Przyjęcie planu zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych - port morski w Mrzeżynie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.1727

Akt obowiązujący
Wersja od: 29 sierpnia 2023 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 31 lipca 2023 r.
w sprawie przyjęcia planu zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych - port morski w Mrzeżynie

Na podstawie art. 37a ust. 1 ustawy z dnia 21 marca 1991 r. o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej (Dz. U. z 2023 r. poz. 960 i 1688) zarządza się, co następuje:
Przyjmuje się plan zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych - port morski w Mrzeżynie, zwany dalej "planem".
Część tekstowa planu w zakresie ustaleń ogólnych zawierających wskazanie rozstrzygnięć obowiązujących na części lub na całym obszarze objętym planem, rozstrzygnięć dotyczących rozmieszczenia inwestycji celu publicznego oraz kierunków rozwoju transportu i infrastruktury technicznej jest określona w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
Część tekstowa planu w zakresie szczegółowych rozstrzygnięć dotyczących przeznaczenia poszczególnych akwenów lub ich wydzielonych części oraz informacji o szczególnie istotnych uwarunkowaniach mających wpływ na przyszłe użytkowanie poszczególnych akwenów w postaci kart akwenów jest określona w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
Rysunek planu, stanowiący część graficzną planu, jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

CZĘŚĆ TEKSTOWA PLANU W ZAKRESIE USTALEŃ OGÓLNYCH ZAWIERAJĄCYCH WSKAZANIE ROZSTRZYGNIĘĆ OBOWIĄZUJĄCYCH NA CZĘŚCI LUB NA CAŁYM OBSZARZE OBJĘTYM PLANEM, ROZSTRZYGNIĘĆ DOTYCZĄCYCH ROZMIESZCZENIA INWESTYCJI CELU PUBLICZNEGO ORAZ KIERUNKÓW ROZWOJU TRANSPORTU I INFRASTRUKTURY TECHNICZNEJ

§  1. 
1. 
Wyjaśnienie pojęć użytych w planie:
1)
elementy liniowe - elementy liniowe infrastruktury technicznej, tj. kable energetyczne, telekomunikacyjne i rurociągi;
2)
podwodne dziedzictwo kulturowe - zabytki zlokalizowane na obszarze portu morskiego oraz ich otoczenie w rozumieniu art. 3 pkt 15 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. z 2022 r. poz. 840 oraz z 2023 r. poz. 951 i 1688);
3)
sytuacja nadzwyczajna - sytuacja zagrażająca życiu i zdrowiu ludzkiemu lub zagrażająca bezpieczeństwu żeglugi lub środowisku, lub mieniu w tak znacznym wymiarze, że wymaga podjęcia działań natychmiastowych.
2. 
Określa się funkcje podstawowe lub dopuszczalne:
1)
badania naukowe - prowadzenie badań naukowych obejmujących m.in. monitoring wód oraz środowiska przyrodniczego oraz prowadzenie badań geologicznych (prac geologicznych) niewymagających koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż;
2)
dziedzictwo kulturowe - ochrona zidentyfikowanych elementów podwodnego dziedzictwa kulturowego w szczególności zabytków i krajobrazów kulturowych przez wskazanie tych elementów w planie, a także zapewnienie warunków ich ochrony;
3)
funkcjonowanie portu - utrzymanie i rozwój infrastruktury portowej w celu realizacji istniejących i przyszłych funkcji portowych: rybołówstwa, przeładunku, turystyki, transportu i przemysłu;
4)
infrastruktura techniczna:
a)
układanie i utrzymywanie kabli energetycznych i telekomunikacyjnych,
b)
układanie i utrzymywanie rurociągów, w tym rurociągów zrzutowych i poborowych,
c)
lokalizacja innych obiektów służących bezpieczeństwu żeglugi i obronności, niewchodzących w skład infrastruktury portowej;
5)
obronność i bezpieczeństwo państwa - realizacja zadań mających na celu utrzymanie bezpieczeństwa narodowego, w szczególności ochrony i obrony wartości i interesów narodowych przed istniejącymi lub potencjalnymi zagrożeniami zewnętrznymi, wykorzystanie akwenów pod miejsce postoju jednostek specjalnych;
6)
obsługa rybołówstwa - zapewnienie dostępu do portu, infrastruktury portowej i usług portowych jednostkom rybackim;
7)
ochrona środowiska i przyrody - zapewnienie obszarów morskich niezbędnych do ochrony środowiska i utrzymania walorów przyrodniczych polskich obszarów morskich, uwzględniające konieczność ochrony różnorodności biologicznej i siedlisk przyrodniczych, zachowania właściwego funkcjonowania ekosystemu, utrzymania drożności szlaków migracyjnych zwierząt, utrzymania dobrego stanu wód morskich lub jego poprawę, zapewnienia człowiekowi możliwości zrównoważonego korzystania z walorów przyrodniczych i krajobrazowych środowiska oraz prowadzenia badań naukowych, których wyniki służyć będą ochronie środowiska i przyrody;
8)
sztuczne wyspy i konstrukcje - wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń służących w szczególności celom gospodarczym, ochronie środowiska i badaniom naukowym;
9)
transport - umożliwienie bezpiecznego przemieszczania się jednostek pływających przez utrzymanie i modernizację torów wodnych oraz infrastruktury związanej z ich funkcjonowaniem;
10)
turystyka, sport i rekreacja - zapewnienie dostępu do portu, infrastruktury portowej i usług portowych jednostkom turystycznym, a także udostępnienie akwenów na cele budowy i utrzymania infrastruktury turystycznej.
§  2. 
1. 
Granicę obszaru objętego planem określa się w postaci współrzędnych charakterystycznych punktów załamania granic, podanych w Europejskim Ziemskim Systemie Odniesienia 1989 (ETRS89), których wykaz podano w poniższej tabeli:
Nr

