Organizacja terenowej służby weterynaryjnej.

Monitor Polski

M.P.1952.A-65.996

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1955 r.

UCHWAŁA NR 589
RADY MINISTRÓW
z dnia 17 lipca 1952 r.
w sprawie organizacji terenowej służby weterynaryjnej. *

W celu dostosowania organizacji terenowej służby weterynaryjnej do zadań Planu Sześcioletniego w zakresie rozszerzenia opieki weterynaryjnej i podniesienia, w ścisłej współpracy ze służbą zootechniczną, stanu zdrowotnego zwierząt gospodarskich, na podstawie art. 23 ustawy z dnia 20 marca 1950 r. o terenowych organach jednolitej władzy państwowej (Dz. U. Nr 14, poz. 130) Rada Ministrów uchwala:
1.
Dla zarządzania sprawami weterynarii tworzy się przy prezydiach wojewódzkich rad narodowych "Wojewódzkie Zarządy Weterynarii", a przy Prezydiach Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi - "Zarządy Weterynarii m. st. Warszawy i m. Łodzi", zwane dalej w skróceniu "W. Z. W.".
2.
W. Z. W. są podporządkowane Ministrowi Rolnictwa, który sprawuje nad nimi zwierzchni nadzór za pośrednictwem Centralnego Zarządu Weterynarii w Ministerstwie Rolnictwa, zwanego dalej w skróceniu "C. Z. W.".
1.
Tworzy się przy prezydiach powiatowych rad narodowych - z wyjątkiem miejskich rad narodowych miast stanowiących powiaty - "Powiatowe Zarządy Weterynarii", zwane dalej w skróceniu "P. Z. W.".
2.
Na wniosek prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy lub m. Łodzi) Minister Rolnictwa za zgodą Prezesa Rady Ministrów może utworzyć przy prezydiach rad narodowych miast stanowiących powiaty lub przy prezydiach dzielnicowych rad narodowych "Miejskie (Dzielnicowe) Zarządy Weterynarii".
Minister Rolnictwa określi w drodze zarządzenia zasady współdziałania i wzajemnego stosunku pomiędzy wydziałami rolnictwa i leśnictwa prezydiów właściwych rad narodowych a W. Z. W. i P. Z. W.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy lub m. Łodzi) na wniosek zainteresowanych prezydiów powiatowych (dzielnicowych) rad narodowych może za zgodą Ministra Rolnictwa rozszerzyć terytorialny zakres działania P. Z. W. na sąsiadujący z jego obszarem działania teren jednego lub kilku miast stanowiących powiaty (jednej lub kilku dzielnic).
1.
Na obszarze działania P. Z. W. działają podległe im lecznice, przychodnie i punkty weterynaryjne oraz organa urzędowego badania zwierząt rzeźnych i mięsa.
2.
Obszarem działania każdej lecznicy, przychodni lub punktu weterynaryjnego jest rejon weterynaryjny, ustalony przez Ministra Rolnictwa.
3.
Lecznice, przychodnie i punkty weterynaryjne są uruchamiane, likwidowane i przenoszone na obszarze województwa (m. st. Warszawy i m. Łodzi) na wniosek W. Z. W. decyzją prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy lub m. Łodzi).
4.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy lub m. Łodzi) na wniosek W. Z. W. może tworzyć na terenie rejonu weterynaryjnego pomocnicze punkty weterynaryjne.
Zakres działania W. Z. W. obejmuje:
1)
opracowywanie na podstawie wytycznych C. Z. W. rzeczowych i finansowych planów weterynaryjnych i z zakresu sztucznej inseminacji, akceptowanych przez prezydia wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi);
2)
organizacja, instruktaż i nadzór w zakresie profilaktyki i higieny weterynaryjnej, zwalczania chorób hodowlanych, pasożytniczych i zaraźliwych zwierząt, lecznictwa weterynaryjnego oraz nadzoru weterynaryjnego nad badaniem zwierząt rzeźnych i mięsa, nad obrotem zwierzętami w kraju oraz nad eksportem, importem i tranzytem zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego;
