Międzyresortowy Zespół do spraw wyłaniania kandydatów na urząd sędziego i urząd rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz urząd sędziego Sądu Unii Europejskiej.

Monitor Polski

M.P.2021.592

Akt obowiązujący
Wersja od: 29 czerwca 2021 r.

ZARZĄDZENIE Nr 84
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 24 czerwca 2021 r.
w sprawie Międzyresortowego Zespołu do spraw wyłaniania kandydatów na urząd sędziego i urząd rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz urząd sędziego Sądu Unii Europejskiej

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2021 r. poz. 178) zarządza się, co następuje:
1. 
Tworzy się Międzyresortowy Zespół do spraw wyłaniania kandydatów na urząd sędziego i urząd rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz urząd sędziego Sądu Unii Europejskiej, zwany dalej "Zespołem".
2. 
Zespół jest organem pomocniczym Rady Ministrów.
Ilekroć w niniejszym zarządzeniu jest mowa o:
1)
sędzi - rozumie się przez to sędziego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) oraz sędziego Sądu Unii Europejskiej (SUE);
2)
rzeczniku - rozumie się przez to rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej;
3)
kandydacie - rozumie się przez to kandydata na urząd sędziego albo rzecznika;
4)
Komitecie - rozumie się przez to komitet, o którym mowa w art. 255 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (Dz. Urz. UE C 202 z 07.06.2016, str. 47).
Zadaniem Zespołu jest wyłanianie kandydatów w drodze postępowania kwalifikacyjnego, składającego się z:
1)
formalnej oceny zgłoszeń;
2)
rozmowy kwalifikacyjnej.
1. 
W skład Zespołu wchodzą:
1)
przewodniczący Zespołu - Minister do Spraw Unii Europejskiej;
2)
pozostali członkowie:
a)
przedstawiciel Ministra do Spraw Unii Europejskiej,
b)
dwóch przedstawicieli Ministra Sprawiedliwości,
c)
dwóch przedstawicieli Ministra Spraw Zagranicznych,
d)
przedstawiciel Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
2. 
Przewodniczący Zespołu może zaprosić do udziału w pracach Zespołu osobę o niekwestionowanym autorytecie w zakresie nauk prawnych lub stosowania prawa. Osoba zaproszona bierze udział w pracach Zespołu na prawach członka.
3. 
Funkcję sekretarza Zespołu pełni wyznaczony przez przewodniczącego Zespołu pracownik Departamentu Prawa Unii Europejskiej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Sekretarz Zespołu nie bierze udziału w podejmowaniu rozstrzygnięć przez Zespół.
4. 
Przewodniczący Zespołu występuje do Ministra Sprawiedliwości, Ministra Spraw Zagranicznych i Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów o wskazanie, w wyznaczonym terminie, przedstawicieli, którzy wejdą w skład Zespołu. Niewskazanie przedstawicieli jest równoznaczne z rezygnacją z udziału w procedurze wyłaniania kandydatów i nie wstrzymuje prac Zespołu.
1. 
Przewodniczący Zespołu:
1)
kieruje pracami Zespołu, przewodniczy jego posiedzeniom i reprezentuje go na zewnątrz;
2)
ustala terminy i program kolejnych posiedzeń Zespołu, z uwzględnieniem wniosków zgłaszanych przez członków Zespołu;
3)
może, z uzasadnionych przyczyn, zarządzić przeprowadzenie posiedzenia Zespołu przy użyciu środków komunikacji elektronicznej;
4)
zarządza przeprowadzenie procedury wyłaniania kandydatów.
2. 
W przypadku nieobecności przewodniczącego Zespołu jego zadania wykonuje wyznaczony przez niego członek Zespołu.
1. 
Przewodniczący Zespołu ogłasza, w co najmniej jednym dzienniku o zasięgu ogólnopolskim oraz w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, informację o rozpoczęciu procedury wyłaniania kandydatów.
2. 
W ogłoszeniu, o którym mowa w ust. 1, przewodniczący Zespołu zamieszcza informacje o:
1)
wymaganiach, jakie powinni spełniać kandydaci;
2)
sposobie i terminie składania zgłoszeń;
3)
dokumentach, które należy dołączyć do zgłoszenia, w tym oświadczeniach, których wzory stanowią załączniki nr 1 i 2 do niniejszego zarządzenia.
1. 
Zespół obraduje na posiedzeniach.
2. 
Posiedzenia Zespołu odbywają się w obecności co najmniej połowy jego członków.
3. 
Zespół podejmuje rozstrzygnięcia w drodze uzgodnienia stanowisk.
4. 
W przypadku gdy uzgodnienie stanowiska nie jest możliwe, rozstrzyga zdanie przewodniczącego Zespołu, z zastrzeżeniem § 12.
5. 
Z posiedzeń Zespołu sekretarz Zespołu sporządza protokół. Protokół zawiera w szczególności informacje o terminie posiedzenia, obecnych członkach Zespołu, rozpatrywanych kandydaturach oraz podjętych rozstrzygnięciach.
1. 
Przewodniczący Zespołu zwołuje pierwsze posiedzenie nie później niż w 21 dniu od dnia upływu terminu składania zgłoszeń przez kandydatów.
2. 
Podczas pierwszego posiedzenia członkowie Zespołu zapoznają się z dokumentacją złożoną przez kandydatów i składają oświadczenia w przedmiocie konfliktu interesów według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do niniejszego zarządzenia oraz dokonują formalnej oceny zgłoszeń.
1. 
Członek Zespołu, który w oświadczeniu w przedmiocie konfliktu interesów wskazał istnienie okoliczności mogącej wywoływać uzasadnioną wątpliwość co do jego bezstronności wobec któregokolwiek z kandydatów, podlega wyłączeniu od udziału w procedurze wyłaniania kandydatów.
2. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, odpowiednio Minister do Spraw Unii Europejskiej, Minister Sprawiedliwości, Minister Spraw Zagranicznych albo Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wyznacza przedstawiciela, który weźmie udział w procedurze wyłaniania kandydatów w zastępstwie osoby wyłączonej. Przepisy ust. 1 oraz § 4 ust. 4 i § 8 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
1. 
W przypadku wątpliwości co do spełniania przez kandydata określonych w ogłoszeniu wymagań formalnych bądź innych braków w dokumentacji przewodniczący Zespołu informuje tego kandydata o konieczności przedstawienia wyjaśnień lub uzupełnienia dokumentów w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania.
