Zasady współdziałania i wzajemnego stosunku między wydziałami rolnictwa i leśnictwa prezydiów rad narodowych a wojewódzkimi i powiatowymi zarządami weterynarii.

Monitor Polski

M.P.1953.A-44.527

Akt utracił moc
Wersja od: 15 maja 1953 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 9 kwietnia 1953 r.
w sprawie zasad współdziałania i wzajemnego stosunku między wydziałami rolnictwa i leśnictwa prezydiów rad narodowych a wojewódzkimi i powiatowymi zarządami weterynarii.

Na podstawie § 3 uchwały nr 589 Rady Ministrów z dnia 17 lipca 1952 r. w sprawie organizacji terenowej służby weterynaryjnej (Monitor Polski Nr A-65, poz. 996) zarządza się, co następuje:
Ilekroć w niniejszym zarządzeniu jest mowa o wojewódzkich zarządach weterynarii, rozumieć przez to należy również Zarządy Weterynarii m. st. Warszawy i m. Łodzi.
1.
Wojewódzkie i powiatowe zarządy weterynarii współdziałają z wydziałami rolnictwa i leśnictwa prezydiów właściwych rad narodowych.
2.
Współdziałanie, określone w ust. 1, polega w pierwszym rzędzie na:
1)
koordynowaniu planów weterynaryjnych z planami produkcji zwierzęcej,
2)
wspólnym organizowaniu akcji zleconych wydziałowi rolnictwa i leśnictwa oraz właściwemu zarządowi weterynarii,
3)
uzgadnianiu przez właściwy zarząd weterynarii z wydziałem rolnictwa i leśnictwa prezydium rady narodowej wszystkich spraw, które są przedkładane do decyzji prezydium rady narodowej,
4)
opiniowaniu spraw przez wydział rolnictwa i leśnictwa na wniosek zarządu weterynarii,
5)
opiniowaniu spraw przez zarząd weterynarii na wniosek wydziału rolnictwa i leśnictwa,
6)
ustalaniu przez wydziały rolnictwa i leśnictwa prezydiów rad narodowych rodzajów pomocy dla służby weterynaryjnej przy organizowaniu ważniejszych akcji weterynaryjnych.
1.
Wydziały rolnictwa i leśnictwa prezydiów wojewódzkich rad narodowych:
1)
opiniują rzeczowe i finansowe projekty planów weterynaryjnych w zakresie akcji profilaktycznych, zwalczania chorób zwierząt hodowlanych, pasożytniczych i zaraźliwych, lecznictwa weterynaryjnego oraz sztucznej inseminacji,
2)
opiniują wnioski o utworzenie miejskich (dzielnicowych) zarządów weterynarii,
3)
opiniują wnioski o rozszerzenie terytorialnego zakresu działania powiatowych zarządów weterynarii,
4)
opiniują plany rozmieszczenia zakładów leczniczych dla zwierząt oraz wnioski co do uruchomienia, likwidowania oraz przenoszenia lecznic, przychodni i punktów weterynaryjnych,
5)
opiniują w zakresie potrzeb służby weterynaryjnej sprawy rozbudowy zakładów leczniczych dla zwierząt i inwestycji,
6)
informują wojewódzkie zarządy weterynarii o potrzebach terenu w zakresie szkolenia gromadzkich przodowników weterynaryjnych,
7)
zatwierdzają plany akcji upowszechnienia wiedzy weterynaryjnej stosownie do potrzeb terenu.
2.
Uprawnienia wydziałów rolnictwa i leśnictwa prezydiów wojewódzkich rad narodowych przysługują odpowiednio wydziałom rolnictwa i leśnictwa prezydiów powiatowych rad narodowych w odniesieniu do działalności powiatowych zarządów weterynarii.
W razie rozbieżności zdań pomiędzy wydziałem rolnictwa i leśnictwa prezydium rady narodowej a zarządem weterynarii w zakresie spraw objętych §§ 2 i 3 decyduje członek prezydium rady narodowej, sprawujący nadzór i kontrolę nad wydziałem rolnictwa i leśnictwa.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.