3)
organizacja, instruktaż i nadzór, w ścisłym współdziałaniu ze służbą zootechniczną, w zakresie sztucznej inseminacji;
4)
nadzór administracyjny w dziedzinie weterynarii w zakresie działania Ministra Rolnictwa;
5)
kierownictwo i nadzór nad P. Z. W.;
6)
kontrola seryjna nad surowicami, szczepionkami i środkami rozpoznawczymi, używanymi w lecznictwie zwierząt, oraz nadzór nad produkującymi te środki farmaceutyczne zakładami w resorcie rolnictwa;
7)
opiniowanie planów zaopatrzenia weterynaryjnego oraz nadzór nad wykonaniem tych planów;
8)
instruktaż i nadzór w zakresie księgowości, spraw budżetowo-finansowych i administracyjno-gospodarczych P. Z. W. oraz sprawy finansowe W. Z. W.;
9)
sprawy osobowe pracowników W. Z. W. oraz w ustalonym przez Ministra Rolnictwa zakresie - pracowników P. Z. W., lecznic, przychodni i punktów weterynaryjnych oraz organów urzędowego badania zwierząt rzeźnych i mięsa;
10)
sprawy inwestycyjne służby weterynaryjnej w zakresie ustalonym przez Ministra Rolnictwa;
11)
opracowywanie sprawozdań ze swej działalności;
12)
w odniesieniu do W. Z. W. przy Prezydiach Wojewódzkich Rad Narodowych w Szczecinie, Koszalinie, Gdańsku i Olsztynie - sprawy nadzoru weterynaryjnego w portach;
13)
w odniesieniu do Zarządów Weterynarii przy Prezydiach Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi do czasu utworzenia dzielnicowych zarządów weterynarii - sprawy objęte zakresem działania P. Z. W. (§ 7).
Zakres działania P. Z. W. obejmuje:
1)
planowanie, organizowanie, kierownictwo, instruktaż i nadzór w zakresie profilaktyki i higieny weterynaryjnej, zwalczania chorób hodowlanych i pasożytniczych zwierząt, lecznictwa weterynaryjnego oraz w zakresie sztucznej inseminacji;
2)
zwalczanie zaraźliwych chorób zwierzęcych;
3)
nadzór weterynaryjny nad obrotem zwierzętami w kraju oraz nad eksportem, importem i tranzytem zwierząt i produktów zwierzęcych;
4)
pilnowanie, organizowanie, kierownictwo, instruktaż, nadzór i przeprowadzanie badań ponownych w zakresie urzędowego badania zwierząt rzeźnych i mięsa;
5)
planowanie, wykonawstwo i instruktaż w zakresie księgowości, spraw budżetowo-finansowych, administracyjno-gospodarczych i zaopatrzenia weterynaryjnego;
6)
nadzór pod względem administracyjnym, fachowo-weterynaryjnym i zaopatrzenia podległych jednostek organizacyjnych;
7)
sprawy osobowe pracowników P. Z. W. oraz podległych jednostek organizacyjnych, z wyjątkiem pracowników, o których mowa w § 6 pkt 9;
8)
opracowywanie sprawozdań ze swej działalności;
9)
w odniesieniu do P. Z. W., na których obszarze działania znajdują się porty nadmorskie - sprawy nadzoru weterynaryjnego w tych portach.
Organizację wewnętrzną W. Z. W. i P. Z. W. ustali Minister Rolnictwa za zgodą Prezesa Rady Ministrów.
1.
Obsady oraz zmiany stanowisk kierowniczych w W. Z. W. i P. Z. W. łącznie z awansowaniem pracowników na tych stanowiskach, przenoszeniem w obrębie województwa i rozwiązywaniem z nimi stosunku służbowego dokonują za zgodą Ministra Rolnictwa prezydia wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi), a w miastach powyżej 100.000 mieszkańców - prezydia rad narodowych po uzyskania zgody Ministra Rolnictwa za pośrednictwem prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej. W odniesieniu do pozostałych pracowników W. Z. W. i P. Z. W. decydują w zakresie oznaczonym w zdaniu poprzedzającym W. Z. W.
2.
