Wykonanie przepisów dekretu o stanie wojennym w zakresie łączności.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1981.29.160

Akt utracił moc
Wersja od: 13 grudnia 1981 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 grudnia 1981 r.
w sprawie wykonania przepisów dekretu o stanie wojennym w zakresie łączności.

Na podstwie art. 18 ust. 1, art. 19 ust. 2 i art. 36 dekretu z dnia 12 grudnia 1981 r. o stanie wojennym (Dz. U. Nr 29, poz. 154) zarządza się, co następuje:

Cenzura przesyłek pocztowych i korespondencji telekomunikacyjnej oraz kontrola rozmów telefoniczych.

§  1.
Wprowadza się cenzurę przesyłek pocztowych i korespondencji telekomunikacyjnej oraz kontrolę rozmów telefonicznych.
§  2.
1.
Cenzurą, o której mowa w § 1, obejmuje się krajowe i zagraniczne przesyłki pocztowe oraz korespondencję telekomunikacyjną.
2.
Kontrolą, o której mowa w § 1, obejmuje się rozmowy telefoniczne w sieci telekomunikacyjnej użytku publicznego.
§  3.
Cenzurę i kontrolę, o których mowa w § 1, prowadzą organy cenzury powołane w trybie art. 18 ust. 2 dekretu z dnia 12 grudnia 1981 r. o stanie wojennym (Dz. U. Nr 29, poz. 154).
§  4.
Organy cenzury są uprawnione do:
1)
cenzurowania, zatrzymywania i konfiskowania w całości lub w części przesyłek pocztowych i korespondencji telekomunikacyjnej;
2)
zacierania w przesyłkach pocztowych i korespondencji telekomunikacyjnej informacji, których treść może zagrażać interesom bezpieczeństwa lub obronności Państwa;
3)
przerywania rozmów telefonicznych oraz połączeń teleksowych i telegraficznych, jeżeli ich treść może zagrażać interesom bezpieczeństwa lub obronności Państwa;
4)
występowania z wnioskiem o wyłączenie ze względu na zapewnienie ochrony interesów bezpieczeństwa lub obronności Państwa określonych relacji i abonentów telefonicznych, teleksowych i telegraficznych do właściwych organów resortu łączności.

Ograniczenie wykonywania usług łączności pocztowej i telekomunikacyjnej.

