Rozdział 2 - Rozpowszechnianie projektów w drodze administracyjnej. - Rozpowszechnianie pracowniczych wynalazków, wzorów użytkowych, udoskonaleń technicznych i usprawnień.

Monitor Polski

M.P.1956.49.564

Akt utracił moc
Wersja od: 19 czerwca 1956 r.

Rozdział  2.

Rozpowszechnianie projektów w drodze administracyjnej.

§  5.
1.
Zakład pracy, który pierwszy zastosował projekt mogący znaleźć zastosowanie również w innych zakładach pracy, jest obowiązany przesłać najpóźniej w ciągu trzech miesięcy od daty zastosowania projektu dwa egzemplarze dokumentacji projektu do centralnego zarządu nadrzędnego nad zakładem pracy, podając jednocześnie datę zastosowania projektu w danym zakładzie pracy.
2.
Jeżeli zachodzi konieczność dodatkowego próbnego stosowania projektu w zakładzie pracy, który pierwszy zastosował projekt, dyrektor zakładu pracy może przedłużyć termin przesłania dokumentacji o dalsze trzy miesiące.
3.
Dokumentacja projektu, o której mowa w ust. 1, powinna składać się z:
1)
opisu projektu,
2)
niezbędnych rysunków wykonawczych, opisów technologicznych i wskazówek wykonawczych oraz
3)
wskazania efektów ekonomicznych, jakie przyniesie zastosowanie projektu.
§  6.
1.
Po otrzymaniu dokumentacji projektu zainteresowane komórki organizacyjne centralnego zarządu badają możliwość zastosowania projektu w zakładach pracy nadzorowanych przez centralny zarząd.
2.
W razie stwierdzenia, że projekt może być zastosowany w innych zakładach pracy nadzorowanych przez centralny zarząd, właściwa komórka organizacyjna występuje z wnioskiem do dyrektora centralnego zarządu o rozpowszechnienie projektu.
3.
Jeżeli projekt może być zastosowany w zakładach pracy nadzorowanych przez różne centralne zarządy danego resortu lub różnych resortów, centralny zarząd niezależnie od podjęcia czynności przewidzianych w ust. 2 przesyła projekt do departamentu techniki z odpowiednimi wnioskami.
4.
Jeżeli projekt może być zastosowany w zakładach pracy:
1)
nadzorowanych przez różne centralne zarządy jednego resortu - departament techniki ministerstwa rozpowszechniającego przedstawia ministrowi wniosek o rozpowszechnienie projektu,
2)
podległych różnym ministrom - departament techniki ministerstwa rozpowszechniającego, niezależnie od podjęcia czynności przewidzianych w pkt 1, przesyła projekt do Departamentu Techniki PKPG, który przedstawia odpowiednie wnioski Przewodniczącemu PKPG. Po wydaniu przez Przewodniczącego PKPG decyzji o rozpowszechnianiu projektu Departament Techniki PKPG przesyła dokumentację projektu do Urzędu Patentowego w celu rozpowszechnienia projektu.
§  7.
Organ wydający decyzję o rozpowszechnieniu projektu ustala, w jakim zakresie projekt ma być rozpowszechniony. Decyzja powinna być wydana w ciągu trzech miesięcy od daty otrzymania akt sprawy.
§  8.
1.
Projekty, co do których powzięta została decyzja o rozpowszechnieniu, powinny być włączone do planów techniczno-ekonomicznych właściwych centralnych zarządów i zakładów pracy. Projekty nie rozpowszechnione z uzasadnionych przyczyn w ciągu roku kalendarzowego powinny być włączone do planów techniczno-ekonomicznych na rok następny.
2.
Rozpowszechnianie projektów może być połączone z opracowaniem lub zmianą odpowiednich norm państwowych, resortowych lub zakładowych.
§  9.
Zakład pracy, w którym projekt został po raz pierwszy przyjęty do wykorzystania, jest obowiązany na polecenie centralnego zarządu przesłać odbitki dokumentacji projektu wskazanym zakładom pracy w ciągu 30 dni od daty otrzymania polecenia. Przesłanie odbitek dokumentacji następuje za zwrotem rzeczywistych kosztów ich wykonania.