Dział 11 - Wybór oraz wyrażenie zgody na powołanie i odwołanie organów państwowych - Regulamin Senatu.

Monitor Polski

M.P.2024.10 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 7 lutego 2024 r.

DZIAŁ  XI

Wybór oraz wyrażenie zgody na powołanie i odwołanie organów państwowych

1. 
Senat podejmuje uchwałę w sprawie wyrażenia zgody:
1)
na powołanie Rzecznika Praw Obywatelskich w ciągu miesiąca od dnia przekazania Senatowi odpowiedniej uchwały Sejmu;
2)
na powołanie i odwołanie Prezesa Najwyższej Izby Kontroli oraz Rzecznika Praw Dziecka w ciągu miesiąca od dnia przekazania Senatowi odpowiedniej uchwały Sejmu;
3)
na powołanie i odwołanie Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych oraz Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
2. 
Marszałek Senatu umożliwia kandydatowi na stanowisko albo osobie zajmującej stanowisko odpowiednio przedstawienie swojej kandydatury albo złożenie wyjaśnień, a także udzielenie odpowiedzi na pytania senatorów. Przepisy art. 44 ust. 6 zdanie drugie i art. 50 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
3. 
Uchwały Senatu w sprawach określonych w ust. 1 Marszałek Senatu przekazuje Marszałkowi Sejmu.
1. 
Senat wybiera dwóch senatorów do składu Krajowej Rady Sądownictwa.
2. 
Senat powołuje i odwołuje:
1)
członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji;
2)
trzech członków Rady Polityki Pieniężnej;
3)
dwóch członków Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu;
4)
członka Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15.
2a. 
Senat wybiera i odwołuje ławników Sądu Najwyższego.
3. 
Uchwały w sprawach określonych w ust. 1 i ust. 2 pkt 1 i 2 Senat podejmuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.
1. 
Wniosek w sprawie wyboru lub powołania poszczególnych osób na stanowiska państwowe określone w art. 92 ust. 1 i 2 zgłosić może grupa co najmniej 7 senatorów.
1a. 
Wniosek w sprawie powołania członka organu, o którym mowa w art. 92 ust. 2 pkt 4, zgłosić może także Marszałek Senatu oraz organ lub organizacja wskazane w art. 6 ust. 9 ustawy o Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15.
2. 
Senator może udzielić poparcia co najwyżej tylu kandydatom, ile jest miejsc do obsadzenia.
3. 
Do wniosku dołącza się dane o kandydacie, jego zgodę na kandydowanie oraz uzasadnienie uwzględniające w szczególności kryteria wynikające z odpowiednich ustaw.
1. 
Wnioski, o których mowa w art. 93, składa się Marszałkowi Senatu.
2. 
Marszałek Senatu ustala i podaje do wiadomości senatorów początek i koniec terminu na składanie wniosków tak, aby okres składania wniosków był nie krótszy niż 14 dni i aby wnioski były składane nie później niż 30 dni:
1)
przed upływem kadencji organów lub członków organów, o których mowa w art. 92 ust. 1 i 2;
2)
od dnia odwołania, wygaśnięcia mandatu lub stwierdzenia wygaśnięcia mandatu;
3)
od dnia rozpoczęcia pierwszego posiedzenia Senatu - w stosunku do kandydatów na członków Krajowej Rady Sądownictwa.
2a. 
Na senackiej stronie internetowej udostępnia się informację o przystąpieniu do powołania członka organu, o którym mowa w art. 92 ust. 2 pkt 4, zawierającą:
1)
podmioty uprawnione do zgłaszania kandydatów;
2)
wskazanie terminu i miejsca składania wniosków;
3)
wymogi, jakie powinien spełniać kandydat;
4)
wymogi formalne, jakim powinien odpowiadać wniosek.
3. 
Marszałek Senatu kieruje wnioski do właściwych komisji w celu zaopiniowania.
4. 
Komisje przedstawiają Senatowi listę prawidłowo zgłoszonych kandydatur oraz opinie sformułowane w oparciu o przeprowadzone przesłuchania kandydatów.
1. 
Marszałek Senatu umożliwia kandydatowi na stanowisko państwowe określone w art. 92 ust. 1 i 2 przedstawienie swojej kandydatury, a także udzielenie odpowiedzi na pytania senatorów. Przepisy art. 44 ust. 6 zdanie drugie i art. 50 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
2. 
Jeżeli liczba kandydatów na stanowisko państwowe określone w art. 92 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 i 2 jest większa niż liczba miejsc do obsadzenia, przepisy art. 6 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
3. 
Jeżeli nie dojdzie do dokonania wyboru lub powołania wymaganej liczby członków organów państwowych, o których mowa w art. 92 ust. 1 i 2, procedurę wyboru lub powołania powtarza się. Przepisy art. 93 i art. 94 stosuje się odpowiednio, przy czym okres składania wniosków nie może być krótszy niż 7 dni.

(uchylony).

