Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1950.36.333

Akt utracił moc
Wersja od: 26 sierpnia 1950 r.

USTAWA
z dnia 20 lipca 1950 r.
o Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

1.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych, działający na podstawie ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o ubezpieczeniu społecznym (Dz. U. R. P. Nr 51, poz. 396), wykonuje wszystkie rodzaje ubezpieczeń społecznych z wyjątkiem czynności, powierzonych Zakładowi Lecznictwa Pracowniczego.
2.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych posiada osobowość prawną.
3.
Siedzibą Zakładu jest m. st. Warszawa.
4.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma prawo używania pieczęci z godłem państwowym i napisem "Zakład Ubezpieczeń Społecznych" w otoku.
5.
Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych są przy wykonywaniu obowiązków urzędowych zrównani z pracownikami państwowymi, tak co do ochrony prawnej, jak i co do odpowiedzialności sądowo-karnej. Do pracy tych pracowników stosuje się ogólne przepisy ustawodawstwa pracy.

Na czele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stoi dyrektor naczelny.

Celem obsługi ubezpieczonych Zakład Ubezpieczeń Społecznych posiada oddziały wojewódzkie i oddziały obwodowe, których okręgi pokrywają się z podziałem administracyjnym Państwa.

W celu rozpatrywania odwołań od decyzji oddziału w sprawach o świadczenia pieniężne z wyjątkiem świadczeń rentowych tworzy się w siedzibach oddziałów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych komisje odwoławcze ubezpieczeń społecznych.

1.
Tworzy się rady ubezpieczeń społecznych: główną, wojewódzkie i obwodowe.
2.
Członków Rady Głównej powołuje Centralna Rada Związków Zawodowych; członków rad wojewódzkich i obwodowych oraz członków komisji odwoławczych powołują właściwe okręgowe i powiatowe rady związków zawodowych.

Do zakresu działania rad ubezpieczeń społecznych należy:

1)
opiniowanie projektów budżetu, planów działalności oraz planów inwestycyjnych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
2)
występowanie z wnioskami dotyczącymi działalności Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
3)
wykonywanie nadzoru społecznego nad działalnością Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w szczególności przez kontrolę działalności świadczeniowej, rozpatrywanie okresowych i rocznych sprawozdań Zakładu oraz kontrolę gospodarki.

Rada Ministrów po zasięgnięciu opinii Centralnej Rady Związków Zawodowych nadaje statut Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych.

Statut Zakładu Ubezpieczeń Społecznych określi w szczególności:

1)
organizację Zakładu i oddziałów, zakres ich właściwości, tryb tworzenia oddziałów i ustalenia ich właściwości, tryb podejmowania decyzji w sprawach, wynikających ze stosunku ubezpieczeniowego,
2)
skład i uprawnienia, tryb powoływania i odwoływania członków oraz tryb postępowania rad ubezpieczeń społecznych i komisji odwoławczych jak również zasady współpracy rad ubezpieczeń społecznych z organami Zakładu.
1.
Dochody i wydatki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wchodzą do budżetu Państwa pełnymi kwotami.
2.
Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych może być przekazywany na jego potrzeby w zarząd i użytkowanie majątek, stanowiący własność Skarbu Państwa. Przekazywanie następuje w trybie, przewidzianym w obowiązujących przepisach, a w ich braku - w drodze uchwał Rady Ministrów.
1.
Nadzór państwowy nad działalnością Zakładu Ubezpieczeń Społecznych sprawuje Minister Pracy i Opieki Społecznej.
2.
Do Ministra Pracy i Opieki Społecznej należy w szczególności:
1)
powoływanie i odwoływanie po zasięgnięciu opinii Centralnej Rady Związków Zawodowych dyrektora naczelnego Zakładu i jego zastępcy,
2)
uchylanie decyzji władz Zakładu, jeśli są sprzeczne z prawem lub celami Zakładu, z wyjątkiem decyzji w sprawach świadczeń i innych, wynikających ze stosunku ubezpieczeniowego.
1.
Znosi się:
1)
Fundusz Ubezpieczenia Emerytalnego Robotników, Fundusz Ubezpieczenia Emerytalnego Pracowników Umysłowych, Fundusz Ubezpieczenia od wypadków i chorób zawodowych, Ogólny Fundusz Ubezpieczenia na wypadek choroby i macierzyństwa oraz Fundusz Ubezpieczenia Rodzinnego,
2)
ubezpieczalnie społeczne,
3)
Spółkę Bracką w Tarnowskich Górach i Kasę Bratnią Górników w Sosnowcu.
2.
Prawa i obowiązki wymienionych w ust. 1 funduszów i instytucji przechodzą na Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Pracownicy instytucji, wymienionych w ust. 1 pkt 2) i 3), stają się pracownikami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
1.
Dotychczasowe rady, działające przy Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i ubezpieczalniach społecznych, działają do czasu powołania rad ubezpieczeń społecznych, przewidzianych w art. 5.
2.
Dotychczasowe komisje rozjemcze ubezpieczalni społecznych działają do czasu powołania komisji odwoławczych, przewidzianych w art. 4.
1.
Nieważne są postanowienia układów zbiorowych i indywidualnych umów o pracę, które przyznają pracownikom instytucji ubezpieczeń społecznych i prowadzonych przez nie urządzeń uprawnienia, z jakich nie korzystają inni pracownicy według ogólnych zasad, normujących stosunki pracy.
2.
Nieważne są również uprawnienia z tytułu zastępczych zaopatrzeń emerytalnych, przysługujące pracownikom instytucji ubezpieczeń społecznych w przypadku zwolnienia z pracy z przyczyn innych, niż niezdolność do wykonywania zawodu lub starość.

Uchyla się przepisy prawne, dotyczące spraw, unormowanych niniejszą ustawą, a w szczególności:

1)
art. 17, 17a, 18, 19, 22-92, 129-133, 233-249 i 254-268 ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o ubezpieczeniu społecznym (Dz. U. R. P. Nr 51, poz. 396),
2)
art. 1 i 6 dekretu z dnia 28 października 1947 r. o ubezpieczeniu rodzinnym (Dz. U. R. P. Nr 66, poz. 414), przy czym w pozostałych przepisach tego dekretu wyrazy "Fundusz Zasiłków Rodzinnych" zastępuje się wyrazami "ubezpieczenie rodzinne",
3)
dekret Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 7 września 1944 r. o tymczasowych organach samorządu w ubezpieczalniach społecznych (Dz. U. R. P. Nr 5, poz. 24).

Wykonanie ustawy porucza się Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.