Zakres działania Ministra Przemysłu Rolnego i Spożywczego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1949.18.122

Akt utracił moc
Wersja od: 18 marca 1949 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 marca 1949 r.
w sprawie zakresu działania Ministra Przemysłu Rolnego i Spożywczego.

Na podstawie art. 23 i 26 ustawy z dnia 10 lutego 1949 r. o zmianie organizacji naczelnych władz gospodarki narodowej (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 43) zarządza się, co następuje:
Ustala się termin rozpoczęcia działalności Ministra Przemysłu Rolnego i Spożywczego na dzień 18 marca 1949 r.
Do zakresu działania Ministra Przemysłu Rolnego i Spożywczego należą sprawy przemysłu cukrowniczego, fermentacyjnego, tłuszczowego, cukierniczego, surogatów kawy, namiastek spożywczych, ziemniaczanego, spirytusowego i tytoniowego, a w szczególności we wszystkich tych gałęziach przemysłu:
1)
planowanie gospodarcze i polityka inwestycji;
2)
kierowanie działalnością podległych przedsiębiorstw państwowych, państwowo-spółdzielczych oraz pozostających pod zarządem państwowym;
3)
ustalanie kierunku i nadzorowanie działalności przemysłowej central spółdzielni, central spółdzielczo-państwowych i spółdzielni;
4)
nadzór nad urządzeniami technicznymi;
5)
arbitraż w sprawach majątkowych między przedsiębiorstwami i instytucjami podlegającymi Ministrowi Przemysłu Rolnego i Spożywczego;
6)
sprawy kadr oraz współdziałanie z właściwymi władzami w sprawach zatrudnienia;
7)
organizowanie badań naukowych, publikacja wydawnictw i nadzór nad instytutami naukowo-badawczymi;
8)
inne sprawy zastrzeżone dotychczas w prawie przemysłowym i innych przepisach właściwości Ministra Przemysłu i Handlu.
1.
Do zakresu działania Ministra Przemysłu Rolnego i Spożywczego przechodzą sprawy zastrzeżone właściwości Ministra Skarbu w przepisach dotyczących monopolów spirytusowego i tytoniowego.
2.
W zakresie działania Ministra Skarbu pozostają sprawy:
1)
nadzoru skarbowego i ochrony przywileju wyłączności;
2)
wynikające z prawa karnego skarbowego.
Z dniem określonym w § 1 przechodzą do zakresu działania Ministra Przemysłu Rolnego i Spożywczego sprawy wymienione w §§ 2 i 3 ust. 1 należące dotychczas do właściwości Ministra Przemysłu i Handlu oraz Ministra Skarbu.
1.
Zakres działania Ministra Przemysłu Rolnego i Spożywczego, określony w §§ 2 i 3 ust. 1, wykonywany będzie z zachowaniem właściwości Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego, wynikającej z ustawy z dnia 10 lutego 1949 r. o zmianie organizacji naczelnych władz gospodarki narodowej (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 43).
2.
Ustalanie kierunku i nadzorowanie działalności przemysłowej przedsiębiorstw i instytucji podległych kierownictwu i nadzorowi innych ministrów wykonuje Minister Przemysłu Rolnego i Spożywczego w swoim zakresie działania w porozumieniu z właściwymi ministrami.
Spisy przedsiębiorstw państwowych, państwowo-spółdzielczych i samorządowych jak również pozostających pod zarządem państwowym lub pod zarządem związków samorządu terytorialnego oraz spisy central spółdzielni, central spółdzielczo-państwowych i spółdzielni podlegających kierownictwu lub nadzorowi Ministra Przemysłu Rolnego i Spożywczego - będą ustalane uchwałami Rady Ministrów i ogłaszane w Monitorze Polskim.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Przemysłu Rolnego i Spożywczego.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 18 marca 1949 r.