Pogłębienie współdziałania między organami państwowymi i Naczelną Organizacją Techniczną oraz zrzeszonymi w niej stowarzyszeniami technicznymi.

Monitor Polski

M.P.1961.15.77

Akt utracił moc
Wersja od: 20 lutego 1961 r.

UCHWAŁA Nr 58
RADY MINISTRÓW
z dnia 9 lutego 1961 r.
w sprawie pogłębienia współdziałania między organami państwowymi i Naczelną Organizacją Techniczną oraz zrzeszonymi w niej stowarzyszeniami technicznymi.

Realizacja rosnących zadań planu 5-letniego 1961-1965 oraz przygotowanie planu perspektywicznego wymagają bardzo szerokiego i zorganizowanego działania w dziedzinie zarówno doskonalenia kadr technicznych, jak i zastosowania w całej gospodarce najnowszych osiągnięć techniki. Inżynierowie i technicy mają w tej dziedzinie do wykonania wspólnie z załogami robotniczymi poważne i odpowiedzialne zadania. Tym celom i zadaniom służy również działalność stowarzyszeń technicznych, zrzeszonych w Naczelnej Organizacji Technicznej.

Dalszy rozwój gospodarki i techniki, a w szczególności przygotowanie i realizacja zakładowych i terenowych planów technicznych i ekonomicznych, wymagają silniejszego ożywienia współpracy podstawowych ogniw, jakimi są koła zakładowe Naczelnej Organizacji Technicznej i stowarzyszeń technicznych, z administracją gospodarczą, organizacjami związkowymi, samorządem robotniczym i radami narodowymi.

Dążąc do dalszego pogłębienia współdziałania między organami państwowymi a stowarzyszeniami technicznymi zrzeszonymi w Naczelnej Organizacji Technicznej oraz zapewnienia tym stowarzyszeniom możliwie pomyślnych warunków działania z jak największą korzyścią dla gospodarki narodowej, Rada Ministrów na wniosek Naczelnej Organizacji Technicznej uchwala, co następuje:

Kierownictwa państwowych jednostek organizacyjnych wszystkich szczebli powinny pogłębiać i rozszerzać współdziałanie z odpowiednimi ogniwami Naczelnej Organizacji Technicznej i stowarzyszeń technicznych w niej zrzeszonych w zakresie rozwoju techniki, podwyższania kwalifikacji kadr i szerzenia kultury technicznej wśród załóg produkcyjnych i w całym społeczeństwie.
1.
Przedmiotem współdziałania Komitetu do Spraw Techniki z Zarządem Naczelnej Organizacji Technicznej powinny być sprawy z zakresu problematyki związanej z ogólnym podnoszeniem poziomu techniki krajowej, z popularyzacją osiągnięć i planów państwowych w zakresie techniki oraz aktywizacją załóg w rozwijaniu krajowej twórczości technicznej.
2.
Przedmiotem współdziałania ministrów (kierowników urzędów centralnych) i dyrektorów zjednoczeń (jednostek równorzędnych) z zarządami głównymi stowarzyszeń technicznych powinny być w szczególności sprawy:
1)
kształtowania planów gospodarczych, zwłaszcza w zakresie zadań rozwoju techniki oraz ustalania metod i dróg ich realizacji,
2)
podwyższania kwalifikacji i właściwego wykorzystania kadr technicznych,
3)
stwarzania warunków realizacji wniosków racjonalizatorów i wynalazców oraz rozwijania socjalistycznego współzawodnictwa pracy,
4)
rozwoju i wykorzystania informacji naukowej i technicznej, ze szczególnym uwzględnieniem prasy technicznej oraz wydawnictw technicznych,
5)
rozwijania działalności normalizacyjnej, stosowania norm i podwyższania jakości wyrobów,
6)
fundowania nagród Naczelnej Organizacji Technicznej, organizowania konkursów oraz zlecania prac w zakresie rozwoju techniki, na zasadach ustalonych w regulaminie wydanym przez Zarząd Naczelnej Organizacji Technicznej w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu do Spraw Techniki i Ministrem Finansów,
7)
opiniowania i zgłaszania wniosków w sprawie odznaczeń i nagród państwowych dla inżynierów i techników.
3.
Przedmiotem współdziałania Ministra Szkolnictwa Wyższego i Ministra Oświaty z Zarządem Naczelnej Organizacji Technicznej i zarządami głównymi stowarzyszeń technicznych powinny być sprawy programów nauczania w zakresie specjalności technicznych i politechnizacji szkolnictwa ogólnego.
4.
Przedmiotem współdziałania Ministra Kultury i Sztuki z Zarządem Naczelnej Organizacji Technicznej powinny być sprawy piśmiennictwa technicznego, w szczególności czasopism technicznych, muzealnictwa technicznego, propagandy w tym zakresie, oraz opiniowanie planów wydawnictw technicznych.
5.
Dla zapewnienia współdziałania, o którym mowa w ust. 1, 2 i 3, powinny być stosowane w szczególności następujące formy:
1)
właściwi ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) i dyrektorzy zjednoczeń (jednostek równorzędnych) powinni zapraszać przedstawicieli zarządów głównych stowarzyszeń technicznych na posiedzenia kolegiów, rad naukowo-technicznych oraz innych organów doradczych oraz na ważniejsze konferencje i narady odbywane w sprawach, o których mowa w ust. 2, w celu zasięgania ich opinii,
2)
organy, o których mowa w pkt 1, powinny również korzystać z konsultacji i opinii zarządów głównych tych stowarzyszeń w sprawach podstawowych projektów z zakresu tej problematyki (ust. 2) oraz - w razie potrzeby - z innych usług objętych statutową działalnością tych stowarzyszeń,
3)
zainteresowani ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) i dyrektorzy zjednoczeń (jednostek równorzędnych) powinni współdziałać w przygotowaniu i uczestniczyć w kongresach, ważniejszych zjazdach i konferencjach technicznych, organizowanych przez Zarząd Naczelnej Organizacji Technicznej i zarządy główne stowarzyszeń technicznych, oraz ustosunkowywać się do powziętych uchwał.
1.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) i zjednoczenia terenowe (jednostki równorzędne) powinny współdziałać z terenowymi ogniwami Naczelnej Organizacji Technicznej przy rozwiązywaniu podstawowych problemów technicznych i gospodarczych, w szczególności zaś przy opracowywaniu dla województw (rejonów):
1)
perspektywicznych planów rozwoju gospodarczego,
2)
programów inwestycji, rozwoju, kooperacji i specjalizacji w produkcji,
3)
zagadnień technicznych i gospodarczych rejonu.
2.
Jednostki wyszczególnione w ust. 1 powinny popierać i wspomagać akcje inicjowane przez terenowe ogniwa Naczelnej Organizacji Technicznej i stowarzyszeń technicznych, służące realizacji zadań technicznych i gospodarczych, doskonaleniu kwalifikacji kadr technicznych, podnoszeniu wiedzy technicznej i poziomu kultury technicznej społeczeństwa, organizowaniu wystaw i muzeów techniki oraz ochronie zabytków techniki.
1.
Koła zakładowe, stanowiące podstawowe ogniwo działalności Naczelnej Organizacji Technicznej i stowarzyszeń technicznych, powinny być szeroko wykorzystywane i współdziałać w kształtowaniu planów technicznych i gospodarczych zakładów, zwłaszcza w zakresie:
1)
opracowywania i realizacji zakładowych planów postępu technicznego,
2)
doskonalenia konstrukcji, technologii i jakości wyrobów,
3)
podwyższania kwalifikacji załóg, w szczególności przez pomaganie szkołom przyzakładowym, absolwentom szkół w zdobyciu stażu oraz słuchaczom szkół wieczorowych i zaocznych,
4)
wykorzystania kadr technicznych.
2.
Koła zakładowe stowarzyszeń technicznych wspólnie z radami zakładowymi związków zawodowych powinny współdziałać w organizowaniu kursów i szkoleniu kadr robotniczych, opiekować się klubami techniki i racjonalizacji oraz udzielać im pomocy.
3.
Kierownicy przedsiębiorstw powinni popierać i otaczać opieką inicjatywę i działalność kół zakładowych Naczelnej Organizacji Technicznej i stowarzyszeń technicznych, w szczególności w dziedzinie:
1)
informacji naukowej i technicznej oraz wymiany doświadczeń,
2)
podwyższania kwalifikacji i opieki nad młodą kadrą zatrudnioną w przedsiębiorstwie,
3)
opieki nad biblioteką fachową i rozwojem czytelnictwa książki oraz prasy technicznej.
4.
Zaleca się ścisłe współdziałanie między kołami zakładowymi stowarzyszeń technicznych i samorządem robotniczym.
Naczelna Organizacja Techniczna i zrzeszone w niej stowarzyszenia techniczne powinny konsultować z właściwymi państwowymi jednostkami organizacyjnymi swoje zamierzenia i plany działalności w dziedzinach, o których mowa w §§ 2-4.
1.
Naczelna Organizacja Techniczna jest uprawniona do prowadzenia działalności wydawniczej w zakresie czasopism technicznych oraz ich rozprowadzania.
2.
Naczelna Organizacja Techniczna i zrzeszone w niej stowarzyszenia techniczne są uprawnione do prowadzenia działalności gospodarczej i szkoleniowej w zakresie:
1)
doradztwa, rzeczoznawstwa technicznego i konsultacji,
2)
współdziałania z właściwymi organami w zakresie oceny jakości produkcji i zgodności z normami,
3)
ośrodków kursowych, kursów i wydawnictw,
4)
domów technika i klubów prasy technicznej,
5)
organizowania wycieczek do zakładów pracy.

