczności przytoczone w zawiadomieniu nie wymagają bezzwłocznego podjęcia czynności, prokurator jest obowiązany nadać bieg sprawie najpóźniej w terminie 7 dni od dnia sporządzenia protokołu lub otrzymania pisemnego zawiadomienia o przestępstwie.
§  94.  82
 Czynności, o których mowa w art. 307 § 1 kpk, mogą polegać w szczególności na:
1)
zażądaniu przedstawienia dodatkowych dokumentów niezbędnych dla prawidłowej oceny zdarzenia, którego dotyczy zawiadomienie,
2)
zażądaniu przeprowadzenia kontroli w określonym zakresie,
3)
przyjęciu uzupełniających informacji od przedstawiciela pokrzywdzonej instytucji lub organu kontroli,
4)
zażądaniu nadesłania dokumentacji lekarskiej dotyczącej osoby pokrzywdzonej.
§  95. 
Anonimowe zawiadomienie o przestępstwie nie może stanowić podstawy do wszczęcia postępowania przygotowawczego bez uprzedniego sprawdzenia przytoczonych okoliczności. Zawiadomienie takie prokurator może przekazać Policji lub organom kontroli, żądając informacji o wynikach sprawdzenia, albo pozostawia się je bez biegu.
§  96. 
Podejmując decyzję o zatwierdzeniu wydanego przez Policję postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania przygotowawczego, prokurator bada w szczególności, czy istotnie brak jest podstaw do wszczęcia postępowania i czy rozważono wszystkie okoliczności podniesione w zawiadomieniu o przestępstwie.
§  97. 
Prokurator powinien zastrzec, aby Policja informowała go natychmiast o najpoważniejszych zdarzeniach, z którymi związane jest uzasadnione podejrzenie zaistnienia przestępstwa; dotyczy to zwłaszcza przypadków gwałtownej śmierci, uzasadniającej podejrzenie popełnienia zabójstwa, katastrof, poważnych wypadków drogowych i groźnych pożarów.
§  98. 
1.  83
 Jeżeli zachodzi potrzeba dokonania czynności, o których mowa w art. 308 § 1 i 2 kpk, prokurator - gdy jest obecny na miejscu zdarzenia - dokonuje osobiście tych czynności lub kieruje ich przebiegiem.
2.  84
 Prokurator, który był obecny przy dokonywaniu czynności procesowych przez Policję lub sam ich dokonywał, podejmuje decyzję w przedmiocie wszczęcia postępowania przygotowawczego, przekazując od razu w ustnym poleceniu odpowiednie wytyczne. Na wniosek funkcjonariusza Policji dokonującego czynności lub uczestniczącego w ich dokonaniu, polecenie i wytyczne prokurator potwierdza w odręcznej notatce urzędowej. Jeżeli dalsze postępowanie przygotowawcze wymaga prowadzenia przez niego śledztwa, prokurator po otrzymaniu akt sprawy niezwłocznie wydaje postanowienie o jego wszczęciu.
3.  85
 (skreślony).
4.  86
 W razie zaistnienia podstaw do umorzenia postępowania przygotowawczego, decyzję taką podejmuje się bez uprzedniego wydania postanowienia o wszczęciu śledztwa lub dochodzenia.
§  99. 
1. 
W postanowieniu o wszczęciu śledztwa lub dochodzenia określa się czyn przez zwięzłe wskazanie okoliczności faktycznych należących do znamion przestępstwa, czasu i miejsca jego popełnienia oraz osoby pokrzywdzonej.
2. 
Wskazanie sprawcy w opisie czynu określonego w postanowieniu o wszczęciu postępowania może nastąpić, gdy jest to niezbędne dla jego poprawnego określenia, a jednocześnie zachodzą warunki do bezzwłocznego sporządzenia postanowienia o przedstawieniu zarzutów.

Śledztwo 87

§  100. 
1. 
Bezzwłocznie po wszczęciu śledztwa sporządza się - w miarę potrzeby - plan śledztwa (czynności śledczych), zwłaszcza w sprawach zawiłych i o poważne przestępstwa. Plan śledztwa (czynności śledczych) należy aktualizować stosownie do ujawnionych nowych okoliczności.
2. 
Plany śledztw (czynności śledczych) przechowuje się w aktach podręcznych sprawy.
§  101.  88
1. 
Powierzenie Policji lub innemu organowi przeprowadzenia śledztwa w całości może nastąpić w szczególności wówczas, gdy zachodzi konieczność korzystania w szerokim zakresie ze znajdujących się w ich dyspozycji środków operacyjno-technicznych.
2. 
Powierzenie Policji lub innemu organowi przeprowadzenia śledztwa w całości lub w określonym zakresie albo poszczególnych czynności śledztwa oraz przejęcie śledztwa do swego prowadzenia następuje w formie zarządzenia.
§  101189
1. 
Wniosek o przedłużenie okresu śledztwa powinien wyjaśniać powody, dla których nie można było go zakończyć, i wskazywać kierunki dalszego postępowania.
2. 
Wniosek o przedłużenie okresu śledztwa na czas powyżej 3 miesięcy do roku powinien być przedstawiony właściwemu prokuratorowi nie później niż 7 dni przed upływem terminu.
3.  
Wniosek o przedłużenie okresu śledztwa na czas powyżej roku przedstawia się właściwemu prokuratorowi nadrzędnemu nie później niż 14 dni przed upływem terminu.
4.  
Z wnioskiem, o którym mowa w ust. 1, występuje prokurator, który wszczął śledztwo lub przejął je do swego prowadzenia.
5. 
Prokurator apelacyjny oraz prokurator okręgowy w zarządzeniu o podziale czynności w kierowanej jednostce organizacyjnej powinien zastrzec dla siebie lub swego zastępcy decyzję w przedmiocie przedłużenia okresu śledztwa na czas powyżej roku.
§  101290
 (uchylony).

Przedstawienie zarzutów

§  102.  91
1. 
Ogłoszenie postanowienia o przedstawieniu zarzutów oraz pouczenie o prawie żądania podania ustnie podstaw zarzutów, a także o prawie żądania sporządzenia uzasadnienia tego postanowienia, podejrzany potwierdza swoim podpisem. W razie odmowy złożenia podpisu lub przeszkody w jego złożeniu należy o tym uczynić stosowną wzmiankę.
2. 
Na postanowieniu o przedstawieniu zarzutów zamieszcza się wzmiankę o zgłoszeniu przez podejrzanego lub jego obrońcę żądań, o których mowa w ust. 1.
3. 
Fakt podania ustnie podstaw zarzutów należy udokumentować w protokole przesłuchania podejrzanego lub w notatce urzędowej.
4. 
W uzasadnieniu postanowienia o przedstawieniu zarzutów przytacza się w sposób zwięzły okoliczności faktyczne stanowiące podstawę przedstawienia zarzutów.
§  103. 
Przepis § 102 stosuje się odpowiednio do postanowienia o uzupełnieniu lub o zmianie przedstawionych zarzutów.
§  104.  92
 Mimo niemożności ogłoszenia postanowienia o przedstawieniu zarzutów należy je sporządzić, jeżeli zachodzi konieczność zawieszenia postępowania przygotowawczego z przyczyn leżących po stronie osoby podejrzanej. Postanowienie takie sporządza się również w dochodzeniu, jeżeli przed zawieszeniem postępowania nie przesłuchano podejrzanego.
§  104193
 (uchylony).

Postępowanie dowodowe

Udział stron, ich obrońców i pełnomocników

§  105.  94
1. 
Wnioski stron, ich obrońców i pełnomocników o przeprowadzenie określonych dowodów, dopuszczenie ich do udziału w czynnościach procesowych i udzielenie zezwolenia na przeglądanie akt sprawy należy bezzwłocznie załatwiać i powiadamiać o podjętej decyzji, dokumentując to w aktach.
2. 
Jeżeli wniosek, o którym mowa w art. 316 § 3 kpk, został złożony w prokuraturze lub w siedzibie innego organu prowadzącego postępowanie, prokurator przekazuje go sądowi z własnym stanowiskiem.
§  106.  95
1. 
W wypadku, o którym mowa w art. 316 § 1 kpk, o terminie i miejscu czynności zawiadamia się osoby uprawnione do wzięcia w niej udziału. Zawiadomienie powinno być przekazane w taki sposób i w takim terminie, ażeby osoby te mogły skorzystać z przysługujących im uprawnień.
2. 
Osobom uprawnionym, które nie brały udziału w czynności wskazanej w art. 316 § 1 kpk, należy na żądanie udostępnić spisany z niej protokół oraz przyjąć od nich zgłoszone oświadczenia i wnioski.
§  107. 
1.  96
 W wypadku, o którym mowa w art. 316 § 2 kpk, podejrzanego pozbawionego wolności nie sprowadza się przede wszystkim, gdy:
1)
zakład karny lub areszt śledczy, w którym podejrzany jest osadzony, jest zbyt odległy od miejsca dokonywania czynności,
2)
istnieją przeciwwskazania lekarskie co do konwojowania i transportu podejrzanego,
3)
zachodzi uzasadniona obawa ucieczki podejrzanego.
2. 
Występowanie takich trudności powinno być stwierdzone notatką urzędową lub innym dokumentem.
§  108. 
1.  97
 Jeżeli żądanie dopuszczenia do udziału w czynnościach określonych w art. 317 § 1 kpk jest ogólnikowe, prokurator wzywa osobę uprawnioną do wskazania, w jakich czynnościach chce uczestniczyć.
2. 
Odmowna decyzja w odniesieniu do żądania, o którym mowa w ust. 1, powinna być wyjątkiem, podyktowanym rzeczywistym i konkretnym interesem śledztwa lub dochodzenia, wynikającym z okoliczności sprawy.
3. 
O treści postanowienia, o którym mowa w ust. 2, zawiadamia się żądającego.
4. 
Zgłoszenie żądania w terminie uniemożliwiającym powiadomienie osoby uprawnionej o czasie i miejscu czynności nie wstrzymuje jej dokonania. O dokonaniu czynności powiadamia się osobę uprawnioną; przepis § 106 ust. 2 stosuje się.
§  109.  98
 Odmowa uwzględnienia żądania podejrzanego pozbawionego wolności o dopuszczenie go do udziału w czynności wskazanej w art. 317 § 1 kpk w wypadkach, gdy zachodzą poważne trudności w jego sprowadzeniu lub sprowadzenie spowodowałoby zwłokę w postępowaniu, nie wymaga wydania postanowienia; podejrzanego zawiadamia się o odstąpieniu od sprowadzenia i o powodach odstąpienia.
§  109199
 (uchylony).
§  110. 
Jeżeli interes postępowania przygotowawczego tego wymaga, prokurator powinien poinformować uczestnika postępowania o celowości wzięcia udziału w określonej czynności, wskazując czas i miejsce jej dokonania.
§  111. 
1. 
Jeżeli z okoliczności sprawy wynika, że podejrzany nie jest w stanie ponieść kosztów obrony, prokurator powinien pouczyć go o prawie wystąpienia z żądaniem wyznaczenia obrońcy z urzędu.
2.  100
 Po stwierdzeniu okoliczności uzasadniających wyznaczenie obrońcy z urzędu w myśl art. 79 § 1 kpk lub art. 49 ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich, prokurator niezwłocznie występuje z odpowiednim wnioskiem do prezesa właściwego sądu.
3.  101
 Jeżeli biegli lekarze psychiatrzy stwierdzą, że poczytalność podejrzanego, o której mowa w art. 79 § 4 kpk, nie budzi wątpliwości, należy wystąpić do prezesa sądu o cofnięcie wyznaczenia obrońcy z urzędu. Gdy wyznaczenie obrońcy z urzędu nie zostało cofnięte, stosuje się odpowiednio art. 117 § 1 i 2 kpk.
§  112.  102
 Zastrzeżenie prokuratora, o którym mowa w art. 73 § 2 kpk, powinno mieć charakter wyjątkowy, podyktowany rzeczywistą potrzebą zabezpieczenia interesów postępowania. Zastrzeżenie to wymaga formy zarządzenia z uzasadnieniem.
§  1121103
 W postępowaniu przygotowawczym odmowa udostępnienia akt następuje w formie zarządzenia i wymaga uzasadnienia.

