Zasady obrotu opakowaniami stosowanymi przy dostawach towaru przez jednostki podległe Ministrowi Przemysłu Rolnego i Spożywczego.

Monitor Polski

M.P.1953.A-16.230

Akt utracił moc
Wersja od: 23 lutego 1953 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU ROLNEGO I SPOŻYWCZEGO
z dnia 18 grudnia 1952 r.
w sprawie zasad obrotu opakowaniami stosowanymi przy dostawach towaru przez jednostki podległe Ministrowi Przemysłu Rolnego i Spożywczego.

Na podstawie § 2 ust. 1 uchwały nr 16 Prezydium Rządu z dnia 10 stycznia 1952 r. w sprawie zasad obrotu opakowaniami (Monitor Polski Nr A-9, poz. 82) zarządza się, co następuje:

Przepisy wstępne.

§  1.
Zarządzenie dotyczy następujących kategorii opakowań wypożyczanych i sprzedawanych, używanych przy dostawach towaru dokonywanych przez jednostki podległe Ministrowi Przemysłu Rolnego i Spożywczego:
1)
opakowania wypożyczane:
a)
beczki żelazne,
b)
beczki drewniane z drzewa twardego,
c)
skrzynie uniwersalne typu monopolowego (transporterki),
d)
skrzynie typowe,
e)
worki jutowe,
f)
konwie metalowe,
g)
balony szklane z koszami,
h)
kartony wysyłkowe Centralnego Zarządu Przemysłu Tytoniowego;
2)
opakowania sprzedawane:
a)
butelki (według cen podanych w załączniku nr 2),
b)
szklanki (według cen podanych w załączniku nr 2),
c)
słoje (według cen podanych w załączniku nr 2),
d)
puszki kombinowane,
e)
skrzynie drewniane nietypowe,
f)
beczki drewniane z drzewa miękkiego,
g)
faski drewniane,
h)
sądki drewniane,
i)
puszki blaszane do cukierków, bulionu i barszczu,
j)
wiadra emaliowane.
§  2.
Za dostawcę uważa się podległy Ministrowi Przemysłu Rolnego i Spożywczego zakład, który dokonał wysyłki towaru, za odbiorcę zaś - ten zakład, który odbiera towar w opakowaniu.

Przepisy wspólne dla opakowań wypożyczanych i sprzedawanych.

