Branżowe warunki dostawy piwa.

Monitor Polski

M.P.1960.35.175

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1967 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU SPOŻYWCZEGO I SKUPU
z dnia 29 marca 1960 r.
w sprawie branżowych warunków dostawy piwa.

Na podstawie art. 3 ust. 2 dekretu z dnia 16 maja 1956 r. o umowach dostawy pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 16, poz. 87) zarządza się, co następuje:
Ustala się branżowe warunki dostawy piwa obowiązujące w obrocie krajowym, zawarte w załączniku do niniejszego zarządzenia.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

BRANŻOWE WARUNKI DOSTAWY PIWA OBOWIĄZUJĄCE W OBROCIE KRAJOWYM

I.

Umowa dostawy.

§  1.
Dostawy piwa dokonywane są na podstawie umów oraz zgodnie z niniejszymi branżowymi warunkami.
§  2. 1
(skreślony).
§  3. 2
(skreślony).

A.

Umowy zawierane na podstawie przepisów o rejonizacji dostaw.

§  4.
1.
Umowy, zawarte na podstawie przepisów o rejonizacji dostaw, powinny być sporządzone na piśmie.
2.
Strona zobowiązana do wystąpienia o zawarcie umowy (strona występująca) wystąpi wobec drugiej strony o zawarcie umowy w terminie ustalonym w przepisach o rejonizacji dostaw.
3.
ednostka, która otrzymała zamówienie, zwróci nie później niż w ciągu 14 dni od dnia otrzymania jeden egzemplarz zamówienia po umieszczeniu na nim oświadczenia o akceptacji bez zastrzeżeń lub o odmowie akceptacji albo o przyjęciu zamówienia z zastrzeżeniami zawartymi w protokole rozbieżności. Umowa wiąże strony w zakresie, w jakim uzyskano porozumienie.
4.
Strona, która otrzymała protokół rozbieżności, w razie wyrażenia zgody na zgłoszone zastrzeżenia powinna zawiadomić o tym drugą stronę w ciągu 7 dni. W razie niewyrażenia zgody każda ze stron może podjąć próby porozumienia w ciągu następnych 14 dni za pośrednictwem jednostki nadrzędnej, a w razie nie osiągnięcia porozumienia może wystąpić do komisji arbitrażowej z wnioskiem o ustalenie treści umowy najpóźniej w terminie 50 dni od dnia otrzymania protokołu rozbieżności.
5.
Strona, która nie dochowała terminów zastrzeżonych w ust. 3 i 4, obowiązana jest do zapłaty odszkodowania umownego.

B.

Inne umowy dostawy.

§  5.
Projekty umów lub zamówienia opracowane nie w trybie określonym w § 4 odbiorcy składają dostawcom w 2 egzemplarzach najpóźniej:
1)
na 15 dni przed początkiem okresu, na który ma być zawarta umowa, jeżeli okres realizacji umowy trwa co najmniej miesiąc,
2)
na 5 dni przed początkiem okresu, na który ma być zawarta umowa, jeżeli okres realizacji umowy trwa krócej niż miesiąc.
§  6.
Jednostka, która otrzymała zamówienie, zwróci niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 3 dni od dnia otrzymania, jeden egzemplarz zamówienia po umieszczeniu na nim oświadczenia o akceptacji bez zastrzeżeń lub z zastrzeżeniami zawartymi w protokole rozbieżności.
§  7. 3
(skreślony).

II.

Treść umów.

§  8. 4
(skreślony).

III.

Dyspozycje wysyłkowe.

