Rozpowszechnianie pracowniczych wynalazków, wzorów użytkowych, udoskonaleń technicznych i usprawnień.

Monitor Polski

M.P.1956.49.564

Akt utracił moc
Wersja od: 19 czerwca 1956 r.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 8 czerwca 1956 r.
w sprawie rozpowszechniania pracowniczych wynalazków, wzorów użytkowych, udoskonaleń technicznych i usprawnień.

Na podstawie art. 9 dekretu z dnia 12 października 1950 r. o wynalazczości pracowniczej (Dz. U. z 1956 r. Nr 3, poz. 21) zarządza się, co następuje:

Przepisy ogólne.

§  1.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa:
1)
o ministrach i ministerstwach, rozumie się przez to również przewodniczących komisji i komitetów sprawujących funkcje naczelnych organów administracji państwowej, kierowników centralnych urzędów oraz komisje, komitety i centralne urzędy,
2)
o departamentach techniki, rozumie się przez to również inne odpowiednie komórki organizacyjne w ministerstwach,
3)
o centralnych zarządach, rozumie się przez to centralne zarządy branżowe (zarządy) lub inne jednostki równorzędne,
4)
o projekcie racjonalizatorskim lub o projekcie, rozumie się przez to pracowniczy wynalazek, wzór użytkowy, udoskonalenie techniczne lub usprawnienie.
§  2.
1.
Przez rozpowszechnianie projektu racjonalizatorskiego należy rozumieć podawanie do wiadomości, realizowanie i stosowanie go w zakładach pracy innych niż zakład, w którym projekt został po raz pierwszy przyjęty do wykorzystania.
2.
Rozpowszechnianiu podlegają projekty, które mogą znaleźć zastosowanie więcej niż w jednym zakładzie pracy.
§  3.
1.
Do rozpowszechniania projektów obowiązane są:
1)
w zakładach pracy nadzorowanych przez jeden centralny zarząd - właściwe komórki organizacyjne centralnego zarządu (głównego technologa, głównego mechanika itd.) na podstawie decyzji dyrektora,
2)
w zakładach pracy nadzorowanych przez różne centralne zarządy jednego resortu - departament techniki na podstawie decyzji ministra,
3)
w zakładach pracy podległych różnym ministrom - Urząd Patentowy Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej na podstawie decyzji Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (PKPG).
2.
Komórki organizacyjne określone w ust. 1 pkt 1 i 2 i Urząd Patentowy obowiązane są również do przeprowadzania kontroli stosowania rozpowszechnionych projektów.
§  4.
Rozpowszechnianie projektów może odbywać się:
1)
w drodze administracyjnej,
2)
w drodze informacji technicznej.

Rozpowszechnianie projektów w drodze administracyjnej.