§  3.
1.
Opakowania należy starannie zabezpieczyć przed kradzieżą, uszkodzeniami, ogniem, szkodliwymi warunkami atmosferycznymi itp.
2.
Opakowania powinny być przechowywane w warunkach higienicznych.
3.
Kierownictwo każdego zakładu odbiorcy wyznaczy miejsce lub pomieszczenie na przechowywanie opróżnionych opakowań.
4.
Opakowania nie mogą być używane przez odbiorcę do przechowywania lub przewożenia innego rodzaju towaru niż ten, do którego jest przeznaczone opakowanie.
§  4.
1.
Koszt transportu przy zwrocie opakowań do zakładu dostawcy ponosi odbiorca. W przypadku gdy opakowania wysyłane są publicznymi środkami transportu, odbiorca ponosi koszty transportu tylko do stacji lub portu miejsca przeznaczenia.
2.
Opakowania należy przesyłać najtańszym środkiem transportu. Przy transporcie kolejowym na liście przewozowym należy zaznaczyć, że przedmiotem przesyłki są opakowania używane, przeznaczone do użycia wewnątrz kraju (taryfa towarowa PKP poz. 1867).
3.
Wysyłający zobowiązany jest do zabezpieczenia opakowań przy transporcie zgodnie z wymaganiami przepisów przewoźnika.
4.
W przypadku gdy opakowania składają się z kilku elementów, należy posyłając opakowanie przekazać wszystkie jego elementy.
§  5.
Odbiorca obowiązany jest najpóźniej następnego dnia po nadaniu opakowań do przewozu wysłać dostawcy zawiadomienie, podając datę nadania, środek przewozu, wagę, ilość i rodzaj opakowania.
§  6.
Jeżeli obowiązujące przepisy regulują tryb odbioru towaru i zgłaszania reklamacji dotyczących dostarczanego towaru, przepisy te stosuje się odpowiednio do odbioru opakowań przez odbiorcę i zgłaszania reklamacji dotyczących opakowań. W braku tych przepisów stosuje się zasady określone w § 7.
§  7.
1.
Jeżeli towar w opakowaniu został odebrany ze składu bądź zakładu dostawcy lub dostarczony przez niego własnymi środkami transportu, odbiorca powinien zbadać niezwłocznie opakowania i stwierdzić ewentualne braki w formie protokołu, sporządzonego przy udziale przedstawiciela dostawcy.
2.
Jeżeli dostawa została dokonana obcymi środkami transportu, odbiorca powinien niezwłocznie, lecz nie później niż w ciągu 4 dni od dnia odbioru towaru, zbadać opakowania i w razie stwierdzenia braków lub wad - sporządzić protokół przy udziale czynnika społecznego.
3.
O miejscu i czasie zamierzonego sporządzenia protokołu odbiorca powiadomi dostawcę w takim terminie, by mógł on delegować swego przedstawiciela. Niestawienie się przedstawiciela dostawcy nie wstrzymuje sporządzenia protokołu.
4.
W przypadku różnicy zdań między przedstawicielami odbiorcy i dostawcy co do stanu opakowań odbiorca może wezwać biegłego.
5.
W przypadku potwierdzenia przez biegłego zastrzeżeń odbiorcy koszt ekspertyzy ponosi dostawca, w przeciwnym razie - odbiorca.
6.
W przypadku nieobecności przedstawiciela dostawcy przy sporządzaniu protokołu odbiorca powiadomi dostawcę o stwierdzonych protokolarnie wadach i brakach w terminie określonym w ust. 2 pod rygorem utraty roszczenia z tego tytułu.
§  8.
W przypadku gdy braki lub wady były tego rodzaju, że nawet przy należytej staranności nie mogły być ujawnione przy odbiorze (wydaniu) opakowań (wady ukryte), sporządzenie protokołu i powiadomienie dostawcy o brakach i wadach powinno nastąpić w ciągu 7 dni od dnia ich wykrycia.
§  9.
Przy odbiorze i ustalaniu braków i wad opakowań przez dostawcę stosuje się odpowiednio przepisy §§ 7 i 8.
§  10.
Opakowania nie nadające się do dalszego użytku ani też do remontu należy traktować jako odpadki.
§  11.
Odbiorcy, którzy nie zwalniają opakowania przez rozpakowanie w swych zakładach, wydadzą jednostkom zwalniającym opakowania instrukcje dotyczące sposobu dokonywania ich zwrotu.
§  12.
Przedstawiciele dostawców uprawnieni są do przeprowadzenia kontroli wykonania przepisów niniejszego zarządzenia przez odbiorców.

Przepisy szczególne dla opakowań wypożyczanych.

