Rozdział 6 - Środki przymusu Oddział  1 Zatrzymanie - Regulamin wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1992.38.163

Akt utracił moc
Wersja od: 12 marca 2007 r.

Środki przymusu

Zatrzymanie

§  136.  129
 (uchylony).
§  137.  130
 Czas zatrzymania liczy się od momentu faktycznego pozbawienia wolności.
§  138.  131
 W posiedzeniu sądu rozpoznającego zażalenie na zatrzymanie udział prokuratora jest obowiązkowy, gdy zatrzymanie nastąpiło na jego zarządzenie lub gdy w trybie nadzoru prokurator stwierdził uchybienia i podjął środki przewidziane w § 140.
§  139.  132
1. 
Prokurator w ramach sprawowanego nadzoru nad prawidłowością zatrzymania w toku postępowania przygotowawczego ocenia legalność i zasadność zatrzymania, zwracając zwłaszcza uwagę na:
1)
istnienie przesłanek określonych w art. 244 § 1 kpk,
2)
ustalenie, czy okres zatrzymania był adekwatny do potrzeb procesowych i nie przekroczył terminów określonych w art. 248 § 1 i 2 kpk,
3)
udokumentowanie zatrzymania, przy czym protokół zatrzymania powinien znajdować się w aktach głównych sprawy i zawierać adnotację o doręczeniu jego odpisu zatrzymanemu wraz z pouczeniem o przysługujących mu prawach,
4)
stan zdrowia zatrzymanego, w szczególności czy poddano go badaniu lekarskiemu w wypadkach tego wymagających.
2. 
Szczególnie wnikliwej oceny wymaga wypadek, gdy w czasie zatrzymania lub bezpośrednio potem nie przesłuchano osoby zatrzymanej bądź przesłuchano ją w charakterze świadka.
§  140.  133
 Stwierdzone uchybienia związane z zatrzymaniem należy wytknąć, a w wypadku rażących uchybień wystąpić z wnioskiem o wszczęcie wobec winnych postępowania dyscyplinarnego lub wszcząć śledztwo.