Przesłuchanie

§  113. 
1. 
Przed przesłuchaniem sprawdza się dane osobowe przesłuchiwanego na podstawie dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość, czyniąc o tym stosowną wzmiankę w protokole przesłuchania. Brak dowodu tożsamości należy również odnotować w protokole.
2. 
W przypadku zatrzymania na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa osoby, której tożsamość budzi wątpliwości, należy podjąć czynności zmierzające do jej ustalenia. W razie niemożności ustalenia tożsamości osoby, należy - w chwili dokonywania czynności procesowej - posłużyć się danymi uzyskanymi od podejrzanego, a następnie zastosować tryb określony w ustawie - Prawo o aktach stanu cywilnego oraz w ustawie o ewidencji ludności i dowodach osobistych.
§  1131104
1. 
Przed pierwszym przesłuchaniem należy pouczyć pokrzywdzonego o przysługujących mu uprawnieniach oraz ciążących na nim obowiązkach i konsekwencjach ich niedopełnienia. Pouczenie należy wręczyć pokrzywdzonemu na piśmie. Kopię pouczenia, podpisaną przez pokrzywdzonego, włącza się do akt sprawy.
2. 
Przy przeprowadzaniu przesłuchania pokrzywdzonego należy:
1)
zastrzec - na jego żądanie - dane dotyczące miejsca zamieszkania do wyłącznej wiadomości prokuratora, także wówczas, gdy nie zachodzą warunki z art. 191 § 3 kpk, jeśli prokurator uzna to za niezbędne,
2)
uzyskać wyczerpujące informacje w trakcie jednorazowego przesłuchania, a czas i miejsce przesłuchania ustalić w taki sposób, by nie narażać go na kontakt z osobą podejrzaną.
3. 
Jeżeli pokrzywdzonym jest osoba niewładająca w wystarczającym stopniu językiem polskim, należy do wszystkich czynności procesowych z jego udziałem wezwać tłumacza.
4. 
Pokrzywdzonego, na jego wniosek, należy informować o stanie sprawy i przyczynach przedłużającego się postępowania. Jeżeli przemawia za tym wzgląd na dobro postępowania, pokrzywdzonemu należy umożliwić zapoznanie się z materiałami celem złożenia ewentualnych wniosków dowodowych.
§  1132105
 W sprawach, o których mowa w art. 185a § 1 kpk, z wnioskiem do sądu o przesłuchanie pokrzywdzonego, który w chwili czynu nie ukończył 15 lat, występuje prokurator prowadzący lub nadzorujący postępowanie i bierze udział w tej czynności. W razie potrzeby ponownego przesłuchania pokrzywdzonego stosuje się tryb określony w art. 185a kpk.
§  114.  106
1.  
Podejrzanemu należy udzielić pouczenia stosownie do art. 300 kpk; kopię pouczenia podpisaną przez podejrzanego włącza się do akt sprawy.
2. 
Podejrzanego należy w miarę potrzeby pouczyć także o uprawnieniach i obowiązkach innych niż wymienione w art. 300 kpk, w szczególności o możliwości złożenia wyjaśnień na piśmie. O zakresie udzielonych pouczeń zamieszcza się stosowną wzmiankę w początkowej części protokołu przesłuchania podejrzanego.
3. 
Odmowę zgody na złożenie przez podejrzanego wyjaśnień na piśmie przesłuchujący odnotowuje, wraz z podaniem powodów odmowy, w protokole przesłuchania podejrzanego.
§  115. 
W protokole przesłuchania, zachowując możliwą dokładność, należy przyjąć jako formę gramatyczną relacji przesłuchiwanego osobę pierwszą czasu przeszłego i zamieszczać charakterystyczne określenia lub zwroty użyte przez osobę przesłuchiwaną oraz wzmianki dotyczące szczególnego zachowania się tej osoby. Każdą stronę protokołu przesłuchania podpisują wszystkie osoby biorące udział w czynności.
§  116. 
1.  107
 Utrwalenie przebiegu czynności protokołowanej także za pomocą urządzenia rejestrującego obraz lub dźwięk, jak również przy użyciu urządzeń technicznych umożliwiających przeprowadzenie przesłuchania świadka na odległość, musi następować równocześnie z protokołowaniem czynności.
2.  108
 (skreślony).
3.  109
 W protokole czynności wymienionej w ust. 1 należy określić rodzaj aparatury, jaką się posługiwano, oraz podać imiona, nazwiska i adresy osób ją obsługujących oraz ich stanowiska służbowe, a nadto zamieścić informację o uprzedzeniu, o którym mowa w art. 147 § 1 kpk.
4.  110
 Utrwalony przebieg czynności w sposób określony w ust. 1 na żądanie osoby w niej uczestniczącej należy odtworzyć bezpośrednio po jej dokonaniu i fakt ten odnotować w protokole czynności.

Biegli

§  117. 
Biegłego należy powoływać bezzwłocznie po zebraniu materiału dowodowego potrzebnego do wydania opinii.
§  118. 
1. 
Biegłego powołuje się przede wszystkim z listy prowadzonej przez sąd. Nie należy powoływać w charakterze biegłego osoby, która przeprowadzała w danej sprawie kontrolę albo która jest zatrudniona w pokrzywdzonej instytucji bądź w instytucji z nią związanej.
2. 
Nie należy powoływać jako biegłych w tej samej sprawie osób najbliższych między sobą bądź pozostających w innym stosunku, który mógłby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do ich bezstronności.
§  119. 
1.  111
 Prokurator kieruje tokiem prac biegłego, zaznajamia go z wynikami prowadzonego przez siebie śledztwa lub dochodzenia, niezbędnymi do wydania opinii, a w razie potrzeby - stosownie do wyników badań - może zmienić zakres opinii lub postawionych pytań.
2. 
Po otrzymaniu opinii prokurator bezzwłocznie zapoznaje się z opinią i w miarę potrzeby zleca jej uzupełnienie.
§  120. 
Postanowienie o powołaniu biegłych lekarzy psychiatrów lub biegłego lekarza w celu oględzin zwłok i ich otwarcia wydaje, również w dochodzeniu, prokurator.
§  121.  112
 (uchylony).

Zatrzymanie rzeczy. Przeszukanie. Dowody rzeczowe 113

§  122.  114
 Zatrzymaniu w drodze dobrowolnego wydania lub odebrania albo po uprzednim przeszukaniu podlegają rzeczy mogące stanowić dowód w sprawie, które:
1)
służyły lub były przeznaczone do popełnienia przestępstwa,
2)
zachowały na sobie ślady przestępstwa,
3)
pochodzą bezpośrednio lub pośrednio z przestępstwa,
4)
mogą służyć jako środek dowodowy do wykrycia sprawcy czynu lub ustalenia przyczyn i okoliczności przestępstwa albo których posiadanie bez zezwolenia jest zabronione.
§  123.  115
 Podejmując decyzję w przedmiocie zatwierdzenia zatrzymania rzeczy lub przeszukania, prokurator ustala, czy dokonanie tych czynności na podstawie nakazu kierownika właściwej jednostki Policji lub legitymacji służbowej jej funkcjonariusza było uzasadnione oraz czy polecenie prokuratora nie mogło być uprzednio wydane, a także czy czynności te zostały przeprowadzone i udokumentowane zgodnie z przepisami kpk.
§  124.  116
 W postanowieniu o przeszukaniu lub zatrzymaniu rzeczy należy podać cel tych czynności, ze wskazaniem osób, które mają być wykryte lub ujęte, albo przedmiotów, które mają być znalezione lub zatrzymane, jak również imię, nazwisko i adres osoby (nazwę i adres instytucji), u której czynności te mają być przeprowadzone, oraz organ wykonujący czynność.
§  125.  117
 Protokół zatrzymania rzeczy lub przeszukania, o którym mowa w art. 229 kpk, powinien zawierać także oświadczenie osoby, u której dokonano przeszukania, co do pochodzenia przedmiotów i sposobu przeprowadzenia czynności oraz określenie sposobu zabezpieczenia przedmiotów.
§  126.  118
 Na stwierdzone przez prokuratora uchybienia związane z przeszukaniem lub zatrzymaniem rzeczy należy zwrócić uwagę organowi, którego funkcjonariusz dokonał czynności, a w wypadku rażących uchybień domagać się wszczęcia postępowania dyscyplinarnego lub wszcząć śledztwo.
§  127. 
Prokurator kontroluje prawidłowość postępowania z dowodami rzeczowymi, nie dopuszczając zwłaszcza do:
1)
przechowywania ich w prokuraturze bez uprzedniego zarejestrowania,
2)
przechowywania w aktach sprawy dowodów rzeczowych w postaci pieniędzy polskich i zagranicznych, książeczek oszczędnościowych PKO i czekowych oraz papierów wartościowych,
3)
przechowywania wartościowych dowodów rzeczowych (pieniędzy polskich i zagranicznych, kruszców, biżuterii i innych) przez organy dochodźcze,
4)
zwrotu osobie uprawnionej dowodu rzeczowego bez należytego udokumentowania,
5)
przekazania sądowi aktu oskarżenia bez dowodów rzeczowych.
§  128.  119
1. 
Prokurator w toku prowadzonego przez siebie postępowania przygotowawczego, uznając określone przedmioty zatrzymane w trybie, o którym mowa w § 122, za dowody rzeczowe, niezwłocznie wydaje w tym zakresie postanowienie, w którym wskazuje także miejsce i sposób ich przechowywania.
2. 
Przepis ust. 1 stosuje odpowiednio prowadzący postępowanie przygotowawcze inny organ niż prokurator; na decyzję tego organu służy zażalenie do prokuratora nadzorującego postępowanie przygotowawcze.
§  1281120
 W sprawie, w której dokonano pobrania lub utrwalenia materiału, o którym mowa w art. 192a § 1 kpk, prokurator po wykorzystaniu go wydaje niezwłocznie zarządzenie o usunięciu z akt sprawy i zniszczeniu pobranego lub utrwalonego materiału, zbędnego dla postępowania. Z czynności tych sporządza się protokół, który załącza się do akt sprawy.