§  9.
1.
Jeżeli umowa nie ustala terminów dostaw i ilości towaru poszczególnych asortymentów w określonych dniach, odbiorca obowiązany jest nadesłać dostawcy dyspozycję wysyłkową na dostawy w miesiącu następnym najpóźniej na 5 dni przed końcem miesiąca poprzedzającego.
2. 5
Jeżeli odbiorca chce zmienić ustalone terminy dostaw, powinien nadesłać dostawcy odpowiednią dyspozycję wysyłkową najpóźniej na 3 dni przed terminem wykonania poszczególnej dostawy, jeżeli odbiorcą jest hurtownia, a najpóźniej na 1 dzień, jeżeli odbiorcą jest detalista.
§  10.
Jeżeli odbiorca nie nadeśle w podanych w § 9 terminach dyspozycji wysyłkowych, dostawca może wysłać towar w ramach umowy w ilościach i asortymentach analogicznych do dostaw w odpowiednich okresach roku poprzedniego.
§  11.
W toku wykonania umowy odbiorca może co najmniej na 3 dni przed ustalonym terminem wykonania dostawy dla hurtowni, a 24 godziny przed dostawą dla punktu detalicznej sprzedaży nadesłać sprzedawcy dyspozycję dotyczącą ustalenia lub zmiany następujących danych:
1)
nazwy jednostki gospodarczej, której towar ma być dostarczony, i jej adres,
2)
sposobu wysyłki, jeżeli nie następuje koleją,
3)
miejsca, do którego towar ma być wysłany, przy czym nazwę stacji kolejowej należy podać w brzmieniu zgodnym z urzędowym wykazem stacji Polskich Kolei Państwowych i ewentualnie wskazać bocznicę kolejową,
4)
komu należy awizować wysyłkę,
5)
na jaką jednostkę gospodarczą ma być wystawiony rachunek,
6)
miejsca płatności, banku, konta, ewentualnie tytułu budżetowego,
7)
powołania się na datę i numer zamówienia, jeżeli było składane.

IV.

Wydanie przedmiotu dostawy.

§  12.
Uważa się, że zobowiązanie wynikające z umowy dostawy zostało wykonane w terminie ustalonym w umowie:
1)
jeżeli przedmiot dostawy miał być odebrany ze składu dostawcy – gdy dostawca przygotował towar do odbioru w tym terminie i zawiadomił o tym odbiorcę przynajmniej na 2 dni przed wyznaczonym terminem dostawy, wskazując mu jednocześnie skład, z którego wydanie nastąpi,
2)
jeżeli dostawa nastąpiła na warunkach określonych w § 19 ust. 1,
3)
jeżeli dostawa miała nastąpić przez wysyłkę – gdy przedmiot dostawy został w terminie określonym w umowie oddany przez dostawcę do przewozu.
§  13. 6
(skreślony).

V.

Wysyłka towaru za pośrednictwem przewoźnika.

§  14. 7
(skreślony).
§  15.
1.
Jeżeli obowiązujące przepisy przewidują taką możliwość, dostawca zażąda w liście przewozowym, aby przewoźnik dokonał przeliczenia sztuk przesyłki (beczek i skrzyń transportowych).
2.
Dostawca obowiązany jest do przesyłki i listu przewozowego załączyć specyfikację wysłanego towaru.
3.
W razie niezałączenia do przesyłki lub do listu przewozowego specyfikacji lub niewysłania w terminie zawiadomienia, dostawca zapłaci odbiorcy odszkodowanie umowne.
§  16.
1.
Załadowania towaru dokonuje dostawca na środek transportowy własnym kosztem i staraniem.
2. 8
(skreślony).
§  17. 9
(skreślony).

VI.

Odbiór towaru od przewoźnika.

§  18.
1. 10
(skreślony).
2.
W razie przekroczenia terminu przewidzianego na wyładunek wagonu odbiorca płaci kary umowne za postój wagonów pod wyładunkiem w myśl przepisów o przewozie przesyłek i osób kolejami. Kary te odbiorca płaci na rzecz dostawcy, jeżeli wagon stanowi jego własność lub jest przez niego dzierżawiony, niezależnie od kar umownych na rzecz przewoźnika.
3. 11
(skreślony).

VII.

Dostawa towaru środkami transportowymi dostawcy.

§  19.
1.
Jeżeli wysyłka dokonana jest środkiem transportowym dostawcy, dostawę uważa się za dokonaną z chwilą pokwitowania odbioru przez odbiorcę.
2.
Odbiorca hurtowy obowiązany jest własnym kosztem i staraniem wyładować towar niezwłocznie po jego nadejściu. W razie niewyładowania towaru przez odbiorcę w godzinach pracy jego zakładu w ciągu jednej godziny od chwili przyjazdu samochodu lub platformy konnej odbiorca płaci odszkodowanie umowne.
3. 12
Przy dostawie dla odbiorcy detalicznego dostawca obowiązany jest wyładować towar i dostarczyć go do pomieszczeń wskazanych przez detalistę.