§  5.
1.
Zakład pracy, który pierwszy zastosował projekt mogący znaleźć zastosowanie również w innych zakładach pracy, jest obowiązany przesłać najpóźniej w ciągu trzech miesięcy od daty zastosowania projektu dwa egzemplarze dokumentacji projektu do centralnego zarządu nadrzędnego nad zakładem pracy, podając jednocześnie datę zastosowania projektu w danym zakładzie pracy.
2.
Jeżeli zachodzi konieczność dodatkowego próbnego stosowania projektu w zakładzie pracy, który pierwszy zastosował projekt, dyrektor zakładu pracy może przedłużyć termin przesłania dokumentacji o dalsze trzy miesiące.
3.
Dokumentacja projektu, o której mowa w ust. 1, powinna składać się z:
1)
opisu projektu,
2)
niezbędnych rysunków wykonawczych, opisów technologicznych i wskazówek wykonawczych oraz
3)
wskazania efektów ekonomicznych, jakie przyniesie zastosowanie projektu.
§  6.
1.
Po otrzymaniu dokumentacji projektu zainteresowane komórki organizacyjne centralnego zarządu badają możliwość zastosowania projektu w zakładach pracy nadzorowanych przez centralny zarząd.
2.
W razie stwierdzenia, że projekt może być zastosowany w innych zakładach pracy nadzorowanych przez centralny zarząd, właściwa komórka organizacyjna występuje z wnioskiem do dyrektora centralnego zarządu o rozpowszechnienie projektu.
3.
Jeżeli projekt może być zastosowany w zakładach pracy nadzorowanych przez różne centralne zarządy danego resortu lub różnych resortów, centralny zarząd niezależnie od podjęcia czynności przewidzianych w ust. 2 przesyła projekt do departamentu techniki z odpowiednimi wnioskami.
4.
Jeżeli projekt może być zastosowany w zakładach pracy:
1)
nadzorowanych przez różne centralne zarządy jednego resortu - departament techniki ministerstwa rozpowszechniającego przedstawia ministrowi wniosek o rozpowszechnienie projektu,
2)
podległych różnym ministrom - departament techniki ministerstwa rozpowszechniającego, niezależnie od podjęcia czynności przewidzianych w pkt 1, przesyła projekt do Departamentu Techniki PKPG, który przedstawia odpowiednie wnioski Przewodniczącemu PKPG. Po wydaniu przez Przewodniczącego PKPG decyzji o rozpowszechnianiu projektu Departament Techniki PKPG przesyła dokumentację projektu do Urzędu Patentowego w celu rozpowszechnienia projektu.
§  7.
Organ wydający decyzję o rozpowszechnieniu projektu ustala, w jakim zakresie projekt ma być rozpowszechniony. Decyzja powinna być wydana w ciągu trzech miesięcy od daty otrzymania akt sprawy.
§  8.
1.
Projekty, co do których powzięta została decyzja o rozpowszechnieniu, powinny być włączone do planów techniczno-ekonomicznych właściwych centralnych zarządów i zakładów pracy. Projekty nie rozpowszechnione z uzasadnionych przyczyn w ciągu roku kalendarzowego powinny być włączone do planów techniczno-ekonomicznych na rok następny.
2.
Rozpowszechnianie projektów może być połączone z opracowaniem lub zmianą odpowiednich norm państwowych, resortowych lub zakładowych.
§  9.
Zakład pracy, w którym projekt został po raz pierwszy przyjęty do wykorzystania, jest obowiązany na polecenie centralnego zarządu przesłać odbitki dokumentacji projektu wskazanym zakładom pracy w ciągu 30 dni od daty otrzymania polecenia. Przesłanie odbitek dokumentacji następuje za zwrotem rzeczywistych kosztów ich wykonania.

Rozpowszechnianie projektów w drodze informacji technicznej.

§  10.
1.
Projekty racjonalizatorskie mogą być podawane do wiadomości bądź nieograniczonej bądź ograniczonej liczby osób przez wydawnictwa, ogłaszanie w prasie, wyświetlanie filmów, urządzanie wystaw itp. W szczególności ogłaszanie projektów następuje w:
1)
resortowych biuletynach zawierających opisy projektów,
2)
wydawnictwach Urzędu Patentowego zawierających opisy szczególnie ważnych projektów,
3)
wydawnictwach Centralnego Instytutu Dokumentacji Naukowo-Technicznej i jego ośrodków działowych.
2.
Właściwi ministrowie określą szczegółowo sposób ogłaszania projektów racjonalizatorskich.
§  11.
1.
Na podstawie danych i materiałów zaczerpniętych ze źródeł, o których mowa w § 10, każdy pracownik uspołecznionego zakładu pracy może złożyć we właściwym branżowo uspołecznionym zakładzie pracy wniosek o rozpowszechnienie projektu w drodze informacji technicznej.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, może obejmować tylko projekty, które są już stosowane w jednym lub więcej zakładach pracy. Wniosek powinien zawierać:
1)
nazwę projektu oraz określenie jego istoty,
2)
wskazanie zakładu pracy, centralnego zarządu lub resortu, w którym projekt jest stosowany,
3)
wskazanie źródła, z którego zgłaszający dowiedział się o istnieniu projektu (biuletyn, wydawnictwa techniczne, wystawa, przezrocza, filmy itp.),
4)
bliższe dane techniczne dotyczące projektu, umożliwiające podjecie decyzji w sprawie zastosowania projektu w określonych zakładach pracy.
3.
Jeżeli projekt nie wchodzi w zakres działalności zakładu pracy, w którym wniosek został złożony, stosuje się odpowiednio przepis § 10 ust. 1 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 10 grudnia 1955 r. w sprawie zasad organizacji wynalazczości pracowniczej (Monitor Polski Nr 122, poz. 1599).
§  12.
W sprawach rozpowszechniania projektów w drodze informacji technicznej mają odpowiednio zastosowanie przepisy rozdziału 2.
§  13.
Zgłaszanie i rozpowszechnianie nowin technicznych nie będących projektami nie stanowi rozpowszechniania w drodze informacji technicznej.

