Rozdział 4 - Wynagradzanie i przyznawanie nagród za przyczynienie się do rozpowszechnienia projektów. - Rozpowszechnianie pracowniczych wynalazków, wzorów użytkowych, udoskonaleń technicznych i usprawnień.

Monitor Polski

M.P.1956.49.564

Akt utracił moc
Wersja od: 19 czerwca 1956 r.

Rozdział  4.

Wynagradzanie i przyznawanie nagród za przyczynienie się do rozpowszechnienia projektów.

§  14.
Za przyczynienie się do rozpowszechnienia projektu należy uważać wykonanie czynności mających na celu zabezpieczenie środków organizacyjno-technicznych niezbędnych dla sprawnego rozpowszechnienia projektu.
§  15.
Pracownikom i kierownikom zakładów pracy, którzy przyczynili się do rozpowszechnienia projektu, przysługuje prawo do wynagrodzenia według zasad niżej określonych.
§  16.
1.
Wysokość wynagrodzenia za przyczynienie się do rozpowszechnienia projektu oblicza zakład pracy od sumy przewidywanych oszczędności, jakie zostaną uzyskane w wyniku zastosowania projektu w trybie rozpowszechnienia w okresie jednego (pierwszego) roku stosowania projektu.
2.
Przewidywaną oszczędność, która wynika z rozpowszechnienia projektu, oblicza się zgodnie z zasadami określonymi w uchwale nr 911 Rady Ministrów z dnia 12 listopada 1955 r. w sprawie zasad wynagradzania twórców pracowniczych wynalazków, wzorów użytkowych, udoskonaleń technicznych i usprawnień (Monitor Polski Nr 122, poz. 1597).
3.
Kwota wynagrodzenia przeznaczonego do podziału pomiędzy osoby, które przyczyniły się do rozpowszechnienia projektu, wynosi 150% wynagrodzenia, jakie w myśl tabeli stanowiącej załącznik do uchwały Rady Ministrów wymienionej w ust. 2 przysługuje twórcy za zastosowanie jego projektu w następnym zakładzie pracy. W odniesieniu do projektów, których zastosowanie przynosi korzyści nie dające się obliczyć, kwotę wynagrodzenia ustala szacunkowo centralny zarząd nadzorujący zakład pracy.
4.
Wynagrodzenie wypłaca się jednorazowo w ciągu miesiąca od dnia zastosowania projektu w trybie rozpowszechnienia.
§  17.
1.
Podziału wynagrodzenia pomiędzy pracowników zakładu pracy dokonuje dyrektor zakładu pracy na wniosek głównego inżyniera.
2.
Wysokość wynagrodzenia dyrektora zakładu pracy ustala dyrektor właściwego centralnego zarządu na wniosek naczelnego inżyniera.
§  18.
Podziału wynagrodzenia za przyczynienie się do rozpowszechnienia projektu należy dokonywać biorąc za podstawę wkład pracy i inicjatywę osób, które przyczyniły się do rozpowszechnienia projektu.
§  19.
Wypłaty wynagrodzenia dokonuje zakład pracy, w którym projekt został rozpowszechniony.
§  20.
1.
Osobom, które zgłosiły wniosek o rozpowszechnienie projektu w drodze informacji technicznej, przysługuje w razie zastosowania projektu wynagrodzenie w wysokości 25% kwoty wynagrodzenia obliczonego w myśl § 16 ust. 3.
2.
Pozostałe 75% kwoty wynagrodzenia obliczonego w myśl § 16 ust. 3 dzieli się pomiędzy osoby, które przyczyniły się do zastosowania projektu przez rozpowszechnienie. Co do podziału i wypłaty wynagrodzenia mają odpowiednio zastosowanie przepisy §§ 17-19.
§  21.
Wynagrodzenie, o którym mowa w § 20, nie przysługuje, jeżeli projekt jest przedmiotem rozpowszechnienia w drodze administracyjnej.
§  22.
1.
Pracownikom ministerstw i centralnych zarządów, którzy wykazali szczególną inicjatywę i aktywny udział w rozpowszechnianiu projektów, mogą być przyznane nagrody pieniężne.
2.
Pracownikom ministerstwa nagrody przyznaje minister na wniosek dyrektora departamentu techniki, a pracownikom centralnego zarządu - dyrektor centralnego zarządu na wniosek naczelnego inżyniera.
§  23.
Wynagrodzenie za przyczynienie się do rozpowszechnienia projektu oraz nagrody określone niniejszym zarządzeniem przysługują również, gdy twórcy projektu:
1)
zostało wypłacone wynagrodzenie w wysokości określonej w § 18 uchwały Rady Ministrów, o której mowa w § 16 ust. 2,
2)
nie zostało wypłacone wynagrodzenie z uwagi na przepisy art. 10 ust. 3 dekretu z dnia 12 października 1950 r. o wynalazczości pracowniczej i § 20 uchwały Rady Ministrów, o której mowa w § 16 ust. 2 niniejszego zarządzenia.