Zebranie danych o osobie podejrzanego

§  129.  121
1. 
Dane o osobie podejrzanego, o których mowa w art. 213 § 1 i 2 kpk, należy zebrać bezzwłocznie po sporządzeniu postanowienia o przedstawieniu zarzutów. W wypadku rozstrzygania kwestii zastosowania środka zapobiegawczego uzyskanie danych, o których mowa w art. 213 § 1 kpk, powinno nastąpić przed podjęciem decyzji w tym przedmiocie.
2.  122
 Danych o karalności podejrzanego pochodzących sprzed 6 miesięcy należy zażądać ponownie.
§  130.  123
 W razie potrzeby uzyskania opinii co do stanu zdrowia psychicznego podejrzanego, należy zebrać odpowiednie dane, także w drodze przesłuchań i innych stosownych czynności.
§  131. 
Jeżeli podejrzanym jest nieletni albo jeżeli karalność czynu zależy od wieku pokrzywdzonego, do akt sprawy załącza się wyciąg z aktu urodzenia podejrzanego lub pokrzywdzonego albo z dowodu osobistego rodziców.

Udział prokuratora w czynnościach dowodowych

§  132. 
W poważniejszych sprawach prokurator osobiście kieruje oględzinami miejsca zdarzenia oraz w razie potrzeby dokonuje odtworzenia jego przebiegu. Dotyczy to zwłaszcza spraw o zabójstwo, katastrofę komunikacyjną i budowlaną oraz wypadek przy pracy ze skutkiem śmiertelnym.
§  133.  124
 W miarę potrzeby prokurator - poza czynnościami zastrzeżonymi dla niego - osobiście przeprowadza w śledztwie najistotniejsze dla sprawy czynności, a zwłaszcza przesłuchuje:
1)
jedynego bezpośredniego świadka zdarzenia,
2)
świadków wykazujących odchylenia psychiczne i fizyczne oraz małoletnich,
3)
pokrzywdzonych, przede wszystkim w sprawach o przestępstwa określone w art. 156 § 1, art. 197 i 280-282 kk,
4)
biegłych,
5)
podejrzanego, który odmówił złożenia wyjaśnień w postępowaniu prowadzonym przez Policję, jeżeli zachodzą warunki do skierowania wniosku o zastosowanie tymczasowego aresztowania przez sąd.
§  134.  125
 Prokurator powinien osobiście dokonywać czynności zmierzających do usunięcia niejasności w opinii biegłych oraz sprzeczności w zeznaniach lub wyjaśnieniach osób przesłuchiwanych w śledztwie powierzonym.
§  1341126
 W razie złożenia w postępowaniu przygotowawczym wniosku o wydanie postanowienia o zachowaniu w tajemnicy okoliczności umożliwiających ujawnienie tożsamości świadka, w tym danych osobowych, prokurator niezwłocznie przesłuchuje świadka na okoliczności sprawy, dążąc również do ustalenia, czy zachodzą przesłanki uzasadniające wydanie postanowienia w tym zakresie.
§  1342127
1. 
Przed rozpoznaniem wniosku o dopuszczenie dowodu z zeznań świadka koronnego prokurator prowadzący lub nadzorujący postępowanie przygotowawcze niezwłocznie przesłuchuje podejrzanego co do okoliczności warunkujących wydanie w tym przedmiocie postanowienia przez sąd, a w razie potrzeby podejmuje czynności mające na celu objęcie ochroną lub pomocą świadka koronnego lub osoby dla niego najbliższej.
2. 
O przesłuchaniu podejrzanego i dopuszczeniu lub odmowie dopuszczenia dowodu z zeznań świadka koronnego, ustanowionego w trybie ustawy z dnia 25 czerwca 1997 r. o świadku koronnym (Dz. U. Nr 114, poz. 738 i Nr 160, poz. 1083, z 1999 r. Nr 83, poz. 931, z 2001 r. Nr 5, poz. 40 oraz z 2003 r. Nr 17, poz. 155, Nr 110, poz. 1061 i Nr 130, poz. 1188), prokurator okręgowy lub apelacyjny zawiadamia dyrektora Biura do Spraw Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej z zachowaniem przepisów o ochronie tajemnicy państwowej
§  135.  128
 Przesłuchanie dokonywane osobiście przez prokuratora powinno, w miarę możliwości, odbywać się w siedzibie prokuratury. Przy przesłuchaniu tym nie może być obecny funkcjonariusz organu, który prowadzi postępowanie przygotowawcze, chyba że zachodzi niebezpieczeństwo ucieczki podejrzanego lub konieczność zapewnienia bezpieczeństwa prokuratorowi.

Środki przymusu

Zatrzymanie

§  136.  129
 (uchylony).
§  137.  130
 Czas zatrzymania liczy się od momentu faktycznego pozbawienia wolności.
§  138.  131
 W posiedzeniu sądu rozpoznającego zażalenie na zatrzymanie udział prokuratora jest obowiązkowy, gdy zatrzymanie nastąpiło na jego zarządzenie lub gdy w trybie nadzoru prokurator stwierdził uchybienia i podjął środki przewidziane w § 140.
§  139.  132
1. 
Prokurator w ramach sprawowanego nadzoru nad prawidłowością zatrzymania w toku postępowania przygotowawczego ocenia legalność i zasadność zatrzymania, zwracając zwłaszcza uwagę na:
1)
istnienie przesłanek określonych w art. 244 § 1 kpk,
2)
ustalenie, czy okres zatrzymania był adekwatny do potrzeb procesowych i nie przekroczył terminów określonych w art. 248 § 1 i 2 kpk,
3)
udokumentowanie zatrzymania, przy czym protokół zatrzymania powinien znajdować się w aktach głównych sprawy i zawierać adnotację o doręczeniu jego odpisu zatrzymanemu wraz z pouczeniem o przysługujących mu prawach,
4)
stan zdrowia zatrzymanego, w szczególności czy poddano go badaniu lekarskiemu w wypadkach tego wymagających.
2. 
Szczególnie wnikliwej oceny wymaga wypadek, gdy w czasie zatrzymania lub bezpośrednio potem nie przesłuchano osoby zatrzymanej bądź przesłuchano ją w charakterze świadka.
§  140.  133
 Stwierdzone uchybienia związane z zatrzymaniem należy wytknąć, a w wypadku rażących uchybień wystąpić z wnioskiem o wszczęcie wobec winnych postępowania dyscyplinarnego lub wszcząć śledztwo.

