§ 4. - Wyeliminowanie nieuzasadnionego importu przy projektowaniu maszyn i zakładów przemysłowych.

Monitor Polski

M.P.1963.65.323

Akt utracił moc
Wersja od: 31 sierpnia 1963 r.
§  4.
1.
Dyrektorzy jednostek organizacyjnych wymienionych w §§ 1 i 2 mogą w przypadkach uzasadnionych koniecznością występować do swojej jednostki nadrzędnej o zezwolenie na zastosowanie w konstrukcji lub projekcie wyrobów o wysokich parametrach techniczno-ekonomicznych lub detali, podzespołów i zespołów nie produkowanych w kraju.
2.
Wnioski, o których mowa w ust. 1, powinny, zawierać:
1)
uzasadnienie techniczno-ekonomiczne sporządzone według zasad określonych przez Komisję Planowania przy Radzie Ministrów lub udokumentowane wymagania odbiorcy zagranicznego,
2)
stwierdzenie przez właściwe zjednoczenie wiodące terminu uruchomienia w kraju produkcji wyrobu objętego wnioskiem,
3)
stwierdzenie przez zainteresowane zjednoczenie wiodące odmowy wykonania i dostawy wyrobu objętego wnioskiem, uzasadnionej brakiem technicznych możliwości wykonania,
4)
wskazanie przewidywanej wartości dewizowej importu wyrobu objętego wnioskiem do czasu opanowania produkcji w kraju,
5)
opinię właściwej branżowo komisji określonej w zarządzeniu nr 88 Prezesa Rady Ministrów z dnia 26 czerwca 1963 r. w sprawie wyeliminowania zbędnego importu kompletnych obiektów, maszyn, urządzeń, sprzętu technicznego oraz części zamiennych (Monitor Polski Nr 55, poz. 276).
3.
W przypadkach uzasadnionych potrzebami eksportu Minister Handlu Zagranicznego może uznać wymagania odbiorcy zagranicznego za wystarczające uzasadnienie potrzeby zastosowania w konstrukcji lub w projekcie wyrobów z importu. Sprawy takie nie wymagają opinii i decyzji przewidzianych w niniejszej uchwale.