Rozdział 2 - Ograniczenie wykonywania usług łączności pocztowej i telekomunikacyjnej. - Wykonanie przepisów dekretu o stanie wojennym w zakresie łączności.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1981.29.160

Akt utracił moc
Wersja od: 13 grudnia 1981 r.

Rozdział  II

Ograniczenie wykonywania usług łączności pocztowej i telekomunikacyjnej.

§  5.
Wprowadza się ograniczenia wykonywania usług łączności pocztowej i telekomunikacyjnej.
§  6.
1.
W ramach ograniczeń, o których mowa w § 5, w odniesieniu do usług łączności pocztowej zawiesza się przyjmowanie:
1)
paczek w relacjach:
a)
obywatel - obywatel,
b)
obywatel - instytucja państwowa, przedsiębiorstwo państwowe, przedstawicielstwo, organizacja polityczna, społeczna i spółdzielcza;
2)
przesyłek pocztowych z zawartością książek, prasy i druków w relacjach obywatel - obywatel.
2.
Ograniczenia, o których mowa w ust. 1 pkt 1, nie dotyczą paczek z zawartością leków, środków i przedmiotów niezbędnych do ratowania życia lub zdrowia oraz paczek z odzieżą i żywnością.
3.
Zachowuje się przyjmowanie paczek od instytucji państwowych, przedsiębiorstw państwowych, przedstawicielstw, organizacji politycznych, społecznych i spółdzielczych.
4.
Przyjęcie przez urząd pocztowo-telekomunikacyjny paczki, o której mowa w ust. 3, uzależnia się od przedstawienia pisemnego zaświadczenia stwierdzającego konieczność jej nadania, z wyszczególnieniem jej zawartości. Zaświadczenie powinno posiadać pieczęć nagłówkową oraz własnoręczny czytelny podpis kierownika instytucji (przedsiębiorstwa, organizacji, przedstawicielstwa).
5.
Dopuszcza się przyjmowanie paczek o wadze do 5 kg.
§  7.
Zawiesza się przyjmowanie paczek oraz przesyłek pocztowych z zawartością książek, prasy i druków przeznaczonych do wysłania przez obywateli za granicę.
§  8.
1.
Przyjmowanie paczek odbywa się w wyznaczonych urzędach pocztowo-telekomunikacyjnych, w określonych godzinach.
2.
Adresy urzędów pocztowo-telekomunikacyjnych, o których mowa w ust. 1, oraz godziny ich urzędowania podaje się do publicznej wiadomości we wszystkich urzędach pocztowo-telekomunikacyjnych.
3.
Przyjęcie paczki oraz przesyłki wartościowej może nastąpić tylko w stanie otwartym, umożliwiającym wgląd w jej zawartość.
4.
Przyjętą przez urząd pocztowo-telekomunikacyjny paczkę osoba nadająca osobiście zabezpiecza (pakuje) w obecności pracownika tego urzędu.
§  9.
W wypadku reklamacji o niedoręczenie przesyłki pocztowej właściwy urząd pocztowo-telekomunikacyjny zawiadamia nadawcę posiadającego dowód jej nadania o przyczynie niedoręczenia.
§  10.
Na czas wprowadzenia ograniczeń, o których mowa w § 5, zawiesza się obowiązujące w resorcie łączności postanowienia i wytyczne dotyczące terminowości doręczania paczek, przesyłek pocztowych, korespondencji telekomunikacyjnej i rozmów telefonicznych.
§  11.
Minister Łączności w uzgodnieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych, na wniosek zainteresowanego ministra (kierownika urzędu centralnego), może na podstawie odrębnej decyzji uchylić lub rozszerzyć wprowadzone rozporządzeniem ograniczenia wykonywania usług łączności pocztowej.
§  12.
W ramach ograniczeń, o których mowa w § 5, w części dotyczącej usług łączności telekomunikacyjnej:
1)
telefoniczne połączenia międzynarodowe realizuje się za pośrednictwem telefonistek centrali międzynarodowej Państwowego Przedsiębiorstwa "Polska Poczta, Telegraf i Telefon", zwanego dalej w skrócie "PPTiT", w Warszawie,
2)
teleksowe połączenia międzynarodowe realizuje się za pośrednictwem telegrafistek teleksowej centrali międzynarodowej PPTiT w Warszawie,
3)
telegramy zagraniczne przesyła się za pośrednictwem centrali telegraficznej PPTiT w Warszawie,
4)
wyłącza się aparaty telefoniczne samoinkasujące wielostrefowe,
5)
przy zamawianiu rozmów telefonicznych i połączeń teleksowych w urzędach pocztowo-telekomunikacyjnych jest wymagane okazanie dokumentu stwierdzającego tożsamość.