Pogłębienie współpracy organów administracji gospodarczej ze stowarzyszeniami naukowo-technicznymi zrzeszonymi w Naczelnej Organizacji Technicznej.

Monitor Polski

M.P.1953.A-56.711

Akt utracił moc
Wersja od: 13 czerwca 1953 r.

UCHWAŁA NR 394
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 30 maja 1953 r.
w sprawie pogłębienia współpracy organów administracji gospodarczej ze stowarzyszeniami naukowo-technicznymi zrzeszonymi w Naczelnej Organizacji Technicznej.

Stowarzyszenia naukowo-techniczne inżynierów i techników zrzeszone w Naczelnej Organizacji Technicznej (NOT) prowadzą coraz bardziej szeroką działalność w dziedzinie podnoszenia poziomu zawodowego kadr technicznych i organizowania inżynierów i techników do walki o postęp techniczny w służbie budownictwa Polski Ludowej.
Dla ściślejszego powiązania i rozwoju nowych form tej działalności, na którą składa się działalność odczytowo-szkoleniowa, organizowanie narad i konferencji naukowo-technicznych, organizowanie udziału inżynierów i techników w ogólnych akcjach współzawodnictwa socjalistycznego i pracach na terenie klubów racjonalizacji i techniki oraz działalność w dziedzinie piśmiennictwa technicznego (książek i periodyków), konieczna jest systematyczna planowa współpraca między administracją gospodarczą i stowarzyszeniami naukowo-technicznymi zrzeszonymi w NOT.

W związku z tym Prezydium Rządu uchwala, co następuje:

Kierownicy jednostek gospodarki uspołecznionej wszystkich szczebli organizacyjnych są obowiązani do ścisłego współdziałania w zakresie rozwijania postępu w dziedzinie techniki i organizacji produkcji z organizacjami stowarzyszeń naukowo-technicznych zrzeszonych w NOT.
Kierownicy uspołecznionych zakładów pracy oraz kierownicy komórek organizacyjnych uspołecznionych zakładów pracy obowiązani są do zapoznawania podległych im kadr technicznych z zadaniami planowymi, w szczególności zaś na odcinku postępu technicznego w skali zakładów i jego wydziałów, biur itd. przy ścisłym współdziałaniu z kołami zakładowymi stowarzyszeń naukowo-technicznych.
Kierownicy wszystkich komórek organizacyjnych uspołecznionych zakładów pracy obowiązani są ściśle współpracować z ogniwami stowarzyszeń naukowo-technicznych w szczególności przez:

- zapewnienie niezbędnej pomocy organizacyjnej w pracach na odcinku postępu technicznego i realizacji podejmowanych w tym celu zobowiązań,

- ocenę działalności stowarzyszeń naukowo-technicznych od strony udziału w pracach na odcinku postępu technicznego i współpracy z administracją gospodarczą,

- pomoc w popularyzowaniu nowych metod pracy i doświadczeń w dziedzinie postępu technicznego,

- zapewnienie niezbędnej pomocy w organizowaniu domów inżyniera i technika.

1.
W oparciu o zadania wynikające z planu (w skali rocznej lub kwartalnej) kierownicy resortów w porozumieniu z przedstawicielami zarządów głównych stowarzyszeń naukowo-technicznych ustalają wytyczne dla prac tych stowarzyszeń.
2.
Ustalenie i określenie wytycznych kierunkowych w dziedzinie rozwoju i postępu technicznego, o których mowa w ust. 1, nie może prowadzić do krępowania oddolnej inicjatywy w zakresie rozwoju i upowszechnienia postępu technicznego. Wszelkie sprawdzone praktycznie przejawy twórczej inicjatywy w tym zakresie należy podtrzymać i wziąć pod uwagę przy kolejnym ustalaniu wytycznych w dziedzinie rozwoju postępu technicznego.
Ocenę pracy koła zakładowego stowarzyszenia naukowo-technicznego na odcinku współpracy koła i zakładu w zakresie postępu technicznego przeprowadza kierownik zakładu łącznie z przedstawicielami koła zakładowego.
Dla pogłębienia współpracy organów stowarzyszeń naukowo-technicznych i NOT z organami administracji gospodarczej w zakresie rozwijania postępu technicznego:
1)
opracowanie wytycznych planu postępu technicznego resortu powinno się odbyć przy współudziale przedstawicieli zarządu głównego stowarzyszenia;
2)
zebrania kolegiów ministerialnych powinny dokonać co najmniej raz w roku oceny planów pracy właściwych stowarzyszeń naukowo-technicznych i sprawozdań z ich wykonania, w szczególności w odniesieniu do zagadnień postępu technicznego i prac w dziedzinie wydawnictw technicznych;
3)
ministrowie lub odpowiedzialni przedstawiciele ministerstw powinni brać udział w zebraniach zarządów głównych odpowiednich stowarzyszeń naukowo-technicznych, a także w zjazdach delegatów i naradach, na których omawiane są sprawy mobilizacji inżynierów i techników do prac w dziedzinie rozwoju postępu technicznego i podnoszenia poziomu zawodowego inżynierów, techników i wysuniętych na stanowiska kierownicze robotników;
4)
kierownicy zakładów pracy oraz kierownicy wydziałów i biur powinni brać udział we wszystkich naradach techniczno-wytwórczych inżynierów i techników, pracowników kierowanej jednostki organizacyjnej;
5)
przedstawiciele zarządu koła zakładowego stowarzyszenia inżynierów i techników powinni brać udział we wszystkich odprawach i naradach organizowanych przez kierowników zakładów pracy, a dotyczących planów rozwoju postępu technicznego i podnoszenia poziomu zawodowego kadr technicznych.
Kierownicy organów administracji gospodarczych obowiązani są brać udział w uroczystych zebraniach kół zakładowych stowarzyszeń naukowo-technicznych, poświęconych wyróżnieniu pracowników odznaczających się w rozwoju postępu technicznego.
Zobowiązuje się wszystkich ministrów (kierowników urzędów centralnych) do wydania szczegółowych przepisów wykonawczych do niniejszej uchwały po zasięgnięciu opinii zarządów głównych właściwych stowarzyszeń naukowo-technicznych.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.