§  13.
Wszystkie opakowania wypożyczane powinny być zwracane dostawcy przez odbiorcę nieodpłatnie w stanie nie uszkodzonym.
§  14.
1.
Dostawca i odbiorca obowiązani są do prowadzenia ewidencji opakowań - ilościowej oraz wartościowej - zgodnie z przepisami ustalonymi w branżowych planach kont.
2.
Dostawca i odbiorca obowiązani są do prowadzenia ewidencji terminów zwrotu.
§  15.
1.
Na opakowaniach wypożyczanych powinny być trwale i widocznie oznaczone:
1)
nazwa i adres dostawcy;
2)
numer (znak) asortymentu opakowania;
3)
napis "opakowanie wypożyczane".
§  16.
1.
Dostawca obowiązany jest podać w fakturze dotyczącej dostarczonego towaru również ilość i rodzaj opakowań, cenę oraz terminy zwrotu określone w tabeli (załącznik nr 1).
2.
Niezależnie od danych określonych w ust. 1 dostawca może w fakturze wskazać miejsce, do którego opakowania powinny być odsyłane. W braku takiego wskazania odbiorca obowiązany jest wysłać opakowania pod adresem dostawcy.
3.
W przypadku przesłania specyfikacji towarowej dane określone w ust. 1 i 2 powinny być uwidocznione również w specyfikacji.
§  17.
1.
Opakowania powinny być zwracane niezwłocznie po opróżnieniu ich z towaru, nie później niż w terminie podanym w tabeli terminów zwrotu opakowań wypożyczanych, stanowiącej załącznik nr 1 do zarządzenia.
2.
Termin, o którym mowa w ust. 1, liczy się od daty odbioru towaru z zakładu dostawcy lub dnia wysłania towaru w opakowaniu do dnia zwrotu opakowania do zakładu dostawcy lub dnia wysyłki opakowania publicznym środkiem transportu. Dniem wysyłki jest data stempla przewoźnika na liście przewozowym.
§  18.
1.
W razie niezwrócenia opakowania w terminie:
1)
odbiorca obowiązany jest zapłacić dostawcy tytułem kary umownej trzykrotną wartość cennikową opakowania;
2)
dostawca wyznaczy odbiorcy odpowiedni dodatkowy termin do zwrotu opakowania; termin dodatkowy nie może być dłuższy niż określony w tabeli terminów zwrotu opakowań wypożyczanych, stanowiącej załącznik nr 1 do zarządzenia; bieg terminu dodatkowego rozpoczyna się od dnia uchybienia pierwszego terminu.
2.
W razie niezwrócenia opakowania w terminie dodatkowym odbiorca obowiązany jest ponownie uiścić dostawcy tytułem kary umownej trzykrotną wartość cennikową opakowania.
3.
Uiszczenie kar umownych przewidzianych w ust. 1 i 2 nie zwalnia odbiorcy od obowiązku zwrotu opakowania.
4.
W przypadku niezwrócenia opakowania w terminie dodatkowym dostawca niezależnie od żądania uiszczenia kary umownej określonej w ust. 2 wystąpi niezwłocznie z wnioskiem do właściwej państwowej komisji arbitrażowej o orzeczenie zwrotu opakowania przez odbiorcę i powiadomi o złożeniu tego wniosku jednostkę nadrzędną odbiorcy.
§  19.
W razie niemożności zwrotu opakowania na skutek jego zaginięcia lub zniszczenia odbiorca obowiązany jest powiadomić o tym dostawcę w terminie przewidzianym do zwrotu opakowania i uiścić jednorazowo tytułem kary umownej trzykrotną wartość cennikową opakowania, z wyjątkiem przypadku, gdy zaginięcie lub zniszczenie opakowania nie nastąpiło skutkiem działania lub zaniechania odbiorcy.
§  20.
1.
Naprawy uszkodzeń i usunięcia braków zawinionych przez odbiorcę powinien dokonać odbiorca własnym kosztem.
2.
Koszty remontu opakowań, wynikłe z normalnego zużycia opakowań, obciążają dostawcę.
§  21.
Przy dostawach towaru na rzecz jednostek prywatnych dostawcy obowiązani są w umowach o dostawę zastrzec zwrot opakowań z zachowaniem terminów (§ 17) pod rygorem kar umownych określonych w §§ 18 i 19 i pobrać kaucję w wysokości 3-krotnej wartości opakowania na zabezpieczenie dochodzenia kar umownych.

Przepisy szczególne dla opakowań sprzedawanych.