2. 
Nieprzedstawienie wyjaśnień lub nieuzupełnienie dokumentów zgodnie z ust. 1 skutkuje pozostawieniem zgłoszenia bez rozpatrzenia.
3. 
Dokumenty kandydatów, którzy nie spełniają wymagań formalnych, podlegają zwrotowi albo zniszczeniu.
4. 
Przewodniczący Zespołu ogłasza w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów listę kandydatów spełniających wymagania formalne zawierającą następujące informacje: imię (imiona), nazwisko, posiadane tytuły zawodowe lub naukowe, wykonywany zawód lub pełnioną funkcję.
1. 
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej członkowie Zespołu dokonują merytorycznej oceny kwalifikacji kandydatów spełniających wymagania formalne, mając na względzie odpowiednio wymagania określone w art. 253 pierwszy akapit albo w art. 254 drugi akapit Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, jak również:
1)
rozległość wiedzy prawniczej w zakresie prawa Unii Europejskiej oraz doświadczenie związane z jego wdrażaniem do polskiego porządku prawnego oraz stosowaniem;
2)
znajomość dorobku orzeczniczego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej;
3)
znajomość prawa polskiego oraz doświadczenie związane z jego stosowaniem;
4)
dorobek naukowy.
2. 
Ocena może obejmować umiejętność posługiwania się językiem francuskim.
3. 
Członkowie Zespołu oceniają kwalifikacje kandydatów z zachowaniem bezstronności i niezależności, według własnego przekonania.
1. 
Po zakończeniu rozmów kwalifikacyjnych Zespół wyłania nie więcej niż trzech kandydatów. Większością głosów Zespół może zdecydować, że żaden z kandydatów nie spełnia wymagań merytorycznych, niezbędnych do pełnienia urzędu sędziego albo rzecznika.
2. 
Jeżeli Zespół nie wyłoni kandydatów w drodze uzgodnienia stanowisk, przewodniczący Zespołu zarządza głosowanie według następujących zasad:
1)
każdy członek Zespołu wskazuje nie więcej niż trzech kandydatów, przyznając im kolejno nie więcej niż trzy, dwa i jeden punktów; punkty uzyskane przez danego kandydata podlegają zsumowaniu;
2)
o kolejności kandydatów decyduje liczba uzyskanych punktów; w przypadku potrzeby ustalenia pierwszeństwa między kandydatami, którzy uzyskali taką samą liczbę punktów, przeprowadza się dodatkowe głosowanie, w którym każdy członek Zespołu oddaje jeden głos na jednego kandydata, a w przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego Zespołu;
3)
za wyłonionych uważa się trzech kandydatów, którzy uzyskali największe poparcie; większością głosów Zespół może zdecydować o wyłonieniu tylko jednego bądź tylko dwóch kandydatów, którzy uzyskali największe poparcie.
1. 
Przewodniczący Zespołu informuje Komitet do Spraw Europejskich o wynikach prac Zespołu. Następnie przewodniczący informuje o wynikach prac Zespołu Radę Ministrów w celu zatwierdzenia przez nią jednego z wyłonionych kandydatów.
2. 
W przypadku zatwierdzenia jednego z wyłonionych kandydatów przez Radę Ministrów i po zasięgnięciu opinii organu właściwego na podstawie uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 lipca 1992 r. - Regulamin Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (M.P. z 2021 r. poz. 483), w trybie określonym w ustawie z dnia 8 października 2010 r. o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej (Dz. U. poz. 1395), przewodniczący Zespołu, za pośrednictwem Stałego Przedstawiciela Rzeczypospolitej Polskiej przy Unii Europejskiej, zgłasza zatwierdzonego kandydata Sekretarzowi Generalnemu Rady Unii Europejskiej.
3. 
Na wniosek Komitetu przewodniczący Zespołu przekazuje dodatkowe informacje lub materiały w związku ze zgłoszoną kandydaturą.
Przewodniczący Zespołu zamieszcza informację o zatwierdzeniu kandydata przez Radę Ministrów w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W informacji przewodniczący Zespołu wskazuje: imię (imiona), nazwisko, posiadane tytuły zawodowe lub naukowe, wykonywany zawód lub pełnioną funkcję zatwierdzonego kandydata.
W przypadku uzyskania przez zatwierdzonego kandydata negatywnej opinii Komitetu przewodniczący Zespołu informuje o tej opinii Radę Ministrów w celu zatwierdzenia przez nią jednego z pozostałych kandydatów wyłonionych przez Zespół albo podjęcia decyzji o ponowieniu procedury wyłaniania kandydatów.
1. 
Przewodniczący Zespołu może przedstawić Radzie Ministrów kandydaturę urzędującego sędziego albo rzecznika w celu jej zatwierdzenia na kolejną kadencję z pominięciem procedury wyłaniania kandydatów przewidzianej w niniejszym zarządzeniu. Przepisy § 13 ust. 2 i 3 oraz § 14 stosuje się odpowiednio.
2. 
W przypadku niezatwierdzenia kandydatury urzędującego sędziego albo rzecznika przez Radę Ministrów albo uzyskania przez zatwierdzonego kandydata negatywnej opinii Komitetu przewodniczący Zespołu zarządza przeprowadzenie procedury wyłaniania kandydatów.
1. 
Obsługę organizacyjną, techniczną i kancelaryjno-biurową prac Zespołu zapewnia Departament Prawa Unii Europejskiej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
2. 
Koszty związane z działalnością Zespołu pokrywane są z budżetu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z części 23, której dysponentem jest Minister do Spraw Unii Europejskiej.
3. 
Udział w pracach Zespołu jest nieodpłatny.
4. 
Należności z tytułu zwrotu kosztów podróży osób, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 2 i ust. 2, są pokrywane w zakresie i na zasadach określonych w przepisach dotyczących wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej, wydanych na podstawie art. 775 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1320), przez urzędy obsługujące odpowiednio ministra lub Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, który wskazał lub zaprosił do udziału w pracach Zespołu daną osobę.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

