Zakres działania i organizacja Urzędu Emigracyjnego przy Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1924.94.873

Akt utracił moc
Wersja od: 31 marca 1926 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 października 1924 r.
w sprawie zakresu działania i organizacji Urzędu Emigracyjnego przy Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej.

Na podstawie art. art. 15, 18 dekretu z dn. 3 stycznia 1918 r. o organizacji władz naczelnych (Dz. Pr. Kr. P. № 1 poz. 1) oraz na podstawie art. 5 ustawy z dn. 4 listopada 1920 r. w przedmiocie uregulowania spraw dobrowolnej i przymusowej emigracji ludności (Dz. U. R. P. № 108 poz. 707) zarządza się co następuje:
Do zakresu działania Urzędu Emigracyjnego przy Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej należą wszystkie sprawy, dotyczące emigracji, reemigracji, imigracji i opieki nad uchodźcami, a w szczególności:
a)
przygotowywanie ustaw i rozporządzeń w przedmiotach, podlegających kompetencji urzędu,
b)
wykonanie ustaw i rozporządzeń, dotyczących migracji ludności i opieki nad wychodźtwem,
c)
przygotowywanie ze współudziałem Ministerstwa Spraw Zagranicznych konwencyj emigracyjnych i wszelkich układów międzynarodowych, dotyczących emigracji, reemigracji i imigracji oraz: nadzór nad wykonaniem tych konwencyj i układów po ich zawarciu,
d)
nadzór nad kontraktowaniem robotników do pracy zagranicą,
e)
przeciwdziałanie szkodliwej propagandzie emigracyjnej i nielegalnemu werbowaniu emigracyjnemu,
f)
zbieranie wiadomości o stosunkach, panujących w państwach obcych pod względem konjunktury emigracyjnej i udzielanie tych wiadomości zainteresowanym osobom, instytucjom i władzom,
g)
sprawy związane z organizacją transportów emigrantów i reemigrantów,
h)
opieka nad emigrantami i reemigrantami w czasie podróży,
i)
ochrona praw i interesów emigrantów na miejscu pracy,
j)
opieka nad reemigrantami po ich powrocie do kraju,
k)
współdziałanie z Ministerstwem Skarbu w organizacji przesyłania oszczędności wychodźców do kraju,
l)
popieranie tych zrzeszeń i instytucyj społecznych i gospodarczych w kraju i zagranicą, których celem jest niesienie pomocy i opieka nad emigrantami i reemigrantami oraz nadzorowanie działalności tych zrzeszeń i instytucyj pod względem ich stosowania się do przepisów emigracyjnych,
m)
opinjowanie w sprawach udzielania koncesyj kompanjom okrętowym na sprzedaż w Polsce biletów III klasy i międzypokładowych,
n)
prowadzenie w porozumieniu z Głównym Urzędem Statystycznym statystyki ruchu emigracyjnego, reemigracyjnego i imigracyjnego.
Na czele Urzędu Emigracyjnego stoi dyrektor, mianowany przez Prezydenta Rzeczypospolitej na podstawie wniosku Ministra Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Spraw Zagranicznych, uchwalonego przez Radę Ministrów. Wszystkich innych urzędników Urzędu Emigracyjnego mianuje Minister Pracy i Opieki Społecznej przy zachowaniu przepisów ustawy z dnia 17 lutego 1922 r. o państwowej służbie cywilnej (Dz. U. R. P. № 21 poz. 164).
Prowadzenie spraw osobowych, budżetowo-rachunkowych i gospodarczych Urzędu Emigracyjnego regulują statuty organizacyjne Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej i Urzędu Emigracyjnego.
Współdziałanie z organami- wykonawcze-mi innych ministerstw reguluje porozumienie Ministra Pracy i Opieki Społecznej z odpowiednimi ministrami.

Zadanie swe poza granicami Rzeczypospolitej Urząd Emigracyjny spełnia w ścisłem porozumieniu z Ministrem Spraw Zagranicznych i za pomocą jego organów.

W krajach, uznanych przez Urząd Emigracyjny za szczególnie ważne dla emigracji, Minister Spraw Zagranicznych mianuje na wniosek Ministra Pracy i Opieki Społecznej osobnych attachés do spraw uchodźczych, pełniących swe obowiązki służbowe przy przedstawicielstwach dyplomatycznych i konsularnych.

Zadania ich i charakter służbowy ureguluje osobne rozporządzenie Ministra Spraw Zagranicznych w porozumieniu z Ministrem Pracy i Opieki Społecznej.

(uchylony).
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia - równocześnie traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 22 kwietnia 1920 r. w przedmiocie utworzenia Urzędu Emigracyjnego przy Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej (Dz. U. R. P. № 39 poz. 232).
1 § 3 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 17 marca 1926 r. (Dz.U.26.30.186) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 marca 1926 r.
2 § 6 uchylony przez § 11 rozporządzenia z dnia 8 lipca 1925 r. o utworzeniu Państwowej Rady Emigracyjnej (Dz.U.25.76.535) z dniem 31 lipca 1925 r.