Rozdział 2 - Ograniczenia dotyczące transportu materiałów niebezpiecznych drogą powietrzną - Transport materiałów niebezpiecznych drogą powietrzną.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2022.1715

Akt obowiązujący
Wersja od: 17 sierpnia 2022 r.

Rozdział  2

Ograniczenia dotyczące transportu materiałów niebezpiecznych drogą powietrzną

Zezwala się na transport drogą powietrzną materiałów niebezpiecznych, których taki transport zgodnie z pkt 4.2 Załącznika 18 oraz z Częścią 1 Instrukcji Technicznych jest zakazany, pod warunkiem uzyskania:

1)
zatwierdzenia Prezesa Urzędu - zgodnie z pkt 2.1.2 Załącznika 18 oraz z Częścią 1, Rozdział 1 Instrukcji Technicznych albo
2)
odstępstwa Prezesa Urzędu - zgodnie z pkt 2.1.3 Załącznika 18 oraz z Częścią 1, Rozdział 1 Instrukcji Technicznych, albo
3)
zatwierdzenia Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki - zgodnie z pkt 2.1.2 Załącznika 18 oraz z Częścią 1, Rozdział 1 Instrukcji Technicznych - w przypadku transportu materiałów promieniotwórczych.
1. 
Zatwierdzenie, o którym mowa w art. 5 pkt 1, jest udzielane na wniosek zainteresowanego podmiotu na czas nieokreślony albo na okres 30 dni.
2. 
Wniosek zawiera:
1)
firmę wnioskodawcy, jego siedzibę i adres, a w przypadku osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej - imię i nazwisko oraz adres zamieszkania;
2)
określenie przedmiotu zatwierdzenia;
3)
określenie czasu, na jaki ma być udzielone zatwierdzenie;
4)
uzasadnienie konieczności uzyskania zatwierdzenia.
3. 
Do wniosku dołącza się dokumenty potwierdzające spełnienie warunków transportu materiałów niebezpiecznych drogą powietrzną określonych w pkt 2.1.2 Załącznika 18 oraz w Instrukcjach Technicznych, niezbędne do udzielenia wnioskowanego zatwierdzenia, a także dowód uiszczenia opłaty, o której mowa w art. 42 ust. 2.
4. 
Prezes Urzędu, kierując się koniecznością zapewnienia bezpiecznego transportu materiałów niebezpiecznych, może zobowiązać wnioskodawcę do przedstawienia w wyznaczonym terminie dodatkowych danych i dokumentów, które potwierdzają spełnienie warunków transportu materiałów niebezpiecznych drogą powietrzną.
5. 
Wniosek oraz dane i dokumenty, o których mowa w ust. 3 i 4, mogą być składane w języku polskim lub w języku angielskim. Dokumenty, o których mowa w ust. 3 i 4, mogą być składane w formie kopii.
6. 
Prezes Urzędu udziela zatwierdzenia, o którym mowa w art. 5 pkt 1, jeżeli zostały spełnione warunki określone w pkt 2.1.2 Załącznika 18 oraz w Instrukcjach Technicznych oraz wymagania określone w ust. 2-5.
1. 
Prezes Urzędu udziela albo odmawia udzielenia zatwierdzenia, o którym mowa w art. 5 pkt 1, w drodze decyzji administracyjnej, w terminie 30 dni od dnia otrzymania kompletnego wniosku, o którym mowa w art. 6 ust. 1.
2. 
W wezwaniu do uzupełnienia wniosku, o którym mowa w art. 6 ust. 1, Prezes Urzędu wskazuje termin uzupełnienia braków. W przypadku niecierpiącym zwłoki treść wezwania może zostać ogłoszona ustnie i utrwalona w aktach sprawy w formie adnotacji.
3. 
Prezes Urzędu cofa zatwierdzenie, o którym mowa w art. 5 pkt 1, w drodze decyzji administracyjnej, w przypadku stwierdzenia w protokole kontroli niezgodności poziomu 1 oraz w przypadku, o którym mowa w art. 39 ust. 1.
4. 
Decyzje, o których mowa w ust. 1 i 3, podlegają natychmiastowemu wykonaniu.
5. 