§  5.
Wprowadza się ograniczenia wykonywania usług łączności pocztowej i telekomunikacyjnej.
§  6.
1.
W ramach ograniczeń, o których mowa w § 5, w odniesieniu do usług łączności pocztowej zawiesza się przyjmowanie:
1)
paczek w relacjach:
a)
obywatel - obywatel,
b)
obywatel - instytucja państwowa, przedsiębiorstwo państwowe, przedstawicielstwo, organizacja polityczna, społeczna i spółdzielcza;
2)
przesyłek pocztowych z zawartością książek, prasy i druków w relacjach obywatel - obywatel.
2.
Ograniczenia, o których mowa w ust. 1 pkt 1, nie dotyczą paczek z zawartością leków, środków i przedmiotów niezbędnych do ratowania życia lub zdrowia oraz paczek z odzieżą i żywnością.
3.
Zachowuje się przyjmowanie paczek od instytucji państwowych, przedsiębiorstw państwowych, przedstawicielstw, organizacji politycznych, społecznych i spółdzielczych.
4.
Przyjęcie przez urząd pocztowo-telekomunikacyjny paczki, o której mowa w ust. 3, uzależnia się od przedstawienia pisemnego zaświadczenia stwierdzającego konieczność jej nadania, z wyszczególnieniem jej zawartości. Zaświadczenie powinno posiadać pieczęć nagłówkową oraz własnoręczny czytelny podpis kierownika instytucji (przedsiębiorstwa, organizacji, przedstawicielstwa).
5.
Dopuszcza się przyjmowanie paczek o wadze do 5 kg.
§  7.
Zawiesza się przyjmowanie paczek oraz przesyłek pocztowych z zawartością książek, prasy i druków przeznaczonych do wysłania przez obywateli za granicę.
§  8.
1.
Przyjmowanie paczek odbywa się w wyznaczonych urzędach pocztowo-telekomunikacyjnych, w określonych godzinach.
2.
Adresy urzędów pocztowo-telekomunikacyjnych, o których mowa w ust. 1, oraz godziny ich urzędowania podaje się do publicznej wiadomości we wszystkich urzędach pocztowo-telekomunikacyjnych.
3.
Przyjęcie paczki oraz przesyłki wartościowej może nastąpić tylko w stanie otwartym, umożliwiającym wgląd w jej zawartość.
4.
Przyjętą przez urząd pocztowo-telekomunikacyjny paczkę osoba nadająca osobiście zabezpiecza (pakuje) w obecności pracownika tego urzędu.
§  9.
W wypadku reklamacji o niedoręczenie przesyłki pocztowej właściwy urząd pocztowo-telekomunikacyjny zawiadamia nadawcę posiadającego dowód jej nadania o przyczynie niedoręczenia.
§  10.
Na czas wprowadzenia ograniczeń, o których mowa w § 5, zawiesza się obowiązujące w resorcie łączności postanowienia i wytyczne dotyczące terminowości doręczania paczek, przesyłek pocztowych, korespondencji telekomunikacyjnej i rozmów telefonicznych.
§  11.
Minister Łączności w uzgodnieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych, na wniosek zainteresowanego ministra (kierownika urzędu centralnego), może na podstawie odrębnej decyzji uchylić lub rozszerzyć wprowadzone rozporządzeniem ograniczenia wykonywania usług łączności pocztowej.
§  12.
W ramach ograniczeń, o których mowa w § 5, w części dotyczącej usług łączności telekomunikacyjnej:
1)
telefoniczne połączenia międzynarodowe realizuje się za pośrednictwem telefonistek centrali międzynarodowej Państwowego Przedsiębiorstwa "Polska Poczta, Telegraf i Telefon", zwanego dalej w skrócie "PPTiT", w Warszawie,
2)
teleksowe połączenia międzynarodowe realizuje się za pośrednictwem telegrafistek teleksowej centrali międzynarodowej PPTiT w Warszawie,
3)
telegramy zagraniczne przesyła się za pośrednictwem centrali telegraficznej PPTiT w Warszawie,
4)
wyłącza się aparaty telefoniczne samoinkasujące wielostrefowe,
5)
przy zamawianiu rozmów telefonicznych i połączeń teleksowych w urzędach pocztowo-telekomunikacyjnych jest wymagane okazanie dokumentu stwierdzającego tożsamość.

Wstrzymanie i ograniczenie pracy urządzeń łączności.

