Fundusz nagród pracowników zatrudnionych w przedsiębiorstwach państwowych organizujących pracę nakładczą.

Monitor Polski

M.P.1974.5.30

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1982 r.

UCHWAŁA Nr 24
RADY MINISTRÓW
z dnia 26 stycznia 1974 r.
w sprawie funduszu nagród pracowników zatrudnionych w przedsiębiorstwach państwowych organizujących pracę nakładczą. *

Rada Ministrów uchwala, co następuje:
1.
Przedsiębiorstwa państwowe organizujące pracę nakładczą, w których istnieje zakładowy fundusz nagród określony w ustawie z dnia 23 czerwca 1973 r. o zasadach tworzenia i podziału zakładowego funduszu nagród oraz zakładowych funduszów socjalnego i mieszkaniowego (Dz. U. Nr 27, poz. 150), tworzą odrębny fundusz nagród przeznaczony dla osób zatrudnionych w systemie pracy nakładczej.
2. 1
Wysokość funduszu nagród, o którym mowa w ust. 1, ustala się na poziomie 4,0% wykonanego za 1981 r. funduszu płac osób zatrudnionych w systemie pracy nakładczej, a w latach następnych z uwzględnieniem corocznego wzrostu o 1,5% aż do osiągnięcia 8,5% funduszu płac.
3.
Fundusz nagród tworzy się w ciężar kosztów przedsiębiorstwa organizującego pracę nakładczą.
Każda osoba zatrudniona w systemie pracy nakładczej ma prawo do nagrody, jeżeli przepracowała nienagannie w tym samym przedsiębiorstwie cały rok kalendarzowy.
1.
Nagrodę indywidualną z funduszu nagród przyznaje się na podstawie oceny wyników pracy ze szczególnym uwzględnieniem jakości wyrobów lub usług, wykonanych przez osobę zatrudnioną w systemie pracy nakładczej.
2.
Obniżenie jakości pracy lub wadliwe wykonywanie wyrobów lub usług powoduje odpowiednie zmniejszenie nagrody, aż do całkowitej utraty prawa do jej otrzymania.
1.
Osoby, z którymi zostały zawarte umowy o pracę nakładczą po dniu 31 grudnia 1972 r., otrzymują nagrody w następującej wysokości:
1)
50% nagrody - za pierwszy rok pracy,
2)
75% nagrody - za drugi rok pracy,
3)
100% nagrody - za trzeci i dalsze lata pracy.
2.
Przepisy § 3 stosuje się odpowiednio.
Część funduszu nagród, stanowiąca różnicę pomiędzy naliczonym funduszem nagród a sumą wypłaconych indywidualnych nagród, powinna być przekazana na odrębny rachunek z przeznaczeniem na:
1)
dodatkowe finansowanie działalności umożliwiającej korzystanie w szerszym zakresie z obozów, kolonii i zimowisk przez dzieci osób zatrudnionych w systemie pracy nakładczej,
2)
na nagrody dla osób wyróżniających się szczególnie wysokim poziomem jakości wykonywanych wyrobów lub usług oraz przyczyniających się do oszczędności surowców i materiałów; kwota ta nie może być wyższa niż 50% różnicy określonej we wstępie niniejszego paragrafu.
Zasady wypłaty indywidualnych nagród osobom zatrudnionym w systemie pracy nakładczej określają regulaminy rozdziału tych nagród ustalone przez konferencję samorządu robotniczego.
Nagrody indywidualne wypłaca się nie później niż w pierwszym kwartale roku następującego po roku, za który przysługuje nagroda.
Traci moc uchwała nr 113 Rady Ministrów z dnia 24 kwietnia 1968 r. w sprawie funduszu zakładowego i funduszu nagród w przedsiębiorstwach państwowych organizujących pracę nakładczą (Monitor Polski Nr 19, poz. 119).
Zaleca się centralnym organizacjom spółdzielczym i społecznym organizującym pracę nakładczą stosowanie przepisów uchwały.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1973 r.
* Z dniem 1 lipca 1982 r. nin. uchwała traci moc w odniesieniu do przedsiębiorstw, do których stosuje się przepisy ustawy o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych (Dz.U.82.7.54), zgodnie z § 86 pkt 6 rozporządzenia z dnia 28 czerwca 1982 r. w sprawie szczegółowych zasady gospodarki finansowej przedsiębiorstw państwowych oraz dostosowania przepisów ustawy o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych do specyfiki niektórych przedsiębiorstw (Dz.U.82.22.156).
1 § 1 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 14 z dnia 19 stycznia 1982 r. (M.P.82.3.10) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1981 r.
2 § 8a dodany przez § 1 pkt 2 uchwały nr 14 z dnia 19 stycznia 1982 r. (M.P.82.3.10) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1981 r.