Przenoszenie pracowników na stanowiskach kierowniczych w W. Z. W. i P. Z. W. z terenu jednego województwa (m. st. Warszawy i m. Łodzi) na teren drugiego lub do Ministerstwa Rolnictwa odbywa się na podstawie decyzji Ministra Rolnictwa po zasięgnięciu opinii właściwych prezydiów rad narodowych, a w odniesieniu do pozostałych pracowników - po zasięgnięciu opinii zainteresowanych W. Z. W.
1.
W. Z. W. są jednostkami budżetowymi pozostającymi na budżecie prezydiów wojewódzkich rad narodowych (Prezydiów Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi).
2.
P. Z. W. są jednostkami budżetowymi pozostającymi na budżecie prezydiów powiatowych (dzielnicowych) rad narodowych, obejmującymi także podległe im lecznice, przychodnie i punkty weterynaryjne oraz organa urzędowego badania zwierząt rzeźnych i mięsa.
3.
Minister Finansów oraz prezydia właściwych rad narodowych, na podstawie wytycznych ustalonych przez Ministra Finansów, dokonają w budżecie centralnym oraz w budżetach terenowych na rok 1952 niezbędnych zmian w kierunku przeniesienia na właściwe podziałki klasyfikacji budżetowej kredytów potrzebnych dla nowoutworzonych jednostek organizacyjnych.
1.
W. Z. W. i P. Z. W. przejmą przedmioty majątku trwałego i obrotowego, użytkowane przez zniesione oddziały i referaty weterynarii w prezydiach rad narodowych oraz przez państwowe wojewódzkie zakłady lecznicze dla zwierząt (§ 13).
2.
Przedmioty, wymienione w ust. 1, przejmująca jednostka organizacyjna może bezpośrednio przekazać jednostkom podległym.
1.
Pracownicy zatrudnieni w zniesionych oddziałach weterynarii wydziałów rolnictwa i leśnictwa prezydiów wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi), w referatach weterynarii oddziałów rolnictwa i leśnictwa prezydiów dzielnicowych rad narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi oraz w państwowych wojewódzkich zakładach leczniczych dla zwierząt stają się pracownikami właściwych W. Z. W.
2.
Pracownicy zniesionych referatów weterynarii wydziałów rolnictwa i leśnictwa prezydiów powiatowych rad narodowych stają się pracownikami właściwych P. Z. W.
1.
Znosi się państwowe wojewódzkie zakłady lecznicze dla zwierząt, utworzone zarządzeniem Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 1 marca 1951 r. w sprawie organizacji i zakresu działania państwowych zakładów leczniczych dla zwierząt oraz nadzoru nad tymi zakładami (Monitor Polski z 1950 r. Nr A-33, poz. 376 i z 1952 r. Nr A-28, poz. 415).
2.
Sprawy państwowych wojewódzkich zakładów leczniczych dla zwierząt przejmą właściwe W. Z. W.
W sprawach nie uregulowanych niniejszą uchwałą do W. Z. W. i P. Z. W. stosuje się odpowiednie przepisy dotyczące wydziałów prezydiów rad narodowych.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Ministrowi Rolnictwa i Ministrowi Finansów.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1952 r.
* Z dniem 1 listopada 1954 r. przepisy nin. uchwały dotyczące wydziałów rolnictwa i leśnictwa Prezydiów Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi, Zarządów Weterynarii m. st. Warszawy i m. Łodzi oraz Zarządu Wodno-Melioracyjnego m. st. Warszawy tracą moc obowiązującą, zgodnie z § 24 pkt 5 uchwały nr 681 z dnia 26 października 1954 r. w sprawie utworzenia Zarządu Rolnictwa i Lasów Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy oraz Zarządu Rolnictwa Prezydium Rady Narodowej m. Łodzi. (M.P.54.123.1776).

 Z dniem 1 stycznia 1955 przepisy nin. uchwały dotyczące wydziałów (oddziałów, referatów) rolnictwa i leśnictwa prezydiów miejskich rad narodowych miast stanowiących powiaty, tracą moc obowiązującą, zgodnie z ust. 14 pkt 4 uchwały z dnia 7 stycznia 1955 r. w sprawie organizacji państwowej służby rolnej w miastach stanowiących powiaty. (M.P.55.5.63).