§  13.
1.
Wstrzymuje się pracę urządzeń łączności w zakresie:
1)
stałej radiokomunikacji międzynarodowej,
2)
wszystkich łączy i traktów przewodowych i radioliniowych relacji międzynarodowych, w tym łączności przygranicznej, w jednolitej sieci telekomunikacyjnej Państwa realizowanych z pominięciem centrali międzynarodowej PPTiT w Warszawie.
2.
Wstrzymuje się pracę radiowęzłów publicznych resortu łączności.
§  14.
1.
Przepisy § 13 ust. 1 nie dotyczą urządzeń łączności sił zbrojnych oraz resortów spraw wewnętrznych i spraw zagranicznych.
2.
Minister Łączności na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych może zezwolić na utrzymanie lub wznowienie pracy urządzeń łączności, o których mowa w § 13 ust. 1, a urządzeń, o których mowa w § 13 ust. 2 - dyrektor wojewódzkiego urzędu telekomunikacji na wniosek wojewody (równorzędnego).
§  15.
1.
Urządzenia radiokomunikacyjne i radiotelefoniczne pracujące w sieciach ogólnokrajowych, wewnątrzresortowych, wewnątrzwojewódzkich i wewnątrzzakładowych mogą być używane przez jednostki organizacyjne administracji państwowej i gospodarki narodowej wyłącznie do celów służbowych.
2.
Jeżeli wymagać tego będą względy zapewnienia ochrony interesów bezpieczeństwa lub obronności Państwa na podstawie odrębnej decyzji Minister Łączności w uzgodnieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych może wstrzymać lub ograniczyć pracę urządzeń łączności w zakresie:
1)
radiokomunikacji morskiej,
2)
lądowej stałej i ruchomej radiokomunikacji o zasięgu ogólnokrajowym oraz pracującej w sieciach wewnątrzresortowych, wewnątrzwojewódzkich i wewnątrzzakładowych.
§  16.
1.
Ze względu na zapewnienie ochrony interesów bezpieczeństwa lub obronności Państwa mogą być wprowadzane ograniczenia w zakresie:
1)
rozmów telefonicznych,
2)
połączeń teleksowych,
3)
przyjmowania telegramów,
4)
wykorzystywania łączy dzierżawionych.
2.
Ograniczenia, o których mowa w ust. 1, mogą w szczególności polegać na wyłączeniu określonych relacji, grup abonentów lub abonentów indywidualnych.
3.
Ograniczenia, o których mowa w ust. 1, wprowadzają organy resortu łączności na wniosek organów podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych.
§  17.
1.
Wprowadza się zakaz zakładania i używania amatorskich i doświadczalnych urządzeń nadawczych i nadawczo-odbiorczych.
2.
Z dniem wejścia w życie rozporządzenia tracą ważność zezwolenia na założenie i używanie radiostacji indywidualnych i klubowych oraz doświadczalnych, wydane przed tym dniem na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Łączności z dnia 23 grudnia 1968 r. w sprawie wydawania zezwoleń na zakładanie i używanie amatorskich i doświadczalnych urządzeń radiowych i warunków ich używania (Dz. U. z 1969 r. Nr 2, poz. 14).
3.
Przepisy ust. 1 i 2 dotyczą odpowiednio radiotelefonów będących w posiadaniu osób fizycznych.
§  18.
1.
Posiadacze indywidualnych i klubowych amatorskich urządzeń radiowych nadawczych i nadawczo-odbiorczych oraz osoby fizyczne posiadające radiotelefony są obowiązani do zwrócenia posiadanych zezwoleń na założenie i używanie urządzeń radiowych organowi, który je wydał, równocześnie ze złożeniem tych urządzeń do depozytu, o którym mowa w rozdziale 4.
2.
Posiadacze doświadczalnych urządzeń radiowych nadawczych i nadawczo-odbiorczych są obowiązani w terminie 48 godzin od dnia wejścia w życie rozporządzenia do:
1)
zwrócenia posiadanych zezwoleń na używanie urządzeń radiowych organowi, który je wydał,
2)
rozebranie posiadanych urządzeń radiowych na części składowe,
3)
zabezpieczenia posiadanych urządzeń radiowych przed ich uruchomieniem i używaniem przez inne osoby.
§  19.
Minister Łączności sprawuje nadzór i kontrolę nad wykonaniem przepisów § 18.
§  20.
Minister Łączności w uzgodnieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych może wydać w uzasadnionych wypadkach zezwolenie na założenie lub używanie urządzenia, o którym mowa w § 17 ust. 1 i 3, oznaczonej osobie lub instytucji.
§  21.
1.
Założenie lub używanie urządzeń radiowych, o których mowa w § 17 ust. 1 i 3, bez zezwolenia wydanego na podstawie § 20 stanowi wykroczenie określone w art. 63 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. - Kodeks wykroczeń (Dz. U. Nr 12, poz. 114) albo przestępstwo określone w art. 287 ustawy z dnia 19 kwietnia 1969 r. - Kodeks karny (Dz. U. Nr 13, poz. 94 z późniejszymi zmianami) i może spowodować orzeczenie przepadku urządzenia radiowego.
2.
Naruszenie przepisów § 18 może spowodować następstwa określone w § 24 i § 28.
§  22.
Za czas wstrzymania pracy urządzeń łączności, o których mowa w rozdziale III, nie pobiera się opłat taryfowych.