Środki zapobiegawcze

§  141. 
Wniosek Policji lub innego organu o zastosowanie środka zapobiegawczego powinien mieć formę pisemną i zawierać uzasadnienie niezbędności tego środka.
§  142.  134
 Jeżeli zachodzą wątpliwości co do podstawy faktycznej zastosowania środka zapobiegawczego, określonej w art. 249 § 1 kpk, prokurator zleca Policji dokonanie niezbędnych czynności dowodowych bądź dokonuje ich sam.
§  143.  135
 (skreślony).
§  144.  136
1. 
Wniosek prokuratora do sądu o zastosowanie tymczasowego aresztowania powinien mieć formę pisemną i zawierać uzasadnienie.
2. 
Z chwilą skierowania wniosku, o którym mowa w ust. 1, oraz zarządzenia doprowadzenia podejrzanego do sądu, podejrzany przechodzi do dyspozycji sądu i pozostaje w niej do czasu rozpoznania wniosku.
§  145.  137
 W razie złożenia poręczenia majątkowego, o którym mowa w art. 257 § 2 kpk, prokurator wydaje postanowienie o uchyleniu tymczasowego aresztowania i o zastosowaniu poręczenia majątkowego.
§  146. 
1.  138
 Jeżeli podejrzany powołuje się na zły stan zdrowia lub doznane obrażenia ciała, prokurator zarządza zbadanie go przez lekarza, a wyniki badania dołącza do wniosku o zastosowanie tymczasowego aresztowania.
2.  139
 Jeżeli bezzwłoczne poddanie podejrzanego badaniu lekarskiemu jest niemożliwe lub w znacznym stopniu utrudnione, prokurator - po zastosowaniu przez sąd tymczasowego aresztowania - zleca dokonanie takiego badania w areszcie śledczym. Po otrzymaniu opinii lekarza należy bezzwłocznie rozważyć kwestię utrzymania tymczasowego aresztowania i potrzebę umieszczenia podejrzanego w odpowiednim zakładzie leczniczym.
3. 
Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio w razie otrzymania w toku postępowania przygotowawczego informacji o złym stanie zdrowia tymczasowo aresztowanego.
4.  140
 Po wydaniu przez sąd postanowienia o tymczasowym aresztowaniu prokurator przesyła do aresztu śledczego - jeżeli wynika to z akt śledztwa lub dochodzenia - informacje o podejrzanym mające na celu zabezpieczenie prawidłowego toku postępowania karnego lub zapewnienie bezpieczeństwa w areszcie. W wypadku gdy zachodzi konieczność izolowania podejrzanego od innych tymczasowo aresztowanych, informacja powinna zawierać w szczególności ich dane osobowe.
§  147.  141
 Decyzję co do uchylenia tymczasowego aresztowania ze względów wskazanych w art. 259 kpk podejmuje się bezzwłocznie po ich sprawdzeniu.
§  148.  142
 Jeżeli istnieją podstawy, o których mowa w art. 258 § 1 kpk, wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania można skierować do sądu także wtedy, gdy podejrzany jest pozbawiony wolności w innej sprawie.
§  149. 
1.  143
 W razie stosowania tymczasowego aresztowania z powodu obawy ukrywania się podejrzanego lub obawy matactwa, prokurator we wniosku o zastosowanie tymczasowego aresztowania powinien wskazać dane, na których opiera swoje stanowisko.
2.  144
 Jeżeli istnieje kilka podstaw tymczasowego aresztowania, należy je wymienić we wniosku.
§  150.  145
 (skreślony).
§  151.  146
 (skreślony).
§  152.  147
 O uchyleniu tymczasowego aresztowania prokurator niezwłocznie zawiadamia sąd, który wydał postanowienie o tymczasowym aresztowaniu.
§  153.  148
1. 
Tymczasowo aresztowany w postępowaniu przygotowawczym pozostaje do dyspozycji prokuratora, na którego wniosek środek ten został zastosowany.
2. 
Jeżeli sąd lub inny uprawniony organ zwraca się o wydanie tymczasowo aresztowanego, a dobro postępowania nie stoi temu na przeszkodzie, prokurator wyraża zgodę na doprowadzenie.
3. 
O wyrażeniu zgody zawiadamia się, na 7 dni przed mającym nastąpić wydaniem, areszt śledczy, w którym podejrzany jest osadzony. W razie nieudzielenia zgody powiadamia się o tym organ żądający, ze wskazaniem, kiedy doprowadzenie będzie mogło nastąpić.
§  1531149
1. 
W razie wydania przez prokuratora polecenia przetransportowania tymczasowo aresztowanego do innego aresztu śledczego w związku z potrzebą dokonania czynności procesowych, należy, na 14 dni przed datą czynności, wysłać do właściwej jednostki Policji nakaz doprowadzenia, dołączając do niego pismo z żądaniem przetransportowania oraz nakaz wydania skierowany do administracji aresztu wraz z informacją o mającym nastąpić przetransportowaniu.
2. 
Bezzwłocznie po zakończeniu czynności, o których mowa w ust. 1, należy wydać polecenie przetransportowania osoby tymczasowo aresztowanej do aresztu śledczego, w którym poprzednio przebywała, chyba że prokurator uwzględniając wniosek administracji aresztu zarządzi inaczej.
3.  150
 Jeżeli nie sprzeciwia się temu dobro postępowania przygotowawczego, niektóre czynności procesowe z udziałem osób pozbawionych wolności, w tym zwłaszcza końcowe zaznajomienie z materiałami postępowania, należy - w miarę możliwości - dokonywać na terenie aresztu śledczego (zakładu karnego).
§  154. 
1. 
W czasie trwania tymczasowego aresztowania prokurator umożliwia podejrzanemu komunikowanie się z osobami z zewnątrz w zakresie niezbędnym dla załatwienia spraw osobistych i rodzinnych. O odmowie udzielenia zezwolenia na widzenie zawiadamia się zainteresowanego.
2. 
Jeżeli korespondencja aresztowanego zawiera wiadomości mogące utrudnić postępowanie przygotowawcze, prokurator zarządza załączenie jej do akt sprawy, o czym zawiadamia nadawcę; nie dotyczy to korespondencji, którą można doręczyć adresatowi po usunięciu z niej takich wiadomości.
§  155. 
1.  151
 W razie istnienia przesłanek do poszukiwania podejrzanego listem gończym, prokurator występuje do sądu o zastosowanie tymczasowego aresztowania na okres 14 dni od dnia ujęcia podejrzanego.
2. 
Do listu gończego dołącza się odpis postanowienia o tymczasowym aresztowaniu oraz nakaz przyjęcia podejrzanego do najbliższego - według miejsca jego ujęcia - aresztu śledczego.
3.  152
 Po ujęciu i doprowadzeniu podejrzanego prokurator przesłuchuje go i w razie potrzeby występuje z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Jeżeli prokurator z takim wnioskiem do sądu nie wystąpi, to niezwłocznie uchyla uprzednio wydane postanowienie o tymczasowym aresztowaniu oraz odwołuje list gończy.
4.  153
 Odpisy postanowień, o których mowa w ust. 1 i 3, przesyła się Komendzie Głównej Straży Granicznej.
§  156.  154
 Jeżeli ze sprawy wniesionej do sądu z aktem oskarżenia wyłączono część materiałów dotyczących innego przestępstwa zarzucanego oskarżonemu, który jest tymczasowo aresztowany, i wszczęto przeciwko niemu postępowanie, można - gdy zachodzą ku temu warunki - wystąpić z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania w wyłączonej sprawie.
§  157.  155
 W przypadku zwrotu sprawy przez sąd do uzupełnienia postępowania przygotowawczego przeciwko osobie uprzednio tymczasowo aresztowanej, czas trwania tymczasowego aresztowania w postępowaniu przygotowawczym liczy się od daty wpływu akt do prokuratury po uprawomocnieniu się postanowienia o zwrocie sprawy, przy czym okresy tymczasowego aresztowania w postępowaniu przygotowawczym sumuje się.
§  158.  156
 (skreślony).
§  159.  157
 Z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania w postępowaniu przygotowawczym wobec podejrzanego pozostającego na wolności, który w tej samej sprawie był przedtem aresztowany, prokurator występuje do sądu właściwego do dalszego stosowania lub przedłużenia tego środka.
§  160.  158
1.  159
 Jeżeli sąd wyda postanowienie o zwrocie sprawy prokuratorowi na podstawie art. 345 § 1 kpk, a w sprawie tej nadal istnieją podstawy do utrzymania tymczasowego aresztowania, właściwy prokurator niezwłocznie po uprawomocnieniu się tego postanowienia, a jeszcze przed zwrotem sprawy do prokuratury, występuje do sądu, przed którym toczy się postępowanie, z wnioskiem o przedłużenie stosowania tego środka nieprzekraczającego okresu, o którym mowa w art. 263 § 3 kpk.
2. 
Jeżeli oczekiwanie na uprawomocnienie się postanowienia o zwrocie sprawy powodowałoby zagrożenie upływu oznaczonego terminu tymczasowego aresztowania bądź niezachowanie terminu określonego w art. 263 § 5 kpk, prokurator uczestniczący w rozprawie lub posiedzeniu, na którym zapadła decyzja o zwrocie sprawy, wnosi o przedłużenie tymczasowego aresztowania przez sąd, przed którym toczy się postępowanie, bądź też o wystąpienie przez ten sąd z wnioskiem o jego przedłużenie na podstawie art. 263 § 4 kpk.
§  161.  160
 (skreślony).
§  162.  161
 Prokurator okręgowy zawiadamia prokuratora apelacyjnego o każdym wypadku tymczasowego aresztowania, którego czas trwania przekroczył 9 miesięcy, podając jednocześnie przewidywany termin zakończenia postępowania.
§  163.  162
1. 
W razie potrzeby przedłużenia tymczasowego aresztowania na okres powyżej roku prokurator okręgowy przedstawia prokuratorowi apelacyjnemu, z wyprzedzeniem 21 dni, uzasadniony wniosek z aktami sprawy.
2. 
Prokurator apelacyjny zawiadamia właściwe biuro Prokuratury Krajowej o każdym wypadku przedłużenia przez sąd apelacyjny tymczasowego aresztowania na okres powyżej roku.
§  164. 
1.  163
 Odpis postanowienia o uchyleniu tymczasowego aresztowania wraz z nakazem zwolnienia przesyła się do aresztu śledczego odpowiednio wcześnie, tak aby właściwa jednostka otrzymała go najpóźniej na 3 dni przed upływem terminu, do którego aresztowanie miało trwać. W razie stwierdzenia, iż areszt śledczy nie otrzymał dokumentów w tym terminie, właściwy prokurator przekazuje bezzwłocznie teleksem, telefaksem lub telefonicznie informację o treści postanowienia i powoduje doręczenie jego odpisu oraz innych niezbędnych pism przed upływem tego terminu.
2. 
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do zawiadomienia o przekazaniu tymczasowo aresztowanego do dyspozycji innego organu.
2a.  164
 Areszt śledczy należy również zawiadomić, z wyprzedzeniem co najmniej 3 dni, o tym, iż prokurator nie będzie występował o przedłużenie tymczasowego aresztowania.
3.  165
 O uchyleniu tymczasowego aresztowania wobec osób podlegających obowiązkowi służby wojskowej powiadamia się właściwą komendę uzupełnień i urząd gminy.
§  1641166
1.  167
 Środek zapobiegawczy określony w art. 277 § 1 kpk może być stosowany łącznie z innymi środkami zapobiegawczymi o charakterze wolnościowym.
2. 
Jeżeli zakaz opuszczania przez oskarżonego kraju połączony jest z zatrzymaniem paszportu lub innego dokumentu uprawniającego do przekroczenia granicy albo z zakazem wydania takiego dokumentu, odpis postanowienia w tym przedmiocie przesyła się organowi, który wydał paszport lub inny dokument, o którym mowa wyżej, bądź jest uprawniony do ich wydania; odpis postanowienia dotyczącego cudzoziemców przesyła się urzędowi konsularnemu państwa obcego, którego obywatelem jest cudzoziemiec.
3. 
Odpisy postanowień, o których mowa w ust. 1 i 2, przesyła się Komendzie Głównej Straży Granicznej.
§  1642168
1. 
Środek zapobiegawczy, o którym mowa w art. 276 kpk, można zastosować w szczególności wtedy, gdy popełnienie przestępstwa pozostaje w związku z wykonywanymi przez podejrzanego czynnościami służbowymi, działalnością zawodową lub prowadzeniem przez niego określonego rodzaju pojazdów.
2. 
Odpis postanowienia o zawieszeniu podejrzanego w czynnościach służbowych lub w wykonywaniu zawodu albo zawierającego nakaz powstrzymania się od określonej działalności doręcza się pracodawcy lub właściwemu organowi samorządu zawodowego albo instytucji, odpis zaś postanowienia o nakazaniu powstrzymania się od prowadzenia określonego rodzaju pojazdów - Komendzie Głównej Policji.

Zabezpieczenie majątkowe

§  165.  169
 W sprawach, o których mowa w art. 291 kpk, należy już w początkowym stadium postępowania przygotowawczego zbierać informacje o stanie majątkowym osoby podejrzanej oraz o rzeczach i prawach majątkowych podlegających zabezpieczeniu, a będących we władaniu innych osób, wykorzystując do tego celu dostępne bazy danych (zwłaszcza w urzędach skarbowych, sądach rejestrowych, wydziałach ksiąg wieczystych sądów rejonowych, urzędach gminnych rejestrujących działalność gospodarczą osób fizycznych).
§  166. 
W toku postępowania przygotowawczego prokurator powinien, w razie potrzeby, na podstawie przepisów Prawa bankowego zasięgać informacji o obrotach i stanach rachunków bankowych w związku z toczącą się sprawą karną lub karną skarbową.
§  167.  170
 Postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym na podstawie art. 291 kpk lub art. 167 uks może być wydane jedynie w stosunku do podejrzanego w rozumieniu art. 71 § 1 kpk.
§  168. 
W razie potrzeby, przed wydaniem postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym, prokurator przesłuchuje podejrzanego i inne osoby na okoliczności dotyczące zajętego mienia.
§  169. 
1. 
W postanowieniu o zabezpieczeniu majątkowym wymienia się wszystkie tytuły zabezpieczenia mające zastosowanie w sprawie.
2. 
Zakres zabezpieczenia na poczet grożącej grzywny powinien odpowiadać przewidywanemu wymiarowi tej kary.
§  170.  171
1. 
Prokurator po wydaniu postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym występuje z wnioskiem do sądu właściwego do rozpoznania zażalenia na to postanowienie (art. 293 § 2 kpk) o nadanie postanowieniu klauzuli wykonalności.
2. 
Odpis postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym doręcza się podejrzanemu za zwrotnym pokwitowaniem odbioru, które załącza się do akt postępowania przygotowawczego. Podejrzanemu, wobec którego zastosowano tymczasowe aresztowanie, odpis postanowienia doręcza się podczas przesłuchania lub za pośrednictwem administracji aresztu śledczego, natomiast podejrzanemu przebywającemu na wolności - za pośrednictwem organu egzekucyjnego.
3. 
Przesyłając organowi egzekucyjnemu postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym do wykonania, prokurator w piśmie przewodnim wskazuje mienie podejrzanego ujawnione w toku postępowania przygotowawczego i miejsce, w którym ono się znajduje.
4. 
W sprawach, w których Policja dokonała tymczasowego zajęcia, jeden egzemplarz protokołu zajęcia dołącza się do akt postępowania przygotowawczego, a drugi przesyła wraz z postanowieniem o zabezpieczeniu organowi egzekucyjnemu, czyniąc o tym w piśmie przewodnim stosowną wzmiankę.
§  170. 
Zajęte ruchomości, z wyjątkiem kosztowności, książeczek PKO, pieniędzy i innych papierów wartościowych, z reguły pozostawia się u podejrzanego lub jego rodziny albo oddaje na przechowanie osobie godnej zaufania. Dotyczy to zwłaszcza pojazdów samochodowych, maszyn i urządzeń technicznych wymagających niezbędnej konserwacji.
§  172. 
1. 
O wydaniu postanowienia o zabezpieczeniu w sprawie, w której dokonano tymczasowego zajęcia, zawiadamia się za zwrotnym poświadczeniem odbioru osobę, której oddano pod dozór zajęte ruchomości.
2. 
Jeżeli w sprawie, o której mowa w ust. 1, prokurator odstąpił od wydania postanowienia o zabezpieczeniu, o upadku tymczasowego zajęcia należy zawiadomić podejrzanego i osobę, której oddano pod dozór zajęte ruchomości.
§  173.  172
 (skreślony).
§  174.  173
 O uchyleniu postanowienia o zabezpieczeniu zawiadamia się podejrzanego i organ egzekucyjny, któremu postanowienie przesłano do wykonania.
§  175. 
Nadesłany przez organ egzekucyjny protokół dokonanego zajęcia mienia składa się do akt postępowania przygotowawczego, a w odpisie - do akt podręcznych. Jeżeli akta sprawy znajdują się już w sądzie, jeden egzemplarz protokołu należy przesłać sądowi w celu dołączenia do właściwych akt.