VIII.

Odbiór towaru ze składu dostawcy.

§  20.
Jeżeli w myśl umowy towar powinien być wydany ze składu, dostawca zawiadomi odbiorcę o przygotowaniu towaru do odbioru w terminie podanym w § 12 pkt 1.
§  21.
Odbiorca obowiązany jest we wskazanym terminie w normalnych godzinach pracy przysłać na miejsce wydania towaru swego przedstawiciela wraz z dostarczonym przez siebie środkiem transportowym.
§  22. 13
(skreślony).
§  23.
Wydanie towaru następuje z chwilą załadowania go na środek transportowy odbiorcy i pokwitowania przez jego przedstawiciela.

IX.

Opakowania.

§  24.
Piwo dostarcza się w opakowaniu (w beczkach, butelkach i skrzyniach transportowych) lub w cysternach.
§  25.
Jeżeli w umowie zastrzeżono opakowanie specjalne (nie stosowane powszechnie), różnicę kosztu opakowania specjalnego ponosi odbiorca. Zasady ewentualnego obrotu opakowaniami specjalnymi strony ustalają w umowie.
§  26.
Ceny opakowań fabrycznych wymienionych w § 24 nie są wliczone w cenę towaru.
§  27.
Beczki są opakowaniem wypożyczonym. Butelki i skrzynie są opakowaniami sprzedawanymi, podlegającymi odsprzedaży stosownie do przepisów § 29 i 30.
§  28.
1.
Beczki po opróżnieniu odbiorca obowiązany jest zwrócić dostawcy w terminie możliwie najkrótszym, a najpóźniej w następujących terminach:
1)
przy odbiorze hurtowym:
a)
placówki obsługujące tereny wiejskie: przy odbiorze piwa w II i III kwartale – do 15 dni, przy odbiorze piwa w I i IV kwartale – do 22 dni,
b)
pozostałe placówki: przy odbiorze piwa w II i III kwartale – do 13 dni, przy odbiorze piwa w I i IV kwartale – do 19 dni;
2)
przy odbiorze detalicznym:
a)
placówki mające siedzibę w miejscowościach, w których znajdują się rozlewnie: w II i III kwartale – do 3 dni, w I i IV kwartale – do 5 dni,
b)
placówki mające siedzibę w innych miejscowościach: w II i III kwartale – do 5 dni, w I i IV kwartale – do 7 dni.
2.
Terminy zwrotu beczek liczone są od dnia otrzymania piwa przez odbiorcę, a w razie wysyłki – od dnia wydania przesyłki przewoźnikowi.
3. 14
(skreślony).
4.
Odbiorca, niezależnie od bieżących uzgodnień stanu nie zwróconych beczek, obowiązany jest podawać dostawcy dwa razy w roku ilości i numery nie zwróconych beczek w terminach ustalonych przez dostawcę w okresach inwentaryzacji.
§  29.
Rozliczenia z tytułu butelek przy dostawach piwa zarówno dla odbiorców hurtowych, jak i detalicznych odbywają się na następujących zasadach:
1)
odbiorca jest obowiązany do zwrotu butelek tego samego typu; w razie dostawy towaru do odbiorcy własnym transportem dostawca jest obowiązany do równoczesnego zabrania przynajmniej takiej samej ilości opakowań, jaką dostarczył z towarem;
2)
różnice powstałe z wymiany butelek pełnych na próżne przy dostawach piwa powinny być bieżąco fakturowane w przypadkach, gdy odbiorca otrzymał więcej opakowań z wyrobami, aniżeli zwrócił próżnych, i refakturowane, jeżeli odbiorca zwrócił więcej opakowań, niż otrzymał z wyrobami;
3)
rozliczenia pomiędzy dostawcą a odbiorcą z tytułu dostarczonych butelek odbywają się po cenie rozliczeniowej ustalonej odrębnymi przepisami w granicach ilości butelek zafakturowanych danemu odbiorcy;
4)
za butelki dostarczone ponad ilość zafakturowaną danemu odbiorcy obowiązuje zapłata po obowiązujących cenach skupu;
5)
zafakturowanie butelek następuje przez podanie na dole faktury ilości, ceny i wartości butelek dostarczonych w ilości większej niż zwrócona; refakturowanie butelek następuje przez zmniejszenie faktury na wyroby o wartość butelek, zwróconych ponad ilość butelek dostarczonych.
§  30. 15
Rozliczenia z tytułu skrzyń transportowych przy dostawach piwa odbywają się na zasadach określonych w § 29, z tym że przy rozliczeniach z tytułu obrotu skrzyniami obowiązuje cena ustalona osobnymi przepisami.
§  31.
1.
Opakowania fabryczne (beczki, butelki, skrzynie transportowe) odbiorca zwraca do miejsca wskazanego przez dostawcę i na jego koszt i ryzyko, przy czym koszty załadowania ponosi odbiorca.
2. 16
Przy zwrocie opakowań przez odbiorcę mają odpowiednie zastosowanie przepisy normujące zwrot kosztów przewozu piwa odebranego własnymi środkami transportowymi odbiorcy.
§  32.
1.
Odbiorca obowiązany jest każdorazowo dołączyć przy zwrocie opakowania specyfikację z wyszczególnieniem rodzaju i ilości zwróconych opakowań.
2.
Jeżeli zwrócone opakowania wykazują zniszczenie ponad normalne zużycie lub zanieczyszczenie, dostawca w przypadku winy ze strony odbiorcy obciąża go kwotą odpowiadającą faktycznym kosztom doprowadzenia opakowania do stanu używalności.

