Rozdział 3 - Przepisy szczególne dla opakowań wypożyczanych. - Zasady obrotu opakowaniami stosowanymi przy dostawach towaru przez jednostki podległe Ministrowi Przemysłu Rolnego i Spożywczego.

Monitor Polski

M.P.1953.A-16.230

Akt utracił moc
Wersja od: 23 lutego 1953 r.

III.

Przepisy szczególne dla opakowań wypożyczanych.

§  13.
Wszystkie opakowania wypożyczane powinny być zwracane dostawcy przez odbiorcę nieodpłatnie w stanie nie uszkodzonym.
§  14.
1.
Dostawca i odbiorca obowiązani są do prowadzenia ewidencji opakowań - ilościowej oraz wartościowej - zgodnie z przepisami ustalonymi w branżowych planach kont.
2.
Dostawca i odbiorca obowiązani są do prowadzenia ewidencji terminów zwrotu.
§  15.
1.
Na opakowaniach wypożyczanych powinny być trwale i widocznie oznaczone:
1)
nazwa i adres dostawcy;
2)
numer (znak) asortymentu opakowania;
3)
napis "opakowanie wypożyczane".
§  16.
1.
Dostawca obowiązany jest podać w fakturze dotyczącej dostarczonego towaru również ilość i rodzaj opakowań, cenę oraz terminy zwrotu określone w tabeli (załącznik nr 1).
2.
Niezależnie od danych określonych w ust. 1 dostawca może w fakturze wskazać miejsce, do którego opakowania powinny być odsyłane. W braku takiego wskazania odbiorca obowiązany jest wysłać opakowania pod adresem dostawcy.
3.
W przypadku przesłania specyfikacji towarowej dane określone w ust. 1 i 2 powinny być uwidocznione również w specyfikacji.
§  17.
1.
Opakowania powinny być zwracane niezwłocznie po opróżnieniu ich z towaru, nie później niż w terminie podanym w tabeli terminów zwrotu opakowań wypożyczanych, stanowiącej załącznik nr 1 do zarządzenia.
2.
Termin, o którym mowa w ust. 1, liczy się od daty odbioru towaru z zakładu dostawcy lub dnia wysłania towaru w opakowaniu do dnia zwrotu opakowania do zakładu dostawcy lub dnia wysyłki opakowania publicznym środkiem transportu. Dniem wysyłki jest data stempla przewoźnika na liście przewozowym.
§  18.
1.
W razie niezwrócenia opakowania w terminie:
1)
odbiorca obowiązany jest zapłacić dostawcy tytułem kary umownej trzykrotną wartość cennikową opakowania;
2)
dostawca wyznaczy odbiorcy odpowiedni dodatkowy termin do zwrotu opakowania; termin dodatkowy nie może być dłuższy niż określony w tabeli terminów zwrotu opakowań wypożyczanych, stanowiącej załącznik nr 1 do zarządzenia; bieg terminu dodatkowego rozpoczyna się od dnia uchybienia pierwszego terminu.
2.
W razie niezwrócenia opakowania w terminie dodatkowym odbiorca obowiązany jest ponownie uiścić dostawcy tytułem kary umownej trzykrotną wartość cennikową opakowania.
3.
Uiszczenie kar umownych przewidzianych w ust. 1 i 2 nie zwalnia odbiorcy od obowiązku zwrotu opakowania.
4.
W przypadku niezwrócenia opakowania w terminie dodatkowym dostawca niezależnie od żądania uiszczenia kary umownej określonej w ust. 2 wystąpi niezwłocznie z wnioskiem do właściwej państwowej komisji arbitrażowej o orzeczenie zwrotu opakowania przez odbiorcę i powiadomi o złożeniu tego wniosku jednostkę nadrzędną odbiorcy.
§  19.
W razie niemożności zwrotu opakowania na skutek jego zaginięcia lub zniszczenia odbiorca obowiązany jest powiadomić o tym dostawcę w terminie przewidzianym do zwrotu opakowania i uiścić jednorazowo tytułem kary umownej trzykrotną wartość cennikową opakowania, z wyjątkiem przypadku, gdy zaginięcie lub zniszczenie opakowania nie nastąpiło skutkiem działania lub zaniechania odbiorcy.
§  20.
1.
Naprawy uszkodzeń i usunięcia braków zawinionych przez odbiorcę powinien dokonać odbiorca własnym kosztem.
2.
Koszty remontu opakowań, wynikłe z normalnego zużycia opakowań, obciążają dostawcę.
§  21.
Przy dostawach towaru na rzecz jednostek prywatnych dostawcy obowiązani są w umowach o dostawę zastrzec zwrot opakowań z zachowaniem terminów (§ 17) pod rygorem kar umownych określonych w §§ 18 i 19 i pobrać kaucję w wysokości 3-krotnej wartości opakowania na zabezpieczenie dochodzenia kar umownych.