Zasady i tryb wyboru wniosków o kredyt na finansowanie niektórych inwestycji przedsiębiorstw.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.NBP.1986.2.5

Akt utracił moc
Wersja od: 27 maja 1986 r.

ZARZĄDZENIE Nr A/10/III/86
PREZESA NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO
z dnia 9 maja 1986 r.
w sprawie zasad i trybu wyboru wniosków o kredyt na finansowanie niektórych inwestycji przedsiębiorstw.

Na podstawie § 15 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 listopada 1982 r. w sprawie ogólnych zasad udzielania kredytów przez banki (Dz. U. Nr 45, poz. 293) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie określa zasady i tryb wyboru wniosków o kredyt na finansowanie inwestycji przedsiębiorstw, w odniesieniu do których - zgodnie z wytycznymi polityki kredytowej - decyzje o przyznaniu kredytu podejmuje Prezes Banku.
§  2.
Spośród wniosków złożonych przez przedsiębiorstwa Bank dokonuje wyboru, zapewniając pierwszeństwo w uzyskaniu kredytu przedsiębiorstwom podejmującym takie inwestycje związane z uzyskaniem preferowanych celów gospodarczych, których okres realizacji, osiągnięcia efektów i spłaty kredytu będzie najkrótszy.
§  3.
1.
Przedmiotem wniosku o kredyt mogą być inwestycje przewidziane do rozpoczęcia, jak też inwestycje już rozpoczęte ze środków własnych.

Wniosek może dotyczyć inwestycji przewidzianej do rozpoczęcia w roku złożenia wniosku lub w roku następnym.

2.
Wnioski o kredyt przedsiębiorstwa składają we właściwych dla nich oddziałach Banku.
§  4.
1.
Wnioski kredytowe przedsiębiorstw, których zdolność kredytowa nie nasuwa Bankowi zastrzeżeń, oddziały analizują w zakresie przewidzianym w § 105 Instrukcji kredytowej nr 1/86 - Zasady i tryb kredytowania przedsiębiorstw uspołecznionych, stanowiącej załącznik do ZP nr A/3/II/86, zwanej dalej: IK nr 1/86, a ponadto ustosunkowują się do:
1)
celowości udzielenia kredytów na inwestycje objętą wnioskiem na tle planów rozwojowych przedsiębiorstwa, stopnia wykorzystania i zużycia posiadanego majątku trwałego, możliwości zbytu przyszłej produkcji według cen przyjętych w kalkulacji, warunków podjęcia i prowadzenia produkcji czy usług,
2)
wystarczalności posiadanych przez przedsiębiorstwo środków dewizowych (pochodzących z rachunku odpisów dewizowych, przyznanego kredytu, zakupu w drodze przetargu bądź otrzymania od innych jednostek), jeśli realizacja inwestycji wymaga importu maszyn i urządzeń, a działalność eksploatacyjna - importu zaopatrzeniowego.
2.
Na podstawie wyników analizy, o której mowa w ust. 1, oddział Banku formułuje wstępnie warunki udzielenia i spłaty kredytu w zakresie ustalonym w § 107 IK nr 1/86.
§  5.
Wnioski kredytowe przedsiębiorstw wraz z uzasadnieniem proponowanych przez oddział warunków udzielenia i spłaty kredytu (§ 4 ust. 2) należy przesyłać departamentom kredytów w ciągu 30 dni od daty otrzymania wniosku.

Kopię uzasadnienia należy przesłać do oddziału wojewódzkiego.

§  6.
1.
Departament kredytów dokonuje oceny materiałów otrzymanych z oddziału i przedstawia je Komitetowi Kredytowemu przy Prezesie NBP.

W ocenie wniosków kredytowych przygotowanej przez departament kredytów powinny być zawarte co najmniej:

1)
podstawowe dane dotyczące przedsiębiorstwa, zwłaszcza jego zdolności kredytowej, oraz dotyczące inwestycji objętej wnioskiem o kredyt,
2)
oferowane warunki udzielenia i spłaty kredytu w powiązaniu z sytuacją finansową przedsiębiorstwa i poziomem ekonomicznej efektywności inwestycji.
2.
Ocenę, o której mowa w ust. 1, departament kredytów przekazuje Komitetowi Kredytowemu przy Prezesie NBP nie później niż w ciągu 14 dni od dnia otrzymania materiałów z oddziału.

Kopię tej oceny departament kredytów przekazuje Departamentowi Polityki Pieniężno-Kredytowej.

§  7.
1.
Departament Polityki Pieniężno-Kredytowej informuje Prezesa Narodowego Banku Polskiego, Przewodniczącego Komitetu Kredytowego oraz dyrektorów departamentów kredytów o wielkości zapotrzebowania na kredyt (ogółem i z podziałem na cele inwestowania), a także o wielkości globalnego w skali Banku zaangażowania planu kredytowego na rok bieżący i lata następne.
2.
Informacje, o których mowa w ust. 1, Departament Polityki Pieniężno-Kredytowej przekazuje co najmniej na 10 dni przed posiedzeniem Komitetu Kredytowego.
§  8.
Komitet Kredytowy przedstawia opinię do propozycji departamentów kredytów, kierując się przede wszystkim:
1)
preferencjami kredytowymi określonymi w wytycznych polityki kredytowej,
2)
a w tych ramach następującymi kryteriami:
a)
okresem realizacji inwestycji i osiągnięcia efektów,
b)
okresem kredytowania inwestycji,
c)
efektywnością ekonomiczną inwestycji (w odniesieniu do inwestycji produkcyjnych),
d)
udziałem kredytu w finansowaniu inwestycji.
§  9.
1.
Dyrektorzy departamentów kredytów biorąc pod uwagę opinię Komitetu Kredytowego przygotowują projekty decyzji kredytowych i przedstawiają je Prezesowi NBP.
2.
O podjętych przez Prezesa Banku decyzjach departamenty zawiadamiają oddziały Banku.
3.
Oddziały po otrzymaniu decyzji z departamentów (ust. 2) zawierają umowy z przedsiębiorstwami bądź zawiadamiają je o odmowie udzielenia kredytu, podając przyczyny niezakwalifikowania wniosku do kredytowania.
§  10.
Departament Polityki Pieniężno-Kredytowej zobowiązany jest do bieżącej ewidencji kształtowania się obciążenia planu kredytowego zatwierdzonego na dany rok oraz wpływu podjętych przez Bank decyzji kredytowych na wielkość zaangażowania planu kredytowego w latach następnych.
§  11.
Zasady zawierania umów o kredyt, wykorzystania i spłaty kredytu udzielonego na finansowanie inwestycji, o których mowa w zarządzeniu, reguluje IK nr 1/86.
§  12.
Zarządzenie nie dotyczy inwestycji objętych planem specjalnym.
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 1986 r.