X.

Ubezpieczenie.

§  33. 17
(skreślony).
§  34. 18
(skreślony).

XI.

Jakość oraz wady i braki towaru.

§  35-38. 19
(skreślone).
§  39.
1.
Jeżeli dostawa nastąpi w drodze wysyłki towaru, odbiorca powinien niezwłocznie, a najpóźniej w ciągu trzech dni od dnia otrzymania, zbadać towar i w razie stwierdzenia braków ilościowych lub wad jakościowych sporządzić protokół przy udziale czynnika społecznego, a w razie potrzeby fachowych wiadomości – przy udziale rzeczoznawcy. O zamierzonym sporządzeniu protokołu odbiorca zawiadomi niezwłocznie dostawcę i ewentualnie przewoźnika i wezwie ich do udziału w tej czynności.
2. 20
(skreślony).
§  40.
1. 21
(skreślony).
2.
Jeżeli dostawca zamierza dokonać oględzin zakwestionowanego towaru, powinien o tym zawiadomić odbiorcę najpóźniej następnego dnia po otrzymaniu zawiadomienia telefonicznego lub telegraficznego i w ciągu następnych 3 dni delegować swego przedstawiciela. Do czasu upływu powyższych terminów odbiorca obowiązany jest powstrzymywać się od użytkowania nadesłanego towaru i przechowywać go w prawidłowych warunkach magazynowych.
§  41.
Przepisy §§ 39 i 40 stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy dostawa nastąpiła przez wydanie towaru, a braki ilościowe i wady jakościowe były tego rodzaju, że nawet przy należytej staranności nie mogły być ujawnione przy wydaniu.
§  42. 22
(skreślony).
§  43.
1.
Jeżeli zastrzeżenia odbiorcy co do jakości towaru są poparte orzeczeniem rzeczoznawcy lub orzeczeniem branżowej komisji rzeczoznawców, towar ten powinien być postawiony do dyspozycji dostawcy.
2.
Towar zwrócony dostawcy nie może być dostarczony innemu odbiorcy.
3. 23
(skreślony).
§  44. 24
(skreślony).
§  45.
Odbiorca który przyjmie towar nie oznaczony zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami, obowiązany jest do dokonania w porozumieniu z dostawcą zastępczych oznaczeń towaru na koszt dostawcy.
§  46.
1.
Dostawca obowiązany jest w ciągu 5 dni od chwili uznania wady jakościowej lub zawiadomienia dostawcy o stwierdzeniu wady orzeczeniem rzeczoznawcy lub branżowej komisji rzeczoznawców do zabrania postawionej do dyspozycji partii towaru i dostarczenia w zamian na żądanie odbiorcy takiej samej ilości towaru dobrego w tym samym asortymencie.
2.
Niedotrzymanie przez dostawcę terminu podanego w ust. 1 pociąga za sobą płacenie odszkodowań umownych zarówno za niezabranie postawionego do dyspozycji dostawcy towaru, jak i za niedostarczenie w zamian dobrego towaru.

