Art. 33. - [Ustanowienie pełnomocnika procesowego] - Kodeks postępowania administracyjnego.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2024.572 t.j.
Akt obowiązujący Wersja od: 15 kwietnia 2024 r.
Art. 33. [Ustanowienie pełnomocnika procesowego]
§ 1.
Pełnomocnikiem strony może być osoba fizyczna posiadająca zdolność do czynności prawnych.§ 2.
Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie lub zgłoszone do protokołu.§ 2a.
(uchylony).§ 3.
Pełnomocnik dołącza do akt oryginał lub urzędowo poświadczony odpis pełnomocnictwa. Adwokat, radca prawny, rzecznik patentowy, a także doradca podatkowy mogą sami uwierzytelnić odpis udzielonego im pełnomocnictwa oraz odpisy innych dokumentów wykazujących ich umocowanie. Organ administracji publicznej może w razie wątpliwości zażądać urzędowego poświadczenia podpisu strony.§ 3a.
(uchylony).§ 4.
W sprawach mniejszej wagi organ administracji publicznej może nie żądać pełnomocnictwa, jeśli pełnomocnikiem jest członek najbliższej rodziny lub domownik strony, a nie ma wątpliwości co do istnienia i zakresu upoważnienia do występowania w imieniu strony.Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (206)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (206)
- Czy pełnomocnictwo członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością złożone do postępowania w sprawie podziału nieruchomości musi być w formie aktu notarialnego?
- Czy organ wysyłając postanowienie nakładające na inwestora obowiązki uzupełnienia zgłoszenia winien je wysłać do inwestora czy pełnomocnika?
- Czy można przyjąć dyspozycję wypłaty zasiłku pielęgnacyjnego z odbitym kciukiem osoby oraz adnotacją od rodzica, który złoży podpis jej imienia i nazwiska jako pełnomocnik?