1. 
(uchylony).
2. 
Odwołanie członków organów państwowych, o których mowa w art. 92 ust. 2, następuje wyłącznie w przypadkach określonych w odpowiednich ustawach. Marszałek Senatu przedstawia Senatowi projekt uchwały w tej sprawie.
3. 
Do postępowania w sprawie projektu uchwały, o którym mowa w ust. 2, przepisy art. 94 ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio. Marszałek Senatu umożliwia członkowi organu państwowego złożenie wyjaśnień, a także udzielenie odpowiedzi na pytania senatorów. Przepisy art. 44 ust. 6 zdanie drugie i art. 50 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
1. 
Niezwłocznie po podaniu do wiadomości Marszałka Senatu ustalonej liczby ławników Sądu Najwyższego albo po złożeniu wniosku o wybór uzupełniający, na senackiej stronie internetowej udostępnia się informację o przystąpieniu do wyboru ławników Sądu Najwyższego, zawierającą:
1)
liczbę wybieranych ławników i określenie ich kadencji, ze wskazaniem czy wybór dotyczy pełnej kadencji, czy też ma charakter uzupełniający;
2)
wskazanie terminu i miejsca zgłaszania kandydatów oraz skutków przekroczenia terminu;
3)
wymogi, jakie powinien spełnić kandydat;
4)
wymogi formalne, jakim powinno odpowiadać zgłoszenie, oraz skutki niespełnienia tych wymogów;
5)
podmioty uprawnione do zgłaszania kandydatów;
6)
omówienie procedury wyboru;
7)
wzór karty zgłoszenia oraz miejsce jego udostępnienia w formie papierowej.
2. 
W przypadku wyboru uzupełniającego termin zgłaszania kandydatów wynosi 30 dni od dnia udostępnienia informacji o przystąpieniu do wyboru ławników.
1. 
Marszałek Senatu kieruje zgłoszenia kandydatów na ławników Sądu Najwyższego wraz z dołączonymi dokumentami do Komisji Praw Człowieka i Praworządności.
2. 
Po zbadaniu zgłoszeń Komisja:
1)
wskazuje Marszałkowi Senatu kandydatów, których zgłoszenia zostały wniesione w terminie i spełniają wymogi formalne;
2)
przedstawia Senatowi projekt uchwały stwierdzającej pozostawienie bez dalszego biegu zgłoszeń wniesionych po upływie terminu lub niespełniających wymogów formalnych.
3. 
Marszałek Senatu przekazuje Komisji informacje o kandydatach, o których mowa w ust. 2 pkt 1, otrzymane od Komendanta Głównego Policji.
4. 
Komisja przedstawia Senatowi listę kandydatów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, oraz opinie o nich w zakresie spełniania wymogów określonych w ustawie o Sądzie Najwyższym, sformułowane w oparciu o posiadane dokumenty, a w razie potrzeby przesłuchania określonych kandydatów - także w oparciu o te przesłuchania.
1. 
Senat wybiera ławników Sądu Najwyższego w głosowaniu imiennym.
2. 
(uchylony).
3. 
(uchylony).

Marszałek Senatu przesyła niezwłocznie Pierwszemu Prezesowi Sądu Najwyższego uchwałę Senatu w sprawie wyboru ławników Sądu Najwyższego oraz dokumenty dotyczące osób wybranych ławnikami:

1)
karty zgłoszenia kandydatów wraz z dołączonymi dokumentami;
2)
informacje o kandydatach uzyskane od Komendanta Głównego Policji.
1. 
Kandydat na ławnika Sądu Najwyższego, który nie został wybrany, albo podmiot go zgłaszający odbiera w terminie 60 dni od dnia podjęcia uchwały przez Senat kartę zgłoszenia kandydata wraz z dołączonymi dokumentami.
2. 
Kandydat na ławnika Sądu Najwyższego, który nie został wybrany, odbiera w terminie, o którym mowa w ust. 1, informacje o nim uzyskane od Komendanta Głównego Policji.
3. 
W przypadku nieodebrania dokumentów, o których mowa w ust. 1 i 2, podlegają one zniszczeniu przez Kancelarię Senatu w terminie 30 dni po upływie terminu, o którym mowa w ust. 1.
4. 
Przepisy ust. 1 i 3 stosuje się odpowiednio w przypadku podjęcia przez Senat uchwały, o której mowa w art. 96b ust. 2 pkt 2.
1.  4
 Odwołanie ławnika Sądu Najwyższego następuje wyłącznie w przypadkach określonych w ustawie - Prawo o ustroju sądów powszechnych.
1a.  5
 Marszałek Senatu kieruje wniosek o odwołanie ławnika do Komisji Praw Człowieka i Praworządności w celu zaopiniowania.
2.  6
 Przewodniczący Komisji zaprasza ławnika, którego dotyczy wniosek, o którym mowa w ust. 1a, a w razie niemożności osobistego stawiennictwa - ustanowionego przez niego pełnomocnika, do udziału w posiedzeniu Komisji w celu złożenia wyjaśnień.
3. 
Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio do posiedzenia Senatu.
4. 
Marszałek Senatu przesyła niezwłocznie Pierwszemu Prezesowi Sądu Najwyższego uchwałę Senatu w sprawie odwołania ławnika.

 Do projektów uchwał, o których mowa w art. 96 ust. 2 i art. 96b ust. 2 pkt 2, nie stosuje się przepisów działu IX.

4 Art. 96f ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 4 lit. a uchwały z dnia 7 lutego 2024 r. (M.P.2024.111) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 7 lutego 2024 r.
5 Art. 96f ust. 1a dodany przez art. 1 pkt 4 lit. b uchwały z dnia 7 lutego 2024 r. (M.P.2024.111) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 7 lutego 2024 r.
6 Art. 96f ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 4 lit. c uchwały z dnia 7 lutego 2024 r. (M.P.2024.111) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 7 lutego 2024 r.
7 Art. 96g zmieniony przez art. 1 pkt 5 uchwały z dnia 7 lutego 2024 r. (M.P.2024.111) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 7 lutego 2024 r.