W sprawach w przedmiocie zatwierdzenia, o którym mowa w art. 5 pkt 1, nie stosuje się przepisu art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2021 r. poz. 162 i 2105 oraz z 2022 r. poz. 24, 974 i 1570).
1. 
Odstępstwo, o którym mowa w art. 5 pkt 2, jest udzielane na wniosek zainteresowanego podmiotu złożony w terminie nie krótszym niż 20 dni przed planowaną datą wykonania lotu.
2. 
Termin złożenia wniosku nie dotyczy lotów związanych z pomocą humanitarną, ratowaniem życia i zdrowia, pomocą w związku z wystąpieniem klęski żywiołowej, ochroną środowiska, obronnością państwa lub bezpieczeństwem publicznym.
3. 
Wniosek zawiera:
1)
firmę wnioskodawcy, jego siedzibę i adres, a w przypadku osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej - imię i nazwisko oraz adres zamieszkania;
2)
firmę, siedzibę i adres operatora lotniczego;
3)
opis trasy, na której ma być wykonywany lot, wraz z planowanymi terminami i numerami lotu;
4)
typ statku powietrznego, którym ma być wykonywany lot, i jego znaki rozpoznawcze;
5)
wykaz materiałów niebezpiecznych, ich ilość oraz sposób pakowania opisany zgodnie z Częścią 3 Instrukcji Technicznych;
6)
numer identyfikacyjny Narodów Zjednoczonych (numer UN) materiału niebezpiecznego;
7)
prawidłową nazwę przewozową materiału niebezpiecznego zgodną z Instrukcjami Technicznymi;
8)
klasę i podklasę materiału niebezpiecznego;
9)
liczbę i rodzaj opakowania;
10)
firmę i adres podmiotu nadającego materiał niebezpieczny, a w przypadku osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej - imię i nazwisko oraz adres zamieszkania;
11)
firmę i adres odbiorcy, a w przypadku osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej - imię i nazwisko oraz adres zamieszkania;
12)
uzasadnienie konieczności wykonania transportu materiałów niebezpiecznych drogą powietrzną;
13)
oświadczenie, w którym wnioskodawca zapewnia, że warunki przedstawione we wniosku pozwolą na osiągnięcie bezpieczeństwa równoważnego z bezpieczeństwem, o którym mowa w Instrukcjach Technicznych.
4. 
Do wniosku dołącza się kopię:
1)
dokumentu przewozowego dla materiałów niebezpiecznych sporządzonego zgodnie z wymaganiami określonymi w Części 5, Rozdział 4 Instrukcji Technicznych;
2)
certyfikatu przewoźnika lotniczego (AOC) albo równoważnego dokumentu, uprawniającego do transportu materiałów niebezpiecznych drogą powietrzną;
3)
dokumentu potwierdzającego charakter lotu - w przypadku, o którym mowa w ust. 2;
4)
dowodu uiszczenia opłaty, o której mowa w art. 42 ust. 3, a w przypadku, o którym mowa w art. 42 ust. 7 - dokumentu potwierdzającego charakter lotu.
5. 
Prezes Urzędu, kierując się koniecznością zapewnienia bezpiecznego transportu materiałów niebezpiecznych, może zobowiązać wnioskodawcę do przedstawienia w wyznaczonym terminie dodatkowych danych i dokumentów, które potwierdzają spełnienie warunków transportu materiałów niebezpiecznych drogą powietrzną określonych w pkt 2.1.3 Załącznika 18 oraz w Instrukcjach Technicznych, niezbędnych do udzielenia wnioskowanego odstępstwa.
6. 
Wniosek oraz dane i dokumenty, o których mowa w ust. 4 i 5, mogą być składane w języku polskim lub w języku angielskim, a także przesyłane na adres poczty elektronicznej. Dokumenty, o których mowa w ust. 5, mogą być składane w formie kopii.
7. 
Prezes Urzędu udziela odstępstwa, o którym mowa w art. 5 pkt 2, w przypadkach określonych w pkt 2.1.3 Załącznika 18, jeżeli bezpieczeństwo transportu materiałów niebezpiecznych drogą powietrzną będzie równoważne z bezpieczeństwem, o którym mowa w Załączniku 18 oraz w Instrukcjach Technicznych, oraz zostały spełnione wymagania określone w ust. 3-5.
