Zasady i organizacja procesu zaopatrzenia materiałowo-technicznego w latach 1986-1990.

Monitor Polski

M.P.1988.5.52 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 15 lutego 1988 r.

UCHWAŁA Nr 124
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 lipca 1985 r.
w sprawie zasad i organizacji procesu zaopatrzenia materiałowo-technicznego w latach 1986-1990.

Na podstawie art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o planowaniu społeczno-gospodarczym (Dz. U. z 1987 r. Nr 4, poz. 26 i Nr 33, poz. 181 ) oraz w związku z art. 3 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. Nr 44, poz. 301, z 1956 r. Nr 54, poz. 244 i z 1971 r. Nr 12, poz. 115) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
Jednostki gospodarki uspołecznionej swobodnie sprzedają i nabywają bezpośrednio lub za pośrednictwem dowolnie wybranych jednostek surowce i wyroby, zwane dalej "materiałami", oraz paliwa, energię, maszyny budowlane i środki transportu zgodnie z zasadami określonymi w Kodeksie cywilnym i uchwale nr 207 Rady Ministrów z dnia 27 września 1982 r. w sprawie umów sprzedaży oraz umów dostawy między jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski z 1986 r. Nr 33, poz. 247 oraz z 1987 r. Nr 21, poz. 183), z ograniczeniami wynikającymi z uchwały.
1.
Materiały, paliwa, energia, maszyny budowlane i środki transportu, wymienione w załączniku nr 1 do uchwały, są centralnie bilansowane.
2.
Bilanse centralne są sporządzane w celu:
1)
rozpoznawania zasobów materiałowych i kształtowania strumieni ich przepływu,
2)
dokonywania zbilansowania i wewnętrznej zgodności planów centralnych, z uwzględnieniem niezbędnych do wygospodarowania oszczędności materiałowych,
3)
informowania o podaży materiałów, paliw i energii oraz pożądanych kierunkach ich zagospodarowania,
4)
wytyczania kierunków realizowania polityki zaopatrzeniowej,
5)
formułowania propozycji w dziedzinie metod ekonomicznego oddziaływania na przywracanie i utrwalanie równowagi rynku,
6)
wspierania przemian strukturalnych w gospodarce narodowej oraz wdrożeń w dziedzinie postępu naukowo-technicznego.
3.
Bilanse centralne określają główne kierunki rozchodu z podziałem na:
1)
cele produkcyjne, w tym dla drobnej wytwórczości,
2)
zaopatrzenie rynku,
3)
eksport,
4)
rezerwy państwowe,
5)
rezerwy bilansowe.

W bilansach, w części dotyczącej rozchodu na cele produkcyjne, mogą być ujmowane ilości materiałów z przeznaczeniem na produkcję określonego wyrobu lub na określony cel. W bilansach należy zapewnić w pierwszej kolejności potrzeby rezerw państwowych i rezerw bilansowych.

4.
Bilanse centralne sporządza się jako:
1)
stanowiące, dotyczące:
a)
materiałów, paliw i energii, maszyn budowlanych i środków transportu, objętych obowiązkowym pośrednictwem w obrocie,
b)
materiałów objętych centralnie finansowanym importem z państw zaliczonych do II obszaru płatniczego,
c)
materiałów objętych zamówieniami rządowymi;
2)
informacyjne, dotyczące materiałów, paliw, maszyn budowlanych i środków transportu, występujących w swobodnym obrocie.

Wyłączenie materiałów, paliw, maszyn budowlanych i środków transportu z obowiązkowego pośrednictwa w obrocie, importu albo zamówień rządowych powoduje przesunięcie z bilansów stanowiących do informacyjnych.