XII.

Magazynowanie i pielęgnacja piwa.

§  47.
1.
Odbiorca obowiązany jest do odpowiedniego magazynowania i pielęgnacji piwa zgodnie z wymaganiami określonymi obowiązującymi normami państwowymi lub resortowymi.
2.
Odbiorca hurtowy obowiązany jest do rozlewania piwa do butelek przy pomocy odpowiednich urządzeń w ten sposób, aby jakość piwa z powodu rozlewania nie ucierpiała i oraz by rozlewanie odbywało się w odpowiednich warunkach sanitarnych.
3.
Piwo sprzedawane w butelkach powinno być oznaczone marką pochodzenia i zaopatrzone w etykiety, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Formę i treść etykiety ustala dostawca.
4.
Odbiorca hurtowy obowiązany jest do rozprowadzania piwa w beczkach, jeżeli zażąda tego odbiorca detaliczny.

XIII.

Cena i koszty dostawy towaru.

§  48. 25
(skreślony).
§  49.
1.
Ceny ustalone są franko stacja odbiorcza lub franko zakład odbiorczy i obejmują koszty związane z załadowaniem i przewozem ładunku do stacji kolejowej wskazanej przez odbiorcę.
2.
W braku połączeń kolejowych lub w przypadku, gdy znajduje to szczególne uzasadnienie gospodarcze, dostawy piwa mogą być dokonywane transportem własnym browaru w promieniu maksymalnym 100 km od jego siedziby na warunkach franko zakład odbiorcy.
3.
W razie odbioru ze składu dostawcy piwa, na które cennik przewiduje cenę franko stacja odbiorcza (lub franko zakład odbiorczy), przysługuje odbiorcy zwrot kosztów przewozu według niżej podanych stawek, niezależnie od rodzaju środka transportowego użytego przez odbiorcę:
1)
jeżeli stacja odbiorcza lub zakład odbiorczy znajduje się poza miejscem położenia zakładu dostawcy, w promieniu do 30 km od tego zakładu – obowiązuje zwrot kosztów transportu przez dostawcę na rzecz odbiorcy według stawek taryfy opłat za usługi transportowe branżowych przedsiębiorstw transportowych handlu wewnętrznego;
2)
jeżeli stacja odbiorcza lub zakład odbiorczy położony jest dalej niż 30 km od zakładu dostawcy – obowiązuje zwrot kosztów transportu przez dostawcę na rzecz odbiorcy według taryfy Polskich Kolei Państwowych dla przewozów przesyłek pośpiesznych przewożonych pociągami ruchu towarowego, a w przypadkach interwencyjnych, uzgodnionych między dostawcą a odbiorcą, w okresie od 1 kwietnia do 31 października – według taryfy wymienionej w pkt 1;
3)
jeżeli zakład odbiorcy znajduje się ponad 30 km od zakładu dostawcy, a brak jest połączenia kolejowego – dostawca obowiązany jest zwrócić odbiorcy koszt transportu według taryfy Polskich Kolei Państwowych dla przesyłek pośpiesznych przewożonych pociągami ruchu towarowego, licząc odległość do stacji kolejowej najbliższej zakładu odbiorcy; gdy dostawca nie ma bocznicy kolejowej, obowiązany jest zwrócić ponadto odbiorcy koszt dowozu piwa do wagonu na stacji nadania według taryfy wymienionej w pkt 1 oraz koszt załadunku do wagonu;
4)
w razie uzgodnionego odbioru piwa w rejonie zaopatrywanym przez dostawcę ze składu dostawcy środkami transportu odbiorcy z przeznaczeniem dla jednego do trzech punktów detalicznej sprzedaży lub punktów zbiorowego żywienia, dostawca obowiązany jest zwrócić odbiorcy koszty transportu, według taryfy wymienionej w pkt 1;
5)
w razie uzgodnionego odbioru piwa w rejonie zaopatrywanym przez dostawcę ze składu dostawcy środkami transportu odbiorcy z przeznaczeniem do bezpośredniego zaopatrzenia więcej niż trzech punktów detalicznych lub zbiorowego żywienia, obowiązuje zwrot kosztów transportu przez dostawcę na rzecz odbiorcy w wysokości 12 groszy za przewóz jednego litra piwa.
§  50. 26
(skreślony).