Środki zapobiegawcze

§  141. 
Wniosek Policji lub innego organu o zastosowanie środka zapobiegawczego powinien mieć formę pisemną i zawierać uzasadnienie niezbędności tego środka.
§  142.  134
 Jeżeli zachodzą wątpliwości co do podstawy faktycznej zastosowania środka zapobiegawczego, określonej w art. 249 § 1 kpk, prokurator zleca Policji dokonanie niezbędnych czynności dowodowych bądź dokonuje ich sam.
§  143.  135
 (skreślony).
§  144.  136
1. 
Wniosek prokuratora do sądu o zastosowanie tymczasowego aresztowania powinien mieć formę pisemną i zawierać uzasadnienie.
2. 
Z chwilą skierowania wniosku, o którym mowa w ust. 1, oraz zarządzenia doprowadzenia podejrzanego do sądu, podejrzany przechodzi do dyspozycji sądu i pozostaje w niej do czasu rozpoznania wniosku.
§  145.  137
 W razie złożenia poręczenia majątkowego, o którym mowa w art. 257 § 2 kpk, prokurator wydaje postanowienie o uchyleniu tymczasowego aresztowania i o zastosowaniu poręczenia majątkowego.
§  146. 
1.  138
 Jeżeli podejrzany powołuje się na zły stan zdrowia lub doznane obrażenia ciała, prokurator zarządza zbadanie go przez lekarza, a wyniki badania dołącza do wniosku o zastosowanie tymczasowego aresztowania.
2.  139
 Jeżeli bezzwłoczne poddanie podejrzanego badaniu lekarskiemu jest niemożliwe lub w znacznym stopniu utrudnione, prokurator - po zastosowaniu przez sąd tymczasowego aresztowania - zleca dokonanie takiego badania w areszcie śledczym. Po otrzymaniu opinii lekarza należy bezzwłocznie rozważyć kwestię utrzymania tymczasowego aresztowania i potrzebę umieszczenia podejrzanego w odpowiednim zakładzie leczniczym.
3. 
Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio w razie otrzymania w toku postępowania przygotowawczego informacji o złym stanie zdrowia tymczasowo aresztowanego.
4.  140
 Po wydaniu przez sąd postanowienia o tymczasowym aresztowaniu prokurator przesyła do aresztu śledczego - jeżeli wynika to z akt śledztwa lub dochodzenia - informacje o podejrzanym mające na celu zabezpieczenie prawidłowego toku postępowania karnego lub zapewnienie bezpieczeństwa w areszcie. W wypadku gdy zachodzi konieczność izolowania podejrzanego od innych tymczasowo aresztowanych, informacja powinna zawierać w szczególności ich dane osobowe.
§  147.  141
 Decyzję co do uchylenia tymczasowego aresztowania ze względów wskazanych w art. 259 kpk podejmuje się bezzwłocznie po ich sprawdzeniu.
§  148.  142
 Jeżeli istnieją podstawy, o których mowa w art. 258 § 1 kpk, wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania można skierować do sądu także wtedy, gdy podejrzany jest pozbawiony wolności w innej sprawie.
§  149. 
1.  143
 W razie stosowania tymczasowego aresztowania z powodu obawy ukrywania się podejrzanego lub obawy matactwa, prokurator we wniosku o zastosowanie tymczasowego aresztowania powinien wskazać dane, na których opiera swoje stanowisko.
2.  144
 Jeżeli istnieje kilka podstaw tymczasowego aresztowania, należy je wymienić we wniosku.
§  150.  145
 (skreślony).
§  151.  146
 (skreślony).
§  152.  147
 O uchyleniu tymczasowego aresztowania prokurator niezwłocznie zawiadamia sąd, który wydał postanowienie o tymczasowym aresztowaniu.
§  153.  148
1. 
Tymczasowo aresztowany w postępowaniu przygotowawczym pozostaje do dyspozycji prokuratora, na którego wniosek środek ten został zastosowany.
2. 
Jeżeli sąd lub inny uprawniony organ zwraca się o wydanie tymczasowo aresztowanego, a dobro postępowania nie stoi temu na przeszkodzie, prokurator wyraża zgodę na doprowadzenie.
3. 
O wyrażeniu zgody zawiadamia się, na 7 dni przed mającym nastąpić wydaniem, areszt śledczy, w którym podejrzany jest osadzony. W razie nieudzielenia zgody powiadamia się o tym organ żądający, ze wskazaniem, kiedy doprowadzenie będzie mogło nastąpić.
§  1531149
1. 
