Zm.: rozporządzenie w sprawie zakresu stosowania ustaw o przedsiębiorstwach państwowych oraz o samorządzie załogi przedsiębiorstwa państwowego do przedsiębiorstw państwowych wykonujących w całości lub w przeważającej części zadania dla potrzeb obronności i bezpieczeństwa Państwa, a także do wykonujących te zadania jednostek organizacyjnych innych przedsiębiorstw, oraz do przedsiębiorstw państwowych podległych Ministrowi Obrony Narodowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1984.10.41

Akt jednorazowy
Wersja od: 22 lutego 1984 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 3 lutego 1984 r.
zmieniające rozporządzenia w sprawie zakresu stosowania ustaw o przedsiębiorstwach państwowych oraz o samorządzie załogi przedsiębiorstwa państwowego do przedsiębiorstw państwowych wykonujących w całości lub w przeważającej części zadania dla potrzeb obronności i bezpieczeństwa Państwa, a także do wykonujących te zadania jednostek organizacyjnych innych przedsiębiorstw, oraz do przedsiębiorstw państwowych podległych Ministrowi Obrony Narodowej.

Na podstawie art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 25 września 1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 1981 r. Nr 24, poz. 122, z 1982 r. Nr 45, poz. 289 oraz z 1983 r. Nr 36, poz. 165 i Nr 39, poz. 176) oraz art. 49 ust. 1 ustawy z dnia 25 września 1981 r. o samorządzie załogi przedsiębiorstwa państwowego (Dz. U. Nr 24, poz. 123) zarządza się, co następuje:
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 listopada 1981 r. w sprawie zakresu stosowania ustaw o przedsiębiorstwach państwowych oraz o samorządzie załogi przedsiębiorstwa państwowego do przedsiębiorstw państwowych wykonujących w całości lub w przeważającej części zadania dla potrzeb obronności i bezpieczeństwa Państwa, a także do wykonujących te zadania jednostek organizacyjnych innych przedsiębiorstw (Dz. U. z 1982 r. Nr 1, poz. 3) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1:
a)
w ust. 2 po wyrazach: "na wniosek organu założycielskiego" dodaje się wyrazy: "zaopiniowany przez Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Ministra Finansów", a po wyrazach: "statusu przedsiębiorstwa przemysłu obronnego" dodaje się zdanie w brzmieniu: "Status przedsiębiorstwa przemysłu obronnego ustala Komitet Przemysłu Obronnego Rady Ministrów w porozumieniu z zainteresowanymi naczelnymi i centralnymi organami administracji państwowej.",
b)
dodaje się ust. 3 i 4 w brzmieniu:

"3. Przewodniczący Komitetu Przemysłu Obronnego Rady Ministrów na wniosek zainteresowanych członków Komitetu może pozbawić przedsiębiorstwo na okres trzech miesięcy uprawnień do ulg w obciążeniach, określonych w statusie przedsiębiorstwa przemysłu obronnego, za nieterminowe wykonanie zadań obronnych z winy przedsiębiorstwa.

4. Przewodniczący Komitetu Przemysłu Obronnego Rady Ministrów na wniosek organu założycielskiego w uzgodnieniu z Ministrem Obrony Narodowej pozbawia statusu przedsiębiorstwa przemysłu obronnego te przedsiębiorstwa, które przestały wykonywać zadania obronne stanowiące podstawę do nadania tego statusu.";

2)
w § 4 w ust. 2 po wyrazach: "art. 24 ust. 1 pkt 1" dodaje się wyrazy: "i pkt 3";
3)
w § 9 dotychczasową treść oznacza się jako ust. 1 i dodaje się ust. 2 w brzmieniu:

"2. W odniesieniu do przedsiębiorstw przemysłu obronnego nie stosuje się przepisów art. 35 ustawy o przedsiębiorstwach.";

4)
w § 11:
a)
w ust. 1 dodaje się na końcu zdanie: "Organy założycielskie odmówią zatwierdzenia umowy, jeżeli jest ona niezgodna z przepisami ustawowymi.",
b)
po ust. 2 dodaje się ust. 2a w brzmieniu:

"2a. W razie utworzenia zrzeszenia przedsiębiorstw przemysłu obronnego nadzorowanych przez różne organy założycielskie, zainteresowane organy założycielskie ustalą organ sprawujący nadzór nad zrzeszeniem.",

c)
po ust. 4 dodaje się ust. 4a i 4b w brzmieniu:

"4a. Przedsiębiorstwo państwowe może za zgodą rady pracowniczej w trybie określonym w umowie lub w statucie zrzeszenia wystąpić ze zrzeszenia, którego utworzenie nie wynikało z obowiązku nałożonego na podstawie ust. 2.