Składanie do depozytu urządzeń radiowych nadawczych i nadawczo-odbiorczych.

§  23.
1.
Zobowiązuje się:
1)
osoby fizyczne posiadające indywidualne amatorskie urządzenia radiowe nadawcze lub nadawczo-odbiorcze,
2)
kluby radioamatorskie posiadające klubowe amatorskie urządzenia radiowe nadawcze lub nadawczo-odbiorcze,
3)
osoby fizyczne posiadające wszelkiego rodzaju radiotelefony

- do złożenia tych urządzeń do depozytu, chociażby nie były one ich własnością.

2.
Obowiązek, o którym mowa w ust. 1, obejmuje również zmagazynowane urządzenia radiowe nadawcze i nadawczo-odbiorcze oraz ich części składowe nie będące w bieżącym używaniu.
§  24.
1.
W razie stwierdzenia założenia lub używania doświadczalnego urządzenia radiowego nadawczego lub nadawczo-odbiorczego bez wymaganego zezwolenia, organy podległe Ministrowi Łączności w uzgodnieniu z organami Milicji Obywatelskiej mogą zobowiązać instytuty naukowo-badawcze, uspołecznione zakłady produkujące urządzenia i sprzęt radiowy oraz szkoły wyższe i średnie, których program nauczania obejmuje radiotechnikę, do złożenia posiadanych urządzeń do depozytu.
2.
W razie stwierdzenia używania urządzeń radiokomunikacyjnych i radiotelefonicznych pracujących w sieciach ogólnokrajowych, wewnątrzresortowych, wewnątrzwojewódzkich lub wewnątrzzakładowych, w sposób wykraczający poza potrzeby służbowe, organy podległe Ministrowi Łączności w uzgodnieniu z organami Milicji Obywatelskiej mogą zobowiązać jednostki organizacyjne administracji państwowej i gospodarki narodowej do złożenia posiadanych urządzeń do depozytu.
3.
W wypadkach, o których mowa w ust. 1 i 2, właściwe organy mogą również w inny sposób zabezpieczyć urządzenia radiowe przed ich używaniem.
§  25.
1.
Postępowanie w sprawie o złożenie do depozytu urządzeń radiowych prowadzi:
1)
właściwy miejscowo okręgowy Inspektor Państwowej Inspekcji Radiowej we współdziałaniu z właściwym komendantem wojewódzkim Milicji Obywatelskiej - w stosunku do urządzeń, o których mowa w § 24 ust. 1,
2)
Główny Inspektor Państwowej Inspekcji Radiowej we współdziałaniu z Komendantem Głównym Milicji Obywatelskiej - w stosunku do urządzeń, o których mowa w § 24 ust. 2
-
bez udziału strony, której dotyczy postępowanie.
2.
Decyzję w sprawie złożenia do depozytu urządzeń radiowych wydaje:
1)
okręgowy inspektor Państwowej Inspekcji Radiowej - w stosunku do urządzeń, o których mowa w § 24 ust. 1,
2)
Główny Inspektor Państwowej Inspekcji Radiowej - w stosunku do urządzeń, o których mowa w § 24 ust. 2.
3.
Decyzję w sprawie złożenia do depozytu urządzeń radiowych doręcza się stronie na piśmie w trybie przepisów art. 39 - 48 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 1980 r. Nr 9, poz. 26). Decyzja może być doręczona również przez funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej lub pracownika inspektoratu Państwowej Inspekcji Radiowej.
4.
Decyzja w sprawie złożenia depozytu urządzeń radiowych, wydana przez organy, o których mowa w ust. 2, jest ostateczna. Odwołanie od decyzji nie przysługuje.
5.
Decyzji w sprawie złożenia do depozytu urządzeń radiowych nadaje się rygor natychmiastowej wykonalności.
§  26.
1.
Minister Łączności w uzgodnieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych, w uzasadnionych wypadkach, może wydać oznaczonej osobie lub instytucji zezwolenie na podjęcie złożonych do depozytu urządzeń radiowych, o których mowa w § 23.