XIV.

Sposób zapłaty.

§  51. 27
(skreślony).
§  52.
1. 28
(skreślony).
2.
Żądanie ustanowienia akredytywy wysyła się przynajmniej na 14 dni przed ustalonym terminem dostawy lub przy zawarciu umowy.
3.
W razie zwłoki w ustanowieniu akredytywy dostawca może od umowy odstąpić, zawiadamiając o tym odbiorcę.
4. 29
(skreślony).

XV.

Zmiana, odstąpienie od umowy i jej rozwiązanie.

§  53. 30
(skreślony).
§  54. 31
(skreślony).

XVI.

Odszkodowanie.

§  55.
1.
Strona, która nie wykonała zobowiązania lub wykonała je nienależycie, obowiązana jest do zapłaty odszkodowań umownych przewidzianych w paragrafach następnych lub do wynagrodzenia rzeczywistej szkody, jeżeli rzeczywista szkoda jest wyższa od odszkodowania umownego.
2.
Od obowiązku zapłaty odszkodowania umownego można się uwolnić tylko przez wykazanie, że niewykonanie zobowiązania lub nienależyte jego wykonanie nastąpiło skutkiem zdarzeń, którym niepodobna zapobiec lub przeszkodzić przy istniejącym stanie wiedzy technicznej.
3. 32
(skreślony).
§  56.
W przypadkach określonych w § 4 ust. 5 i w § 15 odszkodowanie umowne wynosi 25 zł za każdy dzień opóźnienia, jeżeli zwłoka nie przekracza 4 dni, a 50 zł – zł każdy następny dzień opóźnienia. Łączna suma odszkodowań umownych za zwłokę nie może być wyższa niż 500 zł.
§  57.
1.
Dostawca obowiązany jest zapłacić odbiorcy odszkodowanie umowne w wysokości:
1)
2% wartości dostawy w razie niewykonania umowy z winy dostawcy,
2)
1% wartości przyjętego przez odbiorcę towaru nie zamówionego albo dostarczonego w innych asortymentach niż zamówiony,
3)
0,05% wartości towaru dostarczonego z opóźnieniem za każdy dzień zwłoki,
4) 33
10% wartości wadliwej partii towaru,
5)
5% za każdy dzień zwłoki w odebraniu wadliwej partii towaru postawionego do dyspozycji dostawcy (§ 45).
2.
Odbiorca obowiązany jest zapłacić dostawcy odszkodowanie umowne w wysokości:
1)
2% wartości dostawy – w razie niewykonania umowy z winy odbiorcy,
2)
0,05% wartości towaru za każdy dzień zwłoki – w razie opóźnienia odbioru towaru w przypadkach, gdy odbiór nastąpić miał ze składu dostawcy albo gdy opóźnienie wysyłki nastąpiło z winy odbiorcy,
3)
1% wartości towaru użytego przez odbiorcę pomimo odmowy zapłaty, a to niezależnie od obowiązku zapłaty odszkodowań umownych za zwłokę,
4)
odbiorca, który nie zwrócił w terminie opakowania pożyczonego (beczki), obowiązany jest zapłacić za każdy dzień zwłoki odszkodowanie umowne w wysokości 5% wartości opakowania; odszkodowanie za zwłokę nie może łącznie przekroczyć dwukrotnej wartości opakowania nowego; jeżeli opakowanie nie zostanie zwrócone po upływie 40 dni od terminu zwrotu ustalonego w § 28, dostawca może zażądać od odbiorcy – oprócz odszkodowania za zwłokę – zapłaty kwoty odpowiadającej wartości nie zwróconego opakowania.
3.
Odbiorca obowiązany jest do zapłaty odszkodowania umownego w wysokości 20 zł za każdą godzinę przetrzymywania środka transportowego dostawcy (z wyjątkiem wagonu) po upływie jednej godziny, zgodnie z § 19 ust. 2.
§  58.
Odszkodowania umowne przewidziane w § 57 stosowane są przez strony po stwierdzeniu niewykonania lub nienależytego wykonania bądź opóźnienia dostawy lub odbioru, zgodnie z harmonogramem dostaw wynikających z umowy.
§  59-61. 34
(skreślone).
§  62.
Odszkodowania umowne, przewidziane za każdy dzień zwłoki, liczone są tylko za dni robocze z wyłączeniem niedziel i świąt.
§  63.
1.
Dostawca lub odbiorca nie mają obowiązku dochodzenia odszkodowań, jeżeli ich wysokość z tytułu jednej dostawy nie przekracza 500 zł. W innych przypadkach zaniechanie dochodzenia odszkodowania w całości lub w części dopuszczalne jest tylko na podstawie umotywowanej i wydanej na piśmie decyzji jednostki nadrzędnej.
2. 35
(skreślony).