Działalność gospodarcza stowarzyszeń technicznych powinna być prowadzona w ramach ogólnego nadzoru i koordynacji sprawowanych przez Naczelną Organizację Techniczną.

3.
Minister Finansów wyda zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej, o której mowa w ust. 1 i 2.
Kierownicy państwowych jednostek organizacyjnych udzielą pełnego poparcia dla działalności Naczelnej Organizacji Technicznej i stowarzyszeń technicznych, a w szczególności:
1)
w rozszerzaniu członkostwa zbiorowego,
2)
w przydzielaniu potrzebnych lokali do prowadzenia działalności statutowej,
3)
w rozpowszechnianiu czytelnictwa i prasy technicznej,
4)
w uzasadnionych przypadkach - przez udzielanie delegacji i zwolnień dla zatrudnionych w tych jednostkach członków stowarzyszeń.
Minister Finansów udziela dotacji dla Naczelnej Organizacji Technicznej oraz sprawuje nadzór finansowy nad jej działalnością.
1.
Uznaje się budowę domów technika w ośrodkach większych skupisk inżynierów i techników za pożyteczną i celową dla rozwoju działalności Naczelnej Organizacji Technicznej i stowarzyszeń i wypełniania przez nich zadań statutowych oraz wynikających z niniejszej uchwały. W latach 1961-1965 zostaną wybudowane Domy Technika w Olsztynie, Poznaniu, Kielcach, Łodzi, Białymstoku i Rzeszowie, jako inwestycje centralne.
2.
Upoważnia się Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów do uwzględnienia w projektach planów, na wniosek Naczelnej Organizacji Technicznej, zadań inwestycyjnych w zakresie budowy domów technika i ośrodków szkoleniowo-wypoczynkowych w innych miejscowościach niż wymienione w ust. 1 w ramach środków własnych Naczelnej Organizacji Technicznej i stowarzyszeń technicznych.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) oraz przewodniczący prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) wydadzą odpowiednie zarządzenia w wykonaniu uchwały, po zasięgnięciu opinii zarządów głównych właściwych stowarzyszeń technicznych lub właściwych wojewódzkich ogniw Naczelnej Organizacji Technicznej.
Prezes Zarządu Naczelnej Organizacji Technicznej będzie przedstawiał Prezesowi Rady Ministrów corocznie informacje z działalności Naczelnej Organizacji Technicznej.
Zaleca się organom spółdzielczym stosowanie form i zasad współpracy z Naczelną Organizacją Techniczną i z zrzeszonymi w niej stowarzyszeniami technicznymi, analogicznych do ustalonych w tej uchwale dla państwowych jednostek organizacyjnych.
Traci moc uchwała nr 394 Prezydium Rządu z dnia 30 maja 1953 r. w sprawie pogłębienia współpracy organów administracji gospodarczej ze stowarzyszeniami naukowo-technicznymi zrzeszonymi w Naczelnej Organizacji Technicznej (Monitor Polski Nr A-56, poz. 711).
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.