Wykonanie dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 7 września 1944 r. o tymczasowych organach samorządu w ubezpieczalniach społecznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1944.7.34

Akt utracił moc
Wersja od: 1 maja 1945 r.

ROZPORZĄDZENIE
KIEROWNIKA RESORTU PRACY, OPIEKI SPOŁECZNEJ I ZDROWIA
z dnia 1 października 1944 r.
w sprawie wykonania dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 7 września 1944 r. o tymczasowych organach samorządu w ubezpieczalniach społecznych.

Na podstawie art. 9 i art. 4 ust. 5 dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 7 września 1944 r. o tymczasowych organach samorządu w ubezpieczalniach społecznych (Dz. U. R. P. Nr 5, poz. 24) zarządza się, co następuje:
Kierownik Resortu Pracy, Opieki Społecznej i Zdrowia wzywa w drodze obwieszczenia, ogłoszonego w Monitorze Polskim, organizacje zawodowe robotników i pracowników oraz izby przemysłowo-handlowe i organizacje zawodowe pracodawców przemysłowo-handlowych, czynne z okręgu danej ubezpieczalni społecznej, tudzież zarządy przedsiębiorstw i instytucji państwowych i samorządowych, czynnych w okręgu danej ubezpieczalni społecznej, a nienależących do stowarzyszeń zawodowych pracodawców, aby przedstawiły w oznaczonym terminie listy kandydatów na członków i zastępców członków tymczasowej rady ubezpieczalni społecznej. Organizacje zawodowe robotników i pracowników umysłowych złożyć mogą jedną wspólną listę kandydatów. To samo dotyczy organizacji pracodawców.
Wezwanie o przedstawienie list kandydatów winno obejmować:
1)
liczbę powołać się mających członków tymczasowej rady danej ubezpieczalni społecznej oraz liczbę zastępców;
2)
oznaczenie okręgu ubezpieczalni społecznej;
3)
termin do złożenia list kandydatów;
4)
warunki jakim mają odpowiadać kandydaci.
Termin do przedstawienia list kandydatów wynosi 21 dni, licząc od dnia ogłoszenia obwieszczenia w Monitorze Polskim.
Lista kandydatów winna obejmować potrójną liczbę osób w stosunku do powołać się mającej liczby członków tymczasowej rady danej ubezpieczalni społecznej z odpowiedniej grupy (ubezpieczonych i pracodawców).
Do list kandydatów winno być dołączone oświadczenie organizacji zawodowej, lub przedsiębiorstwa, nie należącego do organizacji zawodowej, stwierdzające, że kandydaci odpowiadają wymogom przewidzianym w art. 13 ustawy konstytucyjnej z dnia 17 marca 1921 r. o biernym prawie wyborczym, nadto w stosunku do kandydatów, przedstawionych przez organizacje zawodowe robotników i pracowników umysłowych, niezbędnym jest zaświadczenie właściwej ubezpieczalni społecznej, iż w dniu, poprzedzającym ukazanie się obwieszczenia, o którym mowa w § 1, byli przynajmniej przez 3 tygodnie ubezpieczeni w danej ubezpieczalni społecznej.
Uprawnione do przedstawienia list kandydatów organizacje i przedsiębiorstwa składają listy kandydatów wraz z załącznikami (§ 7) Kierownikowi Resortu Prący, Opieki Społecznej i Zdrowia.
Przy składaniu list kandydatów Kierownikowi Resortu Pracy, Opieki Społecznej i Zdrowia organizacje zawodowe robotników i pracowników umysłowych oraz stowarzyszenia zawodowe pracodawców i przedsiębiorstwa państwowe i samorządowe oprócz dołączenia danych, wymienionych w § 5 winny:
a)
udowodnić swoje prawo do przedstawienia listy kandydatów, a w szczególności dołączyć zaświadczenie właściwego obwodowego inspektora pracy lub władzy powiatowej administracji ogólnej, stwierdzające, że posiadają charakter organizacyj zawodowych oraz, że są czynne w okręgu danej ubezpieczalni społecznej;
b)
podać - o ile chodzi o listy kandydatów z grupy ubezpieczonych - liczbę robotników i pracowników umysłowych, zrzeszonych w organizacji zawodowej pracowniczej i zatrudnionych w okręgu danej ubezpieczalni społecznej, o ile zaś chodzi o listy kandydatów z grupy pracodawców - dane orientacyjne o liczbie pracowników zatrudnionych w okręgu danej ubezpieczalni społecznej przez ogół członków organizacj i zawodowej pracodawców, względzie przez przedsiębiorstwa i instytucje państwowe i samorządowe.
Kierownik Resortu Pracy, Opieki Społecznej i Zdrowia na podstawie złożonych list kandydatów powołuje członków tymczasowej rady ubezpieczalni społecznej oraz ich zastępców - z zachowaniem przepisu art. 4 ust. 3 dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 7 września 1944 r. (Dz. U. R. P. Nr 5, poz. 24), kierując się tym, by członkowie tymczasowej rady i ich zastępcy reprezentowali, o ile możności, wszystkie ważniejsze gałęzie pracy, istniejące w okręgu danej ubezpieczalni społecznej.
W razie opróżnienia stanowiska członka tymczasowej rady ubezpieczalni społecznej wchodzi w jego miejsce zastępca według kolejności listy, ustalonej przez Kierownika Resortu Pracy, Opieki Społecznej i Zdrowia.
Pierwsze posiedzenie powołanej przez Kierownika Resortu Pracy, Opieki Społecznej i Zdrowia tymczasowej rady ubezpieczalni społecznej zwołuje dyrektor ubezpieczalni najdalej w ciągu 7 dni od dnia powołania.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dnia 3 lipca 1945 r. (Dz.U.45.23.136) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 1945 r.
2 § 3 zmieniony przez § 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dnia 3 lipca 1945 r. (Dz.U.45.23.136) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 1945 r.