5.
Bilanse centralne sporządzają Komisja Planowania przy Radzie Ministrów i Minister Rynku Wewnętrznego, wykorzystując projekty przygotowane przez jednostki wyznaczone zgodnie z ust. 9. Przy sporządzaniu bilansów paliw i energii Komisja Planowania przy Radzie Ministrów współdziała z Ministrem Przemysłu.
6.
Zasady i tryb opracowywania i wykorzystywania na cele planistyczne bilansów centralnych określa Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów w porozumieniu z Ministrem Rynku Wewnętrznego.
7.
Bilanse centralne zatwierdza:
1)
w odniesieniu do materiałów, paliw i energii objętych bilansami stanowiącymi, sporządzanymi przez Komisję Planowania przy Radzie Ministrów - Rada Ministrów, a w odniesieniu do maszyn budowlanych i środków transportu - Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów,
2)
w odniesieniu do materiałów i paliw objętych bilansami stanowiącymi, sporządzanymi przez Ministra Rynku Wewnętrznego - Minister Rynku Wewnętrznego.
8.
Wielkości rozchodu ustalone w bilansach centralnych na kierunki, o których mowa w ust. 3, są obowiązujące dla jednostek obowiązkowo pośredniczących w obrocie, jednostek zawierających umowy o wykonanie zamówień rządowych na materiały i wyroby, a także jednostek prowadzących dystrybucję towarów importowanych.
9.
Jednostki, o których mowa w ust. 8, określa Minister Rynku Wewnętrznego.
10.
Dystrybucja towarami wymienionymi w załączniku nr 3 do uchwały, importowanymi z państw zaliczonych do I obszaru płatniczego, jest prowadzona przez jednostki wyznaczone zgodnie z ust. 9.
1.
W bilansach centralnych tworzy się rezerwy bilansowe materiałów, paliw, maszyn budowlanych i środków transportu. Wielkość rezerw bilansowych:
1)
w bilansach stanowiących, zatwierdzanych przez Radę Ministrów, określa centralny plan roczny; w planie tym mogą być określone także rezerwy bilansowe materiałów, paliw, maszyn budowlanych i środków transportu objętych bilansami informacyjnymi,
2)
w bilansach stanowiących, obejmujących maszyny budowlane i środki transportu, określa Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów,
3)
w zakresie nie ustalonym na podstawie pkt 1 i 2 określa Minister Rynku Wewnętrznego.
2.
Decyzje o rozdysponowaniu rezerw bilansowych, o których mowa w ust. 1, wydaje:
1)
w zakresie ustalonym w załączniku nr 2 uchwały - Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów po zasięgnięciu opinii Ministra Rynku Wewnętrznego,
2)
w pozostałym zakresie - Minister Rynku Wewnętrznego, z tym że decyzje w odniesieniu do maszyn budowlanych wydaje w porozumieniu z Ministrem Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa, a w odniesieniu do środków transportu - w porozumieniu z Ministrem Transportu, Żeglugi i Łączności.
3.
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, w porozumieniu z Ministrem Rynku Wewnętrznego, określa szczegółowe zasady i tryb dysponowania rezerwami bilansowymi.
4.
Minister Rynku Wewnętrznego wyznacza jednostki organizacyjne, które posiadają w stosunku do producentów dokonujących sprzedaży materiałów, paliw, maszyn budowlanych i środków transportu objętych rezerwami bilansowymi prawo pierwokupu do wysokości tych rezerw oraz realizują decyzje o ich rozdysponowaniu.
Organy założycielskie producentów materiałów, paliw i energii objętych bilansami centralnymi są obowiązane podejmować działania w celu zapewnienia przychodu ze źródeł krajowych na poziomie ustalonym w zatwierdzanych bilansach.
1.
Wykaz towarów importowanych z państw zaliczonych do II obszaru płatniczego, a przewidzianych do centralnego finansowania, w podziale na część A i B, określa załącznik nr 3 do uchwały. Część A obejmuje towary, których import jest finansowany ze środków dewizowych przydzielanych centralnie. Część B obejmuje towary, których import jest finansowany ze środków dewizowych nabywanych w drodze celowych przetargów dewizowych organizowanych przez banki. Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, w porozumieniu z Ministrami: Współpracy Gospodarczej z Zagranicą, Rynku Wewnętrznego i Przemysłu, może dokonywać przesunięć towarów oraz środków dewizowych na ich zakup między częścią A i B załącznika.
2.
