Tryb udzielania, zabezpieczania i spłaty kredytów na budownictwo mieszkaniowe.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.NBP.1988.1.2

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1988 r.

ZARZĄDZENIE Nr A/1/III/V/87
PREZESA POWSZECHNEJ KASY OSZCZĘDNOŚCI - BANKU PAŃSTWOWEGO
z dnia 31 grudnia 1987 r.
w sprawie trybu udzielania, zabezpieczania i spłaty kredytów na budownictwo mieszkaniowe.

Na podstawie § 15 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 listopada 1982 r. w sprawie zasad udzielania kredytów przez banki (Dz. U. Nr 45, poz. 293) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1)
rozporządzeniu - należy przez to rozumieć rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie ogólnych zasad kredytowania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. Nr 23, poz. 132),
2)
bank - należy przez to rozumieć Powszechną Kasę Oszczędności - bank państwowy,
3)
oddziale - należy przez to rozumieć oddział Powszechnej Kasy Oszczędności - banku państwowego,
4)
kredycie - należy przez to rozumieć kredyt na budownictwo mieszkaniowe,
5)
lokalach - należy przez to rozumieć lokale w małych domach mieszkalnych oraz lokale w domach wielomieszkaniowych stanowiące własność osób fizycznych.
§  2.
1.
Kredyty na budownictwo mieszkaniowe udzielane są przez oddziały na podstawie umów kredytowych.
2.
Zawarcie umowy kredytowej następuje na wniosek kredytobiorcy.
3.
Oddziały udostępnią zainteresowanym wzory wniosków o udzielenie kredytu i wzory umów o kredyt.
§  3.
1.
Wraz z wnioskiem o kredyt kredytobiorca przedstawia:
1)
dowód własności (współwłasności) lub prawa użytkowania (współużytkowania) wieczystego nieruchomości,
2)
dokumentację projektowo-kosztorysową,
3)
pozwolenie na budowę,
4)
oświadczenie o rozpoczęciu budowy z wkładów własnych i stopniu jej zaawansowania (odpowiedni zapis we wniosku).
2.
Wniosek spółdzielni mieszkaniowej o udzielenie kredytu, jak też umowa kredytowa powinny być podpisane przez osoby umocowane do składania oświadczeń w sprawie praw i obowiązków majątkowych tej spółdzielni.
3.
Rozpatrzenie wniosku o kredyt winno nastąpić w terminie do 30 dni od daty jego złożenia.
§  4.
Oddział udziela kredytu po stwierdzeniu zaangażowania w budowę środków własnych w wysokości co najmniej:
1)
10% standardowego kosztu budowy w przypadku mieszkań spółdzielczych przydzielanych na warunkach lokatorskiego prawa do lokalu oraz domów jednorodzinnych i lokali, budowanych według projektu zapewniającego zmniejszenie zużycia energii co najmniej o 30% w stosunku do obowiązujące normy cieplnej,
2)
20% standardowego kosztu budowy w przypadku mieszkań spółdzielczych przydzielanych na zasadach własnościowego prawa do lokalu, domów jednorodzinnych i lokali.
§  5.
Jeżeli przed terminem rozpoczęcia spłaty kredytu nastąpi wzrost wskaźnika jednostkowego kosztu standardowego, o którym mowa w § 5 ust. 3 rozporządzenia, kwota niewykorzystanego kredytu może być na wniosek kredytobiorcy zwiększona odpowiednio do wzrostu tego wskaźnika.
§  6.
1.
Kredyty na budownictwo mieszkaniowe podlegają hipotecznemu zabezpieczeniu.
2.
Bank może żądać również innego, przewidzianego przepisami prawa cywilnego zabezpieczenia spłaty udzielonego kredytu.
3.
Kredyty udzielane osobom fizycznym na nadbudowę i rozbudowę budynków stanowiących własność państwa oraz przebudowę strychów, suszarń i innych pomieszczeń niemieszkalnych w tych budynkach, dla celów o których mowa w § 13 ust. 2 rozporządzenia, podlegają zabezpieczeniu w sposób przewidziany w ust. 2.
4.
Na inwestorze budownictwa mieszkaniowego ciąży obowiązek ubezpieczenia budowy w PZU z cesją praw do odszkodowania na rzecz banku.
§  7.
Spłata kredytów wraz z odsetkami następuje w równych ratach kwartalnych, w terminach określonych w umowie o kredyt.
§  8.
Wnioski o kredyt, umowy oraz dokumenty dotyczące zabezpieczenia kredytów należy przechowywać do czasu całkowitej ich spłaty.
§  9.
1.
Kredyt na budowę domów jednorodzinnych i lokali dla pracowników przedsiębiorstw górniczych i hutniczych udzielane są na zasadach określonych w rozporządzeniu, z zachowaniem preferencji kredytowych w zakresie oprocentowania, umorzenia i spłaty tych kredytów, określonych postanowieniami uchwały Rady Ministrów nr 8/79 w sprawie budowy domów jednorodzinnych dla pracowników przedsiębiorstw górniczych (z późn. zmianami - nie publikowane).
2.
Preferencje kredytowe, o których mowa w ust. 1, stosowane są wyłącznie do kredytów udzielanych na sfinansowanie kosztów standardowych budowy domów jednorodzinnych.
§  10.
Kredyty na budowę mieszkań spółdzielczych na potrzeby załóg pracowniczych zakładów i przedsiębiorstw powstających w związku z realizacją inwestycji centralnych udzielane są na zasadach określonych w rozporządzeniu, stosownie do wielkości ustalanych w corocznych uchwałach Rady Ministrów w sprawie Centralnego Planu Rocznego.
§  11.
Kredyt na uzupełnienie środków zakładowego funduszu mieszkaniowego jest udzielany na zasadach obowiązujących w zakresie kredytowania inwestycji przedsiębiorstw, z zachowaniem przepisów § 12 rozporządzenia.
§  12.
Kredyt na pokrycie dodatkowych kosztów związanych z budową budynków mieszkalnych na terenach szkód górniczych oraz kosztów związanych ze specjalnym posadowieniem budynków udzielany jest:

1. Spółdzielniom mieszkaniowym na sfinansowanie dodatkowych kosztów budowy

1) spółdzielczych budynków mieszkalnych wielorodzinnych,

2) spółdzielczych domów jednorodzinnych i lokali.

2. Osobom fizycznym na sfinansowanie dodatkowych kosztów budowy domów jednorodzinnych i lokali.

§  13.
Kredyt na ponadnormatywne specjalne wyposażenie spółdzielczych budynków i lokali mieszkalnych dla emerytów, rencistów i inwalidów oraz na budowę pomieszczeń socjalno-usługowych i lokali mieszkalnych dla personelu udzielany jest spółdzielni mieszkaniowej realizującej budynek mieszkalny z lokalami mieszkalnymi przystosowanymi do potrzeb emerytów, rencistów i inwalidów.
§  14.
1.
W granicach kwoty planu kredytowego, przewidzianej na finansowanie spółdzielczego budownictwa mieszkaniowego, bank może udzielić inwestorowi uprawnionemu do zaciągania kredytów bankowych lub spółdzielni mieszkaniowej jako inwestorowi zastępczemu, kredytu przeznaczonego na budowę infrastruktury socjalnej - obejmującej obiekty wymienione w § 4 ust 2 pkt 2, 3 4, 6 uchwały nr 268 Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 1982 r. w sprawie zasad realizacji i finansowania budownictwa mieszkaniowego (Monitor Polski z 1983 r. Nr 4 poz. 24 zm. Nr 38 poz. 220, Dz. U. z 1987 r. Nr 23 poz. 132) - oraz infrastruktury technicznej finansowanej ze środków budżetowych.
2.
Warunkiem udzielenia kredytu, o którym mowa w ust. 1, jest zobowiązanie się kredytobiorcy do spłaty kredytu w maksymalnym terminie 3 lat od jego udzielenia. W przypadku nie zakończenia budowy w tym terminie, dalsze jej finansowanie następuje ze środków budżetowych.
§  15.
W granicach kwoty planu kredytowego, przewidzianej na kredytowanie inwestycji przedsiębiorstw, bank udziela kredytów na finansowanie infrastruktury technicznej oraz wolno stojących obiektów towarzyszących budownictwu mieszkaniowemu, z wyjątkiem obiektów, o których mowa w § 14. Kredyty na finansowanie tych inwestycji udzielane są na zasadach obowiązujących dla inwestycji przedsiębiorstw, z uwzględnieniem przepisów § 11 ust. 1 rozporządzenia.
§  16.
1.
W razie przekształcenia lokatorskiego prawa do lokalu na własnościowe prawo do lokalu, niespłacony kredyt na dotychczasowe mieszkanie lokatorskie wraz z częścią umorzoną podlega jednorazowej spłacie przez członka spółdzielni.
2.
Bank może udzielić członkowi spółdzielni, na jego wniosek, kredytu na sfinansowanie spłaty, o której mowa w ust. 1, kosztu mieszkania na zasadach określonych w rozporządzeniu dla kredytów na mieszkania przydzielane na warunkach własnościowego prawa do lokalu.
3.
Kredyt może być udzielony w wysokości nie spłaconej części kredytu, przypadającego na dotychczasowe mieszkanie lokatorskie, powiększonej o umorzoną część kredytu. Tak wyliczona kwota obecnie udzielanego kredytu nie może być wyższa od 80% wartości mieszkania, określonej w chwili udzielania kredytu na to mieszkanie, jako lokatorskie.
4.
Przy ustalaniu warunków udzielania i spłaty kredytu stosuje się zasady kredytowania obowiązujące w dniu podjęcia przez zarząd spółdzielni decyzji o zmianie uprawnień do lokalu.
§  17.
Przy kredytowaniu inwestycji budownictwa mieszkaniowego na podstawie umów zawartych przed dniem 1 stycznia 1988 roku stosuje się przepisy obowiązujące w okresie zawierania tych umów.
§  18.
Wysokość i zasady naliczania odsetek od kredytów regulują odrębne przepisy.
§  19.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1988 r.