punktu

Układ współrzędnych geocentrycznych geodezyjnych GRS80h
φ - szerokość geodezyjnaλ - długość geodezyjna
154°8'54,28"N15°17'4,99"E
254°8'51,28"N15°17'6,73"E
od punktu 2 do punktu 3 granica przebiega po obowiązującej linii brzegu, o której mowa w art. 220 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne (Dz. U. z 2023 r. poz. 1478 i 1688)
354°8'30,35"N15°17'10,88"E
454°8'31,24"N15°17'6,90"E
od punktu 4 do punktu 1 granica przebiega po obowiązującej linii brzegu, o której mowa w art. 220 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne
2. 
Obszarowi objętemu planem w granicach określonych w ust. 1 nadaje się unikalny kod literowy MRZ.
3. 
Obszar objęty planem w granicach określonych w ust. 1 dzieli się na akweny o funkcji podstawowej, o której mowa w art. 37a ust. 3 zdanie pierwsze ustawy z dnia 21 marca 1991 r. o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej (Dz. U. z 2023 r. poz. 960 i 1688):
1)
funkcjonowanie portu o oznaczeniu literowym F;
2)
transport o oznaczeniu literowym T;
3)
turystyka, sport i rekreacja o oznaczeniu literowym S.
4. 
Akweny wskazano na rysunku planu stanowiącym część graficzną planu w skali 1:2000, który stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.
5. 
Funkcjami dopuszczalnymi, o których mowa w art. 37a ust. 3 zdanie drugie ustawy z dnia 21 marca 1991 r. o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej, są następujące funkcje:
1)
badania naukowe o oznaczeniu literowym N;
2)
dziedzictwo kulturowe o oznaczeniu literowym D;
3)
funkcjonowanie portu o oznaczeniu literowym F;
4)
infrastruktura techniczna o oznaczeniu literowym I;
5)
obsługa rybołówstwa o oznaczeniu literowym Ro;
6)
sztuczne wyspy i konstrukcje o oznaczeniu literowym W;
7)
transport o oznaczeniu literowym T;
8)
turystyka, sport i rekreacja o oznaczeniu literowym S.
6. 
Funkcje dopuszczalne nie mogą ograniczać lub uniemożliwiać zagospodarowania akwenów zgodnie z funkcją podstawową.
7. 
Ustalenia dotyczące poszczególnych funkcji dopuszczalnych dla akwenów są określone w kartach akwenów.
§  3. 
1. 
Wykonywanie funkcji podstawowych i dopuszczalnych określonych dla poszczególnych akwenów może być ograniczane ze względu na konieczność zapewnienia obronności i bezpieczeństwa państwa, bezpieczeństwa ratowania życia ludzkiego oraz ochrony środowiska i przyrody.
2. 
Ochrona środowiska i przyrody stanowi istotny warunek podejmowania działań w poszczególnych akwenach niezależnie od tego, czy dotyczy to obszaru objętego ochroną prawną, czy też nie.
3. 
Obszar objęty planem znajduje się w zasięgu strefy ochronnej terenu zamkniętego resortu obrony narodowej, dla którego obowiązuje ograniczenie zabudowy powyżej 27 m n.p.m.
§  4. 
W całym obszarze objętym planem obowiązuje zakaz prowadzenia badań naukowych:
1)
naruszających stateczność brzegu lub budowli hydrotechnicznych;
2)
naruszających elementy liniowe;
3)
kolidujących z podstawową funkcją akwenu;
4)
zagrażających bezpieczeństwu żeglugi;
5)
zagrażających migracji ryb.
§  5. 
1. 
We wszystkich akwenach obowiązuje ochrona przestrzenna obiektów podwodnego dziedzictwa kulturowego na zasadach określonych w przepisach ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz ustawy z dnia 21 marca 1991 r. o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej.
2. 
Poza sytuacjami nadzwyczajnymi użytkowanie obszaru objętego planem nie może prowadzić do uszkodzenia lub zniszczenia podwodnego dziedzictwa kulturowego, w szczególności w związku z funkcjonowaniem portu, układaniem elementów liniowych, wznoszeniem sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń, uprawianiem turystyki, sportu i rekreacji oraz prowadzeniem badań naukowych.
3. 
W przypadku lokalizacji lub rozpoznania podwodnego dziedzictwa kulturowego do czasu wyznaczenia wokół niego obszaru chronionego oraz zasad obowiązujących na tym obszarze zakazuje się prowadzenia prac mogących spowodować jego uszkodzenie.
4. 
W obszarach przeznaczonych pod inwestycje, których prowadzenie może zagrozić podwodnemu dziedzictwu kulturowemu, przeprowadza się inwentaryzację archeologiczną.
§  6. 
1. 
Układanie elementów liniowych, przebudowa, remont i utrzymanie elementów istniejących dopuszcza się w całym obszarze objętym planem, z tym że:
1)
zakazuje się układania elementów liniowych w sposób zagrażający bezpieczeństwu żeglugi;
2)
nakazuje się układanie elementów liniowych pod powierzchnią dna akwenu, a jeżeli nie jest to możliwe ze względów środowiskowych lub technologicznych - należy stosować inne zabezpieczenia trwałe zapewniające bezpieczeństwo nawigacyjne;
3)
nakazuje się układanie elementów liniowych w sposób zapewniający najkrótszy ich przebieg po akwenie oraz możliwie równolegle do już istniejącej bezpośrednio sąsiadującej infrastruktury, z zachowaniem warunków określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2023 r. poz. 682, z późn. zm. 1 ).
2. 
W granicach akwenów obowiązuje zakaz wprowadzania nieoczyszczonych ścieków do wód, z wyjątkiem postępowania ze ściekami opadowymi oraz roztopowymi zgodnie z ustawą z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2022 r. poz. 2556 i 2687 oraz z 2023 r. poz. 877, 1506, 1688 i 1719), ustawą z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. z 2023 r. poz. 537 i 1688), ustawą z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne oraz przepisami wydanymi na podstawie tych ustaw.
§  7. 
1. 
We wszystkich akwenach obowiązuje zakaz wznoszenia sztucznych wysp i konstrukcji:
1)
utrudniających dostęp do nabrzeży i innych miejsc do cumowania;
2)
naruszających elementy liniowe;
3)
w miejscach zagrażających stateczności budowli hydrotechnicznych;
4)
w sposób zagrażający bezpieczeństwu żeglugi lub utrudniający utrzymanie właściwych parametrów torów wodnych.
2. 
W celu zapewnienia ochrony istniejących nabrzeży portowych oraz pozostałej infrastruktury portowej we wszystkich akwenach objętych planem budowa nowych obiektów oraz rozbudowa, przebudowa i remont obiektów istniejących uwzględnia sąsiedztwo istniejących lub projektowanych obiektów hydrotechnicznych i liniowej infrastruktury technicznej oraz jest realizowana w sposób zapewniający nienaruszalność i stateczność tych obiektów.
3. 
W akwenie o funkcji podstawowej funkcjonowanie portu dopuszcza się działalność związaną z budową, remontem i demontażem (recyklingiem) jednostek pływających, jeżeli działalność ta jest prowadzona na lądzie w bezpośrednim sąsiedztwie akwenu.
§  8. 
1. 
