Powołanie Międzyresortowego Zespołu do spraw Współpracy ze Strażami Gminnymi (Miejskimi).

Monitor Polski

M.P.2012.631

Akt utracił moc
Wersja od: 4 maja 2017 r.

ZARZĄDZENIE Nr 69
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 29 sierpnia 2012 r.
w sprawie powołania Międzyresortowego Zespołu do spraw Współpracy ze Strażami Gminnymi (Miejskimi)

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2012 r. poz. 392) zarządza się, co następuje:
1. 
Tworzy się Międzyresortowy Zespół do spraw Współpracy ze Strażami Gminnymi (Miejskimi), zwany dalej "Zespołem".
2. 
Zespół jest organem pomocniczym Prezesa Rady Ministrów.
1. 
W skład Zespołu wchodzą:
1) 1
 przewodniczący - sekretarz albo podsekretarz stanu w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw wewnętrznych, sprawujący nadzór nad prowadzeniem spraw z zakresu ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego;
2) 2
 zastępca przewodniczącego - podsekretarz stanu albo dyrektor albo zastępca dyrektora departamentu w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw wewnętrznych, wyznaczony przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych;
3) 3
 członkowie:
a)
sekretarz albo podsekretarz stanu, wyznaczony przez:
ministra właściwego do spraw administracji publicznej,
ministra właściwego do spraw transportu,
Ministra Sprawiedliwości,
b)
Komendant Główny Policji albo jego zastępca,
c)
dyrektorzy albo zastępcy dyrektorów departamentów w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw wewnętrznych, wyznaczeni przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych;
4)
sekretarz - wyznaczony przez przewodniczącego Zespołu, pracownik komórki organizacyjnej sprawującej nadzór nad prowadzeniem spraw z zakresu ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw wewnętrznych.
1a.  4
 W przypadku gdy jeden minister kieruje działami sprawy wewnętrzne oraz administracja publiczna, nie wyznacza się członka Zespołu, o którym mowa w ust. 1 w pkt 3 w lit. a tiret pierwsze.
2.  5
 Do udziału w pracach Zespołu, z głosem doradczym, przewodniczący Zespołu zaprasza przedstawicieli:
1)
Związku Miast Polskich;
2)
Unii Metropolii Polskich;
3)
Unii Miasteczek Polskich;
4)
Związku Gmin Wiejskich;
5)
Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP;
6)
Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnych Rzeczypospolitej Polskiej.
3. 
Członkowie Zespołu biorą udział w jego pracach osobiście.
4.  6
 Członkowie Zespołu mogą być zastępowani w pracach Zespołu przez upoważnionych przedstawicieli.
5.  7
 W pracach Zespołu mogą brać udział, z głosem doradczym, osoby niebędące członkami Zespołu, zaproszone przez przewodniczącego Zespołu, w tym przedstawiciele wojewodów, zainteresowanych organów państwowych i samorządu terytorialnego, związków zawodowych strażników i pracowników straży gminnych (miejskich), instytucji i organizacji, a także eksperci.
1. 
Do zadań Zespołu należy:
1)
opracowywanie i rekomendowanie kierunków współpracy Policji, straży gminnych (miejskich) oraz samorządu terytorialnego w zakresie prewencji i ochrony porządku publicznego;
2)
koordynowanie współdziałania centralnych i terenowych organów administracji rządowej z organami samorządu terytorialnego w zakresie ochrony porządku publicznego na terenie gminy;
3)
konsultacje w ramach prac nad projektami przepisów dotyczących bezpieczeństwa ruchu drogowego;
4)
przygotowywanie propozycji rozwiązań prawnych w zakresie funkcjonowania straży gminnych (miejskich) oraz opiniowanie propozycji zmian w powyższym zakresie.
2. 
Organy administracji rządowej i samorządowej udzielają Zespołowi niezbędnej pomocy w wykonywaniu jego zadań, w zakresie swoich kompetencji.
1. 
Przewodniczący Zespołu:
1)
zwołuje posiedzenia Zespołu nie rzadziej niż dwa razy do roku i przewodniczy jego obradom;
2)
