Rozdział 4 - Składanie do depozytu urządzeń radiowych nadawczych i nadawczo-odbiorczych. - Wykonanie przepisów dekretu o stanie wojennym w zakresie łączności.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1981.29.160

Akt utracił moc
Wersja od: 13 grudnia 1981 r.

Rozdział  IV

Składanie do depozytu urządzeń radiowych nadawczych i nadawczo-odbiorczych.

§  23.
1.
Zobowiązuje się:
1)
osoby fizyczne posiadające indywidualne amatorskie urządzenia radiowe nadawcze lub nadawczo-odbiorcze,
2)
kluby radioamatorskie posiadające klubowe amatorskie urządzenia radiowe nadawcze lub nadawczo-odbiorcze,
3)
osoby fizyczne posiadające wszelkiego rodzaju radiotelefony

- do złożenia tych urządzeń do depozytu, chociażby nie były one ich własnością.

2.
Obowiązek, o którym mowa w ust. 1, obejmuje również zmagazynowane urządzenia radiowe nadawcze i nadawczo-odbiorcze oraz ich części składowe nie będące w bieżącym używaniu.
§  24.
1.
W razie stwierdzenia założenia lub używania doświadczalnego urządzenia radiowego nadawczego lub nadawczo-odbiorczego bez wymaganego zezwolenia, organy podległe Ministrowi Łączności w uzgodnieniu z organami Milicji Obywatelskiej mogą zobowiązać instytuty naukowo-badawcze, uspołecznione zakłady produkujące urządzenia i sprzęt radiowy oraz szkoły wyższe i średnie, których program nauczania obejmuje radiotechnikę, do złożenia posiadanych urządzeń do depozytu.
2.
W razie stwierdzenia używania urządzeń radiokomunikacyjnych i radiotelefonicznych pracujących w sieciach ogólnokrajowych, wewnątrzresortowych, wewnątrzwojewódzkich lub wewnątrzzakładowych, w sposób wykraczający poza potrzeby służbowe, organy podległe Ministrowi Łączności w uzgodnieniu z organami Milicji Obywatelskiej mogą zobowiązać jednostki organizacyjne administracji państwowej i gospodarki narodowej do złożenia posiadanych urządzeń do depozytu.
3.
W wypadkach, o których mowa w ust. 1 i 2, właściwe organy mogą również w inny sposób zabezpieczyć urządzenia radiowe przed ich używaniem.
§  25.
1.
Postępowanie w sprawie o złożenie do depozytu urządzeń radiowych prowadzi:
1)
właściwy miejscowo okręgowy Inspektor Państwowej Inspekcji Radiowej we współdziałaniu z właściwym komendantem wojewódzkim Milicji Obywatelskiej - w stosunku do urządzeń, o których mowa w § 24 ust. 1,
2)
Główny Inspektor Państwowej Inspekcji Radiowej we współdziałaniu z Komendantem Głównym Milicji Obywatelskiej - w stosunku do urządzeń, o których mowa w § 24 ust. 2
-
bez udziału strony, której dotyczy postępowanie.
2.
Decyzję w sprawie złożenia do depozytu urządzeń radiowych wydaje:
1)
okręgowy inspektor Państwowej Inspekcji Radiowej - w stosunku do urządzeń, o których mowa w § 24 ust. 1,
2)
Główny Inspektor Państwowej Inspekcji Radiowej - w stosunku do urządzeń, o których mowa w § 24 ust. 2.
3.
Decyzję w sprawie złożenia do depozytu urządzeń radiowych doręcza się stronie na piśmie w trybie przepisów art. 39 - 48 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 1980 r. Nr 9, poz. 26). Decyzja może być doręczona również przez funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej lub pracownika inspektoratu Państwowej Inspekcji Radiowej.
4.
Decyzja w sprawie złożenia depozytu urządzeń radiowych, wydana przez organy, o których mowa w ust. 2, jest ostateczna. Odwołanie od decyzji nie przysługuje.
5.
Decyzji w sprawie złożenia do depozytu urządzeń radiowych nadaje się rygor natychmiastowej wykonalności.
§  26.
1.
Minister Łączności w uzgodnieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych, w uzasadnionych wypadkach, może wydać oznaczonej osobie lub instytucji zezwolenie na podjęcie złożonych do depozytu urządzeń radiowych, o których mowa w § 23.
2.
Decyzja w sprawie złożenia do depozytu urządzeń radiowych, o których mowa w § 24, może być w każdym czasie uchylona przez organ, który ją wydał, jeżeli ustaną przyczyny uzasadniające utrzymywanie jej w mocy.
§  27.
1.
Osoby fizyczne i kluby radioamatorskie, o których mowa w § 23 ust. 1, są obowiązane do dobrowolnego złożenia, na swój koszt i ryzyko, posiadanych urządzeń radiowych do depozytu w terminie 48 godzin od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
2.
Jednostki organizacyjne, o których mowa w § 24, są obowiązane do dobrowolnego złożenia, na swój koszt i ryzyko, posiadanych urządzeń radiowych do depozytu w terminie 24 godzin od daty doręczenia decyzji w sprawie złożenia do depozytu urządzeń radiowych.
3.
Urządzenia radiowe składa się do depozytu w siedzibie właściwego miejscowo wojewódzkiego urzędu telekomunikacji lub w miejscu wskazanym przez dyrektora tego urzędu.
§  28.
W razie niezłożenia urządzenia radiowego do depozytu w oznaczonym czasie i miejscu, odebrania tego urządzenia i złożenie do depozytu dokonują organy Milicji Obywatelskiej na wniosek właściwego okręgowego inspektora (Głównego Inspektora) Państwowej Inspekcji Radiowej, w trybie odpowiednich przepisów ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. Nr 24, poz. 151 z późniejszymi zmianami).
§  29.
1.
Do urządzeń radiowych składanych do depozytu stosuje się odpowiednio przepisy zarządzenia Ministra Finansów z dnia 6 lipca 1950 r. w sprawie postępowania z depozytami rzeczowymi (Monitor Polski Nr A-79, poz. 925).
2.
Zasady wykorzystywania złożonych do depozytu urządzeń radiowych na potrzeby obronne Państwa określają odrębne przepisy.
3.
Za szkodę wyrządzoną w urządzeniach radiowych złożonych do depozytu ponosi odpowiedzialność Skarb Państwa.
§  30.
Monitor Łączności sprawuje nadzór i kontrolę nad przyjmowaniem do depozytu i składowaniem zdeponowanych urządzeń radiowych.
§  31.
Przepisy rozdziału IV nie naruszają przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 17 lipca 1981 r. w sprawie świadczeń na rzecz obrony kraju (Dz. U. Nr 20, poz. 103).