Zawieszenie postępowania

§  176. 
1.  174
 Jeżeli postępowanie zawiesza się wobec podejrzanego, co do którego zachodzi przeszkoda, o której mowa w art. 22 § 1 kpk, w stosunku do innych podejrzanych w tej samej sprawie postępowanie przygotowawcze toczy się w dalszym ciągu.
2. 
Jeżeli do czasu zakończenia śledztwa lub dochodzenia prowadzonego przeciwko kilku podejrzanym nie ustały przyczyny, które spowodowały zawieszenie postępowania w części dotyczącej jednego z nich, należy - przed sporządzeniem aktu oskarżenia - wyłączyć sprawę podejrzanego, co do którego postępowanie zawieszono, do odrębnego postępowania.
3. 
W wypadku gdy wobec podejrzanych działających wspólnie odrębne postępowanie ograniczyłoby w sposób znaczny możliwość wszechstronnego wyjaśnienia okoliczności sprawy, przeszkoda po stronie jednego z podejrzanych, może być podstawą zawieszenia postępowania w całości.
§  177.  175
1. 
Przed zatwierdzeniem postanowienia o zawieszeniu postępowania prokurator bada, czy zostały zebrane i zabezpieczone w sprawie wszystkie dostępne materiały dowodowe i czy podjęto niezbędne czynności w celu wykrycia i ujęcia podejrzanego.
2. 
Jeżeli prokurator uzna zawieszenie postępowania za przedwczesne, poleca uzupełnienie postępowania we wskazanym przez siebie kierunku.
§  178. 
Zawieszając postępowanie z powodu nieujęcia podejrzanego, prokurator, w celu ustalenia miejsca jego pobytu, zarządza poszukiwania za pośrednictwem Policji.
§  179.  176
 Jeżeli poszukiwany popełnił przestępstwo większej wagi, a poszukiwania podejrzanego przez Policję okazały się bezskuteczne, prokurator występuje do sądu z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania oraz wydaje postanowienie o poszukiwaniu listem gończym.
§  180. 
Pismo zarządzające poszukiwania lub postanowienie o poszukiwaniu listem gończym przesyła się do jednostki organizacyjnej Policji właściwej ze względu na miejsce ostatniego zamieszkania podejrzanego.
§  181.  177
 W czasie zawieszenia postępowania przygotowawczego należy okresowo - nie rzadziej niż raz w ciągu 6 miesięcy - sprawdzać, czy przyczyny zawieszenia trwają nadal.
§  182. 
1. 
Po ustaniu przyczyn zawieszenia postępowania prokurator wydaje postanowienie o jego podjęciu.
2. 
Jeżeli ustały przyczyny, które spowodowały zarządzenie poszukiwania lub wydanie postanowienia o poszukiwaniu listem gończym, należy bezzwłocznie odwołać poszukiwanie i zawiadomić o tym właściwą jednostkę organizacyjną Policji, podając powód odwołania.
3. 
W razie uchylenia postanowienia o zastosowaniu tymczasowego aresztowania, należy także uchylić w stosunku do tej samej osoby postanowienie o poszukiwaniu listem gończym oraz odwołać list gończy.

Zakończenie postępowania przygotowawczego 178

§  183.  179
 (skreślony).
§  184.  180
 W postanowieniu o umorzeniu postępowania można również określić jako przyczynę umorzenia:
1)
niewykrycie sprawcy przestępstwa,
2)
niewykrycie sprawcy przestępstwa i wpisanie sprawy do rejestru przestępstw,
3)
okoliczność, że podejrzany nie popełnił zarzucanego mu przestępstwa.
§  185. 
1. 
Postępowanie przygotowawcze może być umorzone w całości lub w części. Umorzenie postępowania w części może dotyczyć osób, zarzuconych czynów lub zdarzeń objętych postępowaniem przygotowawczym.
2. 
Jeżeli stwierdzono, że podejrzany nie popełnił zarzuconego mu przestępstwa, a jednocześnie nie wykryto sprawcy, w postanowieniu wymienia się obie przyczyny umorzenia postępowania.
§  186. 
W uzasadnieniu postanowienia o umorzeniu śledztwa lub dochodzenia należy wymienić osoby, przeciwko którym toczyło się postępowanie, oraz zarzuty albo zdarzenia będące jego przedmiotem, zwięźle przedstawić czynności, jakich dokonano, i poczynione ustalenia, ocenić zebrane dowody oraz wskazać powody faktyczne i prawne, które zadecydowały o umorzeniu i przyjętej podstawie tego umorzenia.
§  187. 
Jeżeli w wyniku śledztwa lub dochodzenia prowadzonego przeciwko kilku podejrzanym zachodzą podstawy do warunkowego umorzenia postępowania w stosunku do jednego lub niektórych z nich, a co do innych należy sporządzić akt oskarżenia, prokurator wyłącza postanowieniem sprawę w odpowiedniej części do odrębnego prowadzenia.
§  188.  181
 (skreślony).
§  189.  182
 (skreślony).

Terminy i zażalenia

§  190.  183
 Do okresu postępowania przygotowawczego nie wlicza się czasu, jaki upływa:
1)
od zamknięcia śledztwa, a w dochodzeniu - od wniesienia aktu oskarżenia, zaś w wypadkach określonych w art. 325g § 1 kpk - od wydania postanowienia o zamknięciu dochodzenia, do otrzymania akt sprawy z sądu na skutek zwrotu sprawy na podstawie art. 345 § 1 kpk,
2)
od zawieszenia postępowania do jego podjęcia,
3)
od umorzenia postępowania do uchylenia postanowienia o umorzeniu na skutek zażalenia albo na podstawie art. 328 kpk, a także do podjęcia na nowo lub wznowienia umorzonego postępowania na podstawie art. 327 kpk.
§  1901184
 W postanowieniu o skierowaniu sprawy do postępowania mediacyjnego prokurator określa termin zakończenia tego postępowania.
§  191. 
Jeżeli z treści zażalenia nie wynika, jakiego postanowienia lub zarządzenia ono dotyczy, prokurator wzywa wnoszącego do uzupełnienia zażalenia.
§  192.  185
 Po otrzymaniu zażalenia na postanowienie w przedmiocie środka zapobiegawczego oraz o zabezpieczeniu majątkowym prokurator, nie dostrzegając możliwości uchylenia lub zmiany tych postanowień, niezwłocznie przesyła zażalenie wraz z aktami sądowi, który wydał zaskarżone orzeczenie bądź jest właściwy do rozpoznania zażalenia, i przedstawia uzasadniony wniosek o podjęcie stosownego rozstrzygnięcia.
§  193.  186
1. 
Uznając, że nie ma podstaw do uwzględnienia zażalenia na postanowienie kończące postępowanie, prokurator jest obowiązany przedstawić je niezwłocznie prokuratorowi nadrzędnemu, wraz z aktami sprawy i wnioskiem zawierającym jego stanowisko co do zasadności zażalenia.
2. 
Przed dokonaniem czynności, o których mowa w ust. 1, prokurator może osobiście przedsięwziąć lub zlecić Policji sprawdzenie nowych istotnych faktów i dowodów, na które powołuje się wnoszący zażalenie.
3. 
Prokurator nadrzędny, uznając, że nie ma podstaw do uwzględnienia zażalenia pokrzywdzonego na postanowienie, o którym mowa w art. 306 § 1 kpk, niezwłocznie przedstawia je właściwemu sądowi wraz z aktami sprawy i pisemnym uzasadnieniem swego stanowiska.
§  194. 
Prokurator nadrzędny obowiązany jest rozpoznać zażalenie najpóźniej w terminie 30 dni.
§  195.  187
 (skreślony).