W całym obszarze objętym planem jest realizowana funkcja transport z ograniczeniami określonymi w kartach akwenów.
2. 
Przemieszczanie się w polskich obszarach morskich jednostek Marynarki Wojennej, Straży Granicznej, Policji, Krajowej Administracji Skarbowej, ratownictwa morskiego oraz innych jednostek pływających pełniących specjalną służbę państwową nie podlega ustaleniom planu i wynikającym z nich zakazom lub ograniczeniom.
§  9. 
1. 
W obszarze objętym planem, w celu zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi:
1)
dopuszcza się lokalizację stałego i pływającego oznakowania nawigacyjnego;
2)
obiekty, które nie stanowią oznakowania nawigacyjnego, nie mogą przypominać go swoją formą, kolorystyką i charakterystyką świecenia świateł;
3)
zakazuje się oświetlania obiektów w sposób mogący powodować oślepianie załóg statków;
4)
nakazuje się utrzymanie widzialności świateł i konstrukcji znaków nawigacyjnych na potrzeby bezpieczeństwa nawigacyjnego.
2. 
W całym obszarze objętym planem obowiązuje zakaz nurkowania, z wyjątkiem działań ratunkowych i działań związanych z bezpieczeństwem żeglugi oraz wydobywaniem obiektów zabytkowych i nurkowań związanych z eksploatacją i budową obiektów hydrotechnicznych.
3. 
Rybołówstwo rekreacyjne w obszarze objętym planem jest regulowane przepisami ustawy z dnia 19 grudnia 2014 r. o rybołówstwie morskim (Dz. U. z 2023 r. poz. 475 i 1273) oraz przepisami wykonawczymi wydanymi na podstawie art. 95 tej ustawy.
4. 
Obszar objęty planem jest wyłączony na stałe z wykonywania rybołówstwa komercyjnego.
§  10. 
1. 
We wszystkich akwenach dopuszcza się lokalizację inwestycji celu publicznego, przy uwzględnieniu ograniczeń określonych w kartach akwenów.
2. 
Inwestycje celu publicznego obejmujące układanie, zachowanie i serwisowanie elementów liniowych są dopuszczone zgodnie z ustaleniami zawartymi w § 6.
3. 
Inwestycje celu publicznego obejmujące wznoszenie sztucznych wysp i konstrukcji są dopuszczone zgodnie z ustaleniami zawartymi w § 7 ust. 1 i 2.
§  11. 
1. 
Dla obszaru objętego planem ustala się priorytetowe kierunki rozwoju transportu i rozwoju infrastruktury technicznej obsługującej żeglugę, wyznaczając akwen MRZ.01.T zapewniający podstawową żeglugę w porcie, rozwój transportu i związany z nim rozwój infrastruktury technicznej, infrastruktury portowej oraz infrastruktury zapewniającej dostęp do portu.
2. 
W celu utrzymania parametrów torów wodnych określonych w akcie prawa miejscowego w sprawie określenia infrastruktury zapewniającej dostęp do portu morskiego w Mrzeżynie wydanym na podstawie art. 5 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 20 grudnia 1996 r. o portach i przystaniach morskich (Dz. U. z 2022 r. poz. 1624 oraz z 2023 r. poz. 261) dopuszcza się prowadzenie w ich obrębie prac pogłębiarskich, podczyszczeniowych i zasypowych.
§  12. 
1. 
Wyznacza się akwen MRZ.01.T o funkcji podstawowej transport. Ustala się wykaz współrzędnych charakterystycznych punktów załamania granic obszaru określającego zasięg przestrzenny tego akwenu, podanych w układzie współrzędnych geocentrycznych geodezyjnych GRS80h:
Nr punktuUkład współrzędnych geocentrycznych geodezyjnych GRS80h
φ - szerokość geodezyjnaλ - długość geodezyjna
154°8'54,15"N15°17'5,06"E
254°8'52,87"N15°17'5,80"E
354°8'51,70"N15°17'4,78"E
454°8'44,04"N15°17'13,34"E
554°8'43,51"N15°17'11,96"E
654°8'51,64"N15°17'2,87"E
2. 
Wyznacza się akwen MRZ.02.F o funkcji podstawowej funkcjonowanie portu. Ustala się wykaz współrzędnych charakterystycznych punktów załamania granic obszaru określającego zasięg przestrzenny tego akwenu, podanych w układzie współrzędnych geocentrycznych geodezyjnych GRS80h:
Nr punktuUkład współrzędnych geocentrycznych geodezyjnych GRS80h
φ - szerokość geodezyjnaλ - długość geodezyjna
154°8'54,15"N15°17'5,06"E
254°8'51,64"N15°17'2,87"E
354°8'43,51"N15°17'11,96"E
454°8'44,04"N15°17'13,34"E
554°8'51,70"N15°17'4,78"E
654°8'52,87"N15°17'5,80"E
754°8'51,28"N15°17'6,73"E
dalej przebieg po granicy obowiązującej linii brzegu, o której mowa w art. 220 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne
854°8'33,89"N15°17'14,82"E
954°8'33,91"N15°17'13,62"E
dalej przebieg po granicy obowiązującej linii brzegu, o której mowa w art. 220 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne
1054°8'33,98"N15°17'13,50"E
1154°8'34,18"N15°17'13,15"E
1254°8'33,52"N15°17'12,03"E
1354°8'30,45"N15°17'10,41"E
1454°8'31,10"N15°17'7,52"E
1554°8'32,67"N15°17'8,60"E
dalej przebieg po granicy obowiązującej linii brzegu, o której mowa w art. 220 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne
1654°8'54,28"N15°17'4,99"E
3. 
Wyznacza się akwen MRZ.03.S o funkcji podstawowej turystyka, sport i rekreacja. Ustala się wykaz współrzędnych charakterystycznych punktów załamania granic obszaru określającego zasięg przestrzenny tego akwenu, podanych w układzie współrzędnych geocentrycznych geodezyjnych GRS80h:
Nr punktuUkład współrzędnych geocentrycznych geodezyjnych GRS80h
φ - szerokość geodezyjnaλ - długość geodezyjna
154°8'31,10"N15°17'7,52"E
dalej przebieg po granicy obowiązującej linii brzegu, o której mowa w art. 220 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne
254°8'32,67"N15°17'8,60"E
4. 
Wyznacza się akwen MRZ.04.S o funkcji podstawowej turystyka, sport i rekreacja. Ustala się wykaz współrzędnych charakterystycznych punktów załamania granic obszaru określającego zasięg przestrzenny tego akwenu, podanych w układzie współrzędnych geocentrycznych geodezyjnych GRS80h:
Nr punktuUkład współrzędnych geocentrycznych geodezyjnych GRS80h
φ-szerokość geodezyjnaλ długość geodezyjna
154°8'34,18"N15°17'13,15"E
254°8'33,52"N15°17'12,03"E
354°8'30,45"N15°17'10,41"E
454°8'30,35"N15°17'10,88"E
dalej przebieg po granicy obowiązującej linii brzegu, o której mowa w art. 220 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne
554°8'33,98"N15°17'13,50"E
5. 
Wyznacza się akwen MRZ.05.S o funkcji podstawowej turystyka, sport i rekreacja. Ustala się wykaz współrzędnych charakterystycznych punktów załamania granic obszaru określającego zasięg przestrzenny tego akwenu, podanych w układzie współrzędnych geocentrycznych geodezyjnych GRS80h:
Nr punktuUkład współrzędnych geocentrycznych geodezyjnych GRS80h
φ-szerokość geodezyjnaλ długość geodezyjna
154°8'33,89"N15°17'14,82"E
dalej przebieg po granicy obowiązującej linii brzegu, o której mowa w art. 220 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne
254°8'33,91"N15°17'13,62"E

