Wyeliminowanie nieuzasadnionego importu przy projektowaniu maszyn i zakładów przemysłowych.

Monitor Polski

M.P.1963.65.323

Akt utracił moc
Wersja od: 31 sierpnia 1963 r.

UCHWAŁA Nr 243
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 lipca 1963 r.
w sprawie wyeliminowania nieuzasadnionego importu przy projektowaniu maszyn i zakładów przemysłowych.

Przy opracowywaniu przez biura konstrukcyjne lub zakłady produkcyjne projektów konstrukcji i modernizacji wyrobów przemysłu maszynowego należy stosować w dokumentacji techniczno-konstrukcyjnej rozwiązania oparte na detalach, podzespołach i zespołach produkowanych w kraju i objętych krajowymi katalogami tych wyrobów. Przyjęcie w dokumentacji techniczno-konstrukcyjnej rozwiązań przewidujących zastosowanie detali, podzespołów i zespołów nie produkowanych w kraju i mających być przedmiotem importu może nastąpić tylko zgodnie z przepisami niniejszej uchwały.
Przy projektowaniu i modernizowaniu zakładów przemysłowych oraz innych obiektów należy stosować w dokumentacji projektowej rozwiązania oparte na maszynach i urządzeniach produkowanych w kraju i objętych krajowymi katalogami tych wyrobów. Przyjęcie w dokumentacji projektowej rozwiązań przewidujących zastosowanie maszyn i urządzeń nie produkowanych w kraju i mających być przedmiotem importu może nastąpić tylko zgodnie z przepisami niniejszej uchwały.
Ograniczenia wynikające z przepisów §§ 1 i 2 nie dotyczą detali, podzespołów i zespołów oraz maszyn i urządzeń objętych wieloletnimi umowami kooperacyjnymi lub porozumieniami zawartymi z krajami będącymi członkami Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej (RWPG).
1.
Dyrektorzy jednostek organizacyjnych wymienionych w §§ 1 i 2 mogą w przypadkach uzasadnionych koniecznością występować do swojej jednostki nadrzędnej o zezwolenie na zastosowanie w konstrukcji lub projekcie wyrobów o wysokich parametrach techniczno-ekonomicznych lub detali, podzespołów i zespołów nie produkowanych w kraju.
2.
Wnioski, o których mowa w ust. 1, powinny, zawierać:
1)
uzasadnienie techniczno-ekonomiczne sporządzone według zasad określonych przez Komisję Planowania przy Radzie Ministrów lub udokumentowane wymagania odbiorcy zagranicznego,
2)
stwierdzenie przez właściwe zjednoczenie wiodące terminu uruchomienia w kraju produkcji wyrobu objętego wnioskiem,
3)
stwierdzenie przez zainteresowane zjednoczenie wiodące odmowy wykonania i dostawy wyrobu objętego wnioskiem, uzasadnionej brakiem technicznych możliwości wykonania,
4)
wskazanie przewidywanej wartości dewizowej importu wyrobu objętego wnioskiem do czasu opanowania produkcji w kraju,
5)
opinię właściwej branżowo komisji określonej w zarządzeniu nr 88 Prezesa Rady Ministrów z dnia 26 czerwca 1963 r. w sprawie wyeliminowania zbędnego importu kompletnych obiektów, maszyn, urządzeń, sprzętu technicznego oraz części zamiennych (Monitor Polski Nr 55, poz. 276).
3.
W przypadkach uzasadnionych potrzebami eksportu Minister Handlu Zagranicznego może uznać wymagania odbiorcy zagranicznego za wystarczające uzasadnienie potrzeby zastosowania w konstrukcji lub w projekcie wyrobów z importu. Sprawy takie nie wymagają opinii i decyzji przewidzianych w niniejszej uchwale.
Wnioski, o których mowa w § 4, powinny być kierowane do decyzji dyrektora zjednoczenia przemysłu nadzorującego wnioskującą jednostkę, a jeśli chodzi o jednostki podległe bezpośrednio ministrowi – do decyzji właściwego podsekretarza stanu.
Decyzje, o których mowa w § 5, nie mogą powodować przekraczania rocznych limitów dewizowych przyznanych danemu zjednoczeniu, a w żadnym razie nie mogą powodować przekroczenia limitu dewizowego przyznanego resortowi.
Zakup za granicą wyrobów, o których mowa w uchwale, wymaga odrębnej opinii właściwej branżowo komisji, określonej w zarządzeniu nr 88 Prezesa Rady Ministrów z dnia 26 czerwca 1963 r.
Przepisy uchwały dotyczą nowo podejmowanych prac konstrukcyjnych i projektowych.
Zobowiązuje się właściwych ministrów do wydania – na podstawie zasad niniejszej uchwały – dla podległych im jednostek organizacyjnych zarządzeń wykonawczych w zakresie projektowania, konstruowania i modernizowania zakładów przemysłowych i innych obiektów.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.