Wynagradzanie i przyznawanie nagród za przyczynienie się do rozpowszechnienia projektów.

§  14.
Za przyczynienie się do rozpowszechnienia projektu należy uważać wykonanie czynności mających na celu zabezpieczenie środków organizacyjno-technicznych niezbędnych dla sprawnego rozpowszechnienia projektu.
§  15.
Pracownikom i kierownikom zakładów pracy, którzy przyczynili się do rozpowszechnienia projektu, przysługuje prawo do wynagrodzenia według zasad niżej określonych.
§  16.
1.
Wysokość wynagrodzenia za przyczynienie się do rozpowszechnienia projektu oblicza zakład pracy od sumy przewidywanych oszczędności, jakie zostaną uzyskane w wyniku zastosowania projektu w trybie rozpowszechnienia w okresie jednego (pierwszego) roku stosowania projektu.
2.
Przewidywaną oszczędność, która wynika z rozpowszechnienia projektu, oblicza się zgodnie z zasadami określonymi w uchwale nr 911 Rady Ministrów z dnia 12 listopada 1955 r. w sprawie zasad wynagradzania twórców pracowniczych wynalazków, wzorów użytkowych, udoskonaleń technicznych i usprawnień (Monitor Polski Nr 122, poz. 1597).
3.
Kwota wynagrodzenia przeznaczonego do podziału pomiędzy osoby, które przyczyniły się do rozpowszechnienia projektu, wynosi 150% wynagrodzenia, jakie w myśl tabeli stanowiącej załącznik do uchwały Rady Ministrów wymienionej w ust. 2 przysługuje twórcy za zastosowanie jego projektu w następnym zakładzie pracy. W odniesieniu do projektów, których zastosowanie przynosi korzyści nie dające się obliczyć, kwotę wynagrodzenia ustala szacunkowo centralny zarząd nadzorujący zakład pracy.
4.
Wynagrodzenie wypłaca się jednorazowo w ciągu miesiąca od dnia zastosowania projektu w trybie rozpowszechnienia.
§  17.
1.
Podziału wynagrodzenia pomiędzy pracowników zakładu pracy dokonuje dyrektor zakładu pracy na wniosek głównego inżyniera.
2.
Wysokość wynagrodzenia dyrektora zakładu pracy ustala dyrektor właściwego centralnego zarządu na wniosek naczelnego inżyniera.
§  18.
Podziału wynagrodzenia za przyczynienie się do rozpowszechnienia projektu należy dokonywać biorąc za podstawę wkład pracy i inicjatywę osób, które przyczyniły się do rozpowszechnienia projektu.
§  19.
Wypłaty wynagrodzenia dokonuje zakład pracy, w którym projekt został rozpowszechniony.
§  20.
1.
Osobom, które zgłosiły wniosek o rozpowszechnienie projektu w drodze informacji technicznej, przysługuje w razie zastosowania projektu wynagrodzenie w wysokości 25% kwoty wynagrodzenia obliczonego w myśl § 16 ust. 3.
2.
Pozostałe 75% kwoty wynagrodzenia obliczonego w myśl § 16 ust. 3 dzieli się pomiędzy osoby, które przyczyniły się do zastosowania projektu przez rozpowszechnienie. Co do podziału i wypłaty wynagrodzenia mają odpowiednio zastosowanie przepisy §§ 17-19.
§  21.
Wynagrodzenie, o którym mowa w § 20, nie przysługuje, jeżeli projekt jest przedmiotem rozpowszechnienia w drodze administracyjnej.
§  22.
1.
Pracownikom ministerstw i centralnych zarządów, którzy wykazali szczególną inicjatywę i aktywny udział w rozpowszechnianiu projektów, mogą być przyznane nagrody pieniężne.
2.
Pracownikom ministerstwa nagrody przyznaje minister na wniosek dyrektora departamentu techniki, a pracownikom centralnego zarządu - dyrektor centralnego zarządu na wniosek naczelnego inżyniera.
§  23.
Wynagrodzenie za przyczynienie się do rozpowszechnienia projektu oraz nagrody określone niniejszym zarządzeniem przysługują również, gdy twórcy projektu:
1)
zostało wypłacone wynagrodzenie w wysokości określonej w § 18 uchwały Rady Ministrów, o której mowa w § 16 ust. 2,
2)
nie zostało wypłacone wynagrodzenie z uwagi na przepisy art. 10 ust. 3 dekretu z dnia 12 października 1950 r. o wynalazczości pracowniczej i § 20 uchwały Rady Ministrów, o której mowa w § 16 ust. 2 niniejszego zarządzenia.