Podjęcie na nowo i wznowienie umorzonego postępowania; podjęcie postępowania sprawdzającego 188

§  196.  189
 (skreślony).
§  197.  190
 Postanowienie o podjęciu na nowo umorzonego śledztwa, dochodzenia lub postępowania sprawdzającego należy wydać bezzwłocznie po ujawnieniu okoliczności wskazującej, że umorzenie postępowania było niezasadne bądź że postępowanie sprawdzające wymaga uzupełnienia.
§  198.  191
 (skreślony).
§  199. 
1. 
W uzasadnieniu postanowienia o podjęciu na nowo lub wznowieniu umorzonego postępowania należy wskazać okoliczności stanowiące podstawę jego wydania.
2.  192
 O podjęciu na nowo i o wznowieniu umorzonego postępowania oraz podjęciu postępowania sprawdzającego zawiadamia się pokrzywdzonego oraz instytucję państwową, samorządową lub społeczną, która złożyła zawiadomienie o przestępstwie, a o wznowieniu - również podejrzanego.
§  200. 
1.  193
 W toku czynności dowodowych przewidzianych w art. 327 § 3 kpk jest niedopuszczalne przesłuchanie w jakimkolwiek charakterze osoby, przeciwko której postępowanie ma się toczyć.
2. 
W razie braku podstaw do podjęcia na nowo lub wznowieniu umorzonego postępowania, prokurator zawiadamia o tym osobę wnoszącą o podjęcie lub wznowienie postępowania, podając motywy podjętej decyzji.
§  201. 
Po podjęciu na nowo umorzonego postępowania albo jego wznowieniu bądź uchyleniu prawomocnego postanowienia o umorzeniu dochodzenia wydaje się postanowienie o wszczęciu dochodzenia lub śledztwa, jeżeli nie było uprzednio wydane.
§  2011194
1. 
Pismo żądające wszczęcia postępowania przygotowawczego w sprawie, w której uprawomocniło się postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania przygotowawczego, właściwy prokurator, nie uwzględniając żądania, przekazuje prokuratorowi nadrzędnemu nad tym, który wydał lub zatwierdził to postanowienie. Jeżeli pismo nie zawiera żadnych nowych okoliczności bądź argumentów podważających zasadność podjętej decyzji, wówczas prokurator nadrzędny udziela składającemu pismo odpowiedzi, informując go o braku podstaw do wszczęcia postępowania przygotowawczego. Odpowiedź powinna zawierać informację o możliwości pozostawienia bez biegu następnych pism w tej samej sprawie, jeżeli nie zostaną przedstawione nowe okoliczności bądź argumenty, podważające zasadność prawomocnego postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania przygotowawczego.
2. 
Pismo kwestionujące zasadność prawomocnego postanowienia o umorzeniu postępowania w sprawie właściwy prokurator, nie znajdując podstaw do jego uwzględnienia, przekazuje do rozpoznania prokuratorowi nadrzędnemu nad prokuratorem, który wydał lub zatwierdził to postanowienie. Jeżeli sprawa była rozpoznawana w trybie instancyjnym, pismo to wraz z aktami sprawy należy przekazać do rozpoznania prokuratorowi nadrzędnemu nad prokuratorem, który orzekał w tym trybie (art. 330 § 2 zdanie drugie kpk). Odpowiedź powinna zawierać informację o możliwości pozostawienia bez biegu następnych pism w tej sprawie, jeżeli nie zostaną przedstawione w nich nowe okoliczności bądź argumenty, podważające zasadność prawomocnego postanowienia o umorzeniu postępowania.
3. 
Pismo kwestionujące zasadność prawomocnego postanowienia o umorzeniu postępowania przygotowawczego przeciwko osobie, będące co do istoty wnioskiem o wznowienie postępowania, przekazuje się do rozpoznania prokuratorowi nadrzędnemu nad prokuratorem, który wydał lub zatwierdził to postanowienie. Pismo informujące o braku podstaw do wydania postanowienia w trybie art. 327 § 2 kpk powinno zawierać także informację o możliwości pozostawienia bez biegu następnych pism w tej sprawie, jeżeli nie zostaną przedstawione w nich nowe okoliczności uzasadniające wznowienie postępowania.
4. 
Jeżeli pismo żądające zbadania sprawy w trybie nadzoru służbowego zawiera wniosek o wydanie postanowienia przewidzianego w art. 328 kpk lub potrzeba taka wyłoni się w toku badania sprawy, pismo wraz z aktami i stosownym wnioskiem prokuratury apelacyjnej przekazuje się Prokuraturze Krajowej. Pismo informujące o braku podstaw do wydania postanowienia na podstawie art. 328 kpk podpisuje dyrektor (wicedyrektor) biura Prokuratury Krajowej.

Nadzór prokuratora nad postępowaniem przygotowawczym

§  202. 
1.  195
 Obowiązkiem prokuratora sprawującego nadzór nad postępowaniem przygotowawczym jest zapewnienie sprawnego i zgodnego z przepisami procedury karnej oraz niniejszego regulaminu przebiegu tego postępowania.
2. 
Ze szczególną starannością prokurator nadzoruje postępowanie przygotowawcze przeciwko osobie tymczasowo aresztowanej.
§  203. 
1.  196
 Powierzając Policji lub innym organom przeprowadzenie wszczętego przez siebie śledztwa w całości lub określonym zakresie, prokurator udziela wytycznych oraz zakreśla termin do przedstawienia planu śledztwa albo planu czynności śledczych. Plan ten podlega kontroli prokuratora, który w razie potrzeby dokonuje w nim zmian i uzupełnień oraz wskazuje czynności procesowe, których dokona sam lub w których chce uczestniczyć.
2. 
W szczególnie uzasadnionych wypadkach prokurator może zastrzec, że dopuszczenie stron do udziału w czynnościach śledczych wymaga jego zgody.
§  204. 
1. 
Sprawując nadzór nad śledztwem, prokurator powinien systematycznie zaznajamiać się z aktami sprawy.
2. 
W razie stwierdzenia uchybień prokurator powinien je omówić z prowadzącym śledztwo, udzielając stosownego instruktażu lub wytycznych, oraz podjąć niezbędne środki zmierzające do należytego przeprowadzenia śledztwa. W miarę potrzeby omówienie to odbywa się przy udziale funkcjonariusza Policji sprawującego nadzór służbowy nad postępowaniem przygotowawczym.
§  2041197
 (uchylony).
§  205. 
1.  198
 Polecając wszczęcie i przeprowadzenie śledztwa lub dochodzenia, prokurator w pisemnych wytycznych określa czyn przestępny i jego kwalifikację prawną oraz wskazuje czynności, które mają być dokonane, zakreślając termin do przeprowadzenia śledztwa lub dochodzenia.
2. 
Zakres i szczegółowość wytycznych należy dostosować do wagi sprawy i przewidywanego stopnia trudności postępowania.
§  206.  199
1. 
W sprawach, w których Policja z własnej inicjatywy wszczęła śledztwo, prokurator podejmuje niezbędne czynności nadzorcze po otrzymaniu odpisu postanowienia o wszczęciu śledztwa, dbając o to, aby odpisy tych postanowień były nadsyłane bezzwłocznie po ich wydaniu.
2. 
Jeżeli ocena zasadności postanowienia o wszczęciu śledztwa wymaga zapoznania się z materiałami stanowiącymi podstawę do wydania tej decyzji, prokurator bezzwłocznie żąda ich przedstawienia.
§  2061200
 W sprawach, w których organ dochodzeniowy wszczął dochodzenie z własnej inicjatywy, prokurator sprawuje nadzór w szczególności poprzez kontrolę zasadności przedstawionych mu do zatwierdzenia postanowień wymienionych w art. 325e § 1 i 2 kpk, a także poprzez rozpoznanie wniosków o przedłużenie czasu trwania dochodzenia do 3 miesięcy.
§  207.  201
1. 
Wniosek o przedłużenie czasu trwania dochodzenia powinien być przedłożony prokuratorowi wraz z aktami sprawy nie później niż 7 dni przed upływem terminu.
2.  202
 Jeżeli zachodzi potrzeba przedłużenia tymczasowego aresztowania, stosowny wniosek organu prowadzącego postępowanie przygotowawcze wraz z aktami sprawy powinien wpłynąć do prokuratora nie później niż 21 dni przed upływem terminu.
§  208. 
Zapoznając się z aktami sprawy i oceniając przebieg postępowania, prokurator zwraca uwagę na realizację celów i zadań postępowania przygotowawczego, w szczególności na:
1)
prawidłową realizację kierunku postępowania,
2)
prawidłowość przeprowadzenia i udokumentowania dowodów,
3)
szybkość postępowania, a zwłaszcza koncentrację czynności,
4)
prawidłowość przeprowadzenia czynności związanych z przedstawieniem zarzutów,
5)
procesową potrzebę stosowania środków zapobiegawczych i zabezpieczenia majątkowego,
6)
zakres przedmiotowy i podmiotowy postępowania,
7) 203
 należyte wyjaśnienie okoliczności sprawy,
8)
realizację uprawnień procesowych uczestników postępowania,
9)
sprawdzenie wyjaśnień podejrzanych,
10)
ujawnienie okoliczności sprzyjających popełnieniu przestępstwa,
11)
dostosowanie do potrzeb konkretnej sprawy ilościowego zgromadzenia dowodów, przeprowadzenie ich w odpowiednim momencie i w odpowiedniej kolejności,
12)
techniczną stronę akt sprawy, a w szczególności przejrzystość ułożenia materiałów, numerację kart i szatę graficzną.
§  209. 
1. 
W razie potrzeby prokurator nadzorujący zastrzega swój udział w czynnościach procesowych, osobiste ich przeprowadzenie bądź przejęcie sprawy do swego prowadzenia.
2. 
Jeżeli dobro śledztwa lub dochodzenia wymaga zmiany prowadzącego postępowanie przygotowawcze, prokurator zwraca się o to do jego przełożonego służbowego.
3. 
W razie uznania, że dany organ nie daje gwarancji prawidłowego przeprowadzenia postępowania, prokurator przejmuje śledztwo lub dochodzenie do swego prowadzenia.
§  210.  204
 W razie potrzeby uzupełnienia zamkniętego śledztwa lub dochodzenia, prokurator wydaje postanowienie o uchyleniu postanowienia o zamknięciu śledztwa lub dochodzenia i określa czynności wymagające dokonania.
§  211.  205
 Zatwierdzenie postanowienia o odmowie wszczęcia oraz o zawieszeniu postępowania przygotowawczego, o umorzeniu śledztwa lub dochodzenia, o umorzeniu dochodzenia i wpisaniu sprawy do rejestru przestępstw, albo aktu oskarżenia sporządzonego przez Policję w dochodzeniu następuje na oryginale i odpisie dokumentu, ze wskazaniem imienia, nazwiska i stanowiska służbowego prokuratora oraz daty. Odpis zatwierdzonego dokumentu składa się do akt podręcznych.
§  212.  206
1. 
Jeżeli postanowienie o odmowie wszczęcia albo o umorzeniu śledztwa lub dochodzenia wymaga zmian i poprawek, prokurator zwraca je organowi prowadzącemu postępowanie w celu ich dokonania lub sam sporządza postanowienie.
2. 
Jeżeli akt oskarżenia sporządzony przez Policję w dochodzeniu nie odpowiada wymaganiom ustawowym, prokurator poleca poprawić go lub sam go sporządza albo wydaje postanowienie, o którym mowa w art. 331 § 1 kpk.
§  2121207
 Po uprawomocnieniu się postanowienia o umorzeniu dochodzenia wobec niewykrycia sprawcy i wpisaniu sprawy do rejestru przestępstw akta sprawy przekazuje się Policji.
§  213.  208
 W ramach nadzoru, o którym mowa w art. 326 § 1 kpk, prokurator sprawdza w szczególności:
1)
szybkość i trafność podejmowania pierwszych czynności po otrzymaniu zawiadomienia o przestępstwie,
2)
sposób dokumentowania ustnych zawiadomień o przestępstwie oraz zasadność wszczynania śledztw i dochodzeń,
3)
prawidłowość decyzji o zatrzymaniu osób podejrzanych oraz zawiadomienia prokuratora o tych decyzjach,
4)
przestrzeganie terminów śledztw i dochodzeń oraz postępowań sprawdzających.
§  214. 
Spostrzeżenia i uwagi dotyczące pracy dochodzeniowo-śledczej, wynikające z nadzoru, prokurator przekazuje kierownikowi właściwej jednostki organizacyjnej Policji, a w rażących wypadkach niewykonania polecenia prokuratora w postępowaniu przygotowawczym, występuje do przełożonego funkcjonariusza z żądaniem wszczęcia przeciwko niemu postępowania służbowego lub dyscyplinarnego.
§  215. 
Zasady sprawowania nadzoru nad pracą dochodzeniową Policji mają odpowiednie zastosowanie do nadzoru prokuratora nad pracą innych organów uprawnionych do prowadzenia dochodzeń.
§  216.  209
 (skreślony).
§  217. 
Prokurator rejonowy lub prokurator przez niego wyznaczony co najmniej raz w roku dokonuje kontroli dochodzeń prowadzonych przez organy państwowe posiadające uprawnienia oskarżycieli publicznych i w razie potrzeby udziela tym organom niezbędnego instruktażu w zakresie czynności w postępowaniu przygotowawczym.

