Przydział i rozdzielniki oraz branżowe warunki dostaw metali nieżelaznych.

Monitor Polski

M.P.1961.43.198

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1965 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU CIĘŻKIEGO
z dnia 10 maja 1961 r.
w sprawie przydziałów i rozdzielników oraz branżowych warunków dostaw metali nieżelaznych. *

Na podstawie art. 3 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. z 1952 r. Nr 44, poz. 301 i z 1956 r. Nr 54, poz. 244), art. 3 ust. 2 dekretu z dnia 16 maja 1956 r. o umowach dostawy pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 16, poz. 87) oraz § 3 ust. 2 zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 9 kwietnia 1959 r. w sprawie przydziałów, rozdzielników i uzgodnień dostaw oraz ogólnych warunków dostaw pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 37, poz. 167) zarządza się, co następuje:
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o metalach nieżelaznych, należy przez to rozumieć metale nieżelazne, z wyjątkiem:
1)
arsenu, molibdenu, sodu, wolframu oraz złota i metali z grupy platynowców (w każdej postaci),
2)
metali nieżelaznych czystych, czystych do analiz, chemicznie i spektralnie czystych do celów laboratoryjnych,
3)
odpadów metalurgicznych, odpadów produkcyjnych oraz złomu poamortyzacyjnego,
4)
rud i koncentratów.
Wprowadza się:
1)
szczegółowe przepisy o przydziałach i rozdzielnikach metali nieżelaznych, stanowiące załącznik nr 1 do zarządzenia,
2)
branżowe warunki dostawy metali nieżelaznych w obrocie krajowym, stanowiące załącznik nr 2 do zarządzenia.
Do metali nieżelaznych objętych niniejszym zarządzeniem stosuje się przepisy zawarte w załącznikach do zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 9 kwietnia 1959 r. w sprawie przydziałów, rozdzielników i uzgodnień dostaw oraz ogólnych warunków dostaw pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 37, poz. 167) w takim zakresie, w jakim sprawy nie zostały uregulowane w przepisach szczegółowych oraz w branżowych warunkach dostaw zawartych w niniejszym zarządzeniu.
Traci moc zarządzenie Ministra Hutnictwa z dnia 28 marca 1957 r. w sprawie przydziałów, rozdzielników i warunków dostawy metali nieżelaznych (Monitor Polski Nr 37, poz. 241).
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1

SZCZEGÓŁOWE PRZEPISY O PRZYDZIAŁACH I ROZDZIELNIKACH METALI NIEŻELAZNYCH

Rozdział  1.

Przepisy ogólne.

§  1.
1.
Metale nieżelazne należą do artykułów rozdzielanych.
2.
Metale nieżelazne w rozumieniu § 1 zarządzenia Ministra Przemysłu Ciężkiego z dnia 10 maja 1961 r. w sprawie przydziałów i rozdzielników oraz branżowych warunków dostaw metali nieżelaznych (Monitor Polski Nr 43, poz. 198) są przedmiotem dystrybucji Centrali Handlowej Metali Nieżelaznych, zwanej dalej "Centralą Handlową".
§  2.
Centrala Handlowa powinna zawiadomić odbiorców o wysokości przydziału metali nieżelaznych na 45 dni przed terminem składania zamówień.

Rozdział  2.

Przydziały zaliczkowe.

§  3.
1.
Jeżeli przed ustaleniem planu rozdziału zachodzi potrzeba zawarcia umów na dostawy metali nieżelaznych, Centrala Handlowa może przyznawać przydziały zaliczkowe.
2.
Przy przyznawaniu przydziałów zaliczkowych obowiązuje przepis § 2.

ZAŁĄCZNIK Nr 2

BRANŻOWE WARUNKI DOSTAW METALI NIEŻELAZNYCH W OBROCIE KRAJOWYM

Spis rozdziałów:

Rozdział 1 - Tryb zawierania umów (§ 1-4)

Rozdział 2 - Opakowanie (§ 5-9)

Rozdział 3 - Cena (§ 10 i 11)

Rozdział 4 - Wygaśnięcie umowy (§ 12).