Finansowanie i księgowanie wydatków związanych z rozpowszechnieniem projektów.

§  24.
1.
Wydatki na wynagrodzenia pracowników i kierowników zakładu pracy za przyczynienie się do rozpowszechnienia projektów pokrywane są ze środków obrotowych zakładu pracy, w którym projekt został zastosowany w drodze rozpowszechnienia.
2.
Wydatki na nagrody dla pracowników ministerstw i centralnych zarządów pokrywane są z budżetu. Wypłaty nagród dla pracowników ministerstw dokonuje się z funduszu nagród będącego w dyspozycji ministra, a wypłaty nagród dla pracowników centralnego zarządu dokonuje się z funduszu nagród będącego w dyspozycji dyrektora centralnego zarządu.
3.
Wydatki na zakup dokumentacji, o której mowa w § 9, są pokrywane ze środków obrotowych zakładu pracy stosującego projekt w drodze rozpowszechnienia.
4.
Finansowanie realizacji projektów przyjętych do zastosowania w drodze rozpowszechnienia i realizacja tych projektów odbywa się na zasadach obowiązujących dla realizacji projektów w zakładzie pracy, w którym projekt został po raz pierwszy przyjęty do wykorzystania.
§  25.
W zakresie zabezpieczenia środków potrzebnych na pokrycie wydatków związanych z rozpowszechnieniem projektów obowiązują przepisy zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministra Finansów nr 34 z dnia 8 marca 1955 r. w sprawie zabezpieczenia w planach techniczno-ekonomicznych i inwestycyjnych przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej odpowiednich środków na wykonanie zadań w zakresie wynalazczości pracowniczej (Biuletyn PKPG Nr 8, poz. 25).
§  26.
Zakłady stosujące ramowy plan kont dla przedsiębiorstw przemysłu wielkiego i średniego księgują kwoty wynagrodzenia wypłacone za przyczynienie się do rozpowszechnienia projektów w ciężar konta 159 "Koszty ogólnofabryczne", pozycja analityczna "Racjonalizacja i wynalazczość". Zakłady pracy stosujące ramowe plany kont dla wszelkich innych przedsiębiorstw analogicznie księgują wypłacone wynagrodzenia w ciężar właściwych kont, przewidzianych do ewidencji kosztów ogólnych działalności tych zakładów.

Gromadzenie i przechowywanie dokumentacji rozpowszechnionych projektów.

§  27.
Gromadzenie i przechowywanie dokumentacji rozpowszechnionych projektów odbywa się w komórkach organizacyjnych określonych przez właściwych ministrów.
§  28.
Rejestr dokumentacji rozpowszechnionych projektów prowadzą komórki wynalazczości, które również wykonują czynności biurowe związane z rozpowszechnianiem projektów.

Przepisy przejściowe i końcowe.

§  29.
Przepisów zarządzenia nie stosuje się do:
1)
niepracowniczych wynalazków, wzorów użytkowych, udoskonaleń technicznych i usprawnień nabytych przez uspołecznione zakłady pracy na zasadach innych niż określone dekretem z dnia 12 października 1950 r. o wynalazczości pracowniczej (Dz. U. z 1956 r. Nr 3, poz. 21),
2)
projektów dotyczących obrony Państwa.
§  30.
Dla resortów, w których powstanie konieczność dostosowania przepisów niniejszego zarządzenia do ich struktury i organizacji podległych jednostek, właściwi ministrowie wydadzą w uzgodnieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrem Finansów stosowne przepisy.
§  31.
Przepisy zarządzenia stosuje się odpowiednio do centralnych organizacji spółdzielczych i zrzeszonych w nich spółdzielni.
§  32.
Tracą moc zarządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 10 października 1952 r. w sprawie rozpowszechniania drukowanych opisów pracowniczych wynalazków, udoskonaleń technicznych i usprawnień (Monitor Polski Nr A-88, poz. 1373) oraz inne dotychczasowe przepisy w zakresie unormowanym niniejszym zarządzeniem.
§  33.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.