W razie wydania przez prokuratora polecenia przetransportowania tymczasowo aresztowanego do innego aresztu śledczego w związku z potrzebą dokonania czynności procesowych, należy, na 14 dni przed datą czynności, wysłać do właściwej jednostki Policji nakaz doprowadzenia, dołączając do niego pismo z żądaniem przetransportowania oraz nakaz wydania skierowany do administracji aresztu wraz z informacją o mającym nastąpić przetransportowaniu.
2. 
Bezzwłocznie po zakończeniu czynności, o których mowa w ust. 1, należy wydać polecenie przetransportowania osoby tymczasowo aresztowanej do aresztu śledczego, w którym poprzednio przebywała, chyba że prokurator uwzględniając wniosek administracji aresztu zarządzi inaczej.
3.  150
 Jeżeli nie sprzeciwia się temu dobro postępowania przygotowawczego, niektóre czynności procesowe z udziałem osób pozbawionych wolności, w tym zwłaszcza końcowe zaznajomienie z materiałami postępowania, należy - w miarę możliwości - dokonywać na terenie aresztu śledczego (zakładu karnego).
§  154. 
1. 
W czasie trwania tymczasowego aresztowania prokurator umożliwia podejrzanemu komunikowanie się z osobami z zewnątrz w zakresie niezbędnym dla załatwienia spraw osobistych i rodzinnych. O odmowie udzielenia zezwolenia na widzenie zawiadamia się zainteresowanego.
2. 
Jeżeli korespondencja aresztowanego zawiera wiadomości mogące utrudnić postępowanie przygotowawcze, prokurator zarządza załączenie jej do akt sprawy, o czym zawiadamia nadawcę; nie dotyczy to korespondencji, którą można doręczyć adresatowi po usunięciu z niej takich wiadomości.
§  155. 
1.  151
 W razie istnienia przesłanek do poszukiwania podejrzanego listem gończym, prokurator występuje do sądu o zastosowanie tymczasowego aresztowania na okres 14 dni od dnia ujęcia podejrzanego.
2. 
Do listu gończego dołącza się odpis postanowienia o tymczasowym aresztowaniu oraz nakaz przyjęcia podejrzanego do najbliższego - według miejsca jego ujęcia - aresztu śledczego.
3.  152
 Po ujęciu i doprowadzeniu podejrzanego prokurator przesłuchuje go i w razie potrzeby występuje z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Jeżeli prokurator z takim wnioskiem do sądu nie wystąpi, to niezwłocznie uchyla uprzednio wydane postanowienie o tymczasowym aresztowaniu oraz odwołuje list gończy.
4.  153
 Odpisy postanowień, o których mowa w ust. 1 i 3, przesyła się Komendzie Głównej Straży Granicznej.
§  156.  154
 Jeżeli ze sprawy wniesionej do sądu z aktem oskarżenia wyłączono część materiałów dotyczących innego przestępstwa zarzucanego oskarżonemu, który jest tymczasowo aresztowany, i wszczęto przeciwko niemu postępowanie, można - gdy zachodzą ku temu warunki - wystąpić z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania w wyłączonej sprawie.
§  157.  155
 W przypadku zwrotu sprawy przez sąd do uzupełnienia postępowania przygotowawczego przeciwko osobie uprzednio tymczasowo aresztowanej, czas trwania tymczasowego aresztowania w postępowaniu przygotowawczym liczy się od daty wpływu akt do prokuratury po uprawomocnieniu się postanowienia o zwrocie sprawy, przy czym okresy tymczasowego aresztowania w postępowaniu przygotowawczym sumuje się.
§  158.  156
 (skreślony).
§  159.  157
 Z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania w postępowaniu przygotowawczym wobec podejrzanego pozostającego na wolności, który w tej samej sprawie był przedtem aresztowany, prokurator występuje do sądu właściwego do dalszego stosowania lub przedłużenia tego środka.
§  160.  158
1.  159
 Jeżeli sąd wyda postanowienie o zwrocie sprawy prokuratorowi na podstawie art. 345 § 1 kpk, a w sprawie tej nadal istnieją podstawy do utrzymania tymczasowego aresztowania, właściwy prokurator niezwłocznie po uprawomocnieniu się tego postanowienia, a jeszcze przed zwrotem sprawy do prokuratury, występuje do sądu, przed którym toczy się postępowanie, z wnioskiem o przedłużenie stosowania tego środka nieprzekraczającego okresu, o którym mowa w art. 263 § 3 kpk.
