Art. 45. - [Zakazy związane z pomnikami przyrody, stanowiskami dokumentacyjnymi, użytkami ekologicznymi i zespołami przyrodniczo-krajobrazowymi] - Ochrona przyrody.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2022.916 t.j.
Akt obowiązującyWersja od: 27 stycznia 2023 r. do: 31 grudnia 2023 r.
Art. 45. [Zakazy związane z pomnikami przyrody, stanowiskami dokumentacyjnymi, użytkami ekologicznymi i zespołami przyrodniczo-krajobrazowymi]
1.
W stosunku do pomnika przyrody, stanowiska dokumentacyjnego, użytku ekologicznego lub zespołu przyrodniczo-krajobrazowego mogą być wprowadzone następujące zakazy:1)
niszczenia, uszkadzania lub przekształcania obiektu lub obszaru;2)
wykonywania prac ziemnych trwale zniekształcających rzeźbę terenu, z wyjątkiem prac związanych z zabezpieczeniem przeciwsztormowym lub przeciwpowodziowym albo budową, odbudową, utrzymywaniem, remontem lub naprawą urządzeń wodnych;3)
uszkadzania i zanieczyszczania gleby;4)
dokonywania zmian stosunków wodnych, jeżeli zmiany te nie służą ochronie przyrody albo racjonalnej gospodarce rolnej, leśnej, wodnej lub rybackiej;5)
likwidowania, zasypywania i przekształcania naturalnych zbiorników wodnych, starorzeczy oraz obszarów wodno-błotnych;6)
wylewania gnojowicy, z wyjątkiem nawożenia użytkowanych gruntów rolnych;7)
zmiany sposobu użytkowania ziemi;8)
wydobywania do celów gospodarczych skał, w tym torfu, oraz skamieniałości, w tym kopalnych szczątków roślin i zwierząt, a także minerałów i bursztynu;9)
umyślnego zabijania dziko występujących zwierząt, niszczenia nor, legowisk zwierzęcych oraz tarlisk i złożonej ikry, z wyjątkiem amatorskiego połowu ryb oraz wykonywania czynności związanych z racjonalną gospodarką rolną, leśną, rybacką i łowiecką;10)
zbioru, niszczenia, uszkadzania roślin i grzybów na obszarach użytków ekologicznych, utworzonych w celu ochrony stanowisk, siedlisk lub ostoi roślin i grzybów chronionych;11)
umieszczania tablic reklamowych.2.
Zakazy, o których mowa w ust. 1, nie dotyczą:1)
prac wykonywanych na potrzeby ochrony przyrody po uzgodnieniu z organem ustanawiającym daną formę ochrony przyrody;2)
realizacji inwestycji celu publicznego w przypadku braku rozwiązań alternatywnych, po uzgodnieniu z organem ustanawiającym daną formę ochrony przyrody;3)
zadań z zakresu obronności kraju w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa państwa;4)
likwidowania nagłych zagrożeń bezpieczeństwa powszechnego i prowadzenia akcji ratowniczych.Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (39)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (39)
- W jakiej procedurze i na jakim etapie należy uzgodnić z organem inwestycję celu publicznego, która przechodzi przez teren użytku ekologicznego?
- Czy odstępstwo od zakazu wprowadzonego w stosunku do pomnika przyrody wiązałoby się z podjęciem uzgodnienia przez radę gminy?
- Czy w przypadku wniosku na usunięcie drzewa, który sanowi pomnik przyrody, należy wszcząć postępowanie, przeprowadzić oględziny i zawiesić postępowanie do czasu podjęcia przez Radę uchwały znoszącej formę ochrony?