Ogólne zasady udzielania kredytów przez banki.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1982.45.293

Akt utracił moc
Wersja od: 31 grudnia 1982 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 26 listopada 1982 r.
w sprawie ogólnych zasad udzielania kredytów przez banki.

Na podstawie art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. - Prawo bankowe (Dz. U. Nr 7, poz. 56) zarządza się, co następuje:

Przepisy ogólne.

§  1.
1.
Banki udzielają jednostkom gospodarki uspołecznionej i nie uspołecznionej kredytów:
1)
obrotowych na finansowanie eksploatacyjnej działalności gospodarczej,
2)
inwestycyjnych na finansowanie nakładów związanych z utrzymaniem i rozwojem majątku trwałego,

kierując się uchwalonym corocznie przez Sejm planem kredytowym i założeniami polityki pieniężno-kredytowej.

2.
Banki mogą na cele określone w ust. 1 udzielać kredytów dewizowych według zasad określonych w odrębnych przepisach.
3.
Banki udzielają ludności kredytów na budownictwo mieszkaniowe, remonty budynków i lokali mieszkalnych oraz kredytów na cele konsumpcyjne.
§  2.
1.
Banki różnicują w umowach kredytowych warunki udzielania kredytów, wysokość i terminy spłaty oraz oprocentowanie w granicach odsetek określonych przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego w zależności od zdolności kredytobiorcy do spłaty zaciągniętego kredytu, jako rezultatu działalności gospodarczej i jej efektywności, oraz od celu, na jaki kredyt jest przyznawany.
2.
Niespełnienie przez kredytobiorcę warunków ustalonych stosownie do ust. 1 upoważnia bank do wypowiedzenia przed terminem płatności części lub całości kredytów.
§  3.
Kredyty podlegają spłacie w terminach ustalonych w umowach kredytowych. Kredyty nie spłacone w terminie stanowią zadłużenie przeterminowane.
§  4.
Kredyty są oprocentowane.

Kredytowanie jednostek gospodarki uspołecznionej.

§  5.
Banki udzielają jednostkom gospodarki uspołecznionej działającym według zasad rozrachunku gospodarczego kredytów obrotowych:
1)
na sfinansowanie części lub całości potrzeb wynikających z ich eksploatacyjnej działalności gospodarczej, nie pokrytych własnymi funduszami,
2)
o charakterze doraźnej pomocy finansowej w razie przejściowych trudności płatniczych.
§  6.
1.
Jeżeli kredytobiorca osiąga wyniki finansowe nie zapewniające prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa i terminowej spłaty kredytów, a zwłaszcza jeżeli ponosi straty, bank uzależnia udzielenie kredytów od przedstawienia przez kredytobiorcę programu postępowania sanującego jego stan finansowy.
2.
W razie negatywnej oceny programu, o którym mowa w ust. 1, lub stwierdzenia niezadowalającej realizacji programu, bank odmawia udzielenia kredytów lub wypowiada udzielony kredyt przed terminem spłaty.
§  7.
1.
Banki udzielają jednostkom gospodarki uspołecznionej działającym według zasad rozrachunku gospodarczego kredytów inwestycyjnych na finansowanie przedsięwzięć inwestycyjnych realizowanych jako inwestycje podejmowane na podstawie ich własnych decyzji lub inwestycje centralne.
2.
Bank może uzależnić udzielenie kredytu na finansowanie danej inwestycji od przeznaczenia na jej finansowanie określonej kwoty środków własnych kredytobiorcy.
3.
Bank może wstrzymać wypłaty z kredytu, jeżeli kredytobiorca nie przekaże na bieżące finansowanie inwestycji środków funduszu rozwoju lub dotacji budżetowej w kwotach i terminach zadeklarowanych w umowie po udzieleniu kredytu.
§  8.
W razie stwierdzenia, że kredyt inwestycyjny został wykorzystany niezgodnie z przeznaczeniem określonym w umowie o jego udzieleniu lub że zwrot kredytu jest zagrożony, bank może wypowiedzieć część lub całość udzielonego kredytu przed terminem spłaty.
§  9.
W razie stwierdzenia, że sytuacja finansowa i przewidywane wyniki działalności gospodarczej kredytobiorcy nie zapewniają terminowej spłaty kredytu inwestycyjnego, a bank nie wyraził zgody na przesunięcie terminów spłaty, stosuje się odpowiednio przepis § 6 ust. 2.
§  10.
Jednostki gospodarki uspołecznionej, które nie działają według zasad rozrachunku gospodarczego, mogą korzystać z kredytów w wypadkach określonych w przepisach normujących ich gospodarkę finansową.

Kredytowanie jednostek gospodarki nie uspołecznionej i osób fizycznych.

§  11.
Banki udzielają jednostkom gospodarki nie uspołecznionej i osobom fizycznym prowadzącym działalność w zakresie produkcji rolnej kredytów:
1)
obrotowych na finansowanie nakładów na rozwój produkcji rolnej oraz innych nakładów bieżących związanych z tą produkcją,
2)
inwestycyjnych na finansowanie inwestycji związanych z produkcją rolną.
§  12.
Banki udzielają jednostkom gospodarki nie uspołecznionej nie wymienionym w § 11 kredytów:
1)
obrotowych na finansowanie bieżącej działalności gospodarczej,
2)
inwestycyjnych na finansowanie inwestycji związanych z działalnością gospodarczą.
§  13.
Banki udzielają ludności kredytów na:
1)
cele związane z budownictwem mieszkaniowym i remontem domów oraz lokali mieszkalnych,
2)
zakup artykułów przemysłowych i usług,
3)
inne cele przewidziane w odrębnych przepisach.
§  14.
1.
Banki są obowiązane oceniać celowość udzielenia kredytów, o których mowa w § 11-13, oraz kontrolować zgodność zużycia kredytów z celami, na które zostały udzielone.
2.
W razie stwierdzenia, że:
1)
kredyt został zużyty na inne cele niż określone w umowie,
2)
kredytobiorca odstąpił od realizacji celu, na który kredyt został udzielony,
3)
spłata kredytu nie przebiega terminowo,
4)
kredytobiorca nie spełnia innych warunków ustalonych w umowie kredytowej,

- bank może wypowiedzieć udzielony kredyt przed terminem spłaty.

Przepisy końcowe.

§  15.
Rodzaje kredytów, tryb ich udzielania i spłaty oraz kontroli prawidłowości wykorzystania i zabezpieczenia zwrotu, a także zasady ustalania zdolności kredytowej ustalają w instrukcjach prezesi banków, a dla banków spółdzielczych - Zarząd Banku Gospodarki Żywnościowej.
§  16.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1983 r.