§ 4. - Pogłębienie współdziałania między organami państwowymi i Naczelną Organizacją Techniczną oraz zrzeszonymi w niej stowarzyszeniami technicznymi.

Monitor Polski

M.P.1961.15.77

Akt utracił moc
Wersja od: 20 lutego 1961 r.
§  4.
1.
Koła zakładowe, stanowiące podstawowe ogniwo działalności Naczelnej Organizacji Technicznej i stowarzyszeń technicznych, powinny być szeroko wykorzystywane i współdziałać w kształtowaniu planów technicznych i gospodarczych zakładów, zwłaszcza w zakresie:
1)
opracowywania i realizacji zakładowych planów postępu technicznego,
2)
doskonalenia konstrukcji, technologii i jakości wyrobów,
3)
podwyższania kwalifikacji załóg, w szczególności przez pomaganie szkołom przyzakładowym, absolwentom szkół w zdobyciu stażu oraz słuchaczom szkół wieczorowych i zaocznych,
4)
wykorzystania kadr technicznych.
2.
Koła zakładowe stowarzyszeń technicznych wspólnie z radami zakładowymi związków zawodowych powinny współdziałać w organizowaniu kursów i szkoleniu kadr robotniczych, opiekować się klubami techniki i racjonalizacji oraz udzielać im pomocy.
3.
Kierownicy przedsiębiorstw powinni popierać i otaczać opieką inicjatywę i działalność kół zakładowych Naczelnej Organizacji Technicznej i stowarzyszeń technicznych, w szczególności w dziedzinie:
1)
informacji naukowej i technicznej oraz wymiany doświadczeń,
2)
podwyższania kwalifikacji i opieki nad młodą kadrą zatrudnioną w przedsiębiorstwie,
3)
opieki nad biblioteką fachową i rozwojem czytelnictwa książki oraz prasy technicznej.
4.
Zaleca się ścisłe współdziałanie między kołami zakładowymi stowarzyszeń technicznych i samorządem robotniczym.