ustala harmonogram prac Zespołu, terminy i program kolejnych posiedzeń Zespołu, z uwzględnieniem wniosków zgłaszanych przez członków Zespołu;
3)
przedstawia Prezesowi Rady Ministrów wnioski będące efektem prac Zespołu.
2. 
Zastępca przewodniczącego pełni obowiązki przewodniczącego Zespołu w razie jego nieobecności.
1. 
W celu realizacji zadań Zespołu przewodniczący Zespołu, z własnej inicjatywy albo na wniosek członka Zespołu, może tworzyć grupy robocze lub zespoły doradcze złożone z członków Zespołu oraz osób zaproszonych do udziału w pracach Zespołu.
2. 
Członkowie Zespołu mogą wyznaczyć do udziału w grupach roboczych i zespołach doradczych pracowników swoich urzędów.
3. 
Przewodniczący Zespołu może zlecać wykonanie opracowań, analiz, raportów lub ekspertyz.
1. 
Zespół podejmuje decyzje w formie uchwał na posiedzeniach. Uchwały podejmowane są zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków Zespołu lub ich upoważnionych przedstawicieli. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego Zespołu.
2. 
Uzgodnione projekty uchwał mogą być poddane pod głosowanie w trybie obiegowym.
3. 
Osobom zaproszonym do udziału w pracach Zespołu oraz pracownikom, o których mowa w § 5 ust. 2, nie przysługuje prawo udziału w głosowaniu nad uchwałami.
4. 
Korespondencja wymieniana w ramach Zespołu może być przesyłana za pośrednictwem poczty elektronicznej.
Protokół z posiedzenia Zespołu sporządza sekretarz Zespołu. Protokół podpisuje osoba przewodnicząca posiedzeniu oraz sekretarz Zespołu.
1. 
Obsługę techniczno-organizacyjną oraz merytoryczną działalności Zespołu zapewnia urząd obsługujący ministra właściwego do spraw wewnętrznych.
2. 
Wydatki związane z działalnością Zespołu są pokrywane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw wewnętrznych.
3. 
Udział w pracach Zespołu jest nieodpłatny.
4. 
Koszty delegacji osób uczestniczących w pracach Zespołu ponoszą właściwe jednostki delegujące.
1. 
Przewodniczący Zespołu przedstawia Prezesowi Rady Ministrów, do dnia 31 marca, sprawozdanie z prac Zespołu za poprzedni rok.
2. 
Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, powinno zawierać:
1)
dane identyfikacyjne (osoba sporządzająca i zatwierdzająca dokument, podstawa prawna utworzenia Zespołu, okres objęty sprawozdaniem);
2)
wnioski płynące z prac Zespołu;
3)
plany działalności na kolejny okres;
4)
informacje o ewentualnych zagrożeniach realizacji celów;
5)
określenie liczby i dat posiedzeń w okresie sprawozdawczym;
6)
inne niezbędne informacje o funkcjonowaniu Zespołu.
3. 
Do sprawozdania, o którym mowa w ust. 1, dołącza się kopie podjętych uchwał.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
1 § 2 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 28 z dnia 19 kwietnia 2017 r. (M.P.2017.403) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 maja 2017 r.
2 § 2 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 28 z dnia 19 kwietnia 2017 r. (M.P.2017.403) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 maja 2017 r.
3 § 2 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 28 z dnia 19 kwietnia 2017 r. (M.P.2017.403) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 maja 2017 r.
4 § 2 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 28 z dnia 19 kwietnia 2017 r. (M.P.2017.403) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 maja 2017 r.
5 § 2 ust. 2 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 28 z dnia 19 kwietnia 2017 r. (M.P.2017.403) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 maja 2017 r.
6 § 2 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia nr 28 z dnia 19 kwietnia 2017 r. (M.P.2017.403) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 maja 2017 r.
7 § 2 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia nr 28 z dnia 19 kwietnia 2017 r. (M.P.2017.403) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 maja 2017 r.