Oznaczanie wyrobów znakami akcyzy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1994.26.93

Akt utracił moc
Wersja od: 15 marca 2001 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 19 lutego 1994 r.
w sprawie oznaczania wyrobów znakami akcyzy.

Na podstawie art. 1 ust. 2, art. 5 ust. 6, art. 6 ust. 5 pkt 1, art. 7 ust. 6 pkt 1, art. 8 ust. 3, art. 12 ust. 2, art. 13 ust. 4, art. 17 i art. 19 ust. 2 ustawy z dnia 2 grudnia 1993 r. o oznaczaniu wyrobów znakami skarbowymi akcyzy (Dz. U. Nr 127, poz. 584) oraz art. 9 pkt 4, art. 12 pkt 2 i art. 26 ust. 3 ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. z 1993 r. Nr 108, poz. 486 i Nr 134, poz. 646) i art. 6 ust. 10 pkt 2 i art. 35 ust. 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50, Nr 28, poz. 127 i Nr 129, poz. 599) zarządza się, co następuje:
 
1.
Obowiązek oznaczania znakami akcyzy wprowadza się w następujących terminach w stosunku do następujących wyrobów:
1)
z dniem 1 kwietnia 1994 r. - w stosunku do importowanych i krajowych wyrobów:
a)
przemysłu tytoniowego (SWW 2552-1, -2, -5, -8, -9),
b)
przemysłu spirytusowego (SWW 2443),
2)
z dniem 1 stycznia 1996 r. - w stosunku do importowanych i krajowych wyrobów winiarskich (SWW 2471, 2472-1, -2, 2473, 2474-1),
3) 2
z dniem 1 marca 1996 r. - w stosunku do wyrobów przemysłu spirytusowego i drożdżowego (SWW 2449-5, -9).
2. 3
Zwalnia się do dnia 31 grudnia 2002 r. z obowiązku oznaczania znakami akcyzy następujące importowane i krajowe wyroby:
1)
paliwa do silników (SWW 0242-2),
2)
oleje smarowe i specjalne (SWW 0243),
3) 4
wyroby przemysłu spirytusowego i drożdżowego (SWW 2441, 2442, 2444, 2449-1, -2, -3, -4),
4)
wyroby winiarskie (SWW 2474-2, -3),
5)
piwo (SWW 2483),
6)
inne niż wymienione w pkt 3-5 napoje alkoholowe o zawartości alkoholu powyżej 1,5% bez względu na symbol SWW, z wyjątkiem wymienionych w ust. 1 pkt 1 lit. b) i pkt 2,
7)
wyroby przemysłu tytoniowego (SWW 2552-3, -4, -6, -7).
1. 5
Wprowadza się, do oznaczania wyrobów określonych w § 1 ust. 1, znaki akcyzy w postaci banderol podatkowych i legalizacyjnych. Wzory banderol podatkowych określają załączniki nr 1 i 1a, a wzory banderol legalizacyjnych określają załączniki nr 2 i 2a do rozporządzenia.
1a. 6
Wprowadzenie na ustalonych wzorach banderol, o których mowa w ust. 1, numerów ewidencyjnych lub wynikających ze zmian przepisów prawa zmian określeń nazw wyrobów - nie stanowi zmiany wzorów tych banderol oraz jest ogłaszane w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Finansów.
2. 7
Wysokość zaliczki na podatek akcyzowy odpowiadającej wartości banderol podatkowych określa załącznik nr 3 do rozporządzenia. Wysokość odpłatności za sprzedaż banderol legalizacyjnych określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
2a. 8
Wysokość odpłatności z tytułu pokrycia co najmniej 80% kosztów wytworzenia banderol podatkowych określa załącznik nr 10 do rozporządzenia.
3.
W przypadku gdy wartość banderoli podatkowej (wysokość zaliczki na podatek akcyzowy) równa się wysokości podatku akcyzowego albo przewyższa wysokość podatku akcyzowego od wyrobu podlegającego oznaczaniu tą banderolą, to wówczas wartość tej banderoli równa się 80% wysokości podatku akcyzowego od tego wyrobu.
1.
Banderole są umieszczane na opakowaniach jednostkowych wyrobów w sposób szczegółowo określony w załączniku nr 5 do rozporządzenia, z tym że banderole legalizacyjne stosowane do oznaczania w obrocie handlowym wyrobów nie oznaczonych, z uszkodzonymi, nieodpowiednimi lub nieprawidłowo nałożonymi banderolami - są umieszczane na tych wyrobach w istniejącym stanie ich opakowań jednostkowych.
2. 9
W szczególnie uzasadnionych przypadkach, a zwłaszcza w razie stosowania rodzajowo innych (nietypowych) opakowań niż określone w załączniku nr 5, banderole mogą być z urzędu lub na wniosek podatnika, na podstawie decyzji właściwego w sprawach banderol urzędu skarbowego, umieszczane przez czas oznaczony albo nie oznaczony odmiennie niż w sposób ustalony w załączniku nr 5, przy zachowaniu jednak ogólnych zasad umieszczania znaków akcyzy na wyrobach (opakowaniach wyrobów). Decyzja urzędu skarbowego powinna określać rodzaj, nazwę i pochodzenie wyrobu, zawartość i rodzaj opakowania wyrobu, szczegółowo odmienny sposób umieszczania banderoli na opakowaniu oraz czas obowiązywania decyzji.
(skreślony).
1.
Producent (importer) zgłasza do Ministerstwa Finansów wstępne zapotrzebowanie na banderole na rok następny najpóźniej w październiku roku poprzedzającego. Wzór wstępnego zapotrzebowania stanowi załącznik nr 7 do rozporządzenia.
2. 11
W razie wystąpienia w ciągu roku kalendarzowego okoliczności uzasadniających złożenie, zmianę lub cofnięcie wstępnego zapotrzebowania na banderole - podmiot, którego to dotyczy, jest obowiązany, z chwilą powstania tych okoliczności, do niezwłocznego złożenia do Ministerstwa Finansów takiego zapotrzebowania, jego zmiany lub cofnięcia. Zmianą wstępnego zapotrzebowania jest także złożenie zapotrzebowania dodatkowego, uzupełniającego lub zastępującego złożone. Dotyczy to również jednorazowego zapotrzebowania wstępnego.
3. 12
Niezłożenie wstępnego zapotrzebowania, jego zmiany lub cofnięcia w trybie określonym w ust. 1 i 2 powoduje, że wynikające z tego skutki braku banderol obciążają podmiot, który nie dopełnił obowiązków w tym zakresie.
1.
Producent (importer) jest obowiązany prowadzić ewidencję wydanych, zużytych, uszkodzonych, zwróconych, utraconych oraz zniszczonych banderol, według wzoru stanowiącego załącznik nr 8 do rozporządzenia.
2.
Ewidencja banderol jest prowadzona liczbowo, odrębnie dla każdego rodzaju banderol; każda strona ewidencji jest parafowana przez producenta (importera) oraz jest opatrzona pieczęcią właściwego urzędu kontroli skarbowej.
3.
Producent (importer) wykazuje na bieżąco wydane mu banderole oraz ich zużycie, utratę, zniszczenie i uszkodzenie. Przez bieżące wykazywanie rozumie się dokonywanie zapisów w dniu wystąpienia zdarzeń uzasadniających dokonanie stosownych wpisów do ewidencji lub najpóźniej w dniu ujawnienia tych zdarzeń.
4.
Producent (importer) co miesiąc dokonuje podsumowania wydanych, zużytych, uszkodzonych, zwróconych, utraconych i zniszczonych banderol, w rachunku narastającym. Stan na koniec roku podatkowego przenosi się do ewidencji na rok następny jako stan początkowy.
5.
Wydaniem, według ewidencji, jest także otrzymanie na podstawie upoważnień właściwych urzędów skarbowych nowych banderol za zwrócone banderole, nie wykorzystane i nie uszkodzone lub za banderole utracone, zniszczone lub uszkodzone w ramach dopuszczalnych norm strat w procesie oznaczania wyrobów banderolami.
Producent jest zobowiązany do sporządzania raportu dziennego, w którym określa liczbę i rodzaj banderol, zużytych danego dnia do oznaczenia opakowań jednostkowych wyrobów, a także liczbę i rodzaj banderol uszkodzonych, utraconych oraz zniszczonych. Raport podpisują co najmniej dwie osoby, w tym osoba odpowiedzialna za produkcję.
Utrata, zniszczenie lub uszkodzenie banderol musi być potwierdzone protokołem sporządzonym przez dwie osoby reprezentujące producenta (importera) albo przez jedną osobę, jeżeli zapewnienie reprezentacji dwuosobowej nie jest możliwe, oraz przez obecnego przy tych zdarzeniach pracownika szczególnego nadzoru podatkowego. Wzór protokołu stanowi załącznik nr 9 do rozporządzenia.
1. 14
Banderole są wydawane i pobierane oraz zwracane i przyjmowane na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego, sporządzonego przez dwie osoby reprezentujące każdą ze stron czynności objętych protokołem, a jeżeli zapewnienie przez strony reprezentacji dwuosobowej nie jest możliwe - przez jedną osobę z każdej strony. Protokół powinien określać miejsce, datę i czas czynności, rodzaj i liczbę banderol oraz, jeżeli występuje, oznaczenie serii i numer ewidencyjny banderol lub inne właściwości banderol pozwalające na ich identyfikację, a także strony czynności i nazwiska osób w nich uczestniczących oraz ich podpisy.
2.
Odpis protokołu, o którym mowa w ust. 1, jest składany przez producenta (importera) we właściwym w sprawach banderol urzędzie skarbowym, chyba że urząd ten wydał lub przyjął zwrot banderol.
3.
Przepis ust. 1 ma odpowiednie zastosowanie do wydawania oraz zwrotu banderol występującego u producenta wyrobów podlegających oznaczaniu.
Urząd skarbowy może zażądać przed każdorazowym wydaniem oraz sprzedażą banderol lub wydaniem upoważnienia do wydania banderol przedłożenia ewidencji banderol i sprawdzić stan zapisów, umieszczając na niej adnotację o dokonanym sprawdzeniu.
1.
Przechowywanie oraz transport banderol jest dokonywany w sposób zabezpieczający banderole przed utratą, kradzieżą, zniszczeniem lub uszkodzeniem.
2.
Sposób przechowywania oraz transportu, o którym mowa w ust. 1, polega na zapewnieniu odpowiednich środków transportu, pomieszczeń, miejsc przechowywania, zwłaszcza w postaci kas pancernych lub skarbców, oraz ochrony w sposób przyjęty przy przechowywaniu oraz transporcie pieniędzy.
3.
Dostęp do pomieszczeń i miejsc przechowywania banderol mogą mieć wyłącznie imiennie określone, upoważnione do tego osoby.
4.
Transport oraz miejsce przechowywania banderol jest plombowane przez osoby upoważnione, niezależnie od stosowanych zabezpieczeń przed kradzieżą, uszkodzeniem, zniszczeniem oraz utratą banderol.
5.
Zdjęcie plomby następuje każdorazowo w obecności co najmniej dwóch osób. W przypadku stwierdzenia naruszenia lub uszkodzenia stanu plomby należy sporządzić protokół oraz remanent banderol.
Banderole nie wykorzystane i nie uszkodzone, uszkodzone oraz banderole, które przed zastosowaniem utraciły ważność, są zwracane właściwemu w sprawach banderol urzędowi skarbowemu, wytwórcy banderol lub bankowi państwowemu, który wydał te banderole.
Dopuszczalne straty (utrata, zniszczenie, uszkodzenie) banderol powstałe w procesie oznaczania nimi wyrobów (opakowań jednostkowych wyrobów) na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej mogą wynosić najwyżej:
1)
0,5% - dla opakowań jednostkowych wyrobów spirytusowych,
2)
0,5% - dla opakowań jednostkowych wyrobów tytoniowych,
3)
0,5% - dla opakowań jednostkowych wyrobów winiarskich.
1.
Wyroby przewożone przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (tranzyt), które nie podlegają obowiązkowi oznaczenia ich banderolami, są przewożone w następujących maksymalnych terminach:
1)
7 dni dla przewozów lotniczych,
2)
48 godzin dla przewozu pojazdami samochodowymi,
3)
5 dni dla przewozu statkami i innymi jednostkami pływającymi żeglugi śródlądowej,
4) 16
14 dni dla przewozu koleją.
2. 17
W razie tranzytu z wykorzystaniem różnych rodzajów przewozów maksymalny termin przewozu wyrobów przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej równa się sumie terminów przewidzianych dla różnych rodzajów przewozów stosowanych w tranzycie, z tym że termin ten nie może być dłuższy niż 28 dni.
1.
Banderole podatkowe wprowadzone na podstawie rozporządzenia określonego w § 18 zachowują ważność i są banderolami podatkowymi w rozumieniu rozporządzenia.
2.
Wyrób oznaczony banderolą legalizacyjną wprowadzoną na podstawie rozporządzenia, o którym mowa w § 18, wymaga ponownego oznaczenia nową banderolą legalizacyjną wprowadzoną na podstawie rozporządzenia, z tym że nowa banderola legalizacyjna jest sprzedawana z zaliczeniem odpłatności za dotychczasową banderolę legalizacyjną. Wnioskodawca składa potwierdzony przez urząd kontroli skarbowej spis wyrobów oznaczonych dotychczasowymi banderolami legalizacyjnymi oraz dokonuje oznaczenia wyrobów nowymi banderolami legalizacyjnymi w obecności pracownika szczególnego nadzoru podatkowego. Z czynności ponownego oznaczenia wyrobów sporządza się protokół, który należy złożyć we właściwym w sprawach banderol urzędzie skarbowym. Także w razie zwrotu dotychczasowych banderol legalizacyjnych nie wykorzystanych i nie uszkodzonych nowe banderole legalizacyjne są sprzedawane z zaliczeniem odpłatności za dotychczasowe zwrócone banderole legalizacyjne.
Kontrolę oznaczania opakowań jednostkowych wyrobów banderolami regulują odrębne przepisy dotyczące szczególnego nadzoru podatkowego.
Na wniosek podatnika może nastąpić wydanie oraz sprzedaż banderol lub wydanie upoważnień do wydania banderol - przed terminem powstania obowiązku oznaczania banderolami wyrobów (opakowań wyrobów). W takim wypadku stosuje się w odpowiednim zakresie przepisy dotyczące znaków akcyzy oraz szczególnego nadzoru podatkowego.
Do postępowania w sprawach banderol, wszczętych i nie zakończonych na podstawie przepisów dotychczasowych, mają zastosowanie przepisy rozporządzenia.
Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 30 czerwca 1993 r. w sprawie szczególnego nadzoru podatkowego nad wytwarzaniem, obrotem i importem niektórych wyrobów oraz podatku akcyzowego od tych wyrobów (Dz. U. Nr 59, poz. 275, Nr 69, poz. 333, Nr 81, poz. 381 i Nr 134, poz. 655).
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 1994 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

  19 WZORY BANDEROL PODATKOWYCH NA OPAKOWANIA JEDNOSTKOWE IMPORTOWANYCH I KRAJOWYCH WYROBÓW TYTONIOWYCH (PAPIEROSÓW) I SPIRYTUSOWYCH

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK  1A

  20 WZORY BANDEROL PODATKOWYCH NA OPAKOWANIA JEDNOSTKOWE IMPORTOWANYCH I KRAJOWYCH WYROBÓW WINIARSKICH ORAZ NA NIETYPOWE LUB O NIETYPOWEJ LICZBIE PAPIEROSÓW OPAKOWANIA JEDNOSTKOWE IMPORTOWANYCH I KRAJOWYCH WYROBÓW TYTONIOWYCH (PAPIEROSÓW)

I. Wzory banderol podatkowych na opakowania jednostkowe importowanych wyrobów winiarskich

(rys. pominięte)

II. Wzory banderol podatkowych na opakowania jednostkowe krajowych wyrobów winiarskich

(rys. pominięte)

III. Wzór banderoli podatkowej na nietypowe opakowania jednostkowe importowanych wyrobów tytoniowych (papierosów)

(rys. pominięty)

IV. Wzory banderol podatkowych na nietypowe opakowania jednostkowe krajowych wyrobów tytoniowych (papierosów)

(rys. pominięte)

V. Wzory banderol podatkowych na opakowania jednostkowe importowanych wyrobów tytoniowych (papierosów) o nietypowej liczbie papierosów

(rys. pominięte)

VI. Wzory banderol podatkowych na opakowania jednostkowe krajowych wyrobów tytoniowych (papierosów) o nietypowej liczbie papierosów

(rys. pominięte)

Objaśnienia:

1. (skreślony).

2. (skreślony).

3. Wzory banderol podatkowych, określone w poz. I i II, dotyczą wszystkich opakowań jednostkowych wyrobów winiarskich, w tym także innych (nietypowych) niż określone w załączniku nr 5 (rys. 5 i 6) do rozporządzenia.

4. Wzory banderol podatkowych, określone w poz. III i IV, dotyczą - niezależnie od liczby papierosów - innych (nietypowych) opakowań jednostkowych wyrobów tytoniowych (papierosów) niż opakowania miękkie i twarde, określone w załączniku nr 5 (rys. 1 i 2) do rozporządzenia (wzory zawierają przykładową liczbę papierosów).

5. Wzory banderol podatkowych, określone w poz. V i VI, dotyczą typowych opakowań jednostkowych wyrobów tytoniowych (miękkich i twardych) określonych w załączniku nr 5 (rys. 1 i 2) do rozporządzenia, ale zawierających inną (nietypową) liczbę papierosów niż 10, 20, 25 sztuk w opakowaniu (wzory zawierają przykładową liczbę papierosów).

OPIS WZORÓW BANDEROL PODATKOWYCH NA OPAKOWANIA JEDNOSTKOWE WYROBÓW WINIARSKICH*)

PozycjaRysunekCechy graficzneWymiary w mm
długośćszerokość
12345
I.11-5Banderola1) jest zadrukowana jednostronnie techniką offsetową i ma:

- tło koloru jasnoniebiesko-fioletowego nie

obejmujące dwóch marginesów banderoli, które po

obu stronach kończy się w kierunku marginesów w

kolorze fioletowym mikrodrukiem prostoliniowym:

MINISTERSTWO FINANSÓW RP,

- napisy koloru czarnografitowego w trzech

wierszach na lewym marginesie banderoli:

MINISTERSTWO, FINANSÓW RP, ZNAK AKCYZY, i w tym

samym kolorze na prawym marginesie banderoli

napisy w czterech wierszach określające

zawartość opakowania, serię i datę wytworzenia

banderoli2),

- dużą rozetę koloru granatowego, która kończy

się po obu stronach w kierunku marginesów

powtórzonym dwuwierszowym w kolorze granatowym

mikrodrukiem krzywoliniowym: ZNAKAKCYZY,

BANDMFRPPODAT, i zawiera w lewym okienku serię

banderoli w kolorze czarnografitowym, a w

prawym okienku numer ewidencyjny3) (wyzerowany)

w kolorze czarnobordowym,

- dwie małe rozety owalne w kolorze srebrnym

wydrukowane z lewej i z prawej strony dużej

rozety.

11014
I.26-20Banderola1) jest zadrukowana jednostronnie techniką offsetową i ma:

- tło koloru jasnoniebiesko-fioletowego nie

obejmujące dwóch marginesów banderoli, które po

obu stronach kończy się w kierunku marginesów w

kolorze fioletowym powtórzonym mikrodrukiem

prostoliniowym: MINISTERSTWO FINANSÓW RP,

- napisy koloru czarnografitowego w trzech

wierszach na lewym marginesie banderoli:

MINISTERSTWO, FINANSÓW RP, ZNAK AKCYZY, i w tym

samym kolorze na prawym marginesie banderoli

napisy w czterech wierszach określające

zawartość opakowania, serię i datę wytworzenia

banderoli2),

- dużą rozetę koloru granatowego, która kończy

się po obu stronach w kierunku marginesów

powtórzonym dwuwierszowym w kolorze granatowym

mikrodrukiem krzywoliniowym: MFZNAK*AKCYZYRP,

MF*BAND*PODAT*RP,i zawiera w lewym okienku

serię banderoli w kolorze czarnografitowym, a w

prawym okienku numer ewidencyjny3) (wyzerowany)

w kolorze czarnobordowym,

- dwie małe rozety owalne w kolorze srebrnym

wydrukowane z lewej i z prawej strony dużej

rozety.

16016
II.11-5Banderola1) jest zadrukowana jednostronnie techniką offsetową i ma:

- tło koloru żółto-zielonego nie obejmujące dwóch

marginesów banderoli, które po obu stronach

kończy się w kierunku marginesów w kolorze

zielonym mikrodrukiem prostoliniowym:

MINISTERSTWO FINANSÓW RP,

- napisy koloru czarnografitowego w trzech

wierszach na lewym marginesie banderoli:

MINISTERSTWO, FINANSÓW RP, ZNAK AKCYZY, i w tym

samym kolorze na prawym marginesie banderoli

napisy w czterech wierszach określające

zawartość opakowania, serię i datę wytworzenia

banderoli2),

- dużą rozetę kolory zielonego, która kończy się

po obu stronach w kierunku marginesów

powtórzonym dwuwierszowym w kolorze zielonym

mikrodrukiem krzywoliniowym: ZNAKAKCYZY,

BANDMFRPPODAT, i zawiera w lewym okienku serię

banderoli w kolorze czarnografitowym, a w

prawym okienku numer ewidencyjny3) (wyzerowany)

w kolorze czarnobordowym,

- dwie małe rozety owalne w kolorze srebrnym

wydrukowane z lewej i z prawej strony dużej

rozety

11014
II.26-20Banderola1) jest zadrukowana jednostronnie techniką offsetową i ma:

- tło koloru żółto-zielonego nie obejmujące dwóch

marginesów banderoli, które po obu stronach

kończy się w kierunku marginesów w kolorze

zielonym powtórzonym mikrodrukiem

prostoliniowym: MINISTERSTWO FINANSÓW RP,

- napisy koloru czarnografitowego w trzech

wierszach na lewym marginesie banderoli:

MINISTERSTWO, FINANSÓW RP, ZNAK AKCYZY, i w tym

samym kolorze na prawym marginesie banderoli

napisy w czterech wierszach określające

zawartość opakowania, serię i datę wytworzenia

banderoli2),

- dużą rozetę koloru zielonego, która kończy się

po obu stronach w kierunku marginesów

powtórzonym dwuwierszowym w kolorze zielonym

mikrodrukiem krzywoliniowym: MFZNAK*AKCYZYRP,

MF*BAND*PODAT*RP, i zawiera w lewym okienku

serię banderoli w kolorze czarnografitowym, a w

prawym okienku numer ewidencyjny3) (wyzerowany)

w kolorze czarnobordowym,

- dwie małe rozety owalne w kolorze srebrnym

wydrukowane z lewej i z prawej strony dużej

rozety.

16016

Objaśnienia:

1) (skreślony).

2) (skreślony).

3) Banderola każdego poszczególnego rodzaju ma w ramach roku kalendarzowego kolejny numer ewidencyjny przedstawiony przykładowo w postaci wyzerowanej.

*) Zmiany innych właściwości wzorów banderol papierowych niż właściwości określone w tym załączniku oraz zmiany dat wytworzenia i numerów ewidencyjnych banderol nie stanowią zmiany wzorów banderol.

OPISY WZORÓW BANDEROL PODATKOWYCH NA NIETYPOWE LUB O NIETYPOWEJ LICZBIE PAPIEROSÓW OPAKOWANIA JEDNOSTKOWE WYROBÓW TYTONIOWYCH (PAPIEROSÓW)*)

PozycjaRysunekCechy graficzneWymiary w mm
długośćszerokość
12345
IIIRys.Banderola1) jest zadrukowana jednostronnie2) i ma wykonane techniką offsetową tło koloru różowo- niebieskiego, powtarzające się napisy koloru niebieskiego: MINISTERSTWO FINANSÓW, umieszczone w dwóch równoległych liniach biegnących wzdłuż dłuższych boków banderoli, oraz napisy koloru czarnego: MINISTERSTWO FINANSÓW RP, AKCYZA, i określające serię, datę wytworzenia banderoli3) oraz zawartość opakowania jednostkowego, a także ma wykonaną techniką wklęsłodrukową dużą rozetę koloru granatowego i pośrodku małą rozetę koloru niebieskiego zmieniającą się w kolor zielony.5022
IV1-4Banderola1) jest zadrukowana jednostronnie2) i ma wykonane techniką offsetową tło koloru seledynowo-zielonego, powtarzające się napisy koloru zielonego: MINISTERSTWO FINANSÓW, umieszczone w dwóch równoległych liniach biegnących wzdłuż dłuższych boków banderoli, oraz napisy koloru czarnego: MINISTERSTWO FINANSÓW RP, AKCYZA, i określające serię, datę wytworzenia banderoli3) oraz zawartość opakowania jednostkowego, a także ma wykonaną techniką wklęsłodrukową dużą rozetę koloru granatowego i pośrodku małą rozetę koloru niebieskiego zmieniającą się w kolor zielony.5022
V.1Rys.Banderola1) jest zadrukowana jednostronnie2) i ma wykonane techniką offsetową tło koloru różowo-niebieskiego, powtarzające się napisy koloru niebieskiego: MINISTERSTWO FINANSÓW, umieszczone w dwóch równoległych liniach biegnących wzdłuż dłuższych boków banderoli, oraz napisy koloru czarnego: MINISTERSTWO FINANSÓW RP, AKCYZA, i określające serię, datę wytworzenia banderoli3) oraz zawartość opakowania jednostkowego, a także ma wykonaną techniką wklęsłodrukową dużą rozetę koloru granatowego i pośrodku małą rozetę koloru niebieskiego zmieniającą się w kolor zielony.5022
V.2Rys.Banderola1) jest zadrukowana jednostronnie2) i ma wykonane techniką offsetową tło koloru różowo-niebieskiego, powtarzające się napisy koloru niebieskiego: MINISTERSTWO FINANSÓW, umieszczone w dwóch równoległych liniach biegnących wzdłuż dłuższych boków banderoli, oraz napisy koloru czarnego: MINISTERSTWO FINANSÓW RP, AKCYZA, i określające serię, datę wytworzenia banderoli3) oraz zawartość opakowania jednostkowego, a także ma wykonaną techniką wklęsłodrukową dużą rozetę koloru granatowego i pośrodku małą rozetę koloru niebieskiego zmieniającą się w kolor zielony.4522
VI.11-4Banderola1) jest zadrukowana jednostronnie2) i ma wykonane techniką offsetową tło koloru seledynowo-zielonego, powtarzające się napisy koloru zielonego: MINISTERSTWO FINANSÓW, umieszczone w dwóch równoległych liniach biegnących wzdłuż dłuższych boków banderoli, oraz napisy koloru czarnego: MINISTERSTWO FINANSÓW RP, AKCYZA, i określające serię, datę wytworzenia banderoli3) oraz zawartość opakowania jednostkowego, a także ma wykonaną techniką wklęsłodrukową dużą rozetę koloru granatowego i pośrodku małą rozetę koloru niebieskiego zmieniającą się w kolor zielony.5022
VI.21-4Banderola1) jest zadrukowana jednostronnie2) i ma wykonane techniką offsetową tło koloru seledynowo-zielonego, powtarzające się napisy koloru zielonego: MINISTERSTWO FINANSÓW, umieszczone w dwóch równoległych liniach biegnących wzdłuż dłuższych boków banderoli, oraz napisy koloru czarnego: MINISTERSTWO FINANSÓW RP, AKCYZA, i określające serię, datę wytworzenia banderoli3) oraz zawartość opakowania jednostkowego, a także ma wykonaną techniką wklęsłodrukową dużą rozetę koloru granatowego i pośrodku małą rozetę koloru niebieskiego zmieniającą się w kolor zielony.4522

Objaśnienia:

1) (skreślony).

2) (skreślony).

3) Banderola ma przykładową datę wytworzenia banderoli.

*) Zmiany innych właściwości wzorów banderol papierowych niż właściwości określone w tym załączniku oraz zmiany dat wytworzenia banderol nie stanowią zmiany wzorów banderol.

Dopuszcza się możliwość perforacji w procesie oznaczania banderol umieszczonych na twardych opakowaniach jednostkowych wyrobów tytoniowych (papierosów), w taki sposób, aby nacięcie powierzchni banderoli przebiegało po linii bocznej wieczka.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

  21 WZORY BANDEROL LEGALIZACYJNYCH NA OPAKOWANIA JEDNOSTKOWE IMPORTOWANYCH I KRAJOWYCH WYROBÓW TYTONIOWYCH (PAPIEROSÓW) I SPIRYTUSOWYCH

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK  2A

  22 WZORY BANDEROL LEGALIZACYJNYCH NA OPAKOWANIA JEDNOSTKOWE IMPORTOWANYCH I KRAJOWYCH WYROBÓW WINIARSKICH

I. Wzory banderol legalizacyjnych na opakowania jednostkowe importowanych wyrobów winiarskich

(rys. pominięte)

II. Wzory banderol legalizacyjnych na opakowania jednostkowe krajowych wyrobów winiarskich

(rys. pominięte)

Objaśnienia:

1. (skreślony).

2. (skreślony).

3. Wzory banderol legalizacyjnych, określone w poz. I i II, dotyczą wszystkich opakowań jednostkowych wyrobów winiarskich, w tym także innych (nietypowych) niż określone w załączniku nr 5 (rys. 5 i 6) do rozporządzenia.

OPIS WZORÓW BANDEROL LEGALIZACYJNYCH NA OPAKOWANIA JEDNOSTKOWE IMPORTOWANYCH I KRAJOWYCH WYROBÓW WINIARSKICHx)

PozycjaCechy graficzneWymiary w mm
długośćszerokość
1234
I.1Banderola1) jest zadrukowana jednostronnie techniką offsetową i ma:

- tło koloru żółto-czerwonego nie obejmujące dwóch

marginesów banderoli, które po obu stronach kończy

się w kierunku marginesów w kolorze czerwonym

mikrodrukiem prostoliniowym: MINISTERSTWO FINANSÓW

RP,

- napisy koloru czarnografitowego w trzech wierszach

na lewym marginesie banderoli: MINISTERSTWO,

FINANSÓW RP, ZNAK AKCYZY, i w tym samym kolorze na

prawym marginesie banderoli napisy w trzech

wierszach określające zawartość opakowania, serię

i datę wytworzenia banderoli2),

- dużą rozetę koloru granatowego, która kończy się

po obu stronach w kierunku marginesów powtórzonym

dwuwierszowym w kolorze granatowym mikrodrukiem

krzywoliniowym: ZNAKAKCYZY, BANDMFRPLEGAL, i

zawiera w lewym okienku serię banderoli w kolorze

czarnografitowym, a w prawym okienku numer

ewidencyjny3) (wyzerowany) w kolorze

czarnobordowym,

- dwie małe rozety owalne w kolorze srebrnym

wydrukowane z lewej i z prawej strony dużej

rozety.

11014
I.2Banderola1) jest zadrukowana jednostronnie techniką offsetową i ma:

- tło koloru żółto-czerwonego nie obejmujące dwóch

marginesów banderoli, które po obu stronach kończy

się w kierunku marginesów w kolorze czerwonym

powtórzonym mikrodrukiem prostoliniowym:

MINISTERSTWO FINANSÓW RP,

- napisy koloru czarnografitowego w trzech wierszach

na lewym marginesie banderoli: MINISTERSTWO,

FINANSÓW RP, ZNAK AKCYZY, i w tym samym kolorze na

prawym marginesie banderoli napisy w trzech

wierszach określające zawartość opakowania, serię

i datę wytworzenia banderoli2),

- dużą rozetę koloru granatowego, która kończy się

po obu stronach w kierunku marginesów powtórzonym

dwuwierszowym w kolorze granatowym mikrodrukiem

krzywoliniowym: MFZNAK*AKCYZY RP,

MF*BAND*LEGAL*RP, i zawiera w lewym okienku serię

banderoli w kolorze czarnografitowym, a w prawym

okienku numer ewidencyjny3) (wyzerowany) w

kolorze czarnobordowym,

- dwie małe rozety owalne w kolorze srebrnym

wydrukowane z lewej i z prawej strony dużej

rozety.

16016
II.1Banderola1) jest zadrukowana jednostronnie techniką offsetową i ma:

- tło koloru żółto-czerwonego nie obejmujące dwóch

marginesów banderoli, które po obu stronach kończy

się w kierunku marginesów w kolorze czerwonym

mikrodrukiem prostoliniowym: MINISTERSTWO FINANSÓW

RP,

- napisy koloru czarnografitowego w trzech wierszach

na lewym marginesie banderoli: MINISTERSTWO,

FINANSÓW RP, ZNAK AKCYZY, i w tym samym kolorze na

prawym marginesie banderoli napisy w trzech

wierszach określające zawartość opakowania, serię

i datę wytworzenia banderoli2),

- dużą rozetę koloru zielonego, która kończy się

po obu stronach w kierunku marginesów powtórzonym

dwuwierszowym w kolorze zielonym mikrodrukiem

krzywoliniowym: ZNAKAKCYZY, BANDMFRPLEGAL, i

zawiera w lewym okienku serię banderoli w kolorze

czarnografitowym, a w prawym okienku numer

ewidencyjny3) (wyzerowany) w kolorze

czarnobordowym,

- dwie małe rozety owalne w kolorze srebrnym

wydrukowane z lewej i z prawej strony dużej

rozety.

11014
II.2Banderola1) jest zadrukowana jednostronnie techniką offsetową i ma:

- tło koloru żółto-czerwonego nie obejmujące dwóch

marginesów banderoli, które po obu stronach kończy

się w kierunku marginesów w kolorze czerwonym

powtórzonym mikrodrukiem prostoliniowym:

MINISTERSTWO FINANSÓW RP,

- napisy koloru czarnografitowego w trzech wierszach

na lewym marginesie banderoli: MINISTERSTWO,

FINANSÓW RP, ZNAK AKCYZY, i w tym samym kolorze na

prawym marginesie banderoli napisy w trzech

wierszach określające zawartość opakowania, serię

i datę wytworzenia banderoli2),

- dużą rozetę koloru zielonego, która kończy się

po obu stronach w kierunku marginesów powtórzonym

dwuwierszowym w kolorze zielonym mikrodrukiem

krzywoliniowym: MFZNAK*AKCYZYRP,

MF*BAND*LEGAL*RP, i zawiera w lewym okienku serię

banderoli w kolorze czarnografitowym, a w prawym

okienku numer ewidencyjny3) (wyzerowany) w kolorze

czarnobordowym,

- dwie małe rozety owalne w kolorze srebrnym

wydrukowane z lewej i z prawej strony dużej

rozety.

16016

Objaśnienia:

1) (skreślony).

2) (skreślony).

3) Banderola każdego poszczególnego rodzaju ma w ramach roku kalendarzowego kolejny numer ewidencyjny przedstawiony przykładowo w postaci wyzerowanej.

x) Zmiany innych właściwości wzorów banderol papierowych niż właściwości określone w tym załączniku oraz zmiany dat wytworzenia i numerów ewidencyjnych banderol nie stanowią zmiany wzorów banderol.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

  23 ZESTAWIENIE WARTOŚCI BANDEROL PODATKOWYCH (KWOT ZALICZEK NA PODATEK AKCYZOWY) NA IMPORTOWANE I KRAJOWE WYROBY TYTONIOWE (PAPIEROSY)

Tabela 1
Lp.Liczba papierosów w opakowaniu jednostkowym w sztukachRodzaje papierosów w opakowaniu jednostkowymWartość banderoli (kwota zaliczki na podatek akcyzowy)

w zł

1234
120Papierosy marki zagranicznej wytwarzane w Polsce0,15
220Papierosy z filtrem o długości powyżej 70 mm z filtrem włącznie0,15
320Papierosy z filtrem o długości do 70 mm z filtrem włączenie0,15
420Papierosy bez filtra0,15
520Papierosy importowane0,15
625Papierosy marki zagranicznej wytwarzane w Polsce0,15
725Papierosy z filtrem o długości powyżej 70 mm z filtrem włącznie0,15
825Papierosy z filtrem o długości do 70 mm z filtrem włącznie0,15
925Papierosy bez filtra0,15
1025Papierosy importowane0,15
11inna niż 20, 25Bez względu na rodzaj papierosów w opakowaniu jednostkowym0,15

ZESTAWIENIE WARTOŚCI BANDEROL PODATKOWYCH (KWOT ZALICZEK NA PODATEK AKCYZOWY), WEDŁUG POJEMNOŚCI (ZAWARTOŚCI) OPAKOWAŃ JEDNOSTKOWYCH I MOCY ALKOHOLU W TYCH OPAKOWANIACH, IMPORTOWANYCH I KRAJOWYCH WYROBÓW SPIRYTUSOWYCH

Tabela 2

Lp.Pojemność (zawartość) opakowania jednostkowego w litrachRzeczywista moc alkoholu w opakowaniu jednostkowym w %Wartość banderoli (kwota zaliczki na podatek akcyzowy) w zł
1234
1do 0,25 włączniedo 25 włącznie0,38
2do 0,25 włączniepowyżej 25 do 40 włącznie0,48
3do 0,25 włączniepowyżej 40 do 55 włącznie0,68
4do 0,25 włączniepowyżej 55 do 70 włącznie0,88
5do 0,25 włączniepowyżej 70 do 85 włącznie0,98
6do 0,25 włączniepowyżej 851,08
7powyżej 0,25 do 0,5 włączniedo 25 włącznie0,68
8powyżej 0,25 do 0,5 włączniepowyżej 25 do 40 włącznie0,98
9powyżej 0,25 do 0,5 włączniepowyżej 40 do 55 włącznie1,28
10powyżej 0,25 do 0,5 włączniepowyżej 55 do 70 włącznie1,58
11powyżej 0,25 do 0,5 włączniepowyżej 70 do 85 włącznie1,88
12powyżej 0,25 do 0,5 włączniepowyżej 851,98
13powyżej 0,5 do 0,75 włączniedo 25 włącznie0,88
14powyżej 0,5 do 0,75 włączniepowyżej 25 do 40 włącznie1,38
15powyżej 0,5 do 0,75 włączniepowyżej 40 do 55 włącznie1,78
16powyżej 0,5 do 0,75 włączniepowyżej 55 do 70 włącznie2,28
17powyżej 0,5 do 0,75 włączniepowyżej 70 do 85 włącznie2,68
18powyżej 0,5 do 0,75 włączniepowyżej 852,88
19powyżej 0,75 do 1,0 włączniedo 25 włącznie1,18
20powyżej 0,75 do 1,0 włączniepowyżej 25 do 40 włącznie1,78
21powyżej 0,75 do 1,0 włączniepowyżej 40 do 55 włącznie2,38
22powyżej 0,75 do 1,0 włączniepowyżej 55 do 70 włącznie2,98
23powyżej 0,75 do 1,0 włączniepowyżej 70 do 85 włącznie3,68
24powyżej 0,75 do 1,0 włączniepowyżej 853,98
25powyżej 1,0 do 1,5 włączniedo 25 włącznie1,78
26powyżej 1,0 do 1,5 włączniepowyżej 25 do 40 włącznie2,48
27powyżej 1,0 do 1,5 włączniepowyżej 40 do 55 włącznie3,58
28powyżej 1,0 do 1,5 włączniepowyżej 55 do 70 włącznie4,38
29powyżej 1,0 do 1,5 włączniepowyżej 70 do 85 włącznie5,48
30powyżej 1,0 do 1,5 włączniepowyżej 855,78
31powyżej 1,5do 25 włącznie2,38
32powyżej 1,5powyżej 25 do 40 włącznie3,58
33powyżej 1,5powyżej 40 do 55 włącznie4,78
34powyżej 1,5powyżej 55 do 70 włącznie5,98
35powyżej 1,5powyżej 70 do 85 włącznie7,28
36powyżej 1,5powyżej 857,98

ZESTAWIENIE WARTOŚCI BANDEROL PODATKOWYCH (KWOT ZALICZEK NA PODATEK AKCYZOWY), WEDŁUG POJEMNOŚCI (ZAWARTOŚCI) OPAKOWAŃ JEDNOSTKOWYCH I MOCY ALKOHOLU W TYCH OPAKOWANIACH, IMPORTOWANYCH I KRAJOWYCH WYROBÓW WINIARSKICH

Tabela 3

Lp.Pojemność (zawartość) opakowania jednostkowego w litrachRzeczywista moc alkoholu w opakowaniu jednostkowym

w %

Wartość banderoli (kwota zaliczki na podatek akcyzowy) w zł
1234
1do 0,5 włączniedo 9 włącznie0,01
2do 0,5 włączniepowyżej 9 do 12 włącznie0,01
3do 0,5 włączniepowyżej 12 do 15 włącznie0,02
4do 0,5 włączniepowyżej 15 do 18 włącznie0,02
5do 0,5 włączniepowyżej 180,58
6powyżej 0,5 do 1,0 włączniedo 9 włącznie0,03
7powyżej 0,5 do 1,0 włączniepowyżej 9 do 12 włącznie0,03
8powyżej 0,5 do 1,0 włączniepowyżej 12 do 15 włącznie0,04
9powyżej 0,5 do 1,0 włączniepowyżej 15 do 18 włącznie0,06
10powyżej 0,5 do 1,0 włączniepowyżej 180,78
11powyżej 1,0 do 2,0 włączniedo 9 włącznie0,08
12powyżej 1,0 do 2,0 włączniepowyżej 9 do 12 włącznie0,08
13powyżej 1,0 do 2,0 włączniepowyżej 12 do 15 włącznie0,10
14powyżej 1,0 do 2,0 włączniepowyżej 15 do 18 włącznie0,13
15powyżej 1,0 do 2,0 włączniepowyżej 181,58
16powyżej 2,0do 9 włącznie0,18
17powyżej 2,0powyżej 9 do 12 włącznie0,23
18powyżej 2,0powyżej 12 do 15 włącznie0,33
19powyżej 2,0powyżej 15 do 18 włącznie0,43
20powyżej 2,0powyżej 182,38

ZAŁĄCZNIK Nr  4

  24 ZESTAWIENIE ODPŁATNOŚCI ZA SPRZEDAŻ BANDEROL LEGALIZACYJNYCH NA OPAKOWANIA JEDNOSTKOWE IMPORTOWANYCH I KRAJOWYCH WYROBÓW TYTONIOWYCH (PAPIEROSÓW), SPIRYTUSOWYCH I WINIARSKICH

Lp.Pochodzenie i rodzaj wyrobu w opakowaniu jednostkowym oraz rodzaj lub pojemność (zawartość) tego opakowaniaKwota odpłatności za sprzedaż banderoli legalizacyjnej w zł
123
1Importowane oraz krajowe papierosy we wszystkich opakowaniach - niezależnie od liczby papierosów0,25
2Importowane oraz krajowe wyroby spirytusowe w opakowaniu - butelce1) o pojemności (zawartości) do 0,25 l włącznie0,50
3Importowane oraz krajowe wyroby spirytusowe w opakowaniu - butelce1) o pojemności (zawartości) powyżej 0,25 l0,90
4Importowane oraz krajowe wyroby spirytusowe w opakowaniu - puszce, niezależnie od pojemności (zawartości)0,50
5Importowane oraz krajowe wyroby winiarskie w opakowaniu2) o pojemności (zawartości) do 0,5 l włącznie0,30
6Importowane oraz krajowe wyroby winiarskie w opakowaniu2) o pojemności (zawartości) powyżej 0,5 l0,50
Objaśnienia:

1) Banderola legalizacyjna dotyczy także wszystkich innych (nietypowych) opakowań jednostkowych, z wyjątkiem puszek, niż określone w załączniku nr 5 (rys. 3 i 4) do rozporządzenia.

2) Banderola legalizacyjna dotyczy także wszystkich innych (nietypowych) opakowań jednostkowych niż określone w załączniku nr 5 (rys. 5 i 6) do rozporządzenia.

ZAŁĄCZNIK Nr  5

  25 SZCZEGÓŁOWE SPOSOBY UMIESZCZANIA ZNAKÓW AKCYZY NA OPAKOWANIACH JEDNOSTKOWYCH WYROBÓW TYTONIOWYCH, SPIRYTUSOWYCH I WINIARSKICH

Rysunek 1 przedstawia sposób umocowania odpowiednim klejem banderoli podatkowej i legalizacyjnej, o wymiarze 22 x 45 mm, pod celofanem (o ile występuje) bezpośrednio na twardym jednostkowym opakowaniu papierosów (u góry z tyłu i z lewego boku opakowania, w kształcie litery "L" położonej poziomo do wysokości opakowania), z tym że seria lub nazwa banderoli zawarta na marginesie banderoli powinna znajdować się z tyłu opakowania (nie z boku).

(rys. pominięty)

Rysunek 2 przedstawia sposób umocowania odpowiednim klejem banderoli podatkowej, o wymiarze 22 x 50 mm, i banderoli legalizacyjnej, o wymiarze 22 x 45 mm, pod celofanem (o ile występuje) bezpośrednio na miękkim opakowaniu jednostkowym papierosów (od góry opakowania w kształcie odwróconej litery "U").

(rys. pominięty)

Rysunek 3 przedstawia sposób umocowania odpowiednim klejem banderoli podatkowej i legalizacyjnej, o wymiarze 50 x 12 mm, bezpośrednio na opakowaniu jednostkowym (butelce) wyrobu spirytusowego o pojemności (zawartości) do 0,25 l włącznie oraz banderoli podatkowej i legalizacyjnej, o wymiarze 90 x 16 mm, bezpośrednio na opakowaniu jednostkowym (butelce) wyrobu spirytusowego o pojemności (zawartości) powyżej 0,25 l (od góry na zamknięciu i szyjce opakowania w kształcie odwróconej litery "L"), z tym że seria lub nazwa banderoli zawarta na marginesie banderoli powinna znajdować się na szyjce opakowania (nie na zamknięciu).

(rys. pominięty)

Rysunek 4 przedstawia sposób umocowania odpowiednim klejem banderoli podatkowej i legalizacyjnej, o wymiarze 50 x 12 mm, bezpośrednio na opakowaniu jednostkowym (puszce) wyrobu spirytusowego, niezależnie od pojemności (zawartości) tego opakowania (od góry na otwieraczu puszki w kształcie litery "I" położonej poziomo do wysokości opakowania).

(rys. pominięty)

Rysunek 5 przedstawia sposób umocowania odpowiednim klejem banderoli podatkowej i legalizacyjnej, o wymiarze 110 x 14 mm, bezpośrednio na opakowaniu jednostkowym (butelce) wyrobu winiarskiego o pojemności (zawartości) do 0,5 l włącznie oraz banderoli podatkowej i legalizacyjnej, o wymiarze 160 x 16 mm, bezpośrednio na opakowaniu jednostkowym (butelce) wyrobu winiarskiego o pojemności (zawartości) powyżej 0,5 l (od góry na zamknięciu i szyjce opakowania w kształcie odwróconej litery "U").

(rys. pominięty)

Rysunek 6 przedstawia sposób umocowania odpowiednim klejem banderoli podatkowej i legalizacyjnej, o wymiarze 110 x 14 mm, bezpośrednio na opakowaniu jednostkowym (puszce) wyrobu winiarskiego o pojemności (zawartości) do 0,5 l włącznie oraz banderoli podatkowej i legalizacyjnej, o wymiarze 160 x 16 mm, bezpośrednio na opakowaniu jednostkowym (puszce) wyrobu winiarskiego o pojemności (zawartości) powyżej 0,5 l (od góry na otwieraczu puszki i po dwu stronach ścianek w kształcie odwróconej litery "U").

(rys. pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  6

(skreślony) 26

ZAŁĄCZNIK Nr  7 27

WSTĘPNE ZAPOTRZEBOWANIE

pieczęć producenta, importera, innego pod- miejscowość, data

miotu*) z nazwą i adresem

...............................................

Regon, Pesel, NIP*) Ministerstwo Finansów

Departament Podatków

Pośrednich

ul. Świętokrzyska 12

Warszawa

znaków akcyzy - banderol..............................................................................1) na opakowania

jednostkowe..........................................................2).............................................3) wyrobów

................................................4) w ....................................r.

Lp.Zawartość wyrobu w opakowaniu jednostkowym w sztukach albo według pojemności w litrach i mocy alkoholu w %5)Miejscowość stosowania banderol6)Liczba banderol w sztukach
jednorazowo7)miesięcznierocznie
123456

Objaśnienia:

1) Należy wpisać: podatkowych albo legalizacyjnych.

2)Należy wpisać: miękkie albo twarde, albo nietypowe (dla opakowań wyrobów tytoniowych), albo butelki do 0,25 l, albo powyżej 0,25 l, albo puszki (dla opakowań wyrobów spirytusowych), albo do 0,5 l, albo powyżej 0,5 l (dla opakowań wyrobów winiarskich).

3) Należy wpisać: importowanych albo krajowych.

4) Należy wpisać: tytoniowych (papierosów) albo spirytusowych, albo winiarskich.

5) Należy podać zawartość opakowania, w tym rodzaj wyrobu, z odpowiednim wykorzystaniem załączników nr 1-5 do rozporządzenia.

6) Należy podać miejscowość, w której będą nanoszone banderole.

7) Należy wypełnić przy wstępnym zapotrzebowaniu dla jednorazowego oznaczenia wyrobów banderolami.

ZAŁĄCZNIK Nr  8

  28 EWIDENCJA

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  9

  29 ...............................................................................pieczęć producenta, importera, innego pod-

miotu*) z nazwą i adresem

...............................................

Regon, Pesel, NIP*)

PROTOKÓŁ

z dnia .............................

w sprawie utraty, zniszczenia, uszkodzenia*) banderol .....................................................1)

sporządzony w ..........................................................2) przez...................................................

...............................................................................................................................................

Opis okoliczności utraty, zniszczenia, uszkodzenia*) banderol...............................................3)

w tym rodzaj, serię, numer, datę wytworzenia i liczbę utraconych, zniszczonych, uszkodzonych*) banderol ........................................................................................................

....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Na tym protokół zakończono (nie)*) wnosząc zastrzeżeń (nia)*) .............................................

.................................................................................................................................................

Protokół sporządzono w .............. egzemplarzach, które przekazano .......................................

.................................................................................................................................................

Podpisy członków komisji

.................................................

.................................................

Podpis pracownika szczególnego nadzoru podatkowego*)

.............................................

Objaśnienie:

1) Należy podać rodzaj banderoli (podatkowa, legalizacyjna).

2) Należy podać miejscowość.

3) Należy podać odpowiednio: podatkowych lub legalizacyjnych na opakowania jednostkowe importowanych lub krajowych wyrobów tytoniowych (papierosów), spirytusowych lub winiarskich - z odpowiednim wykorzystaniem załączników nr 1-5 do rozporządzenia.

*) Niepotrzebne skreślić.

ZAŁĄCZNIK Nr  10

  30 WYSOKOŚĆ ODPŁATNOŚCI Z TYTUŁU POKRYCIA CO NAJMNIEJ 80% KOSZTÓW WYTWORZENIA BANDEROL PODATKOWYCH NA IMPORTOWANE I KRAJOWE WYROBY TYTONIOWE (PAPIEROSY)

Tabela 1
Lp.Wymiar banderoli w mmWysokość odpłatności z tytułu pokrycia co najmniej 80 % kosztów wytworzenia banderol w arkuszach za 1.000 szt.

w zł

Wysokość odpłatności z tytułu pokrycia co najmniej 80 % kosztów wytworzenia banderol pokrojonych za 1.000 szt.

w zł

1234
145x2217,4020,40
250x2217,8121,01

WYSOKOŚĆ ODPŁATNOŚCI Z TYTUŁU POKRYCIA CO NAJMNIEJ 80% KOSZTÓW WYTWORZENIA BANDEROL PODATKOWYCH NA IMPORTOWANE I KRAJOWE WYROBY SPIRYTUSOWE

Tabela 2

Lp.Wymiar banderoli w mmWysokość odpłatności z tytułu pokrycia co najmniej 80 % kosztów wytworzenia banderol w arkuszach za 1.000 szt.

w zł

Wysokość odpłatności z tytułu pokrycia co najmniej 80 % kosztów wytworzenia banderol pokrojonych za 1.000 szt.

w zł

1234
150x1214,2815,93
290x1618,2221,21

WYSOKOŚĆ ODPŁATNOŚCI Z TYTUŁU POKRYCIA CO NAJMNIEJ 80% KOSZTÓW WYTWORZENIA BANDEROL PODATKOWYCH NA IMPORTOWANE I KRAJOWE WYROBY WINIARSKIE

Tabela 3

Lp.Wymiar banderoli w mmWysokość odpłatności z tytułu pokrycia co najmniej 80 % kosztów wytworzenia banderol w arkuszach za 1.000 szt.

w zł

Wysokość odpłatności z tytułu pokrycia co najmniej 80 % kosztów wytworzenia banderol pokrojonych za 1.000 szt.

w zł

1234
1110x1412,2016,60
2160x1614,1618,06
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 24 listopada 1995 r. (Dz.U.95.135.664) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 grudnia 1995 r.
2 § 1 ust. 1 pkt 3 dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 23 lutego 1996 r. (Dz.U.96.23.105) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 lutego 1996 r.
3 § 1 ust. 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 13 grudnia 1996 r. (Dz.U.96.149.706) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 grudnia 1996 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 28 maja 1998 r. (Dz.U.98.65.425) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 maja 1998 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 15 grudnia 2000 r. (Dz.U.00.116.1221) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 grudnia 2000 r.

4 § 1 ust. 2 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 23 lutego 1996 r. (Dz.U.96.23.105) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 lutego 1996 r.
5 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 24 listopada 1995 r. (Dz.U.95.135.664) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 grudnia 1995 r.
6 § 2 ust 1a dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 28 maja 1998 r. (Dz.U.98.65.425) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 maja 1998 r.
7 § 2 ust. 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 24 listopada 1995 r. (Dz.U.95.135.664) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 grudnia 1995 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 19 lutego 2001 r. (Dz.U.01.14.129) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 marca 2001 r.

8 § 2 ust. 2a dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 19 lutego 2001 r. (Dz.U.01.14.129) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 marca 2001 r.
9 § 3 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 24 listopada 1995 r. (Dz.U.95.135.664) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 grudnia 1995 r.
10 § 4 skreślony przez § 2 rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1996 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie terytorialnego zasięgu działania oraz siedzib urzędów skarbowych i izb skarbowych (Dz.U.96.158.812) z dniem 1 stycznia 1997 r.
11 § 5 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 13 grudnia 1996 r. (Dz.U.96.149.706) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 grudnia 1996 r.
12 § 5 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 13 grudnia 1996 r. (Dz.U.96.149.706) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 grudnia 1996 r.
13 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 13 grudnia 1996 r. (Dz.U.96.149.706) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 grudnia 1996 r.
14 § 9 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 13 grudnia 1996 r. (Dz.U.96.149.706) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 grudnia 1996 r.
15 § 13 zmieniony przez:

- § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 29 marca 1994 r. (Dz.U.94.43.167) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1994 r.

- § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 24 listopada 1995 r. (Dz.U.95.135.664) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 grudnia 1995 r.

- § 1 rozporządzenia z dnia 23 kwietnia 1996 r. (Dz.U.96.51.219) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 1996 r.

- § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 28 maja 1998 r. (Dz.U.98.65.425) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 maja 1998 r.

16 § 14 ust. 1 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. a) rozporządzenia z dnia 24 listopada 1995 r. (Dz.U.95.135.664) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 grudnia 1995 r.
17 § 14 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. b) rozporządzenia z dnia 24 listopada 1995 r. (Dz.U.95.135.664) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 grudnia 1995 r.
18 § 16a dodany przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 24 listopada 1995 r. (Dz.U.95.135.664) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 grudnia 1995 r.
19 Załącznik nr 1:

- zmieniony przez obwieszczenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 czerwca 1994 r. o sprostowaniu błędów (Dz.U.94.71.313).

- zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 24 listopada 1995 r. (Dz.U.95.135.664) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 grudnia 1995 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 14 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.148.723) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 grudnia 1995 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 15 grudnia 2000 r. (Dz.U.00.116.1221) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 grudnia 2000 r.

20 Załącznik nr 1a:

- dodany przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 24 listopada 1995 r. (Dz.U.95.135.664) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 grudnia 1995 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 14 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.148.723) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 grudnia 1995 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 15 grudnia 2000 r. (Dz.U.00.116.1221) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 grudnia 2000 r.

21 Załącznik nr 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 24 listopada 1995 r. (Dz.U.95.135.664) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 grudnia 1995 r.

- zmieniony przez §1 rozporządzenia z dnia 14 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.148.723) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 grudnia 1995 r.

22 Załącznik 2a:

- dodany przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 24 listopada 1995 r. (Dz.U.95.135.664) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 grudnia 1995 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 14 grudnia 1995 r. (Dz.U.95.148.723) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 grudnia 1995 r.

23 Załącznik nr 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenie z dnia 24 listopada 1994 r. (Dz.U.94.127.629) zmieniającego nin. rozporządzeniez dniem 1 stycznia 1995 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 24 listopada 1995 r. (Dz.U.95.135.664) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 grudnia 1995 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 28 maja 1998 r. (Dz.U.98.65.425) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 maja 1998 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 19 lutego 2001 r. (Dz.U.01.14.129) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 marca 2001 r.

24 Załącznik nr 4:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenie z dnia 24 listopada 1994 r. (Dz.U.94.127.629) zmieniającego nin. rozporządzeniez dniem 1 stycznia 1995 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 24 listopada 1995 r. (Dz.U.95.135.664) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 grudnia 1995 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 19 lutego 2001 r. (Dz.U.01.14.129) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 marca 2001 r.

25 Załącznik nr 5 zmieniony przez § 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 24 listopada 1995 r. (Dz.U.95.135.664) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 grudnia 1995 r.
26 Załącznik nr 6 skreślony przez § 2 rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1996 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie terytorialnego zasięgu działania oraz siedzib urzędów skarbowych i izb skarbowych (Dz.U.96.158.812) z dniem 1 stycznia 1997 r.
27 Załącznik nr 7 zmieniony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 24 listopada 1995 r. (Dz.U.95.135.664) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 grudnia 1995 r.
28 Załącznik nr 8 zmieniony przez § 1 pkt 13 rozporządzenia z dnia 24 listopada 1995 r. (Dz.U.95.135.664) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 grudnia 1995 r.
29 Załącznik nr 9 zmieniony przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 24 listopada 1995 r. (Dz.U.95.135.664) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 grudnia 1995 r.
30 Załącznik nr 10 dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 19 lutego 2001 r. (Dz.U.01.14.129) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 marca 2001 r.