Rejestracja znaków towarowych dla towarów przeznaczonych na eksport.

Monitor Polski

M.P.1951.A-100.1471

Akt utracił moc
Wersja od: 13 grudnia 1951 r.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 17 listopada 1951 r.
w sprawie rejestracji znaków towarowych dla towarów przeznaczonych na eksport.

Na podstawie § 3 pkt 4 lit. c) rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 kwietnia 1949 r. w sprawie zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. R. P. Nr 26, poz. 190) zarządza się w porozumieniu z Ministrem Handlu Zagranicznego, co następuje:
1.
Znaki towarowe, w które zaopatrywane są towary przeznaczone na eksport, powinny być zarejestrowane w Polsce oraz w tych krajach, do których są eksportowane. Zgłoszenia tych znaków towarowych do rejestracji są obowiązane dokonać na swoją rzecz właściwe przedsiębiorstwa handlu zagranicznego, zwane dalej "przedsiębiorstwami".
2.
Minister Handlu Zagranicznego może zwolnić przedsiębiorstwo od obowiązku zgłoszenia znaku towarowego do rejestracji, jeżeli zarejestrowanie tego znaku za granicą byłoby niecelowe.
Dokonywanie czynności, związanych ze zgłaszaniem do rejestracji i utrzymaniem w mocy ochrony zarejestrowanych znaków towarowych, o których mowa w § 1, przedsiębiorstwa są obowiązane zlecać Kolegium Rzeczników Patentowych.
1.
Znaki towarowe dla towarów przeznaczonych na eksport, zarejestrowane za granicą przed wejściem w życie niniejszego zarządzenia na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej innych, aniżeli przedsiębiorstwa handlu zagranicznego, pozostają własnością tych jednostek.
2.
Jednostki gospodarki uspołecznionej, o których mowa w ust. 1, są obowiązane udzielać właściwemu przedsiębiorstwu na jego żądanie szczegółowych informacji dotyczących ochrony znaku towarowego w poszczególnych krajach oraz zgłosić ten znak do rejestracji na swój koszt również w innych krajach, wskazanych przez to przedsiębiorstwo w uzgodnieniu z Ministerstwem Handlu Zagranicznego.
1.
Jeżeli interesy eksportu wymagają zgłoszenia do rejestracji za granicą znaku towarowego, który przed wejściem w życie niniejszego zarządzenia został zgłoszony do rejestracji lub zarejestrowany tylko w Polsce na rzecz jednostki gospodarki uspołecznionej innej aniżeli przedsiębiorstwo handlu zagranicznego, jednostka ta jest obowiązana na żądanie właściwego przedsiębiorstwa handlu zagranicznego zrzec się praw ze zgłoszenia lub z rejestracji tego znaku. Koszty dokonania tych formalności ponoszą przedsiębiorstwa, które żądają zrzeczenia się praw.
2.
Jednostka gospodarki uspołecznionej, która zrzekła się praw wymienionych w ust. 1, jest obowiązana zgłosić jednocześnie do rejestracji w Polsce inny znak towarowy dla towarów przeznaczonych na użytek wewnętrzny. Przepis § 2 ma odpowiednie zastosowanie.
1.
Przepis § 4 ust. 2 nie ma zastosowania, jeśli przedsiębiorstwo handlu zagranicznego na polecenie Ministra Handlu Zagranicznego, działającego w porozumieniu z właściwym ministrem, wyrazi zgodę na umieszczanie przez jednostkę gospodarki uspołecznionej, która zrzekła się praw, o których mowa w § 4 ust. 1, znaku towarowego - zgłoszonego lub zarejestrowanego przez to przedsiębiorstwo na swoją rzecz - również na towarach przeznaczonych do użytku wewnętrznego.
2.
Towar przeznaczony do użytku wewnętrznego a oznaczony w powyższy sposób powinien nosić takie oznaczenia, które umożliwiłyby ustalenie zakładu produkcyjnego.
Jednostki gospodarki uspołecznionej produkujące towary przeznaczone na eksport są obowiązane oznaczać te towary jedynie znakami wskazanymi im przez właściwe przedsiębiorstwo.
Wszelkie spory, wynikłe ze stosowania niniejszego zarządzenia, między przedsiębiorstwami handlu zagranicznego a jednostkami gospodarki uspołecznionej, rozstrzyga Minister Handlu Zagranicznego w porozumieniu z właściwym ministrem.
Kontrolę wykonania obowiązków wynikających z niniejszego zarządzenia sprawuje Minister Handlu Zagranicznego.
Traci moc zarządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 29 listopada 1949 r. w sprawie zastrzeżenia praw pierwszeństwa oraz rejestracji znaków towarowych za granicą przez przedsiębiorstwa gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr A-102, poz. 1199).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.