8. 
Odstępstwo, o którym mowa w art. 5 pkt 2, jest udzielane na konkretny lot i jest ważne przez 30 dni od planowanej daty wykonania tego lotu.
9. 
Wnioskodawca może działać przez pełnomocnika. Przepisy art. 32, art. 33, art. 40 § 2 oraz art. 41 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 735, 1491 i 2052 oraz z 2022 r. poz. 1301) stosuje się.
1. 
Prezes Urzędu udziela albo odmawia udzielenia odstępstwa, o którym mowa w art. 5 pkt 2, w terminie 20 dni od dnia otrzymania kompletnego wniosku, o którym mowa w art. 8 ust. 1.
2. 
Odstępstwo, o którym mowa w art. 5 pkt 2, albo odmowę udzielenia odstępstwa sporządza się w formie pisemnej.
3. 
Odstępstwo, o którym mowa w art. 5 pkt 2, albo odmowę udzielenia odstępstwa doręcza się w postaci papierowej albo za pomocą telefaksu, a w przypadku gdy wnioskodawca wskaże taki adres do doręczeń - na adres elektroniczny.
1. 
Zatwierdzenie, o którym mowa w art. 5 pkt 3, jest udzielane na wniosek zainteresowanego podmiotu na czas nieokreślony albo na okres 30 dni.
2. 
Wniosek zawiera:
1)
firmę wnioskodawcy, jego siedzibę i adres, a w przypadku osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej - imię i nazwisko oraz adres zamieszkania;
2)
określenie przedmiotu zatwierdzenia;
3)
określenie czasu, na jaki ma być udzielone zatwierdzenie;
4)
uzasadnienie konieczności uzyskania zatwierdzenia.
3. 
Do wniosku dołącza się dokumenty w języku polskim potwierdzające spełnienie warunków transportu materiałów niebezpiecznych drogą powietrzną określonych w pkt 2.1.2 Załącznika 18 oraz w Instrukcjach Technicznych, niezbędne do udzielenia wnioskowanego zatwierdzenia, a także dowód uiszczenia opłaty, o której mowa w art. 43 ust. 2.
4. 
Prezes Państwowej Agencji Atomistyki, kierując się koniecznością zapewnienia bezpiecznego transportu materiałów niebezpiecznych, może zobowiązać wnioskodawcę do przedstawienia w wyznaczonym terminie dodatkowych danych i dokumentów, które potwierdzają spełnienie warunków transportu materiałów niebezpiecznych drogą powietrzną.
5. 
Dokumenty, o których mowa w ust. 3 i 4, mogą być składane w formie kopii.
6. 
W wezwaniu do uzupełnienia wniosku Prezes Państwowej Agencji Atomistyki wskazuje termin uzupełnienia braków. W przypadku niecierpiącym zwłoki treść wezwania może zostać ogłoszona ustnie i utrwalona w aktach sprawy w formie adnotacji.
1. 
Prezes Państwowej Agencji Atomistyki udziela zatwierdzenia, o którym mowa w art. 5 pkt 3, jeżeli zostały spełnione warunki określone w pkt 2.1.2 Załącznika 18 oraz w Instrukcjach Technicznych oraz wymagania określone w art. 10 ust. 2-4.
2. 
Prezes Państwowej Agencji Atomistyki udziela albo odmawia udzielenia zatwierdzenia, o którym mowa w art. 5 pkt 3, w drodze decyzji administracyjnej.
3. 
Prezes Państwowej Agencji Atomistyki cofa zatwierdzenie, o którym mowa w art. 5 pkt 3, w drodze decyzji administracyjnej, w przypadku stwierdzenia w protokole kontroli transportu materiałów promieniotwórczych niezgodności poziomu 1 oraz w przypadku, o którym mowa w art. 39 ust. 1.
4. 
Decyzje, o których mowa w ust. 2 i 3, podlegają natychmiastowemu wykonaniu.
5. 
W sprawach w przedmiocie zatwierdzenia, o którym mowa w art. 5 pkt 3, nie stosuje się przepisu art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców.