PP6/2140/96 - Opakowania.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 lipca 1996 r. Ministerstwo Finansów PP6/2140/96 Opakowania.

W związku z występującymi wątpliwościami dotyczącymi interpretacji i zakresu znaczeniowego pojęcia "opakowanie jednostkowe", szczególnie co do opakowań wyrobów winiarskich i spirytusowych, używanego w przepisach o znakach skarbowych akcyzy oraz normalizacyjnych - wyjaśniamy, co następuje:

Opakowanie jednostkowe wyrobu winiarskiego lub spirytusowego, o którym to opakowaniu jest mowa w przepisach o znakach skarbowych akcyzy oraz normalizacyjnych - to bezpośrednie i bezpośrednio chroniące wyrób, pojedyncze, samodzielne oraz jednorazowego lub wielokrotnego użytku opakowanie określonej ilości (np. 0,751, 21, 51, 201, 301, 1001) samego wyrobu winiarskiego lub spirytusowego, umożliwiające, przystosowane lub przeznaczone do przechowywania, eksponowania i sprzedaży w nim lub z niego wyrobu w handlu detalicznym oraz w gastronomii, które ma określoną i funkcjonalną formę - postać (np. butelka, słój, beczka, keg, puszka, torba, pojemnik - pudełko) i jest wykonane z jednorodnego lub różnego i połączonego materiału (np. szkło, metal, tworzywo sztuczne, drzewo, tektura) oraz ma stosunkowo łatwo otwieralne zamknięcie (np. zakrętka, zakrywka, kranik, korek) lub wskazane miejsce i sposób łatwego otwierania umożliwiające, przystosowane lub przeznaczone do łatwego bezpośredniego lub pośredniego indywidualnego spożycia wyrobu (np. w gastronomii), a także które umożliwia i jest przystosowane do pakowania, przechowywania i przewożenia go w opakowaniach zbiorczych lub transportowych.

Ww. opakowanie jednostkowe musi być oznaczone za pomocą etykiety lub w inny dopuszczalny sposób i zawierać co najmniej następujące dane:

1) oznaczenie rodzaju, gatunku i nazwy wyrobu,

2) oznaczenie wyrobu wg normy przedmiotowej,

3) nazwę i adres producenta oraz rozlewającego wyrób,

4) oznaczenie pochodzenia wyrobu,

5) zawartość wyrobu w ml/I z podaniem mocy alkoholu w %,

6) miejsce i datę produkcji oraz rozlewu wyrobu,

7) termin przydatności wyrobu do spożycia,

8) okres przechowywania wyrobu,

9) inne obowiązujące oznaczenie (np. cena).

Wobec powyższego wszystkie opakowania z wyrobami spirytusowymi i winiarskimi mające opisane wyżej cechy opakowań jednostkowych - jako opakowania jednostkowe - w razie sprowadzenia z zagranicy, wystąpienia w obrocie lub wydania z zakładu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wymagają uprzedniego oznaczenia we właściwy sposób odpowiednim znakiem skarbowym akcyzy (podatkowym, legalizacyjnym). Ponieważ wśród wyżej określonych opakowań jednostkowych są też i nietypowe opakowania jednostkowe w stosunku do opakowań jednostkowych typowych zawartych w załączniku Nr 5 do rozporządzenia Ministra Finansów z 1994 r. w sprawie oznaczania wyrobów znakami akcyzy (chodzi o rozporządzenie Min. Fin. z dnia 19.02.1994 r. - Dz. U. Nr 26, poz. 93 - przyp. red.) - stąd też sposób umieszczania znaków akcyzy na nietypowych opakowaniach jednostkowych powinien zostać ustalony w decyzji właściwego w sprawie znaków akcyzy urzędu skarbowego, po uprzednim zaopiniowaniu przez urząd kontroli skarbowej.

W razie wydania odmownej decyzji administracyjnej w sprawie stosowania znaków akcyzy na ww. nietypowe opakowania jednostkowe - decyzje te powinny być uchylone względnie zmienione w celu umożliwienia podatnikowi stosowania znaków akcyzy w sposób szczególny (odmienny).

Opublikowano: S.Podat. 1997/10/36