Szczegółowe zasady postępowania konkursowego na funkcję dyrektora jednostki badawczo-rozwojowej.

Monitor Polski

M.P.1991.32.230

Akt utracił moc
Wersja od: 10 października 1991 r.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU BADAŃ NAUKOWYCH
z dnia 20 września 1991 r.
w sprawie szczegółowych zasad postępowania konkursowego na funkcję dyrektora jednostki badawczo-rozwojowej.

Na podstawie art. 21 ust. 7 ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. - jednostkach badawczo-rozwojowych (Dz. U. z 1991 r. Nr 44, poz. 194) zarządza się, co następuje:
Postępowanie konkursowe na funkcję dyrektora jednostki badawczo-rozwojowej, zwane dalej "konkursem", zarządza organ sprawujący nadzór nad tą jednostką, nie później niż w terminie 14 dni licząc od dnia, w którym powstała sytuacja wymagająca powołania dyrektora.
Postanowienie o ogłoszeniu konkursu powinno zawierać w szczególności:
1)
określenie składu osobowego komisji konkursowej, zgodnie z art. 21 ust. 6 ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych (Dz. U. z 1991 r. Nr 44, poz. 194), zwanej dalej "ustawą",
2)
ustalenie formalnych kryteriów doboru kandydatów na funkcję dyrektora,
3)
termin zakończenia postępowania konkursowego.
1.
Postanowienie o ogłoszeniu konkursu jednostka badawczo-rozwojowa podaje do wiadomości wszystkim pracownikom w sposób zwyczajowo przyjęty w tej jednostce oraz przekazuje je do opublikowania w prasie.
2.
Ogłoszenie w prasie powinno w szczególności zawierać stawiane kandydatom wymagania i określać sposoby udokumentowania swoich kwalifikacji oraz sposób, termin i miejsce składania zgłoszeń.
Zadaniem komisji konkursowej jest:
1)
określenie kryteriów oceny przydatności kandydata,
2)
ustalenie szczegółowego trybu przeprowadzenia konkursu, a zwłaszcza etapów konkursu i sposobu kwalifikowania kandydatów do kolejnych etapów,
3)
decydowanie o dopuszczeniu do konkursu na podstawie dokumentów przedstawionych przez kandydatów,
4)
przeprowadzenie postępowania konkursowego,
1.
Do konkursu może przystąpić każdy, kto spełnia warunki określone w art. 21 ust. 3 ustawy oraz w formalnych kryteriach doboru kandydatów wymienionych w postanowieniu o ogłoszeniu konkursu.
2.
Komisja konkursowa na podstawie przedstawionych dokumentów stwierdza, czy kandydat spełnia warunki, o których mowa w ust. 1, oraz decyduje o dopuszczeniu go do konkursu.
3.
W razie odmowy przez komisję konkursową dopuszczenia kandydata do konkursu ze względu na niespełnienie warunków określonych w ust. 1, kandydat może w terminie 3 dni zwrócić się do organu, który powołał komisję konkursową, o rozstrzygnięcie zasadności odmowy.
Każdemu kandydatowi dopuszczonemu do konkursu jednostka badawczo-rozwojowa udostępnia jednakowy zestaw niezbędnych materiałów informacyjnych o stanie prawnym, organizacyjnym i ekonomicznym tej jednostki.
1.
Konkurs może być jedno - lub wieloetapowy.
2.
Konkurs jednoetapowy odbywa się w formie posiedzenia komisji konkursowej z udziałem kandydatów, na którym są prezentowane kwalifikacje oraz inne cechy i umiejętności kandydatów. Na posiedzeniu tym kandydaci przestawiają koncepcję działania i rozwoju jednostki badawczo-rozwojowej oraz sposób kierowania tą jednostką.
3.
W konkursie wieloetapowym posiedzenie komisji konkursowej może być poprzedzone:
1)
zasięganiem dodatkowych pisemnych opinii o kandydatach; opinie te powinny być udostępnione kandydatom,
2)
przeprowadzeniem przez wyspecjalizowane jednostki, na zlecenie komisji konkursowej, odpowiednich testów mających na celu predyspozycji kandydatów do organizowania pracy naukowej i kierowania jednostką badawczo- rozwojową.
4.
Komisja konkursowa w tajnym głosowaniu podejmuje decyzje w sprawie zakwalifikowania kandydatów do kolejnego etapu.
1.
Po zakończeniu konkursu komisja konkursowa w tajnym głosowaniu wyłania kandydata lub kandydatów na funkcję dyrektora.
2.
W razie stwierdzenia przydatności więcej niż jednego kandydata na funkcję dyrektora, komisja konkursowa ustala kolejność kandydatów.
3.
Komisja konkursowa przekazuje wyniki konkursu wraz z jego dokumentacją organowi sprawującemu nadzór nad jednostką badawczo-rozwojową.
1.
W razie stwierdzenia nieprzydatności na funkcję dyrektora wszystkich kandydatów, komisja konkursowa zwraca się o ponowne ogłoszenie konkursu do organu, który ją powołał.
2.
Kandydaci, których nieprzydatność na funkcję dyrektora stwierdziła komisja konkursowa w postępowaniu konkursowym, nie mogą być dopuszczani do ponownego konkursu.
Komisja konkursowa ulega rozwiązaniu z dniem powołania dyrektora jednostki badawczo-rozwojowej.
Obsługę komisji konkursowej, niezbędne warunki i środki finansowe związane z postępowaniem konkursowym oraz działalnością komisji konkursowej zapewnia zainteresowana jednostka badawczo-rozwojowa.
Traci moc zarządzenie Ministra - Kierownika Postępu Naukowo-Technicznego i Wdrożeń z dnia 30 kwietnia 1986 r. w sprawie szczegółowych zasad postępowania konkursowego na funkcję dyrektora jednostki badawczo-rozwojowej (Monitor Polski Nr 18, poz. 128).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.