Środkami dewizowymi na realizację importu towarów ujętych w części A załącznika, w ilościach określonych w centralnych planach rocznych, dysponuje Minister Współpracy Gospodarczej z Zagranicą w porozumieniu z Ministrem Rynku Wewnętrznego.
3.
Minister Współpracy Gospodarczej z Zagranicą wspólnie z Ministrami: Finansów i Rynku Wewnętrznego oraz Prezesem Narodowego Banku Polskiego określi zasady i tryb sprzedaży środków dewizowych w oparciu o celowe przetargi na import towarów ujętych w części B załącznika, w ilościach określonych w centralnych planach rocznych.
4.
Jednostki obrotu, w porozumieniu z przedsiębiorstwami handlu zagranicznego i innymi jednostkami uprawnionymi do prowadzenia działalności w zakresie handlu zagranicznego, określają dla poszczególnych producentów materiałów objętych obowiązkowym pośrednictwem roczne wielkości ich eksportu w ramach ogólnej ilości określonej w bilansach centralnych.
5.
Eksport materiałów, paliw i energii, maszyn budowlanych i środków transportu ponad ilości ustalone w bilansach stanowiących:
1)
zatwierdzanych przez Radę Ministrów lub Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów - wymaga zgody Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, wydawanej w porozumieniu z Ministrem Rynku Wewnętrznego,
2)
zatwierdzanych przez Ministra Rynku Wewnętrznego - wymaga jego zgody.
6.
Eksport materiałów, paliw, maszyn budowlanych oraz środków transportu objętych bilansami informacyjnymi następuje na podstawie zezwoleń wywozowych wydanych przez Ministra Współpracy Gospodarczej z Zagranicą. Przy wydawaniu tych zezwoleń Minister Współpracy Gospodarczej z Zagranicą uwzględnia kwoty eksportu wyrobów ujęte w centralnych planach rocznych. Zezwolenie wywozowe ponad te kwoty może być wydane po uzgodnieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Ministrem Rynku Wewnętrznego.
7.
Minister Współpracy Gospodarczej z Zagranicą może uzależnić wydanie zezwolenia wywozowego na eksport elementów i podzespołów kooperacyjnych oraz półfabrykatów nie objętych bilansami centralnymi od stopnia zaspokojenia potrzeb odbiorców krajowych.
8.
Minister Przemysłu ustala asortyment i ilości wyrobów, o których mowa w ust. 7, niezbędnych do zaspokojenia potrzeb odbiorców krajowych.
1.
Obrót niektórymi materiałami, maszynami budowlanymi i środkami transportu oraz paliwami i energią podlega reglamentacji.
2.
Stosuje się następujące formy reglamentacji:
1)
obowiązkowe pośrednictwo w obrocie niektórymi materiałami, paliwami, maszynami budowlanymi i środkami transportu,
2)
ograniczenia zakupu oraz zużycia paliw i energii.
3.
Zasady ograniczania zużycia paliw i energii regulują odrębne przepisy wydane na podstawie art. 26 ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o gospodarce energetycznej (Dz. U. Nr 21, poz. 96 i z 1987 r. Nr 33, poz. 180).
4.
Produkcję realizowaną przez jednostki drobnej wytwórczości oraz jednostki innowacyjno-wdrożeniowe wyłącza się z obowiązkowego pośrednictwa w obrocie.
1.
Obowiązkowe pośrednictwo w obrocie materiałami, paliwami, maszynami budowlanymi i środkami transportu stosuje się w zakresie ustalonym w załączniku nr 4 do uchwały.
2.
Producenci oraz jednostki realizujące import centralnie finansowany są obowiązani do zawierania umów dostawy i umów sprzedaży materiałów, paliw, maszyn budowlanych i środków transportu objętych obowiązkowym pośrednictwem wyłącznie z jednostkami obowiązkowo pośredniczącymi w obrocie, wyznaczonymi zgodnie z § 2 ust. 9, zwanymi dalej "jednostkami obrotu", albo z odbiorcami przez nich wskazanymi, z wyjątkiem dostaw na cele rezerw państwowych.
3.
Odbiorcy materiałów, paliw, maszyn budowlanych i środków transportu objętych obowiązkowym pośrednictwem składają zamówienia do jednostek obrotu wyznaczonych zgodnie z § 2 ust. 9.
4.
Odbiorcy materiałów objętych obowiązkowym pośrednictwem mogą składać odwołania dotyczące ilości i asortymentu otrzymanych materiałów do jednostek obrotu, które przekazały uprawnienia do nabycia tych materiałów lub odmówiły ich sprzedaży.
5.
Odbiorcy materiałów mogą upoważnić wybrane przez siebie jednostki gospodarcze do występowania w ich imieniu w stosunku do jednostek obrotu.
6.