Rozdział  1.

Tryb zawierania umów.

§  1.
1.
Ilekroć w niniejszych branżowych warunkach dostaw jest mowa o zarządzeniu podstawowym, należy przez to rozumieć zarządzenie Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 9 kwietnia 1959 r. w sprawie przydziałów, rozdzielników i uzgodnień dostaw oraz ogólnych warunków dostaw pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 37, poz. 167).
2.
Ilekroć w niniejszych branżowych warunkach dostaw jest mowa o Centrali Handlowej, należy przez to rozumieć Centralę Handlową Metali Nieżelaznych.
§  2.
1.
Zamówienia na metale nieżelazne powinny być składane oddzielnie na każdy artykuł.
2.
Zamówienia przesyła się do Centrali Handlowej lub do dostawcy wskazanego przez Centralę w pięciu egzemplarzach.
§  3.
Oprócz danych wyszczególnionych w § 11 ust. 1 załącznika nr 2 do zarządzenia podstawowego zamówienie powinno zawierać:
1)
nazwę jednostki dysponującej przydziałem lub numer i datę uzgodnienia dostaw,
2)
dokładne określenie celu, na jaki metal objęty zamówieniem jest przeznaczony (nazwa urządzenia, maszyny lub innego artykułu),
3)
oświadczenie, że zamówione ilości metalu mieszczą się w kontyngencie przyznanym osobie dysponującej przydziałem.
§  4.
1.
Odbiorcy wymienieni w planie rozdziału składają w Centrali Handlowej zamówienia obejmujące ich potrzeby roczne, półroczne, kwartalne lub miesięczne.
2.
Zamówienia powinny być składane w Centrali Handlowej lub u dostawcy wskazanego przez Centralę w następujących terminach przed okresem, w którym ma nastąpić dostawa:
1)
30 dni - na metale nieżelazne w blokach,
2)
40 dni - na stopy metali nieżelaznych w blokach,
3)
45 dni - na półfabrykaty z metali nieżelaznych z wyjątkiem profili oraz półfabrykatów nietypowych,
4)
60 dni - na profile i półfabrykaty nietypowe oraz na metale wymienione w pkt 1-3, których odbiór lub dostawa mają być poprzedzone odbiorem technicznym.
3.
Odbiorcy nie wymienieni w planie rozdziału składają zamówienia w Centrali Handlowej lub u dostawcy wskazanego przez Centralę w następujących terminach przed okresem, w którym ma nastąpić dostawa:
1)
na cele produkcyjne - w terminach określonych w ust. 2 pkt 1-4,
2)
na cele remontów i inne cele pozaprodukcyjne - w terminie dni 30.
4.
Zamówienia składane na okresy miesięczne, kwartalne lub półroczne powinny obejmować ilości pozostające we właściwej proporcji do przydziału rocznego. Jeżeli stosownie do potrzeb i przewidywań odbiorcy zamówienia nie będą mogły odpowiadać powyższej zasadzie, proporcja dostaw powinna być uzgodniona z Centralą Handlową przy ustalaniu przydziału rocznego.
5.
Jeżeli potrzeby odbiorcy w skali rocznej w asortymencie nietypowym lub w profilach z metali nieżelaznych nie przekraczają ilości minimów produkcyjnych określonych obowiązującym cennikiem, odbiorca powinien złożyć zamówienie jednorazowo i objąć nim potrzeby całoroczne.

Rozdział  2.

Opakowania.