XVII.

Przepis końcowy.

§  64. 36
(skreślony).
1 Załącznik § 2 skreślony przez § 5 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
2 Załącznik § 3 skreślony przez § 5 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
3 Załącznik § 7 skreślony przez § 5 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
4 Załącznik § 8 skreślony przez § 5 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
5 Załącznik § 9 ust. 2 zmieniony przez § 5 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
6 Załącznik § 13 skreślony przez § 5 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
7 Załącznik § 14 skreślony przez § 5 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
8 Załącznik § 16 ust. 2 skreślony przez § 5 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
9 Załącznik § 17 skreślony przez § 5 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
10 Załącznik § 18 ust. 1 skreślony przez § 5 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
11 Załącznik § 18 ust. 3 skreślony przez § 5 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
12 Załącznik § 19 ust. 3 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 19 lutego 1963 r. (M.P.63.15.89) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 marca 1963 r.
13 § 22 skreślony przez § 5 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
14 Załącznik § 28 ust. 3 skreślony przez § 5 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
15 Załącznik § 30 zmieniony przez § 5 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
16 Załącznik § 31 ust. 2 zmieniony przez § 5 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
17 Załącznik § 33 skreślony przez § 5 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
18 Załącznik § 34 zmieniony przez § 5 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
19 Załącznik § 35-38 skreślone przez § 5 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
20 Załącznik § 39 ust. 2 skreślony przez § 5 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
21 Załącznik § 40 ust. 1 skreślony przez § 5 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
22 Załącznik § 42 skreślony przez § 5 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
23 Załącznik § 43 ust. 3 skreślony przez § 5 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
24 Załącznik § 44 skreślony przez § 5 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
25 Załącznik § 48 skreślony przez § 5 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
26 Załącznik § 50 skreślony przez § 5 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
27 Załącznik § 51 skreślony przez § 5 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
28 Załącznik § 52 ust. 1 skreślony przez § 5 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
29 Załącznik § 52 ust. 4 skreślony przez § 5 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
30 Załącznik § 53 skreślony przez § 5 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
31 Załącznik § 54 skreślony przez § 5 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
32 Załącznik § 55 ust. 3 skreślony przez § 5 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
33 Załącznik § 57 ust. 1 pkt 4 zmieniony przez § 5 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
34 Załącznik § 59 skreślony przez § 5 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
35 Załącznik § 63 ust. 2 skreślony przez § 5 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.
36 Załącznik § 64 skreślony przez § 5 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw (M.P.67.1.7) z dniem 1 stycznia 1967 r.