Odbiorcy materiałów objętych obowiązkowym pośrednictwem mają prawo dokonać w umowie zastrzeżenia, że dostawa materiału nastąpi bezpośrednio od producenta albo od przedsiębiorstwa handlu zagranicznego, z pominięciem składów jednostek obrotu, z uwzględnieniem warunków dostaw.
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów na wniosek Ministra Rynku Wewnętrznego, uzgodniony z Ministrem Finansów oraz Ministrami Transportu, Żeglugi i Łączności oraz Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa, a w zakresie ciągników rolniczych również z Ministrem Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Żywnościowej, może w miarę osiągania cen równowagi wyłączać z obowiązkowego pośrednictwa niektóre rodzaje maszyn budowlanych i środków transportu.
Jednostki obrotu prowadzą obrót materiałami objętymi obowiązkowym pośrednictwem, kierując się:
1)
polityką zaopatrzenia określoną w centralnych planach rocznych,
2)
bilansami centralnymi,
3)
wytycznymi Ministra Rynku Wewnętrznego uwzględniającymi zasady ograniczania zużycia paliw i energii, o których mowa w § 6 ust. 3.
1.
Jednostki, o których mowa w § 2 ust. 9 i 10, są obowiązane do pełnego pokrycia uzasadnionych potrzeb na materiały oraz do zawarcia umów sprzedaży (dostawy) z odbiorcami realizującymi zadania związane z:
1)
realizacją zadań objętych zamówieniami rządowymi i programami operacyjnymi, określonych w centralnych planach rocznych,
2)
produkcją wyrobów przetworzonych, przeznaczonych na eksport zgodnie z listą określoną przez Ministra Współpracy Gospodarczej z Zagranicą w uzgodnieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów oraz Ministrem Rynku Wewnętrznego,
3)
obronnością i bezpieczeństwem kraju, w tym rezerwami państwowymi,
4)
zaopatrzeniem jednostek drobnej wytwórczości statutowo zatrudniających pracowników niepełnosprawnych - do wysokości zapewniającej realizację zadań wynikających dla tych jednostek z centralnych planów rocznych,
5)
likwidacją skutków klęsk żywiołowych,
6)
zaopatrzeniem jednostek innowacyjno-wdrożeniowych,
7)
realizacją melioracji wodnych i zaopatrzenia wsi w wodę,
8)
modernizacją sieci i urządzeń elektroenergetycznych dla wsi i rolnictwa,
9)
realizacją zadań wynikających z polsko-radzieckiej umowy o współpracy przy budowie gazociągu "Jamburg - zachodnia granica ZSSR",
10)
inwestycjami podejmowanymi przez przedsiębiorstwa utworzone przez Polską Rzeczpospolitą Ludową z krajami członkowskimi Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej oraz inwestycjami realizowanymi przy pomocy kredytowej Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich,
11)
realizacją innych celów priorytetowych określonych w centralnych planach rocznych.
2.
Dostawcy materiałów, którymi obrót nie jest objęty obowiązkowym pośrednictwem, są obowiązani sprzedawać te materiały w pierwszej kolejności odbiorcom realizującym zadania określone w ust. 1 i realizatorom budownictwa mieszkaniowego wraz z infrastrukturą oraz remontów i modernizacji budynków mieszkalnych, obiektów oświaty i służby zdrowia.
3.
Odbiorcy materiałów niezbędnych do realizacji zadań, o których mowa w ust. 1, są obowiązani do:
1)
składania na zamówieniach odpowiednich oświadczeń o przeznaczeniu zamawianych materiałów,
2)
przedstawiania na żądanie dostawców umów o dostawy wytwarzanych przez siebie wyrobów lub usług w celu realizacji zadań, o których mowa w ust. 1 pkt 1,
3)
przedstawiania informacji o stanie zapasów i przewidywanym zużyciu zamówionych materiałów.
4.
Przepisy ust. 3 nie dotyczą zaopatrzenia na cele obronności i bezpieczeństwa kraju oraz rezerw państwowych.
1.
Minister Współpracy Gospodarczej z Zagranicą w porozumieniu z Ministrem Rynku Wewnętrznego ustali wykaz przedsiębiorstw realizujących w sposób trwały eksportową produkcję wyrobów przetworzonych, z którymi jednostki obowiązkowo pośredniczące w obrocie materiałami reglamentowanymi, a także jednostki zamawiające produkcję materiałów objętych zamówieniami rządowymi są obowiązane - na żądanie tych przedsiębiorstw - zawrzeć długoterminowe umowy o dostawę materiałów, obejmujące co najmniej okres jednego roku. W takim przypadku odbiorcy są obowiązani przekazywać dostawcom zapotrzebowanie na materiały z terminem wyprzedzenia nie krótszym niż 3 miesiące przed rozpoczęciem roku.
2.