ZAŁĄCZNIK Nr  2

CZĘŚĆ TEKSTOWA PLANU W ZAKRESIE SZCZEGÓŁOWYCH ROZSTRZYGNIĘĆ DOTYCZĄCYCH POSZCZEGÓLNYCH AKWENÓW LUB ICH WYDZIELONYCH CZĘŚCI ORAZ INFORMACJI O SZCZEGÓLNIE ISTOTNYCH UWARUNKOWANIACH MAJĄCYCH WPŁYW NA PRZYSZŁE UŻYTKOWANIE POSZCZEGÓLNYCH AKWENÓW

§  1. 
Ustala się rozstrzygnięcia szczegółowe dla akwenu MRZ.01.T określone w karcie akwenu.
KARTA AKWENU

MRZ.01.T

1. OZNACZENIE LITEROWE
T
2. NUMER

AKWENU

013. OPIS POŁOŻENIA1.

2.

3.

4.

5.

6.

54°8'54,15"N

54°8'52,87"N

54°8'51,70"N

54°8'44,04"N

54°8'43,51"N

54°8'51,64"N

15°17'5,06"E

15°17'5,80"E

15°17'4,78"E

15°17'13,34"E 15°17'11,96"E 15°17'2,87"E

4. POLE POWIERZCHNI10 678,88 m2
5. FUNKCJA PODSTAWOWA
TRANSPORT (T)
6. FUNKCJE DOPUSZCZALNE
1) badania naukowe (N);

2) dziedzictwo kulturowe (D);

3) infrastruktura techniczna (I);

4) obsługa rybołówstwa (Ro);

5) sztuczne wyspy i konstrukcje (W);

6) turystyka, sport i rekreacja (S).

