Zezwolenie dla zespołów adwokackich, adwokatów i Naczelnej Rady Adwokackiej na niektóre czynności obrotu dewizowego.

Monitor Polski

M.P.1987.26.207

Akt utracił moc
Wersja od: 9 września 1987 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 10 sierpnia 1987 r.
w sprawie zezwolenia dla zespołów adwokackich, adwokatów i Naczelnej Rady Adwokackiej na niektóre czynności obrotu dewizowego.

Na podstawie art. 34 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 22 listopada 1983 r. - Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 63, poz. 288) zarządza się, co następuje:
Zezwala się zespołom adwokackim i adwokatom wykonującym zawód indywidualnie na zawieranie z osobami zagranicznymi przebywającymi za granicą umów o świadczenie w kraju na ich rzecz usług prawnych oraz pobieranie należności z tych umów w walucie obcej za pośrednictwem polskiego banku dewizowego.
1. 
Zezwala się zespołom adwokackim i adwokatom wykonującym zawód indywidualnie na przyjmowanie w kraju waluty polskiej należnej osobom zagranicznym od osób krajowych z tytułów zgodnych z przepisami Prawa dewizowego, jeżeli są to należności wynikające ze spraw objętych umową o świadczenie usługi prawnej.
2. 
Na zlecenie osób zagranicznych z kwot, o których mowa w ust. 1, mogą być pokrywane wydatki związane ze świadczoną usługą prawną:
1)
podatki i opłaty,
2)
koszty i opłaty w postępowaniu karnym, karnym skarbowym, w sprawach o wykroczenia, cywilnym i administracyjnym,
3)
opłaty na rzecz zespołu adwokackiego lub adwokata wykonującego zawód indywidualnie,
4)
inne zobowiązania pieniężne wobec osób krajowych.
1. 
Zezwala się zespołom adwokackim i adwokatom wykonującym zawód indywidualnie na ponoszenie z własnych środków w walucie polskiej wydatków na pokrycie kosztów i opłat należnych od osoby zagranicznej, na której rzecz świadczona jest usługa prawna, w wysokości nie przekraczającej 30.000 złotych, pod warunkiem że nie jest możliwe otrzymanie z zagranicy od tej osoby zagranicznej potrzebnej wpłaty w terminie, którego przekroczenie może narazić tę osobę na szkodę.
2. 
Równowartość kwot, o których mowa w ust. 1, powinna być pobrana od osoby zagranicznej w terminie 6 miesięcy od dnia dokonania wpłaty tych kwot, w walucie obcej lub w walucie polskiej, pochodzącej z udokumentowanej wymiany waluty obcej lub z innego udokumentowanego tytułu.
Zezwala się zespołom adwokackim i adwokatom wykonującym zawód indywidualnie na przekazanie za granicę nadwyżki kwot w walutach obcych wpłaconych przez osobę zagraniczną na pokrycie kosztów i opłat związanych ze świadczoną usługą prawną ponad kwoty wydatkowane.
Zezwala się zespołom adwokackim i adwokatom wykonującym zawód indywidualnie na przekazywanie 10% wpływów otrzymanych od osoby zagranicznej w walutach wymienialnych z tytułu opłat za usługi prawne na rachunek walutowy "A" adwokata oraz 10% tych wpływów w walutach państw socjalistycznych na rachunek walutowy "S" adwokata świadczącego usługę prawną.
1. 
Zezwala się zespołom adwokackim i adwokatom wykonującym zawód indywidualnie na przekazywanie 5% wpływów w walutach wymienialnych lub w walutach państw socjalistycznych, otrzymanych od osoby zagranicznej z tytułu opłat za usługi prawne, na rachunek walutowy specjalny Naczelnej Rady Adwokackiej.
2. 
Z rachunku, o którym mowa w ust. 1, mogą być dokonywane wpłaty na pokrycie przez Naczelną Radę Adwokacką kosztów:
1)
podróży i pobytu za granicą adwokatów i ich uczestnictwa w kongresach, zjazdach, naradach i sympozjach,
2)
szkolenie adwokatów i aplikantów adwokackich za granicą,
3)
składek na rzecz organizacji międzynarodowych, jeżeli na członkostwo w tych organizacjach wyraziły zgodę właściwe organy polskie,
4)
zakupu za granicą literatury fachowej,
5)
zakupu za granicą urządzeń technicznych za pośrednictwem właściwego przedsiębiorstwa handlu zagranicznego.
Część wpływów w walutach wymienialnych lub w walutach państw socjalistycznych, otrzymanych od osób zagranicznych z tytułu opłat za usługi prawne, nie podlegająca przekazaniu na rachunki walutowe adwokata świadczącego usługę lub na specjalny rachunek walutowy Naczelnej Rady Adwokackiej, podlega odprzedaży Narodowemu Bankowi Polskiemu według bieżącego kursu walut obcych w złotych.
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 23 sierpnia 1974 r. w sprawie zezwolenia dla zespołów adwokackich, adwokatów i Naczelnej Rady Adwokackiej na niektóre czynności obrotu dewizowego (Monitor Polski Nr 30, poz. 182).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.