§  22.
Na opakowaniach sprzedawanych powinna być w miarę możności trwale uwidoczniona nazwa i adres dostawcy.
§  23.
1.
Dostawca obowiązany jest podać w fakturze ilość, rodzaj opakowania, cenę i wartość zgodnie z cennikiem oraz planowy odsetek odprzedaży.
2.
W przypadku przesyłania specyfikacji towarowej dane określone w ust. 1 powinny być uwidocznione również w specyfikacji.
§  24.
Opakowania sprzedawane powinni odbiorcy odprzedać dostawcom niezwłocznie po rozpakowaniu towaru.
§  25.
1.
W przypadkach gdy odbiorcy lub jednostki im podległe sprzedają konsumentom opakowania wraz z towarem, odbiorcy obowiązani są do skupu tego rodzaju opakowań i do odprzedaży ich następnie dostawcom.
2.
Odbiorcy lub podległe jednostki skupować będą tylko opakowania nie uszkodzone oraz zewnętrznie i wewnętrznie czyste lub takie, które po opróżnieniu z pierwszej zawartości nie były używane.
3.
Skupione opakowania odbiorcy posortują według typów, rozmiarów i przeznaczenia.
4.
Skup opakowań następuje po cenach określonych w cenniku stanowiącym załącznik nr 2 do zarządzenia.
§  26.
1.
Dostawca ma obowiązek zakupu każdej ilości opakowań sprzedawanych nadających się do dalszego użytku.
2.
Dostawca może wskazać w fakturze i w specyfikacji towarowej - jeśli jest ona przesłana - innego nabywcę opakowań.
3.
W przypadku odmowy nabycia opakowania przez nabywcę wskazanego przez dostawcę, do nabycia opakowań obowiązany jest dostawca. Koszt przewozu opakowań od wskazanego przez dostawcę nabywcy do dostawcy ponosi dostawca.
§  27.
1.
Opakowania wymienione w § 1 pkt 2 lit. a), b) i c) nabywane będą po cenach określonych w cennikach.
2.
Opakowania wymienione w § 1 pkt 2 lit. d)-j), zdatne do dalszego użytku bez potrzeby przeprowadzania remontu przez bazy remontowe opakowań, nabywane będą przez dostawcę po cenie jego kosztów własnych, zmniejszonej o 15%.
§  28.
1.
Opakowania nadające się do dalszego użytku tylko po przeprowadzeniu remontu przez bazy remontowe opakowań odbiorca obowiązany jest odprzedać właściwym bazom remontowym.
2.
Bazy remontowe opakowań nabywają opakowania według obowiązujących cenników.
§  29.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej, posiadające opakowania sprzedawane (§ 1 pkt 2), obowiązane są odprzedać je dostawcom.
2.
Przepisy §§ 26-28 mają odpowiednie zastosowanie.
§  30.
Przepisy §§ 7-9 stosuje się odpowiednio do odbioru opakowań przez nabywcę opakowań, o którym mowa w § 26 ust. 2.

Przepisy końcowe.

§  31.
Zarządzenie nie dotyczy opakowań stosowanych przy dostawach piwa.
§  32.
Zarządzenie nie dotyczy odbiorców podległych Ministrowi Obrony Narodowej, z wyjątkiem Wojskowej Centrali Handlowej.
§  33.
Traci moc zarządzenie Ministra Handlu Wewnętrznego:
1)
z dnia 18 lipca 1950 r. w sprawie zwrotu opakowań szklanych (Monitor Polski Nr A-93, poz. 1179), o ile chodzi o opakowania objęte niniejszym zarządzeniem;
2)
z dnia 27 czerwca 1951 r. w sprawie zwrotu opakowań stosowanych w branży spożywczej (Monitor Polski Nr A-63, poz. 829).
§  34.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

TABELA TERMINÓW ZWROTU OPAKOWAŃ WYPOŻYCZANYCH

Uwaga:

skrót "CZP" oznacza "Centralny Zarząd Przemysłu",

skrót "ZP" oznacza "Zarząd Przemysłu",

skrót "CRS" oznacza "Centralę Rolniczą Spółdzielni "Samopomoc Chłopska".