W ramach posiadanych wolnych zasobów materiałowych jednostki obowiązkowo pośredniczące w obrocie materiałami reglamentowanymi, a także jednostki zamawiające produkcję materiałów objętych zamówieniami rządowymi są obowiązane zawrzeć umowę krótkookresową o dostawę tych materiałów z producentami realizującymi produkcję eksportową, o której mowa w § 10 ust. 1 pkt 2, na podstawie zawartych w ciągu roku kontraktów z odbiorcami zagranicznymi, jeżeli zamówienie na materiały złożone zostało co najmniej na 45 dni przed terminem dostawy.
Zwalnia się producentów materiałów, paliw, maszyn budowlanych i środków transportu, objętych obowiązkowym pośrednictwem, od obowiązku dalszych dostaw odbiorcom wyznaczonym przez jednostki obrotu, jeżeli odbiorcy ci nie dokonują zapłaty za dostawy w umownie ustalonych terminach.
1.
Jednostkom obrotu przysługuje prawo pierwokupu materiałów objętych obowiązkowym pośrednictwem, odprzedawanych przez odbiorców korzystających z priorytetu dostaw. Nieskorzystanie z prawa pierwokupu w ciągu 14 dni od otrzymania oferty oznacza rezygnację z tego prawa.
2.
Minister Rynku Wewnętrznego w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów w szczególnie uzasadnionych przypadkach może rozszerzyć lub ograniczyć stosowanie prawa pierwokupu, o którym mowa w ust. 1.
3.
Dopuszcza się odprzedaż materiałów objętych obowiązkowym pośrednictwem, przeznaczonych na cele związane z usuwaniem skutków awarii i klęsk żywiołowych, bez zachowania trybu określonego w ust. 1.
1.
Zwalnia się producentów z obowiązku sprzedaży materiałów objętych obowiązkowym pośrednictwem jednostkom obrotu - w wysokości do 1% ilości wyprodukowanej w każdym asortymencie, a wyrobów hutniczych i metali nieżelaznych - w wysokości 0,5%, z wyjątkiem materiałów określonych w załączniku nr 5 do uchwały.
2.
Minister Rynku Wewnętrznego może zwolnić producentów ze stosowania trybu obowiązkowego pośrednictwa - w wymiarze przekraczającym 1% (odpowiednio 0,5%) wyprodukowanej masy towarowej.
3.
Upoważnia się Ministra Rynku Wewnętrznego do wyłączania określonych materiałów lub podmiotów gospodarczych z trybu obowiązkowego pośrednictwa w miarę poprawy sytuacji zaopatrzeniowej.
Zwalnia się producentów z obowiązku sprzedaży maszyn budowlanych i środków transportu objętych obowiązkowym pośrednictwem jednostkom obrotu - w wysokości do 0,3% ilości wyprodukowanej w każdym asortymencie samochodów osobowych, a pozostałych środków transportu i maszyn budowlanych, wymienionych w załączniku nr 4 do uchwały, w wysokości 1% ilości wyprodukowanych w każdym asortymencie.
W razie nieprzestrzegania przepisów uchwały, pobiera się opłaty na rzecz budżetu państwa na zasadach i w trybie określonych w odrębnych przepisach.
1.
Minister Przemysłu ustali dodatkowe opłaty za energię elektryczną i paliwa gazowe pobrane ze wspólnych sieci w ilości przekraczającej limit wynikający z przepisów, o których mowa w § 6 ust. 3.
2.
Kwoty z tytułu opłat, o których mowa w ust. 1, podlegają przekazaniu na centralny fundusz oszczędnościowy paliw, surowców i materiałów z przeznaczeniem na popieranie przedsięwzięć i zadań określonych w art. 9 ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o gospodarce energetycznej.
Dostawcy materiałów powinni zawierać z odbiorcami będącymi jednostkami gospodarki uspołecznionej umowy wieloletnie.
1.
Minister Rynku Wewnętrznego:
1)
powoła, przy jednostkach obrotu, zespoły nadzorcze z udziałem przedstawicieli Ministrów: Obrony Narodowej, Rynku Wewnętrznego i Współpracy Gospodarczej z Zagranicą oraz organów założycielskich nadzorujących producentów i odbiorców materiałów objętych obowiązkowym pośrednictwem, a przy jednostkach obowiązkowo pośredniczących w obrocie maszynami budowlanymi, środkami transportu, w tym ciągnikami, ponadto przedstawicieli Ministrów: Spraw Wewnętrznych, Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa, Przemysłu, Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz Transportu, Żeglugi i Łączności,
2)
wyda wytyczne określające zasady i tryb sprzedaży materiałów, maszyn budowlanych i środków transportu, w których określi:
a)
zadania i uprawnienia zespołów nadzorczych,
b)
zasady i tryb sprzedaży,
c)
tryb składania i rozpatrywania odwołań, o których mowa w § 7 ust. 4.