2. 
Jeżeli oczekiwanie na uprawomocnienie się postanowienia o zwrocie sprawy powodowałoby zagrożenie upływu oznaczonego terminu tymczasowego aresztowania bądź niezachowanie terminu określonego w art. 263 § 5 kpk, prokurator uczestniczący w rozprawie lub posiedzeniu, na którym zapadła decyzja o zwrocie sprawy, wnosi o przedłużenie tymczasowego aresztowania przez sąd, przed którym toczy się postępowanie, bądź też o wystąpienie przez ten sąd z wnioskiem o jego przedłużenie na podstawie art. 263 § 4 kpk.
§  161.  160
 (skreślony).
§  162.  161
 Prokurator okręgowy zawiadamia prokuratora apelacyjnego o każdym wypadku tymczasowego aresztowania, którego czas trwania przekroczył 9 miesięcy, podając jednocześnie przewidywany termin zakończenia postępowania.
§  163.  162
1. 
W razie potrzeby przedłużenia tymczasowego aresztowania na okres powyżej roku prokurator okręgowy przedstawia prokuratorowi apelacyjnemu, z wyprzedzeniem 21 dni, uzasadniony wniosek z aktami sprawy.
2. 
Prokurator apelacyjny zawiadamia właściwe biuro Prokuratury Krajowej o każdym wypadku przedłużenia przez sąd apelacyjny tymczasowego aresztowania na okres powyżej roku.
§  164. 
1.  163
 Odpis postanowienia o uchyleniu tymczasowego aresztowania wraz z nakazem zwolnienia przesyła się do aresztu śledczego odpowiednio wcześnie, tak aby właściwa jednostka otrzymała go najpóźniej na 3 dni przed upływem terminu, do którego aresztowanie miało trwać. W razie stwierdzenia, iż areszt śledczy nie otrzymał dokumentów w tym terminie, właściwy prokurator przekazuje bezzwłocznie teleksem, telefaksem lub telefonicznie informację o treści postanowienia i powoduje doręczenie jego odpisu oraz innych niezbędnych pism przed upływem tego terminu.
2. 
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do zawiadomienia o przekazaniu tymczasowo aresztowanego do dyspozycji innego organu.
2a.  164
 Areszt śledczy należy również zawiadomić, z wyprzedzeniem co najmniej 3 dni, o tym, iż prokurator nie będzie występował o przedłużenie tymczasowego aresztowania.
3.  165
 O uchyleniu tymczasowego aresztowania wobec osób podlegających obowiązkowi służby wojskowej powiadamia się właściwą komendę uzupełnień i urząd gminy.
§  1641166
1.  167
 Środek zapobiegawczy określony w art. 277 § 1 kpk może być stosowany łącznie z innymi środkami zapobiegawczymi o charakterze wolnościowym.
2. 
Jeżeli zakaz opuszczania przez oskarżonego kraju połączony jest z zatrzymaniem paszportu lub innego dokumentu uprawniającego do przekroczenia granicy albo z zakazem wydania takiego dokumentu, odpis postanowienia w tym przedmiocie przesyła się organowi, który wydał paszport lub inny dokument, o którym mowa wyżej, bądź jest uprawniony do ich wydania; odpis postanowienia dotyczącego cudzoziemców przesyła się urzędowi konsularnemu państwa obcego, którego obywatelem jest cudzoziemiec.
3. 
Odpisy postanowień, o których mowa w ust. 1 i 2, przesyła się Komendzie Głównej Straży Granicznej.
§  1642168
1. 
Środek zapobiegawczy, o którym mowa w art. 276 kpk, można zastosować w szczególności wtedy, gdy popełnienie przestępstwa pozostaje w związku z wykonywanymi przez podejrzanego czynnościami służbowymi, działalnością zawodową lub prowadzeniem przez niego określonego rodzaju pojazdów.
2. 
Odpis postanowienia o zawieszeniu podejrzanego w czynnościach służbowych lub w wykonywaniu zawodu albo zawierającego nakaz powstrzymania się od określonej działalności doręcza się pracodawcy lub właściwemu organowi samorządu zawodowego albo instytucji, odpis zaś postanowienia o nakazaniu powstrzymania się od prowadzenia określonego rodzaju pojazdów - Komendzie Głównej Policji.