Lp.Nazwa opakowaniaDostawcy - przeznaczenie opakowaniaTerminy zwrotu przez odbiorców
zakłady przetwórcze na cele produkcjiaparat dystrybucyjny i żywienia zbiorowego
12345
1Beczki żelazneCZP Cukrowniczego - do butanolu45 dni-
2Beczki żelazneCZP Tłuszczowego - do artykułów przemysłu tłuszczowego i olejarskiego30 "60 dni
3Beczki żelazneZP Drożdżowego - do syropu drożdżowego "Zdrowit"60 "-
4Beczki żelazneZP Ziemniaczanego - do syropu i karmelu45 "60 dni
5Beczki żelazneCZP Tytoniowego - do ekstraktu nikotyny60 "-
6Beczki drewnianeCZP Cukrowniczego - do melasy20 "-
7Beczki drewnianeCZP Spirytusowego - do octu20 "-
8Beczki drewnianeCZP Owocowo-Warzywnego - do wina, soków, pulpy, miodów, przecierów i innych45 "45 dni
9Skrzynie uniwersalne typu monopolowegoCZP Spirytusowego - na butelki monopolowe do wyrobów przemysłu spirytusowego i octowego-25 "
dla odbiorców zaopatrujących się bezpośrednio u wytwórców - 12 dni
dla CRS - 35 dni
10Skrzynie uniwersalneCZP Tłuszczowego - na butelki monopolowe:-
do oleju35 dni
dla CRS - 40 dni
do octu25 dni
dla CRS - 35 dni
11Skrzynie uniwersalne typu monopolowego (transporterki)CZP Owocowo-Warzywnego - na butelki monopolowe do soków-30 dni
dla CRS - 35 dni
12Skrzynie uniwersalne typu monopolowego (transporterki)CZP Owocowo-Warzywnego - na butelki do win-30 dni
dla CRS - 35 dni
13Skrzynie typoweZP Kawowego i Środków Odżywczych - do artykułów produkowanych przez przemysł kawowy-30 dni
dla CRS - 35 dni
14Skrzynki typowe grubościenneCZP Owocowo-Warzywnego - do win na 30-50 butelek-30 dni
dla CRS - 35 dni
15Skrzynie uniwersalne typu monopolowegoCZP Spirytusowego - przystosowane do musztardy-25 dni
dla CRS - 35 dni
16Worki jutoweZP Ziemniaczanego - do płatków ziemniaczanych, wycierek suszonych, krochmalu pszennego, mąki z płatków, glutenu, mączki ziemniaczanej i budyniowej55 dni70 dni
17Worki jutowe i pakulaneZP Zielarskiego - na surowiec zielarski45 "60 "
18Worki pakulaneCZP Tłuszczowego - na kleje, stearynę-45 "
19Konwie metaloweZP Zielarskiego - na olejki eteryczne30 dni-
20Kartony wysyłkoweCZP Tytoniowego - na papierosy-60 dni
21Balony szklane z koszamiCZP Tłuszczowego - do olejów różnych30 dni45 "
22" " "ZP Kawowego i Środków Odżywczych do przypraw w płynie-70 "
23" " "ZP Zielarskiego - do tinktur i nalewek45 dni60 "
24" " "CZP Spirytusowego - do octu-30 "

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

TABELA OPAKOWAŃ SZKLANYCH SKUPOWANYCH PRZEZ ODBIORCÓW

Uwaga: Omówienie skrótów w załączniku nr 1.
Nazwa opakowaniaPojemnośćCena zakupu
przez sklep detaliczny złprzez hurtownię złprzez dostawcę zł
12345
CZP Spirytusowego
Butelki: monopolowe po wódkach czystych i spirytusie 95° dla celów domowych i leczniczych1 l0600
66072
05 "045
051057
025 "030
036042
fasonowe po wódkach gatunkowych CZP Spirytusowego075 "075
081087
05 "060
066072
025 "045
051057
monopolowe po occie, spirytusie denaturowanym1 "0600
66072
05 "045
051057
eksportowe075 "075
081087
05 "060
066072
Szklanki po musztardzie z pokrywką szklaną200 g0600
66072
CZP Owocowo-Warzywnego
Butelki: po winie typ Bordeaux i szampanki075 l060
066072
kapslówki po płynnym owocu05 "045
051057
po sokach typu monopolowego1 "0600
66072
05 "045
051057
025 "030
036042
kapary
CZP Piwowarsko-Słodowniczego
Butelki po kwasku mlekowym - fason specjalny używany przez przemysł piwowarsko-słodowniczy: z nakrętką0240
30036
bez nakrętki0120
18024
CZP Tłuszczowego
Butelki monopolowe po oleju i occie1 "0600
66072
05 "045
051057
025 "030
036042
ZP Kawowego i Środków Odżywczych
Butelki po przyprawach w płynie: bez cedzika75 g0150
21027
150 "0220
27033
300 "0340
40046
2000 "1301
36140
z cedzikiem75 "0240
30036
150 "0300
36042
300 "0430
49055
Słoiki po rosole: bez nakrętek100 "0580
64070
z nakrętkami100 "0830
89095
Słoje (witamina luzem)750 "--2
94
Słoiki po ekstrakcie witaminowo-owocowym80 "
Kapary po sosach400 "
ZP Kosmetycznego
Słoiki szklane po kremach: bez nakrętek30 "0300
36042
50 "0450
51057
z nakrętkami30 "0600
66072
50 "0750
81087
Słoiki pełnoszklane do kremu Nivea60 "0150
17019