Tymczasowe organy samorządu w ubezpieczalniach społecznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1944.5.24

Akt utracił moc
Wersja od: 20 września 1944 r.

DEKRET
POLSKIEGO KOMITETU WYZWOLENIA NARODOWEGO
z dnia 7 września 1944 r.
o tymczasowych organach samorządu w ubezpieczalniach społecznych.

Na podstawie ustawy Krajowej Rady Narodowej z dnia 15 sierpnia 1944 r. o tymczasowym trybie wydawania dekretów z mocą ustawy Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego postanawia a Prezydium Krajowej Rady Narodowej zatwierdza, co następuje:

Do czasu wydania przepisów o samorządzie w instytucjach ubezpieczeń społecznych wprowadza się tymczasowe organy samorządowe w ubezpieczalniach społecznych.

Organami tymczasowymi ubezpieczalni społecznej są:

1. tymczasowa rada

2. tymczasowy zarząd

3. dyrekcja

4. tymczasowa komisja rewizyjna

5. tymczasowa komisja rozjemcza

Do tymczasowych organów ubezpieczalni społecznej mają odpowiednie zastosowanie przepisy ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o ubezpieczeniu społecznym (Dz. U.R.P. Nr 51, poz. 396), o ile przepisy niniejszego dekretu nie zawierają odmiennych postanowień.

(1)
W ubezpieczalniach społecznych, liczących nie więcej niż 75.000 obowiązkowo ubezpieczonych, powołuje się tymczasową radę, która składa się z 18 członków.
(2)
W ubezpieczalniach społecznych, liczących trwale więcej niż 75.000 obowiązkowo ubezpieczonych, powołuje się tymczasową radę, która składa się z 27 członków.
(3)
Dwie trzecie członków tymczasowej rady stanowią przedstawiciele ubezpieczonych, jedną trzecią przedstawiciele pracodawców.
(4)
Członków tymczasowej rady powołuje Kierownik Resortu Pracy, Opieki Społecznej i Zdrowia: przedstawicieli ubezpieczonych - z pośród kandydatów, przedstawionych przez organizacje zawodowe robotników i pracowników umysłowych, przedstawicieli pracodawców - z pośród kandydatów, przedstawionych przez organizacje pracodawców.
(5)
Tryb przedstawiania kandydatów na członków tymczasowej rady, jak również sposób powoływania ich zastępców, ustalą szczegółowe przepisy, wydane w drodze rozporządzenia przez Kierownika Resortu Pracy, Opieki Społecznej i Zdrowia.
(1)
Tymczasowa rada wybiera przewodniczącego z grupy ubezpieczonych i dwóch jego zastępców, a to jednego z grupy ubezpieczonych, a drugiego z grupy pracodawców.
(2)
Wybór przewodniczącego i jego zastępców powinien nastąpić najdalej w ciągu 2 tygodni od dnia powołania tymczasowej rady. W razie niedojścia do skutku wyboru w tym terminie, przewodniczącego i jego zastępców mianuje Kierownik Resortu Pracy, Opieki Społecznej i Zdrowia z pośród członków tymczasowej rady z zachowaniem postanowień punktu pierwszego niniejszego artykułu.
(1)
Tymczasowy zarząd ubezpieczalni społecznej składa się z przewodniczącego tymczasowej rady, jego zastępców i trzech członków, a mianowicie: dwóch przedstawicieli ubezpieczonych i jednego przedstawiciela pracodawców, wybieranych przez tymczasową radę ze swego grona w poszczególnych grupach (ubezpieczonych i pracodawców).
(2)
Tymczasowy zarząd ubezpieczalni społecznej powinien być wybrany najdalej w ciągu 2 tygodni od daty ukonstytuowania się tymczasowej rady.
(1)
Tymczasowa komisja rewizyjna składa się z 5 członków i tyluż ich zastępców, wybranych przez tymczasową radę.
(2)
Członków tymczasowej komisji rewizyjnej i ich zastępców wybiera tymczasowa rada z poza swego grona - 3 z grupy ubezpieczonych i 2 z grupy pracodawców, na pierwszym posiedzeniu po ukonstytuowaniu się tymczasowej rady.

Uchyla się moc prawną przepisów ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o ubezpieczeniu społecznym (Dz. U.R.P. Nr 51, poz. 396), oraz na niej opartych rozporządzeń, o ile są one sprzeczne z postanowieniami niniejszego dekretu.

Wykonanie niniejszego dekretu porucza się Kierownikowi Resortu Pracy, Opieki Społecznej i Zdrowia.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.