7. ZAKAZY LUB OGRANICZENIA W KORZYSTANIU Z POSZCZEGÓLNYCH OBSZARÓW
Nie ustala się.
8. INWESTYCJE CELU PUBLICZNEGO
Utrzymanie parametrów technicznych toru wodnego w obrębie akwenu.
9. WARUNKI KORZYSTANIA Z AKWENU
1) ochrona środowiska - zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony przyrody;

2) obronność i bezpieczeństwo państwa - nie ustala się;

3) ochrona dziedzictwa kulturowego - nie ustala się;

4) rybołówstwo i akwakultura - nie dopuszcza się;

5) pozyskiwanie energii odnawialnej - nie dopuszcza się;

6) poszukiwanie, rozpoznawanie złóż kopalin oraz wydobywanie kopalin ze złóż - nie dopuszcza się.

10. USTALENIA WIĄŻĄCE SAMORZĄDY WOJEWÓDZTW ORAZ GMINY
Nie ustala się.
UWARUNKOWANIA
11. ZASADY KORZYSTANIA Z AKWENU

(wynikające z dokumentów lub aktów normatywnych)

1) akwen znajduje się częściowo w granicach specjalnego obszaru ochrony siedlisk Natura 2000 "Trzebiatowsko-Kołobrzeski Pas Nadmorski" PLH320017;

2) utrzymanie ustalonych parametrów technicznych toru wodnego.

12. SZCZEGÓLNIE ISTOTNE UWARUNKOWANIA DOTYCZĄCE AKWENU
1) w granicach akwenu odbywa się żegluga - wejście do portu, wyjście z portu;

2) w granicach akwenu znajduje się tor wodny stanowiący infrastrukturę zapewniającą dostęp do portu.

13. INNE ISTOTNE INFORMACJE
Brak.
§  2. 
Ustala się rozstrzygnięcia szczegółowe dla akwenu MRZ.02.F określone w karcie akwenu.
KARTA AKWENU1. OZNACZENIE LITEROWE
MRZ.02.FF
2. NUMER023. OPIS1.54°8'54,15"N15°17'5,06"E
2.54°8'51,64"N15°17'2,87"E
AKWENU3.54°8'43,51"N15°17'11,96"E
4. POLE POWIERZCHNI50 550,42 m24.

5.

6.

11.

13.

14.

16.

54°8'44,04"N

54°8'51,70"N

54°8'52,87"N

54°8'34,18"N

54°8'30,45"N

54°8'31,10"N

54°8'54,28"N

15°17'13,34"E 15°17'4,78"E 15°17'5,80"E 15°17'13,15"E 15°17'10,41"E 15°17'7,52"E 15°17'4,99"E
Pełny wykaz współrzędnych znajduje się w § 12 ust. 2 załącznika nr 1 do rozporządzenia.
5. FUNKCJA PODSTAWOWA
FUNKCJONOWANIE PORTU (F)
6. FUNKCJE DOPUSZCZALNE
1) badania naukowe (N);

2) dziedzictwo kulturowe (D);

3) infrastruktura techniczna (I);

4) obsługa rybołówstwa (Ro);

5) sztuczne wyspy i konstrukcje (W);

6) transport (T);

7) turystyka, sport i rekreacja (S).

7. ZAKAZY LUB OGRANICZENIA W KORZYSTANIU Z POSZCZEGÓLNYCH OBSZARÓW
Ogranicza się realizacje inwestycji oraz prowadzenie prac związanych z budową, rozbudową i przebudową infrastruktury portowej do sposobów nienaruszających stateczności brzegu lub budowli hydrotechnicznych.
8. INWESTYCJE CELU PUBLICZNEGO
Nie ustala się.
9. WARUNKI KORZYSTANIA Z AKWENU
1)ochrona środowiska - zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony przyrody;
2)obronność i bezpieczeństwo państwa - nie ustala się;
3)ochrona dziedzictwa kulturowego - nie ustala się;
4)rybołówstwo i akwakultura - nie dopuszcza się;
5)pozyskiwanie energii odnawialnej - nie dopuszcza się;
6)poszukiwanie, rozpoznawanie złóż kopalin oraz wydobywanie kopalin ze złóż - nie dopuszcza się.
10. USTALENIA WIĄŻĄCE SAMORZĄDY WOJEWÓDZTW ORAZ GMINY
Nie ustala się.
UWARUNKOWANIA
11. ZASADY KORZYSTANIA Z AKWENU

(wynikające z dokumentów lub aktów normatywnych)

1) akwen znajduje się częściowo w granicach specjalnego obszaru ochrony siedlisk Natura 2000 "Trzebiatowsko-Kołobrzeski Pas Nadmorski" PLH320017;

2) akwen znajduje się częściowo w granicach obszaru specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 "Wybrzeże Trzebiatowskie" PLB320010.

12. SZCZEGÓLNIE ISTOTNE UWARUNKOWANIA DOTYCZĄCE AKWENU
1) akwen pełni funkcję postojową;

2) w granicach akwenu znajdują się dwa pomosty cumownicze stanowiące infrastrukturę portową - Pomost Nabrzeża Postojowego przy Nabrzeżu Postojowym Zachodnim oraz pomost betonowy pływający przy Nabrzeżu Zachodnim;

3) w basenie remontowym zlokalizowany jest slip;

4) wzdłuż falochronu zachodniego są zlokalizowane dalby rurowe.