§  5.
Opakowaniami sprzedawanymi fakturowanymi oddzielnie są:
1)
opakowania drewniane (skrzynie, klatki, skrzynki na spoiwo i bobiny na folie),
2)
butle stalowe na rtęć,
3)
szpule żeliwne do nawijania drutów cienkich,
4)
opakowania specjalne wykonane na żądanie odbiorcy.
§  6.
Obowiązek odsprzedaży opakowań, określony w § 65 załącznika nr 2 do zarządzenia podstawowego, dotyczy opakowań wymienionych w § 5 pkt 1 - 3 niniejszych branżowych warunków dostaw.
§  7.
1.
Jeżeli odbiorca zwróci opakowanie uszkodzone, dostawca potrąca z należności za opakowanie odpowiedni procent za zużycie (uszkodzenie).
2.
Dostawca ma prawo odmówić przyjęcia i zakupu opakowania, które nie nadaje się do dalszego użycia.
§  8.
1.
Odbiorca obowiązany jest przesłać opakowanie na własny koszt, ale na ryzyko dostawcy, do miejsca wskazanego w umowie lub w fakturze.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się w przypadkach, gdy opakowanie zostaje odesłane przez odbiorcę własnym środkiem transportowym. W takim przypadku niebezpieczeństwo uszkodzenia lub straty w drodze ponosi odbiorca.
§  9.
Za zwrócone opakowania odbiorca wystawia notę obciążenia, powołując się w niej na numer i datę faktury dostawcy, w której zaliczono koszt opakowania sprzedanego.

Rozdział  3.

Cena.

§  10.
1.
Przy dostawach metali nieżelaznych z zakładów produkcyjnych i ze składów Centrali Handlowej obowiązują ceny franko stacja przeznaczenia, obejmujące koszty związane z załadowaniem i przewozem przedmiotu dostawy zwyczajną wagonową przesyłką kolejową, kolejowo-rzeczną lub rzeczno-kolejową do stacji kolejowej lub portu rzecznego wskazanego przez odbiorcę.
2.
Przy dostawach metali nieżelaznych rozprowadzanych na zlecenie Centrali Handlowej przez hurtownie Centrali Handlowej Artykułów Metalowych i Elektrotechnicznych oraz przez punkty sprzedaży detalicznej innych organizacji handlowych obowiązują ceny loco skład dostawcy, w związku z czym koszty załadowania obciążają dostawcę, a koszty przewozu przeładunku w drodze i wyładowania - odbiorcę.
3.
Odbiorca, który żąda innego rodzaju przesyłki lub przewozu innym środkiem transportowym niż wymienione w ust. 1, ponosi różnicę kosztów przewozu.
§  11.
Odbiorcy, który z własnej inicjatywy dokonał odbioru przedmiotu dostawy własnymi środkami transportowymi z zakładu produkcyjnego lub ze składu Centrali Handlowej, nie przysługuje zwrot kosztów przewozu, chyba że odbiór taki nastąpił z winy dostawcy.

Rozdział  4.

Wygaśnięcie umowy.

§  12.
Umowy zawarte w ramach przydziałów, a nie wykonane do dnia 31 grudnia danego roku kalendarzowego, ulegają wygaśnięciu. Dostawca, który nie wykonał umowy, obowiązany jest zapłacić odbiorcy odszkodowanie przewidziane w § 91 ust. 1 pkt 1 lit. a) załącznika nr 2 do zarządzenia podstawowego, o ile nie wykaże, że niewykonanie umowy nastąpiło z przyczyn określonych w § 84 tego załącznika.
* Z dniem 31 maja 1963 r. nin. zarządzenie traci moc w części wydanej na podstawie § 3 ust. 2 zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 9 kwietnia 1959 r. w sprawie przydziałów, rozdzielników i uzgodnień dostaw oraz ogólnych warunków dostaw pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (M.P.59.37.167), w związku z uchyleniem powołanego zarządzenia przez § 5 ust. 1 zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 2 kwietnia 1963 r. w sprawie przydziałów, rozdzielników i uzgodnień dostaw oraz ogólnych warunków dostaw w obrocie krajowym pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (M.P.63.34.172).

Z dniem 1 stycznia 1965 r. nin. zarządzenie traci moc w części wydanej na podstawie art. 3 ust. 2 dekretu Rady Państwa z dnia 16 maja 1956 r. o umowach dostawy pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Dz.U.56.16.87), w związku z uchyleniem art. 3 powołanego dekretu przez art. VII pkt 3 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Przepisy wprowadzające kodeks cywilny (Dz.U.64.16.94).