Zabezpieczenie majątkowe

§  165.  169
 W sprawach, o których mowa w art. 291 kpk, należy już w początkowym stadium postępowania przygotowawczego zbierać informacje o stanie majątkowym osoby podejrzanej oraz o rzeczach i prawach majątkowych podlegających zabezpieczeniu, a będących we władaniu innych osób, wykorzystując do tego celu dostępne bazy danych (zwłaszcza w urzędach skarbowych, sądach rejestrowych, wydziałach ksiąg wieczystych sądów rejonowych, urzędach gminnych rejestrujących działalność gospodarczą osób fizycznych).
§  166. 
W toku postępowania przygotowawczego prokurator powinien, w razie potrzeby, na podstawie przepisów Prawa bankowego zasięgać informacji o obrotach i stanach rachunków bankowych w związku z toczącą się sprawą karną lub karną skarbową.
§  167.  170
 Postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym na podstawie art. 291 kpk lub art. 167 uks może być wydane jedynie w stosunku do podejrzanego w rozumieniu art. 71 § 1 kpk.
§  168. 
W razie potrzeby, przed wydaniem postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym, prokurator przesłuchuje podejrzanego i inne osoby na okoliczności dotyczące zajętego mienia.
§  169. 
1. 
W postanowieniu o zabezpieczeniu majątkowym wymienia się wszystkie tytuły zabezpieczenia mające zastosowanie w sprawie.
2. 
Zakres zabezpieczenia na poczet grożącej grzywny powinien odpowiadać przewidywanemu wymiarowi tej kary.
§  170.  171
1. 
Prokurator po wydaniu postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym występuje z wnioskiem do sądu właściwego do rozpoznania zażalenia na to postanowienie (art. 293 § 2 kpk) o nadanie postanowieniu klauzuli wykonalności.
2. 
Odpis postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym doręcza się podejrzanemu za zwrotnym pokwitowaniem odbioru, które załącza się do akt postępowania przygotowawczego. Podejrzanemu, wobec którego zastosowano tymczasowe aresztowanie, odpis postanowienia doręcza się podczas przesłuchania lub za pośrednictwem administracji aresztu śledczego, natomiast podejrzanemu przebywającemu na wolności - za pośrednictwem organu egzekucyjnego.
3. 
Przesyłając organowi egzekucyjnemu postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym do wykonania, prokurator w piśmie przewodnim wskazuje mienie podejrzanego ujawnione w toku postępowania przygotowawczego i miejsce, w którym ono się znajduje.
4. 
W sprawach, w których Policja dokonała tymczasowego zajęcia, jeden egzemplarz protokołu zajęcia dołącza się do akt postępowania przygotowawczego, a drugi przesyła wraz z postanowieniem o zabezpieczeniu organowi egzekucyjnemu, czyniąc o tym w piśmie przewodnim stosowną wzmiankę.
§  170. 
Zajęte ruchomości, z wyjątkiem kosztowności, książeczek PKO, pieniędzy i innych papierów wartościowych, z reguły pozostawia się u podejrzanego lub jego rodziny albo oddaje na przechowanie osobie godnej zaufania. Dotyczy to zwłaszcza pojazdów samochodowych, maszyn i urządzeń technicznych wymagających niezbędnej konserwacji.
§  172. 
1. 
O wydaniu postanowienia o zabezpieczeniu w sprawie, w której dokonano tymczasowego zajęcia, zawiadamia się za zwrotnym poświadczeniem odbioru osobę, której oddano pod dozór zajęte ruchomości.
2. 
Jeżeli w sprawie, o której mowa w ust. 1, prokurator odstąpił od wydania postanowienia o zabezpieczeniu, o upadku tymczasowego zajęcia należy zawiadomić podejrzanego i osobę, której oddano pod dozór zajęte ruchomości.
§  173.  172
 (skreślony).
§  174.  173
 O uchyleniu postanowienia o zabezpieczeniu zawiadamia się podejrzanego i organ egzekucyjny, któremu postanowienie przesłano do wykonania.
§  175. 
Nadesłany przez organ egzekucyjny protokół dokonanego zajęcia mienia składa się do akt postępowania przygotowawczego, a w odpisie - do akt podręcznych. Jeżeli akta sprawy znajdują się już w sądzie, jeden egzemplarz protokołu należy przesłać sądowi w celu dołączenia do właściwych akt.
129 § 136 uchylony przez § 1 pkt 31 rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.
130 § 137 zmieniony przez § 1 pkt 41 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
131 § 138 zmieniony przez § 1 pkt 32 rozporządzenia z dnia 4 listopada 1996 r. (Dz.U.96.131.619) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1996 r.
132 § 139 zmieniony przez § 1 pkt 42 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
133 § 140 zmieniony przez § 1 pkt 42 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
134 § 142 zmieniony przez § 1 pkt 43 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
135 § 143 skreślony przez § 1 pkt 44 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
136 § 144:

- zmieniony przez § 1 pkt 34 rozporządzenia z dnia 4 listopada 1996 r. (Dz.U.96.131.619) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1996 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 45 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 32 rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.

137 § 145:

- zmieniony przez § 1 pkt 35 rozporządzenia z dnia 4 listopada 1996 r. (Dz.U.96.131.619) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1996 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 46 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.

138 § 146 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 36 lit. a) rozporządzenia z dnia 4 listopada 1996 r. (Dz.U.96.131.619) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1996 r.
139 § 146 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 36 lit. b) rozporządzenia z dnia 4 listopada 1996 r. (Dz.U.96.131.619) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1996 r.
140 § 146 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 47 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
141 § 147:

- zmieniony przez § 1 pkt 37 rozporządzenia z dnia 4 listopada 1996 r. (Dz.U.96.131.619) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1996 r.

-zmieniony przez § 1 pkt 48 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.

