Samorząd załogi przedsiębiorstwa państwowego.
Dz.U.2015.1543 t.j.
Akt obowiązującyUSTAWA
z dnia 25 września 1981 r.
o samorządzie załogi przedsiębiorstwa państwowego
Organy samorządu załogi przedsiębiorstwa
Organy samorządu załogi przedsiębiorstwa
Z zastrzeżeniem art. 398 ustawy z dnia 25 września 1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1384 oraz z 2015 r. poz. 1322) działalność w radzie pracowniczej przedsiębiorstwa oraz w radzie pracowniczej zakładu ma charakter społeczny.
Członkowie rady pracowniczej przedsiębiorstwa oraz członkowie rady pracowniczej zakładu, zwani dalej członkami rady pracowniczej, są odpowiedzialni wobec załogi.
Członek rady pracowniczej zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy z powodu pełnienia swoich zadań w godzinach pracy.
Ogólne zebranie
Ogólne zebranie
Ogólne zebranie pracowników przedsiębiorstwa:
Ogólne zebranie pracowników ma prawo wyrażania opinii we wszystkich sprawach dotyczących przedsiębiorstwa.
Rada pracownicza przedsiębiorstwa
Rada pracownicza przedsiębiorstwa
Komisja wyborcza określa, proporcjonalnie do liczby pracowników zatrudnionych w poszczególnych wewnętrznych jednostkach organizacyjnych przedsiębiorstwa, liczbę członków rady pracowniczej, którzy mają być wybrani przez pracowników zatrudnionych w tych jednostkach.
W wypadku złożenia wniosku o odwołanie całego składu rady pracowniczej przedsiębiorstwa lub poszczególnych jej członków, głosowanie nad tym wnioskiem przeprowadza komisja wyborcza, powołana zgodnie z przepisami art. 16.
W razie zmniejszenia się składu rady pracowniczej przedsiębiorstwa o połowę - w celu przeprowadzenia wyborów uzupełniających - rada pracownicza może inicjować powołanie komisji wyborczej. Przepisy art. 16 i 17 stosuje się odpowiednio.
W nowo utworzonym przedsiębiorstwie wybory rady pracowniczej przedsiębiorstwa powinny odbyć się przed upływem pół roku od dnia wpisania przedsiębiorstwa do rejestru.
Rada pracownicza zakładu
Rada pracownicza zakładu
Współpraca z innymi organizacjami
Współpraca z innymi organizacjami
Rady pracownicze przedsiębiorstw mogą się porozumiewać w sprawie współpracy oraz podejmowania wspólnych działań.
Jeżeli uchwały organów samorządu załogi lub decyzje dyrektora przedsiębiorstwa dotyczą spraw wchodzących w zakres działania związków zawodowych, przed ich podjęciem organy przedsiębiorstwa obowiązane są umożliwić związkom zawodowym zajęcie w tych sprawach stanowiska zgodnie z ustawą o związkach zawodowych oraz Kodeksem pracy.
Samorząd załogi a dyrektor przedsiębiorstwa
Samorząd załogi a dyrektor przedsiębiorstwa
Dyrektor przedsiębiorstwa jest odpowiedzialny przed załogą za prawidłowe prowadzenie przedsiębiorstwa. Dyrektor składa załodze co najmniej raz w roku sprawozdanie z działalności przedsiębiorstwa oraz informację o jego stanie.
Radzie pracowniczej przedsiębiorstwa przysługuje prawo wstrzymania wykonania decyzji dyrektora przedsiębiorstwa, o ile decyzja ta jest:
Rozstrzyganie sporów
Rozstrzyganie sporów
W wypadku nierozstrzygnięcia sporu przez komisję rozjemczą, rada pracownicza przedsiębiorstwa lub dyrektor przedsiębiorstwa w ciągu czternastu dni może wnieść sprawę do sądu.
Piecza Sejmu
Piecza Sejmu
Przepisy przejściowe i końcowe
Przepisy przejściowe i końcowe
Organizację i funkcjonowanie samorządów załogi w przedsiębiorstwach, o których mowa w art. 6 ustawy o przedsiębiorstwach państwowych, regulują ustawy dotyczące tych przedsiębiorstw.
Traci moc ustawa z dnia 20 grudnia 1958 r. o samorządzie robotniczym (Dz. U. Nr 77, poz. 397 i z 1974 r. Nr 24, poz. 142).
Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (6)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (6)
- Czy w przypadku wyborów do Rady pracowniczej należy wydać upoważnienia do przetwarzania danych osobowych członkom Komisji wyborczej?
- Czy pracodawca ma obowiązek uzyskiwania zgody rady pracowników na zmianę dotychczasowych warunków płacy pracownika będącego członkiem rady pracowników?
- Czy kadencje rady pracowniczej dotychczasowej i nowo wybranej mogą się na siebie nachodzić?
Akty prawne liczba obiektów na liście: (24)
Akty zmieniające liczba obiektów na liście: (9)
Akty wykonawcze liczba obiektów na liście: (12)
- Zm.: rozporządzenie w sprawie zakresu stosowania ustaw o przedsiębiorstwach państwowych oraz o samorządzie załogi przedsiębiorstwa państwowego do przedsiębiorstw państwowych wykonujących w całości lub w przeważającej części zadania dla potrzeb obronności i bezpieczeństwa Państwa, a także do wykonujących te zadania jednostek organizacyjnych innych przedsiębiorstw.
- Zm.: niektóre rozporządzenia regulujące zasady działania przedsiębiorstw państwowych.
- Zm.: niektóre rozporządzenia regulujące zasady działania przedsiębiorstw państwowych.
Akty uchylane liczba obiektów na liście: (3)
Orzeczenia i pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (55)
Orzeczenia sądów liczba obiektów na liście: (54)
- I SA/Wa 2136/18 - Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie
- VIII K 179/13 - Wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie
- II PK 237/13, Porozumienie zawarte między pracodawcą a radą pracowników w sprawie dodatkowej ochrony stosunku pracy pracownika będącego członkiem rady pracowników jako porozumienie naruszające zasadę równego traktowania w zatrudnieniu. - Wyrok Sądu Najwyższego