13. INNE ISTOTNE INFORMACJE
Brak.
§  3. 
Ustala się rozstrzygnięcia szczegółowe dla akwenu MRZ.03.S określone w karcie akwenu.
KARTA AKWENU

MRZ.03.S

1. OZNACZENIE LITEROWE
S
2. NUMER

AKWENU

3. OPIS POŁOŻENIA1.54°8'31,10"N15°17'7,52"E
dalej przebieg po granicy obowiązującej linii brzegu, o której mowa w art. 220 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne (Dz. U. z 2023 r. poz. 1478, z późn. zm.)
4. POLE POWIERZCHNI559,97 m22.54°8'32,67"N15°17'8,60"E
5. FUNKCJA PODSTAWOWA
TURYSTYKA, SPORT I REKREACJA (S)
6. FUNKCJE DOPUSZCZALNE
1) badania naukowe (N);

2) dziedzictwo kulturowe (D);

3) funkcjonowanie portu (F);

4) infrastruktura techniczna (I);

5) sztuczne wyspy i konstrukcje (W);

6) transport (T).

7. ZAKAZY LUB OGRANICZENIA W KORZYSTANIU Z POSZCZEGÓLNYCH OBSZARÓW
Ogranicza się realizacje inwestycji oraz prowadzenie prac związanych z budową, rozbudową i przebudową infrastruktury portowej do sposobów nienaruszających stateczności brzegu lub budowli hydrotechnicznych.
8. INWESTYCJE CELU PUBLICZNEGO
Nie ustala się.
9. WARUNKI KORZYSTANIA Z AKWENU
1) ochrona środowiska - zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony przyrody;

2) obronność i bezpieczeństwo państwa - nie ustala się;

3) ochrona dziedzictwa kulturowego - nie ustala się;

4) rybołówstwo i akwakultura - nie dopuszcza się;

5) pozyskiwanie energii odnawialnej - nie dopuszcza się;

6) poszukiwanie, rozpoznawanie złóż kopalin oraz wydobywanie kopalin ze złóż - nie dopuszcza się.

10. USTALENIA WIĄŻĄCE SAMORZĄDY WOJEWÓDZTW ORAZ GMINY
Nie ustala się.
UWARUNKOWANIA
11. ZASADY KORZYSTANIA Z AKWENU

(wynikające z dokumentów lub aktów normatywnych)

1) akwen znajduje się częściowo w granicach specjalnego obszaru ochrony siedlisk Natura 2000 "Trzebiatowsko-Kołobrzeski Pas Nadmorski" PLH320017;

2) akwen znajduje się częściowo w granicach obszaru specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 "Wybrzeże Trzebiatowskie" PLB320010.

12. SZCZEGÓLNIE ISTOTNE UWARUNKOWANIA DOTYCZĄCE AKWENU
Akwen pełni funkcje postojowe dla jednostek turystycznych i rekreacyjnych.
13. INNE ISTOTNE INFORMACJE
Brak.
§  4. 
Ustala się rozstrzygnięcia szczegółowe dla akwenu MRZ.04.S określone w karcie akwenu.
KARTA AKWENU

MRZ.04.S

1. OZNACZENIE LITEROWE
S
2. NUMER AKWENU043. OPIS POŁOŻENIA1.

2.

3.

4.

54°8'34,18"N

54°8'33,52"N

54°8'30,45"N

54°8'30,35"N

15°17'13,15"E

15°17'12,03"E

15°17'10,41"E

15°17'10,88"E

4. POLE POWIERZCHNI1 136,71 m2
dalej przebieg po granicy obowiązującej linii brzegu, o której mowa w art. 220 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne (Dz. U. z 2023 r. poz. 1478, z późn. zm.)
5.54°8'33,98"N15°17'13,50"E
5. FUNKCJA PODSTAWOWA
TURYSTYKA, SPORT I REKREACJA (S)
6. FUNKCJE DOPUSZCZALNE
1) badania naukowe (N);

2) dziedzictwo kulturowe (D);

3) funkcjonowanie portu (F);

4) infrastruktura techniczna (I);

5) sztuczne wyspy i konstrukcje (W);

6) transport (T).

7. ZAKAZY LUB OGRANICZENIA W KORZYSTANIU Z POSZCZEGÓLNYCH OBSZARÓW
Ogranicza się realizacje inwestycji oraz prowadzenie prac związanych z budową, rozbudową i przebudową infrastruktury portowej do sposobów nienaruszających stateczności brzegu lub budowli hydrotechnicznych.
8. INWESTYCJE CELU PUBLICZNEGO
Nie ustala się.
9. WARUNKI KORZYSTANIA Z AKWENU
1) ochrona środowiska - zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony przyrody;

2) obronność i bezpieczeństwo państwa - nie ustala się;

3) ochrona dziedzictwa kulturowego - nie ustala się;

4) rybołówstwo i akwakultura - nie dopuszcza się;

5) pozyskiwanie energii odnawialnej - nie dopuszcza się;

6) poszukiwanie, rozpoznawanie złóż kopalin oraz wydobywanie kopalin ze złóż - nie dopuszcza się.