Wytyczne dotyczące środków transportu wydaje się w porozumieniu z Ministrem Transportu, Żeglugi i Łączności, a dotyczące maszyn budowlanych - w uzgodnieniu z Ministrem Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa.

2.
Minister Przemysłu w porozumieniu z Ministrem Rynku Wewnętrznego:
1)
powoła zespoły nadzorcze przy jednostkach obrotu paliwami z udziałem przedstawicieli organów wymienionych w ust. 1 pkt 1,
2)
wyda wytyczne określające zasady i tryb obrotu paliwami zgodnie z zasadami określonymi w uchwale oraz ograniczeniami w ich użytkowaniu, o których mowa w § 6 ust. 3.
3.
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów może delegować do składu zespołów nadzorczych, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 1, pracowników urzędu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów.
Minister Rynku Wewnętrznego ustali preferencyjny tryb zaopatrzenia usług bytowych oraz jednostek drobnej wytwórczości wytwarzających wyroby z zakresu rękodzieła ludowego i artystycznego w materiały wymienione w załączniku nr 4 do uchwały.

ZAŁĄCZNIKI

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK Nr  1

LISTA BILANSÓW CENTRALNYCH

ZAŁĄCZNIK Nr  2

LISTA PALIW, SUROWCÓW ORAZ MASZYN BUDOWLANYCH I ŚRODKÓW TRANSPORTU, W KTÓRYCH ZAKRESIE REZERWAMI DYSPONUJE PRZEWODNICZĄCY KOMISJI PLANOWANIA PRZY RADZIE MINISTRÓW

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WYKAZ TOWARÓW IMPORTOWANYCH Z PAŃSTW ZALICZONYCH DO II OBSZARU PŁATNICZEGO, PRZEWIDZIANYCH DO CENTRALNEGO FINANSOWANIA

ZAŁĄCZNIK Nr  4

MATERIAŁY, PALIWA, MASZYNY BUDOWLANE I ŚRODKI TRANSPORTU, OBJĘTE OBOWIĄZKOWYM POŚREDNICTWEM W OBROCIE

ZAŁĄCZNIK Nr  5

WYKAZ MATERIAŁÓW, KTÓRYCH SPRZEDAŻ JEST OBJĘTA W CAŁOŚCI OBOWIĄZKOWYM POŚREDNICTWEM JEDNOSTEK OBROTU