Oznaczenie ilości i zawartości ekstraktu w brzeczce gorącej oraz sprawdzanie zapasów piwa.

Monitor Polski

M.P.1953.A-115.1498

Akt utracił moc
Wersja od: 29 grudnia 1953 r.

INSTRUKCJA
MINISTRA PRZEMYSŁU ROLNEGO I SPOŻYWCZEGO
z dnia 18 grudnia 1953 r.
w sprawie oznaczenia ilości i zawartości ekstraktu w brzeczce gorącej oraz sprawdzania zapasów piwa.

Oznaczenie ilości i zawartości ekstraktu w brzeczce gorącej i sprawdzanie zapasów piwa w magazynach powinno się odbywać w sposób następujący:
1.
Wybijanie brzeczki na urządzenia chłodnicze oraz obliczanie ilości brzeczki gorącej i zawartości w niej ekstraktu odbywać się będzie w obecności dwóch świadków, a to:
1)
kierownika browaru lub upoważnionego przez niego pracownika umysłowego działu technicznego;
2)
piwowara odpowiedzialnego za pracę w warzelni lub warzelnego, jeżeli zakład nie posiada stałego piwowara w warzelni lub jeżeli z ważnych przyczyn piwowar ten jest nieobecny w zakładzie.
2.
Funkcje spełniane dotychczas przez organy wydziałów finansowych prezydiów rad narodowych przejmą pracownicy kontroli technicznej przedsiębiorstwa.
Zawartość ekstraktu brzeczki określa się w procentach wagowych za pomocą studzielnego cukromierza przy ciepłocie +20°C. Ustaloną w powyższy sposób zawartość ekstraktu należy niezwłocznie po ustaleniu zapisać do księgi warek.
1.
Pracownicy komórki kontroli technicznej powinni zwracać szczególną uwagę na systematyczną kontrolę jakości brzeczki gorącej i jak najczęściej brać udział w oznaczaniu ekstraktu w brzeczce gorącej podczas wybijania warki.
2.
Ustalona ilość brzeczki gorącej powinna być wpisana do książki warek przez kierownika browaru i potwierdzona podpisami osób wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 1 i 2.
3.
Rachunkowość kontrolno-techniczna będzie prowadzona przez pracowników produkcyjnych według przepisowych wzorów ksiąg (księga warek i produkcyjna) i kontrolowana przez pracowników komórki kontroli technicznej.
1.
W każdym browarze powinno się odbywać przynajmniej raz w miesiącu, w terminie ustalonym każdorazowo przez dyrektora przedsiębiorstwa, komisyjne sprawdzanie zapasów piwa.
2.
Sprawdzanie zapasów piwa należy do obowiązków komisji inwentaryzacyjnych, powołanych przez dyrektora przedsiębiorstwa na podstawie zarządzenia Ministra Finansów z dnia 20 lutego 1953 r. w sprawie inwentaryzacji oraz sporządzania i zatwierdzania sprawozdań finansowych (Monitor Polski Nr A-29 poz. 359), z tym że przy sprawdzaniu zapasów piwa w skład komisji inwentaryzacyjnych wchodzi przedstawiciel kontroli technicznej przedsiębiorstwa, do którego browar należy.
Ze stanu zapasów piwa powinien być sporządzony protokół w 4 egzemplarzach, z których:
1)
jeden egzemplarz pozostaje w aktach technicznych browaru (dołączony do raportów);
2)
drugi egzemplarz powinien być włączony do akt technicznych przedsiębiorstwa dołączony do raportów produkcyjnych piwa (RP1);
3)
trzeci egzemplarz należy dołączyć do raportów produkcyjnych piwa, wysyłanych do Centralnego Zarządu Przemysłu Piwowarsko-Słodowniczego;
4)
czwarty egzemplarz otrzymuje komórka księgowości przedsiębiorstwa w celu przeprowadzenia odpowiednich księgowań stwierdzonych ubytków bądź nadwyżek.
Stwierdzone przez komisję ubytki powinny być zapisywane w książce podatkowej na rozchód, nadwyżki zaś na przychód.
Centralny Zarząd Przemysłu Piwowarsko-Słodowniczego wyda instrukcję w przedmiocie sprawdzania zapasów piwa w browarach oraz ustali wzór sporządzanych przy tym sprawdzeniu protokołów.
Instrukcja obowiązuje z dniem ogłoszenia.