10. USTALENIA WIĄŻĄCE SAMORZĄDY WOJEWÓDZTW ORAZ GMINY
Nie ustala się.
UWARUNKOWANIA
11. ZASADY KORZYSTANIA Z AKWENU

(wynikające z dokumentów lub aktów normatywnych)

Akwen znajduje się częściowo w granicach specjalnego obszaru ochrony siedlisk Natura 2000 "Trzebiatowsko-Kołobrzeski Pas Nadmorski" PLH320017.
12. SZCZEGÓLNIE ISTOTNE UWARUNKOWANIA DOTYCZĄCE AKWENU
Akwen pełni funkcje postojowe dla jednostek turystycznych i rekreacyjnych.
13. INNE ISTOTNE INFORMACJE
Brak.
§  5. 
Ustala się rozstrzygnięcia szczegółowe dla akwenu MRZ.05.S określone w karcie akwenu.
KARTA AKWENU

MRZ.05.S

1. OZNACZENIE LITEROWE
S
2. NUMER

AKWENU

053. OPIS POŁOŻENIA1.54°8'33,89"N15°17'14,82"E
4. POLE POWIERZCHNI3 524,70 m2dalej przebieg po granicy obowiązującej linii brzegu, o której mowa w art. 220 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne (Dz. U. z 2023 r. poz. 1478, z późn. zm.)
2.54°8'33,91"N15°17'13,62"E
5. FUNKCJA PODSTAWOWA
TURYSTYKA, SPORT I REKREACJA (S)
6. FUNKCJE DOPUSZCZALNE
1) badania naukowe (N);

2) dziedzictwo kulturowe (D);

3) funkcjonowanie portu (F);

4) infrastruktura techniczna (I);

5) sztuczne wyspy i konstrukcje (W);

6) transport (T).

7. ZAKAZY LUB OGRANICZENIA W KORZYSTANIU Z POSZCZEGÓLNYCH OBSZARÓW
Ogranicza się realizacje inwestycji oraz prowadzenie prac związanych z budową, rozbudową i przebudową infrastruktury portowej do sposobów nienaruszających stateczności brzegu lub budowli hydrotechnicznych.
8. INWESTYCJE CELU PUBLICZNEGO
Nie ustala się.
9. WARUNKI KORZYSTANIA Z AKWENU
1) ochrona środowiska - zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony przyrody;

2) obronność i bezpieczeństwo państwa - nie ustala się;

3) ochrona dziedzictwa kulturowego - nie ustala się;

4) rybołówstwo i akwakultura - nie dopuszcza się;

5) pozyskiwanie energii odnawialnej - nie dopuszcza się;

6) poszukiwanie, rozpoznawanie złóż kopalin oraz wydobywanie kopalin ze złóż - nie dopuszcza się.

10. USTALENIA WIĄŻĄCE SAMORZĄDY WOJEWÓDZTW ORAZ GMINY
Nie ustala się.
UWARUNKOWANIA
11. ZASADY KORZYSTANIA Z AKWENU

(wynikające z dokumentów lub aktów normatywnych)

Akwen znajduje się częściowo w granicach specjalnego obszaru ochrony siedlisk Natura 2000 "Trzebiatowsko-Kołobrzeski Pas Nadmorski" PLH320017.
12. SZCZEGÓLNIE ISTOTNE UWARUNKOWANIA DOTYCZĄCE AKWENU
Akwen pełni funkcje postojowe dla jednostek turystycznych i rekreacyjnych.
13. INNE ISTOTNE INFORMACJE
Brak.
§  6. 
Uzasadnienie do szczegółowych rozstrzygnięć dotyczących poszczególnych akwenów zawiera załącznik

Załącznik

UZASADNIENIE DO SZCZEGÓŁOWYCH ROZSTRZYGNIĘĆ DOTYCZĄCYCH POSZCZEGÓLNYCH AKWENÓW

Ustalając szczegółowe rozstrzygnięcia do poszczególnych akwenów objętych planem zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych - port morski w Mrzeżynie, zwanego dalej "planem", uwzględniono w szczególności:

1) ustawę z dnia 21 marca 1991 r. o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej (Dz. U. z 2023 r. poz. 960, z późn. zm.);

2) ustawę z dnia 20 grudnia 1996 r. o portach i przystaniach morskich (Dz. U. z 2022 r. poz. 1624, z późn. zm.);

3) ustawę z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2022 r. poz. 2556, z późn. zm.);

4) rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 17 maja 2017 r. w sprawie wymaganego zakresu planów zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych, morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomicznej (Dz. U. poz. 1025), zwane dalej "Rozporządzeniem";

5) uchwałę nr 33/2015 Rady Ministrów z dnia 17 marca 2015 r. w sprawie Polityki morskiej

Rzeczypospolitej Polskiej do roku 2020 (z perspektywą do 2030 roku);

6) uchwałę nr 100 Rady Ministrów z dnia 17 września 2019 r. w sprawie przyjęcia programu pod nazwą "Program rozwoju polskich portów morskich do 2030 roku" (M.P. poz. 1016).

Rozstrzygnięcia szczegółowe dotyczące poszczególnych akwenów opracowano w formie kart akwenów, których wzór został określony w załączniku nr 1 do Rozporządzenia.

Na podstawie szczegółowego rozpoznania terenu i analizy złożonych wniosków dokonano podziału obszaru objętego planem na akweny o następujących funkcjach podstawowych:

1) funkcjonowanie portu - o oznaczeniu literowym F;

2) transport - o oznaczeniu literowym T;

3) turystyka, sport i rekreacja - o oznaczeniu literowym S.