142 § 148:

- zmieniony przez § 1 pkt 38 rozporządzenia z dnia 4 listopada 1996 r. (Dz.U.96.131.619) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1996 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 49 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.

143 § 149 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 39 lit. a) rozporządzenia z dnia 4 listopada 1996 r. (Dz.U.96.131.619) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1996 r.
144 § 149 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 39 lit. b) rozporządzenia z dnia 4 listopada 1996 r. (Dz.U.96.131.619) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1996 r.
145 § 150 skreślony przez § 1 pkt 40 rozporządzenia z dnia 4 listopada 1996 r. (Dz.U.96.131.619) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1996 r.
146 § 151 skreślony przez § 1 pkt 40 rozporządzenia z dnia 4 listopada 1996 r. (Dz.U.96.131.619) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1996 r.
147 § 152 zmieniony przez § 1 pkt 41 rozporządzenia z dnia 4 listopada 1996 r. (Dz.U.96.131.619) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1996 r.
148 § 153 zmieniony przez § 1 pkt 50 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
149 § 1531 zmieniony przez § 1 pkt 51 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
150 § 1531 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 33 rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.
151 § 155 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 42 lit. a) rozporządzenia z dnia 4 listopada 1996 r. (Dz.U.96.131.619) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1996 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 34 rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.

152 § 155 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 42 lit. b) rozporządzenia z dnia 4 listopada 1996 r. (Dz.U.96.131.619) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1996 r.
153 § 155 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 42 lit. c) rozporządzenia z dnia 4 listopada 1996 r. (Dz.U.96.131.619) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1996 r.
154 § 156 zmieniony przez § 1 pkt 43 rozporządzenia z dnia 4 listopada 1996 r. (Dz.U.96.131.619) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1996 r.
155 § 157 zmieniony przez § 1 pkt 44 rozporządzenia z dnia 4 listopada 1996 r. (Dz.U.96.131.619) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1996 r.
156 § 158 skreślony przez § 1 pkt 45 rozporządzenia z dnia 4 listopada 1996 r. (Dz.U.96.131.619) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1996 r.
157 § 159:

- zmieniony przez § 1 pkt 46 rozporządzenia z dnia 4 listopada 1996 r. (Dz.U.96.131.619) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1996 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 52 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.

158 § 160 zmieniony przez § 1 pkt 52 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
159 § 160 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 35 rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.
160 § 161 skreślony przez § 1 pkt 53 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
161 § 162:

- zmieniony przez § 1 pkt 27 rozporządzenia z dnia 11 sierpnia 1993 r. (Dz.U.93.79.372) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 września 1993 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 78 rozporządzenia z dnia 4 listopada 1996 r. (Dz.U.96.131.619) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1996 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 108 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 22 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.1.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 stycznia 2001 r.

162 § 163:

- zmieniony przez § 1 pkt 28 rozporządzenia z dnia 11 sierpnia 1993 r. (Dz.U.93.79.372) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 września 1993 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 78 rozporządzenia z dnia 4 listopada 1996 r. (Dz.U.96.131.619) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1996 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 108 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 22 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.1.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 stycznia 2001 r.

163 § 164 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 47 lit. a) rozporządzenia z dnia 4 listopada 1996 r. (Dz.U.96.131.619) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1996 r.
164 § 164 ust. 2a dodany przez § 1 pkt 54 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
165 § 164 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 47 lit. b) rozporządzenia z dnia 4 listopada 1996 r. (Dz.U.96.131.619) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1996 r.
166 § 1641 dodany przez § 1 pkt 48 rozporządzenia z dnia 4 listopada 1996 r. (Dz.U.96.131.619) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1996 r.
167 § 1641 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 55 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
168 § 1642 dodany przez § 1 pkt 56 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
169 § 165:

- zmieniony przez § 1 pkt 57 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 36 rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.

170 § 167 zmieniony przez § 1 pkt 58 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
171 § 170:

- zmieniony przez § 1 pkt 59 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 37 rozporządzenia z dnia 17 września 2003 r. (Dz.U.03.170.1658) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 2003 r.

172 § 173 skreślony przez § 1 pkt 60 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.
173 § 174 zmieniony przez § 1 pkt 61 rozporządzenia z dnia 18 września 1998 r. (Dz.U.98.124.822) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 września 1998 r.