2.
Decyzja w sprawie złożenia do depozytu urządzeń radiowych, o których mowa w § 24, może być w każdym czasie uchylona przez organ, który ją wydał, jeżeli ustaną przyczyny uzasadniające utrzymywanie jej w mocy.
§  27.
1.
Osoby fizyczne i kluby radioamatorskie, o których mowa w § 23 ust. 1, są obowiązane do dobrowolnego złożenia, na swój koszt i ryzyko, posiadanych urządzeń radiowych do depozytu w terminie 48 godzin od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
2.
Jednostki organizacyjne, o których mowa w § 24, są obowiązane do dobrowolnego złożenia, na swój koszt i ryzyko, posiadanych urządzeń radiowych do depozytu w terminie 24 godzin od daty doręczenia decyzji w sprawie złożenia do depozytu urządzeń radiowych.
3.
Urządzenia radiowe składa się do depozytu w siedzibie właściwego miejscowo wojewódzkiego urzędu telekomunikacji lub w miejscu wskazanym przez dyrektora tego urzędu.
§  28.
W razie niezłożenia urządzenia radiowego do depozytu w oznaczonym czasie i miejscu, odebrania tego urządzenia i złożenie do depozytu dokonują organy Milicji Obywatelskiej na wniosek właściwego okręgowego inspektora (Głównego Inspektora) Państwowej Inspekcji Radiowej, w trybie odpowiednich przepisów ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. Nr 24, poz. 151 z późniejszymi zmianami).
§  29.
1.
Do urządzeń radiowych składanych do depozytu stosuje się odpowiednio przepisy zarządzenia Ministra Finansów z dnia 6 lipca 1950 r. w sprawie postępowania z depozytami rzeczowymi (Monitor Polski Nr A-79, poz. 925).
2.
Zasady wykorzystywania złożonych do depozytu urządzeń radiowych na potrzeby obronne Państwa określają odrębne przepisy.
3.
Za szkodę wyrządzoną w urządzeniach radiowych złożonych do depozytu ponosi odpowiedzialność Skarb Państwa.
§  30.
Monitor Łączności sprawuje nadzór i kontrolę nad przyjmowaniem do depozytu i składowaniem zdeponowanych urządzeń radiowych.
§  31.
Przepisy rozdziału IV nie naruszają przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 17 lipca 1981 r. w sprawie świadczeń na rzecz obrony kraju (Dz. U. Nr 20, poz. 103).

Przepisy końcowe.

§  32.
Minister Łączności oraz terenowe organy administracji państwowej stopnia wojewódzkiego podadzą do publicznej wiadomości obowiązki i ograniczenia wynikające z rozporządzenia.
§  33.
Prezesi Zarządów Głównych Polskiego Związku Krótkofalowców i Ligi Obrony Kraju oraz Naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego podadzą do wiadomości członkom tych stowarzyszeń posiadającym urządzenia, o których mowa w § 23 ust. 1, przepisy rozdziału III i IV.
§  34.
1.
Przepisy rozdziału I i II oraz § 16 stosuje się do przesyłek pocztowych nadanych na obszarze, na którym został wprowadzony stan wojenny, albo adresowanych do osób przebywających na tym obszarze, a także do abonamentów telefonicznych, telegraficznych i teleksowych znajdujących się na tym obszarze.
2.
Przepisy § 17 - 22 oraz rozdziału IV stosuje się do urządzeń radiowych założonych na obszarze, na którym został wprowadzony stan wojenny.
3.
Przepisy § 13 - 15 stosuje się tylko w wypadku wprowadzenia stanu wojennego na całym terytorium państwa.
§  35.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia wprowadzenia stanu wojennego.