Akt oskarżenia

§  218.  210
 W akcie oskarżenia, oprócz tytułu i daty pisma oraz danych wymienionych w art. 119 § 1 i art. 332 § 1 i 2 kpk, należy:
1)
w nagłówku podać imię i nazwisko osoby objętej oskarżeniem, ze wskazaniem kwalifikacji prawnej zarzucanego jej czynu, z uwzględnieniem wymogów określonych w art. 11 kk,
2)
podać dane dotyczące zatrzymania, zastosowania tymczasowego aresztowania albo innego środka zapobiegawczego,
3)
w razie objęcia oskarżeniem kilku osób, wymienić w kolejności sprawców, podżegaczy, pomocników i inne osoby, których przestępstwo pozostaje w ścisłym związku z przestępstwem sprawcy, zamieszczając po danych o osobie każdego z nich stawiane im zarzuty w zasadzie w porządku chronologicznym, z tym jednak ażeby czyny zagrożone oczywiście surowszymi karami poprzedzały inne zarzuty,
4)
w razie sporządzenia osobnych konkluzji w odniesieniu do poszczególnych oskarżonych wymienić w każdej z nich imiona i nazwiska wszystkich współsprawców objętych aktem oskarżenia; jeżeli jednak przeciwko współsprawcy toczy się odrębne postępowanie, jego nazwiska nie zamieszcza się w konkluzji, podając je tylko w uzasadnieniu.
§  219. 
1. 
Wskazanie sądu właściwego do rozpoznania sprawy następuje przez wymienienie nazwy sądu i jego siedziby oraz powołanie przepisów uzasadniających właściwość rzeczową i miejscową.
2.  211
 (skreślony).
3. 
W sprawach o przestępstwa skarbowe w akcie oskarżenia należy wskazać organ finansowy uprawniony do działania, obok prokuratora, w charakterze oskarżyciela publicznego.
§  220.  212
1. 
W uzasadnieniu aktu oskarżenia należy wskazać, co do których oskarżonych wydano postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym oraz w jakiej części wyłączono materiały do odrębnego postępowania lub postępowanie umorzono.
2. 
Na marginesie uzasadnienia, a także listy, wykazu i wniosku, wymienionych w art. 333 kpk, należy podać właściwe numery kart akt sprawy dotyczące powołanego dowodu lub osoby.
§  221.  213
1. 
Akt oskarżenia przesyła do sądu prokurator apelacyjny, okręgowy lub rejonowy.
2. 
W piśmie do sądu należy zamieścić:
1)
wzmiankę o wysłaniu zawiadomień, o których mowa w art. 334 § 2 kpk, z podaniem ich daty,
2)
wzmiankę o przekazaniu tymczasowo aresztowanego do dyspozycji sądu,
3)
informację o miejscu przechowywania i o przekazaniu do dyspozycji sądu dowodów rzeczowych, których nie dołączono do akt sprawy, oraz o dokonanym zabezpieczeniu majątkowym,
4)
wniosek o rozpoznanie wytoczonego równocześnie powództwa cywilnego lub wzmiankę o zgłoszeniu powództwa w toku postępowania przygotowawczego albo wystąpieniu z wnioskiem, o którym mowa w art. 49a kpk.
3. 
Do akt sprawy należy dołączyć po jednym odpisie aktu oskarżenia dla każdego z oskarżonych, a jeżeli oskarżony pozbawiony wolności ma obrońcę - również dla obrońcy.
4. 
Zwrotne pokwitowanie odbioru zawiadomień, o których mowa w art. 334 § 2 kpk, przesyła się bezzwłocznie po ich otrzymaniu do sądu w ślad za aktem oskarżenia.
5. 
W razie umieszczenia w akcie oskarżenia wniosku o skazanie bez przeprowadzenia rozprawy, dokonane uprzednio przez prokuratora z oskarżonym uzgodnienie co do orzeczenia kary lub środka karnego powinno być zawarte w protokole jego wyjaśnień bądź wyrażone w odrębnym dokumencie.
§  2211214
 Z aktem oskarżenia przesyła się do wiadomości sądu, oprócz listy ujawnionych pokrzywdzonych z podaniem ich adresów, także wykaz adresów innych osób wzywanych do sądu; nie dotyczy to adresu oskarżonego.
§  222.  215
1.  216
 (skreślony).
2. 
Przekazanie tymczasowo aresztowanego do dyspozycji sądu następuje równocześnie z przesłaniem aktu oskarżenia.
3. 
W razie zastosowania w postępowaniu przygotowawczym poręczenia lub dozoru Policji, o przesłaniu do sądu aktu oskarżenia należy zawiadomić poręczającego lub jednostkę organizacyjną Policji sprawującą dozór nad podejrzanym.
§  223. 
1. 
Prokurator może jednocześnie z wniesieniem aktu oskarżenia wytoczyć powództwo cywilne, jeżeli według jego oceny wymaga tego interes społeczny, a dowody zebrane w postępowaniu przygotowawczym są wystarczające do uwzględnienia powództwa; w razie wytoczenia powództwa, do akt sprawy należy dołączyć wymaganą liczbę odpisów pozwu.
2. 
Na wniosek pokrzywdzonej osoby fizycznej lub po uzyskaniu jej zgody prokurator powinien wytoczyć powództwo cywilne, zwłaszcza jeżeli pokrzywdzony na skutek ułomności, niezaradności lub z innej przyczyny ma ograniczoną możliwość samodzielnego dochodzenia przysługujących mu roszczeń lub przemawia za tym wzgląd na zasady współżycia społecznego i wychowawczą rolę postępowania karnego.

Postępowanie w sprawach z oskarżenia prywatnego

§  224.  217
1. 
Jeżeli zawiadomienie o przestępstwie ściganym z oskarżenia prywatnego nie daje podstaw do wszczęcia postępowania z urzędu, prokurator przekazuje doniesienie właściwemu sądowi, powiadamiając o tym pokrzywdzonego.
2. 
W sprawie, w której dokonywano czynności przewidzianych w art. 307 kpk, prokurator, nie znajdując podstaw do wszczęcia postępowania z urzędu, wydaje postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania. Pokrzywdzonego poucza się o prawie do złożenia aktu oskarżenia, ze wzmianką, że w wypadku wniesienia przez niego prywatnego aktu oskarżenia materiały sprawy zostaną na jego żądanie przesłane sądowi.
§  225.  218
1. 
Jeżeli dowody zebrane w toku postępowania przygotowawczego nie potwierdzają oceny, o której mowa w art. 60 § 1 kpk, prokurator wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania z uwagi na brak interesu społecznego w kontynuowaniu ścigania z urzędu.
2.  219
 Przepis § 224 ust. 2 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.
21220
 Zażalenie na postanowienie o umorzeniu postępowania, o którym mowa w ust. 1, rozpoznaje prokurator nadrzędny; przepis ten stosuje się odpowiednio w razie zaskarżenia postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania (§ 224 zdanie drugie).
3. 
(skreślony).
§  226.  221
1.  222
 Jeżeli w toku postępowania przygotowawczego wszczętego o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego okaże się, że czyn będący przedmiotem postępowania jest przestępstwem ściganym z oskarżenia prywatnego, a interes społeczny nie wymaga objęcia oskarżenia, prokurator wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania. W uzasadnieniu postanowienia należy wykazać brak w czynie znamion przestępstwa ściganego z oskarżenia publicznego oraz brak interesu społecznego w kontynuowaniu ścigania z urzędu. Przepis § 224 ust. 2 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.
2.  223
 Przepis § 225 ust. 21 stosuje się odpowiednio wówczas, gdy zażalenie na postanowienie o umorzeniu postępowania, o którym mowa w ust. 1, nie podważa przyjętego w tym postanowieniu ustalenia, iż czyn stanowiący przedmiot postępowania jest przestępstwem ściganym z oskarżenia prywatnego.
66 § 82 zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
67 § 83 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.
68 § 84 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.
69 § 851 dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.
70 § 86 zmieniony przez § 1 pkt 26 rozporządzenia z dnia 4 listopada 1996 r. (Dz.U.96.131.619) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1996 r.
71 § 86 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.
72 § 86 ust. 2 skreślony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
73 § 87 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.
74 § 88 zmieniony przez § 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
75 § 89 zmieniony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
76 § 891 dodany przez § 1 pkt 13 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
77 § 891 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. a) rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.
78 § 891 ust. 1 pkt 2 uchylony przez § 1 pkt 7 lit. b) rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.
79 § 92 skreślony przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
80 Tytuł rozdziału 2 w dziale I części szczególnej: - zmieniony przez § 1 pkt 15 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.

81 § 93 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.
82 § 94:

- zmieniony przez § 1 pkt 16 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.

83 § 98 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 17 lit. a) rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
84 § 98 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 11 lit. a) rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.
85 § 98 ust. 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 28 rozporządzenia z dnia 4 listopada 1996 r. (Dz.U.96.131.619) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1996 r.

- skreślony przez § 1 pkt 17 lit. b) rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.

86 § 98 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 11 lit. b) rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.
87 Tytuł rozdziału 3 w dziale I części szczególnej:

- zmieniony przez § 1 pkt 18 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.

88 § 101:

- zmieniony przez § 1 pkt 19 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 13 rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.

89 § 1011:

- dodany przez § 1 pkt 20 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.

90 § 1012 uchylony przez § 1 pkt 15 rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.
91 § 102 zmieniony przez § 1 pkt 21 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
92 § 104:

- zmieniony przez § 1 pkt 22 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 16 rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.

93 § 1041 uchylony przez § 1 pkt 17 rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.
94 § 105 zmieniony przez § 1 pkt 23 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
95 § 106 zmieniony przez § 1 pkt 24 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
96 § 107 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 25 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
97 § 108 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 26 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
98 § 109 zmieniony przez § 1 pkt 26 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
99 § 1091 uchylony przez § 1 pkt 18 rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.
100 § 111 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 28 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
101 § 111 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 19 rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.
102 § 112 zmieniony przez § 1 pkt 29 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
103 § 1121 dodany przez § 1 pkt 30 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
104 § 1131 dodany przez § 1 pkt 20 rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.
105 § 1132 dodany przez § 1 pkt 20 rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.
106 § 114:

- zmieniony przez § 1 pkt 31 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 21 rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.