 ...................................

 miejscowość, data

.......................................

imię i nazwisko

Oświadczenie kandydata

Niniejszym oświadczam, że w przypadku wyboru na urząd sędziego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej / rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej / sędziego Sądu Unii Europejskiej* zaprzestanę działalności, która nie daje się pogodzić z niezawisłością, bezstronnością oraz z wymaganiami piastowania urzędu w pełnym wymiarze czasu. Jednocześnie oświadczam, że żaden aspekt mojej dotychczasowej działalności, w przypadku upublicznienia, nie zagrozi reputacji Trybunału/Sądu*.

 .............................

 podpis

______

* Niepotrzebne skreślić.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

 ...................................

 miejscowość, data

.......................................

imię i nazwisko

Oświadczenie kandydata

Na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) 1 , w związku z konkursem na urząd sędziego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej / rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej / sędziego Sądu Unii Europejskiej 2 , wyrażam zgodę na przetwarzanie i udostępnienie przekazanych przeze mnie danych osobowych dla celów:

1)
wyłaniania kandydatów na urząd sędziego i urząd rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz urząd sędziego Sądu Unii Europejskiej;
2)
dokonywania ogłoszeń w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, o których mowa w § 10 ust. 4 i § 14 zarządzenia.

 .............................

 podpis

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

 ...................................

 miejscowość, data

.......................................

imię i nazwisko

Oświadczenie w przedmiocie konfliktu interesów

Po zapoznaniu się z listą nadesłanych kandydatur na urząd sędziego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej / rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej/sędziego Sądu Unii Europejskiej 3  oświadczam, że:

1.

a) żaden z kandydatów nie jest w stosunku do mnie osobą najbliższą w rozumieniu art. 115 § 11 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny 4 ,

b) nie zachodzą inne okoliczności, które mogłyby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do mojej bezstronności wobec któregokolwiek z kandydatów.

podpis

2.

W stosunku do następujących kandydatów zachodzą przesłanki określone w pkt 1:

...........................................................................................................................................

...........................................................................................................................................

...........................................................................................................................................

 .............................

 podpis

1 Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016, str. 1, z późn. zm.
2 Niepotrzebne skreślić.
3 Niepotrzebne skreślić.
4 Dz. U. z 2020 r. poz. 1444 i 1517 oraz z 2021 r. poz. 1023.