4b. W odniesieniu do przedsiębiorstw przemysłu obronnego nie stosuje się przepisów art. 60 i 65 ustawy o przedsiębiorstwach, a w odniesieniu do zrzeszeń przedsiębiorstw przemysłu obronnego utworzonych w trybie określonym w ust. 2 nie stosuje się przepisu art. 24 ust. 1 pkt 5 ustawy o samorządzie załogi.";

5)
§ 12 otrzymuje brzmienie:

"§ 12. 1. Organami zrzeszenia przedsiębiorstw przemysłu obronnego są: rada zrzeszenia i dyrektor zrzeszenia.

2. W skład rady zrzeszenia wchodzą dyrektorzy przedsiębiorstw należących do zrzeszenia.

3. Organem wykonawczym rady zrzeszenia jest dyrektor zrzeszenia powoływany i odwoływany przez organ sprawujący nadzór nad zrzeszeniem.

4. Do zrzeszeń przedsiębiorstw przemysłu obronnego nie stosuje się przepisów art. 63 ust. 2 oraz art. 64 ust. 1, 2 i 4 ustawy o przedsiębiorstwach.";

6)
po § 12 dodaje się § 12a w brzmieniu:

"§ 12a. 1. Organy zrzeszenia przedsiębiorstw przemysłu obronnego są odpowiedzialne przed organem sprawującym nadzór nad zrzeszeniem za realizację celów zrzeszenia określonych w § 11 ust. 3.

2. Rada zrzeszenia określa kierunki rozwoju i specjalizacji zrzeszonych przedsiębiorstw w zakresie produkcji obronnej.

3. Rada zrzeszenia nadzoruje wykorzystanie środków z dotacji budżetowej na inwestycje centralne w zakresie zadań obronnych realizowane w przedsiębiorstwach wchodzących w skład zrzeszenia oraz funduszy zrzeszenia przeznaczonych na rozwój przemysłu obronnego, przewidzianych w statusie przedsiębiorstwa przemysłu obronnego oraz w statucie zrzeszenia przedsiębiorstw przemysłu obronnego.

4. Rada zrzeszenia nadzoruje wykorzystanie funduszy przedsiębiorstw przemysłu obronnego przeznaczonych na rozwój przemysłu obronnego.

5. Dyrektor zrzeszenia podejmuje decyzje w sprawach nie zastrzeżonych do kompetencji rady zrzeszenia.

6. Dyrektorowi zrzeszenia przysługuje prawo występowania do organu założycielskiego z wnioskiem o odwołanie dyrektora przedsiębiorstwa przemysłu obronnego wchodzącego w skład zrzeszenia w wypadkach, gdy wynika to z zagrożenia realizacji podstawowych celów zrzeszenia.

7. Dyrektor zrzeszenia dysponuje funduszami zrzeszenia tworzonymi na podstawie przepisów statusu przedsiębiorstwa przemysłu obronnego oraz statutu zrzeszenia przedsiębiorstw przemysłu obronnego, z uwzględnieniem postanowień rady zrzeszenia, o których mowa w ust. 2 i 3.

8. Dyrektor zrzeszenia może wystąpić do organu założycielskiego z wnioskiem o zmianę zadań obronnych przedsiębiorstwa przemysłu obronnego wchodzącego w skład zrzeszenia, w toku opracowywania, jak również realizacji planu tego przedsiębiorstwa.

9. Dyrektor zrzeszenia nadzoruje gospodarkę materiałową przedsiębiorstw wchodzących w skład zrzeszenia, w zakresie związanym z realizacją zadań obronnych.

10. Dyrektor zrzeszenia kontroluje realizację planów przedsiębiorstw w zakresie zadań obronnych.

11. Dyrektor zrzeszenia jest upoważniony do składania oświadczeń w zakresie praw i obowiązków majątkowych stosownie do postanowień umowy zrzeszenia.

12. Statuty zrzeszeń przedsiębiorstw przemysłu obronnego powinny zawierać postanowienia umożliwiające organom zrzeszenia realizację celów określonych w § 11 ust. 3."

W § 17a rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 listopada 1981 r. w sprawie zakresu stosowania przepisów ustaw o przedsiębiorstwach państwowych oraz o samorządzie załogi przedsiębiorstwa państwowego do przedsiębiorstw państwowych podległych Ministrowi Obrony Narodowej (Dz. U. z 1981 r. Nr 31, poz. 172 i z 1982 r. Nr 29, poz. 202) w ust. 2 wyrazy: "z wyjątkiem § 2 i § 4 ust. 1" zastępuje się wyrazami: "z wyjątkiem § 1, 2 i § 4 ust. 1".
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.