107 § 116 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 22 lit. a) rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.
108 § 116 ust. 2 skreślony przez § 1 pkt 32 lit. a) rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
109 § 116 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 32 lit. b) rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
110 § 116 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 22 lit. b) rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.
111 § 119 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 23 rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.
112 § 121 uchylony przez § 1 pkt 24 rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.
113 Tytuł oddziału 4 w rozdziale 5 działu I części szczególnej zmieniony przez § 1 pkt 33 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
114 § 122 zmieniony przez § 1 pkt 34 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
115 § 123 zmieniony przez § 1 pkt 34 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
116 § 124 zmieniony przez § 1 pkt 34 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
117 § 125 zmieniony przez § 1 pkt 34 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
118 § 126 zmieniony przez § 1 pkt 34 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
119 § 128:

- zmieniony przez § 1 pkt 30 rozporządzenia z dnia 4 listopada 1996 r. (Dz.U.96.131.619) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1996 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 25 rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.

120 § 1281 dodany przez § 1 pkt 26 rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.
121 § 129 zmieniony przez § 1 pkt 35 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
122 § 129 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 27 rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.
123 § 130 zmieniony przez § 1 pkt 36 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
124 § 133 zmieniony przez § 1 pkt 28 rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.
125 § 134:

- zmieniony przez § 1 pkt 38 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 29 rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.

126 § 1341 dodany przez § 1 pkt 30 rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.
127 § 1342 dodany przez § 1 pkt 30 rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.
128 § 135:

- zmieniony przez § 1 pkt 39 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 22 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.1.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 stycznia 2001 r.

129 § 136 uchylony przez § 1 pkt 31 rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.
130 § 137 zmieniony przez § 1 pkt 41 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
131 § 138 zmieniony przez § 1 pkt 32 rozporządzenia z dnia 4 listopada 1996 r. (Dz.U.96.131.619) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1996 r.
132 § 139 zmieniony przez § 1 pkt 42 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
133 § 140 zmieniony przez § 1 pkt 42 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
134 § 142 zmieniony przez § 1 pkt 43 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
135 § 143 skreślony przez § 1 pkt 44 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
136 § 144:

- zmieniony przez § 1 pkt 34 rozporządzenia z dnia 4 listopada 1996 r. (Dz.U.96.131.619) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1996 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 45 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 32 rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.

137 § 145:

- zmieniony przez § 1 pkt 35 rozporządzenia z dnia 4 listopada 1996 r. (Dz.U.96.131.619) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1996 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 46 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.

138 § 146 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 36 lit. a) rozporządzenia z dnia 4 listopada 1996 r. (Dz.U.96.131.619) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1996 r.
139 § 146 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 36 lit. b) rozporządzenia z dnia 4 listopada 1996 r. (Dz.U.96.131.619) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1996 r.
140 § 146 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 47 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
141 § 147:

- zmieniony przez § 1 pkt 37 rozporządzenia z dnia 4 listopada 1996 r. (Dz.U.96.131.619) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1996 r.

-zmieniony przez § 1 pkt 48 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.

142 § 148:

- zmieniony przez § 1 pkt 38 rozporządzenia z dnia 4 listopada 1996 r. (Dz.U.96.131.619) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1996 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 49 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.

143 § 149 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 39 lit. a) rozporządzenia z dnia 4 listopada 1996 r. (Dz.U.96.131.619) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1996 r.
144 § 149 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 39 lit. b) rozporządzenia z dnia 4 listopada 1996 r. (Dz.U.96.131.619) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1996 r.
145 § 150 skreślony przez § 1 pkt 40 rozporządzenia z dnia 4 listopada 1996 r. (Dz.U.96.131.619) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1996 r.
146 § 151 skreślony przez § 1 pkt 40 rozporządzenia z dnia 4 listopada 1996 r. (Dz.U.96.131.619) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1996 r.
147 § 152 zmieniony przez § 1 pkt 41 rozporządzenia z dnia 4 listopada 1996 r. (Dz.U.96.131.619) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1996 r.
148 § 153 zmieniony przez § 1 pkt 50 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
149 § 1531 zmieniony przez § 1 pkt 51 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
150 § 1531 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 33 rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.
151 § 155 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 42 lit. a) rozporządzenia z dnia 4 listopada 1996 r. (Dz.U.96.131.619) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1996 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 34 rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.

152 § 155 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 42 lit. b) rozporządzenia z dnia 4 listopada 1996 r. (Dz.U.96.131.619) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1996 r.
153 § 155 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 42 lit. c) rozporządzenia z dnia 4 listopada 1996 r. (Dz.U.96.131.619) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1996 r.
154 § 156 zmieniony przez § 1 pkt 43 rozporządzenia z dnia 4 listopada 1996 r. (Dz.U.96.131.619) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1996 r.
155 § 157 zmieniony przez § 1 pkt 44 rozporządzenia z dnia 4 listopada 1996 r. (Dz.U.96.131.619) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1996 r.
156 § 158 skreślony przez § 1 pkt 45 rozporządzenia z dnia 4 listopada 1996 r. (Dz.U.96.131.619) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1996 r.
157 § 159:

- zmieniony przez § 1 pkt 46 rozporządzenia z dnia 4 listopada 1996 r. (Dz.U.96.131.619) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1996 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 52 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.

158 § 160 zmieniony przez § 1 pkt 52 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
159 § 160 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 35 rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.
160 § 161 skreślony przez § 1 pkt 53 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
161 § 162:

- zmieniony przez § 1 pkt 27 rozporządzenia z dnia 11 sierpnia 1993 r. (Dz.U.93.79.372) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 września 1993 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 78 rozporządzenia z dnia 4 listopada 1996 r. (Dz.U.96.131.619) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1996 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 108 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 22 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.1.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 stycznia 2001 r.

162 § 163:

- zmieniony przez § 1 pkt 28 rozporządzenia z dnia 11 sierpnia 1993 r. (Dz.U.93.79.372) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 września 1993 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 78 rozporządzenia z dnia 4 listopada 1996 r. (Dz.U.96.131.619) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1996 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 108 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 22 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.1.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 stycznia 2001 r.

163 § 164 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 47 lit. a) rozporządzenia z dnia 4 listopada 1996 r. (Dz.U.96.131.619) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1996 r.
164 § 164 ust. 2a dodany przez § 1 pkt 54 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
165 § 164 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 47 lit. b) rozporządzenia z dnia 4 listopada 1996 r. (Dz.U.96.131.619) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1996 r.
166 § 1641 dodany przez § 1 pkt 48 rozporządzenia z dnia 4 listopada 1996 r. (Dz.U.96.131.619) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1996 r.
167 § 1641 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 55 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
168 § 1642 dodany przez § 1 pkt 56 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
169 § 165:

- zmieniony przez § 1 pkt 57 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 36 rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.

170 § 167 zmieniony przez § 1 pkt 58 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
171 § 170:

- zmieniony przez § 1 pkt 59 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 37 rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.

172 § 173 skreślony przez § 1 pkt 60 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
173 § 174 zmieniony przez § 1 pkt 61 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
174 § 176 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 62 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
175 § 177 zmieniony przez § 1 pkt 38 rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.
176 § 179 zmieniony przez § 1 pkt 49 rozporządzenia z dnia 4 listopada 1996 r. (Dz.U.96.131.619) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1996 r.
177 § 181 zmieniony przez § 1 pkt 50 rozporządzenia z dnia 4 listopada 1996 r. (Dz.U.96.131.619) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1996 r.
178 Tytuł rozdziału 8 w dziale I części szczególnej:

- zmieniony przez § 1 pkt 63 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 39 rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.

179 § 183 skreślony przez § 1 pkt 64 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
180 § 184 zmieniony przez § 1 pkt 40 rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.
181 § 188 skreślony przez § 1 pkt 64 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
182 § 189 skreślony przez § 1 pkt 64 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
183 § 190:

- zmieniony przez § 1 pkt 65 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 41 rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.

184 § 1901 dodany przez § 1 pkt 66 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
185 § 192:

- zmieniony przez § 1 pkt 51 rozporządzenia z dnia 4 listopada 1996 r. (Dz.U.96.131.619) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1996 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 67 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 42 rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.

186 § 193 zmieniony przez § 1 pkt 68 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
187 § 195 skreślony przez § 1 pkt 69 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
188 Tytuł rozdziału 10 w dziale I części szczególnej zmieniony przez § 1 pkt 70 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
189 § 196 skreślony przez § 1 pkt 71 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
190 § 197 zmieniony przez § 1 pkt 72 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
191 § 198 skreślony przez § 1 pkt 73 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
192 § 199 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 43 rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.
193 § 200 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 74 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
194 § 2011:

- dodany przez § 1 pkt 54 rozporządzenia z dnia 4 listopada 1996 r. (Dz.U.96.131.619) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1996 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 75 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 16 rozporządzenia z dnia 22 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.1.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 stycznia 2001 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 44 rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.

195 § 202 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 76 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 45 rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.

196 § 203 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 46 rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.
197 § 2041 uchylony przez § 1 pkt 47 rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.
198 § 205 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 48 rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.
199 § 206 zmieniony przez § 1 pkt 49 rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.
200 § 2061 dodany przez § 1 pkt 50 rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.
201 § 207 zmieniony przez § 1 pkt 55 rozporządzenia z dnia 4 listopada 1996 r. (Dz.U.96.131.619) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1996 r.
202 § 207 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 22 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.1.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 stycznia 2001 r.
203 § 208 pkt 7 zmieniony przez § 1 pkt 78 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
204 § 210 zmieniony przez § 1 pkt 51 rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.
205 § 211 zmieniony przez § 1 pkt 52 rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.
206 § 212 zmieniony przez § 1 pkt 52 rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.
207 § 2121 dodany przez § 1 pkt 53 rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.
208 § 213:

- zmieniony przez § 1 pkt 80 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 54 rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.

209 § 216 skreślony przez § 1 pkt 81 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
210 § 218 zmieniony przez § 1 pkt 82 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
211 § 219 ust. 2 skreślony przez § 1 pkt 83 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
212 § 220 zmieniony przez § 1 pkt 84 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
213 § 221 zmieniony przez § 1 pkt 55 rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.
214 § 2211 dodany przez § 1 pkt 56 rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.
215 § 222 zmieniony przez § 1 pkt 86 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
216 § 222 ust. 1 skreślony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 22 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.1.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 stycznia 2001 r.
217 § 224:

- zmieniony przez § 1 pkt 87 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 57 rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.

218 § 225 zmieniony przez § 1 pkt 88 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
219 § 225 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 58 rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.
220 § 225 ust. 21 dodany przez § 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 22 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.1.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 stycznia 2001 r.
221 § 226 zmieniony przez § 1 pkt 89 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
222 § 226 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 59 rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.
223 § 226 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 22 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.1.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 stycznia 2001 r.