Podczas wydzielania poszczególnych akwenów i nadawaniu im funkcji brano pod uwagę wzajemne oddziaływanie lądu i morza, aspekty środowiskowe, gospodarcze i społeczne, jak też aspekty bezpieczeństwa, przy zachowaniu spójności między planem zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych w granicach portu w Mrzeżynie a planami i procesami, takimi jak zintegrowane zarządzanie obszarami przybrzeżnymi lub równoważne działania formalne i nieformalne.

Wyznaczono łącznie 3 funkcje podstawowe akwenów:

1) F - funkcjonowanie portu - 1 akwen;

2) T - transport - 1 akwen;

3) S - turystyka, sport i rekreacja - 3 akweny.

Nie wydzielono akwenów z funkcją podstawową: badania naukowe, dziedzictwo kulturowe, infrastruktura techniczna, ochrona środowiska i przyrody, poszukiwanie, rozpoznawanie złóż kopalin oraz wydobywanie kopalin ze złóż, rybołówstwo, obsługa rybołówstwa, sztuczne wyspy i konstrukcje. Funkcje te wskazano jako dopuszczalne z ograniczeniami zawartymi w kartach akwenów, w zależności od istniejących uwarunkowań lub potrzeb w ramach poszczególnych akwenów.

Z uwagi na specyfikę planu, który obejmuje obszar portu morskiego, nie wydzielono akwenów o funkcjach:

1) pozyskiwanie energii odnawialnej - zgodnie z przepisami ustawy z dnia 21 marca 1991 r.

o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej na morskich wodach wewnętrznych zakazuje się wznoszenia i wykorzystywania elektrowni wiatrowych; innych instalacji do pozyskiwania energii odnawialnej na obszarze objętym planem nie przewiduje się, oraz

2) poszukiwanie, rozpoznawanie złóż kopalin oraz wydobywanie ze złóż - uniemożliwiłoby to funkcjonowanie portu oraz zakłóciło wędrówki ryb, a nawet doprowadziło do zaniechania występowania ich gatunków.

Na całym obszarze planu nie może być ograniczane realizowanie obronności i bezpieczeństwa państwa, a także ochrona środowiska i przyrody. W związku z tym funkcje te nie zostały wskazane jako funkcje dopuszczalne. Istotne jest zapewnienie wymogów związanych z bezpieczeństwem państwa przez nieograniczanie działalności podmiotom zajmującym się obronnością. Zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju zdefiniowaną w art. 3 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska przy ustalaniu planu uwzględniono ochronę środowiska przyrodniczego, w tym utrzymanie i poprawę jego stanu ekologicznego.

W obszarze objętym planem ustalono priorytetowe kierunki rozwoju transportu i rozwoju infrastruktury technicznej na akwenie MRZ.01.T, który ma zapewniać żeglugę w porcie.

W celu umożliwienia bezpiecznego przemieszczania się jednostek pływających oraz wyodrębnienia infrastruktury zapewniającej dostęp do portu (wyznaczonej na podstawie zarządzenia nr 5 Dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie z dnia 8 sierpnia 2017 r. w sprawie określenia infrastruktury zapewniającej dostęp do portów morskich w Dziwnowie, Kamieniu Pomorskim, Lubinie, Mrzeżynie, Nowym Warpnie, Policach, Stepnicy, Trzebieży, Wapnicy i Wolinie oraz do przystani morskich w Międzyzdrojach, Niechorzu i Rewalu (Dz. Urz. Woj. Zach. poz. 3487)) wyznaczono funkcję podstawową - transport. Dla tego akwenu ustala się przede wszystkim utrzymanie i modernizację toru wodnego.

Na większości obszaru portu morskiego w Mrzeżynie została wyznaczona funkcja podstawowa F - funkcjonowanie portu. Akwen ten zapewnia wykonywanie funkcji portowych, takich jak: rybołówstwo, przeładunek, przemysł, działalność stoczniowa, postój, przewozy pasażerskie oraz inne związane z funkcjonowaniem portu. W obszarze objętym planem istotne jest, aby w jak największym stopniu wykorzystać jego potencjał, uwzględniając istniejące i perspektywiczne obszary portu.

Ustalając zasady realizacji funkcji dopuszczalnej infrastruktura techniczna, kierowano się przede wszystkim oszczędnym korzystaniem z przestrzeni. Wykonywanie funkcji dopuszczalnej infrastruktura techniczna posiada najwięcej ograniczeń związanych z lokalizacją elementów infrastruktury, ale jednocześnie jest dopuszczona na wszystkich akwenach.

Port morski w Mrzeżynie posiada dobrze rozwiniętą bazę rybacką, dlatego funkcja - obsługa rybołówstwa została dopuszczona w akwenach MRZ.01.T oraz MRZ.02.F. Dopuszczenie tej funkcji zapewnia rozwój sektora przetwórstwa rybnego w porcie.

W ramach inwentaryzacji zrealizowanej na potrzeby opracowania projektu planu zebrano informacje, które przedstawiono na poniższych rysunkach.

Skorowidz arkuszy

wzór

Rysunek orientacyjny określający lokalizację obszaru objętego planem w stosunku do wybrzeża

wzór

PLAN ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO MORSKICH WÓD WEWNĘTRZNYCH - PORT MORSKI W MRZEŻYNIE

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  3

RYSUNEK PLANU STANOWIĄCY CZĘŚĆ GRAFICZNĄ PLANU

Skorowidz arkuszy

wzór

Rysunek orientacyjny określający lokalizację obszaru objętego planem w stosunku do wybrzeża

wzór

PLAN ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO MORSKICH WÓD WEWNĘTRZNYCH - PORT MORSKI W MRZEŻYNIE

wzór

1 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2023 r. poz. 553, 967, 1506, 1597, 1681 i 1688.